Oδικη βοηθεια

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ξερετε τι ειναι προτιμοτερο οσον αφορα παροχη οδικης βοηθειας στο εξωτερικο;;;
να γινω συνδρομητης στην ΕΛΠΑ ή να παραμεινω στην ασφαλιστικη που ειμαι; (πχ Ιντερσαλνικα)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ξερετε τι ειναι προτιμοτερο οσον αφορα παροχη οδικης βοηθειας στο εξωτερικο;;;
να γινω συνδρομητης στην ΕΛΠΑ ή να παραμεινω στην ασφαλιστικη που ειμαι; (πχ Ιντερσαλνικα)
καλή η ερώτηση.
θεωρητικά η ΕΛΠΑ έχει προβάδισμα μια και συνεργάζεται μόνο με τις αντίστοιχες λέσχες του εξωτερικού. η πράξη όμως ίσως είναι διαφορετική και η εμπειρία όσων τη χρησιμοποιούν θα είνaι πολύτιμη. εμενα στη Γερμανία που τη χρειάστηκα (είχα ΕΛΠΑ) ήρθε το φορτηγάκι της ADAC σε χρόνο dt..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
...

καλή η ερώτηση.
θεωρητικά η ΕΛΠΑ έχει προβάδισμα μια και συνεργάζεται μόνο με τις αντίστοιχες λέσχες του εξωτερικού. η πράξη όμως ίσως είναι διαφορετική και η εμπειρία όσων τη χρησιμοποιούν θα είνaι πολύτιμη. εμενα στη Γερμανία που τη χρειάστηκα (είχα ΕΛΠΑ) ήρθε το φορτηγάκι της ADAC σε χρόνο dt..

εχω κ εγω την εντυπωση οτι η ΕΛΠΑ εχει ενα προβαδισμα...αλλα...
 
Μηνύματα
159
Likes
43
ξερετε τι ειναι προτιμοτερο οσον αφορα παροχη οδικης βοηθειας στο εξωτερικο;;;
να γινω συνδρομητης στην ΕΛΠΑ ή να παραμεινω στην ασφαλιστικη που ειμαι; (πχ Ιντερσαλνικα)
Σχετικά με την Ιντερσαλονικα δεν γνωρίζω με ποιες λέσχες οδικής βοήθειας του εξωτερικού έχει συνεργασία και δεν μπορώ να σου απαντήσω αν είναι κατάλληλη.
Μπορώ όμως να σου δώσω κατάλογο όλων των κρατών, με Λέσχες των οποίων έχει συνεργασία η ΕΛΠΑ. Όλες οι συνεργαζόμενες Λέσχες είναι μέλη της ΑΙΤ και σύμφωνα με τους όρους της Διεθνούς Συμφωνίας μεταξύ των λεσχών (SNAKE), παρέχουν δωρεάν την επί τόπου οδική βοήθεια και την τοπική ρυμούλκηση σε συνεργείο. Σε περίπτωση μακρινής ρυμούλκησης θα πρέπει ο συνδρομητής της ΕΛΠΑ να πληρώσει κάποιο ποσό σύμφωνα με τον χιλιομετρικό κατάλογο που θα του επιδειχθεί και που ισχύει και για τα μέλη της τοπικής λέσχης.
Εάν το αυτοκίνητο ακινητοποιηθεί στο εξωτερικό από ατύχημα, φωτιά ή σοβαρή βλάβη, η ΕΛΠΑ φροντίζει, με τη συνεργασία των ξένων λεσχών, για τον δωρεάν επαναπατρισμό του στην Ελλάδα.
Όλα αυτά αναφέρονται λεπτομερώς στο Δελτίο Διεθνούς Αυτοκινητιστικής Εξυπηρέτησης (ΔΑΕ) της ΕΛΠΑ και σου τα γράφω για να μπορείς να συγκρίνεις την παροχή οδικής βοήθειας από την δική σου ασφαλιστική και εάν σε καλύπτει στα κράτη που θα επισκεφθείς. Η επιλογή είναι δική σου. Εγώ σου εύχομαι καλό ταξίδι και να μη χρειαστείς την οδική βοήθεια.

Κατάλογος κρατών που έχει συνεργασία η ΕΛΠΑ.
(Εντός παρενθέσεως η αντίστοιχη λέσχη)

Αυστρία…(OAMTC)_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Λουξεμβούργο…(ACL)
Βέλγιο…(TCB) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Μάλτα…(TCM)
Βοσνία…(BIHAMK) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Μαυροβούνιο… (AMSSCG)
Βουλγαρία…(UAB) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Μεγ. Βρετανία… (AA)
Γαλλία…(ACTA)_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Μολδαβία… (ACM)
Γερμανία…(ADA) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Νορβηγία… (NAF)
Γεωργία…(GAF) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Ολλανδία… (ANWB)
Σερβία…(AMSSCG) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Ουγγαρία… (MAK)
Δανία