OΣΕ, το φαινόμενο :-(

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Απόψε στις 23.00 έξω από τον επιβατικό σταθμό Θεσσαλονίκης
 

Attachments

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Τέμπη: Έσβησαν νύχτα τα ονόματα των θυμάτων από το Σύνταγμα

Κατά τα άλλα όταν λέω καμια φορά ότι ντρέπομαι για τη χώρα μου και ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο τα ακούω από κάνα δυο του περίφημου 41% και με κατηγορούν ότι το πάω στο κομματικό...Δλδ πόσο κατηφόρα ακόμα πραγματικά...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν, έγραφα κάτι τώρα, θα ήταν, καταδίκη στον λαϊκισμό, αρκετοί θα έπεφταν να με φάνε, απλά δηλώνω από εδώ, εντυπωσιασμένος με την επιλεκτική ευαισθησία.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Τέμπη: Έσβησαν νύχτα τα ονόματα των θυμάτων από το Σύνταγμα

Κατά τα άλλα όταν λέω καμια φορά ότι ντρέπομαι για τη χώρα μου και ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο τα ακούω από κάνα δυο του περίφημου 41% και με κατηγορούν ότι το πάω στο κομματικό...Δλδ πόσο κατηφόρα ακόμα πραγματικά...
Απλά το διάβασα και το παραθέτω Αντιδράσεις στο Διαδίκτυο κατά του δήμου Αθηναίων για το σβήσιμο των ονομάτων των θυμάτων από τα Τέμπη - Τι απαντά η αντιδήμαρχος Καθαριότητας και νομίζω, σχώρα με, πως μιλάς πολιτικά, κομματικά. Αυτό.
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Έγραψα ότι δε μιλάω κομματικά ...Τώρα αν το ότι είμαι αντίθετος σε κάθε πολιτική συγκαλυψεων,προπαγάνδας και γενικά το είμαι αντίθετος σε κάθε μορφή πολιτικής "σαπιλας" ας το πούμε, θεωρείται πολιτική άποψη τότε ναι μιλάω πολιτικά...
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
55
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Είναι δυνατόν ένα τέτοιο θέμα να μην είναι πολιτικό; Αν δεν είναι αυτό πολιτικό, τότε τι είναι;
Χώρια που, έτσι κι αλλιώς, όλα τα θέματα που αφορούν και επιδρούν στις ζωές μας είναι πολιτικά κι απο κει και πέρα, όλοι παίρνουμε μια θέση στα πράγματα. Ακόμα και όταν δεν παίρνουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε τέτοια πολιτικά εγκλήματα χωρούν και ο λαϊκισμός και φυσικά η πολιτική-κομματικη συζήτηση. Δεν χωρά όμως η συγκάλυψη. Δυστυχώς το 41% μόνο τυχαίο και παραπλανημενο δεν ήταν. Είναι εδώ και μας υπενθυμίζει πόσο παρτακιας λαός είμαστε.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Φίλη της γυναίκας μου, επιζήσασα, ήταν στο τρίτο βαγόνι του τρένου. Το θέμα του μπαζώματος το ξέραμε από τις πρώτες μέρες. Πήγε 3-4 μέρες μετά στο σημείο να πάρει από έναν άνθρωπο στα Τέμπη το κινητό της και να δει το χώρο και τα βρήκε όλα διαφορετικά και παράλογα τακτοποιημένα.
Η συζήτηση περί λαϊκισμού αλλά και η σύγκριση με άλλα τραγικά περιστατικά είναι τουλάχιστον αστεία. Τα όρια ανοχής στην προπαγάνδα έχουν ξεπεραστεί εδώ και αρκετό καιρό καθώς εδώ και ένα χρόνο γινόμαστε μάρτυρες, με τα ίδια μας τα μάτια και τα αυτιά, προσπαθειών συγκάλυψης που εξόφθαλμα υπονομεύουν τη νοημοσύνη μας. Σε εποχές μάλιστα που όλοι μας έχουμε πολύ μεγάλο όγκο πληροφοριών άμεσα διαθέσιμο.
Μου φαίνεται αδιανόητο πως υπάρχει ακόμα κόσμος που δεν ενοχλείται από αυτή την απίστευτη προσπάθεια συγκάλυψης και κάνει ατυχείς συμψηφισμούς με το Μάτι ή τη Μαρφίν...
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Αν, έγραφα κάτι τώρα, θα ήταν, καταδίκη στον λαϊκισμό, αρκετοί θα έπεφταν να με φάνε, απλά δηλώνω από εδώ, εντυπωσιασμένος με την επιλεκτική ευαισθησία.
Γιατί επιλεκτική ευαισθησια; Με τι θα έπρεπε να ασχολούμαστε στην επέτειο των Τεμπών ειδικά όταν οι πολιτικές ευθύνες είναι παραπάνω από προφανείς;
Εκφραστείτε ελεύθερα δεν τρώμε ανθρώπους. Άλλοι είναι που δεν έχουν πρόβλημα να το κάνουν.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Φίλη της γυναίκας μου, επιζήσασα, ήταν στο τρίτο βαγόνι του τρένου. Το θέμα του μπαζώματος το ξέραμε από τις πρώτες μέρες. Πήγε 3-4 μέρες μετά στο σημείο να πάρει από έναν άνθρωπο στα Τέμπη το κινητό της και να δει το χώρο και τα βρήκε όλα διαφορετικά και παράλογα τακτοποιημένα.
Η συζήτηση περί λαϊκισμού αλλά και η σύγκριση με άλλα τραγικά περιστατικά είναι τουλάχιστον αστεία. Τα όρια ανοχής στην προπαγάνδα έχουν ξεπεραστεί εδώ και αρκετό καιρό καθώς εδώ και ένα χρόνο γινόμαστε μάρτυρες, με τα ίδια μας τα μάτια και τα αυτιά, προσπαθειών συγκάλυψης που εξόφθαλμα υπονομεύουν τη νοημοσύνη μας. Σε εποχές μάλιστα που όλοι μας έχουμε πολύ μεγάλο όγκο πληροφοριών άμεσα διαθέσιμο.
Μου φαίνεται αδιανόητο πως υπάρχει ακόμα κόσμος που δεν ενοχλείται από αυτή την απίστευτη προσπάθεια συγκάλυψης και κάνει ατυχείς συμψηφισμούς με το Μάτι ή τη Μαρφίν...
Ειδικά οι οπαδοί συγκεκριμένου κόμματος είναι οι πιο κολλημένοι. Τις προάλλες άκουσα κάτι που ούτε ο Πορτοσαλτε δεν είχε τολμήσει να πει. Πώς δεν ήταν τυχαία η χρονική περίοδος στην οποία έγινε το ατύχημα. Ναι, σκοτεινές δυνάμεις δεν ήθελαν να επανεκλεγει ο Κουλης μας. Όσο υπάρχουν ακόμα άτομα που αγαπάνε κόμματα... βραστα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έγινε ένα τραγικό δυστύχημα που στέρησε τη ζωή 57 αθωων ψυχών. Όλοι ήξεραν ότι ο σιδηρόδρομος είναι κινούμενη βόμβα. 2023 και βάλαμε τους ανθρώπους μας εκεί μέσα να μας έρθουν με ασφάλεια και αυτοί δεν ήρθαν ποτέ.
Αντι την επόμενη μέρα ακριβώς να επιρριφθούν ευθύνες, να ξηλωθεί ο σιδηρόδρομος και να μπει στη θέση του καινούριος με τις προδιαγραφές όλων των πολιτισμένων χωρών, οι κυβερνώντες με τον πλέον χυδαίο τρόπο δαχτυλοδειχνουν το σταθμάρχη που τον έπιασε κόψιμο , σπεύδουν να κλείσουν στόματα και να καλύψουν στοιχεία. Η χυδαιότητα σε όλο της το μεγαλείο κι εσείς που ξεδιάντροπα κατηγορείτε για λαϊκισμό, τους στηρίζετε λες και όντως μαζί τα τρώτε και δε νιώθετε την παραμικρή συνενοχή, είστε για λύπηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom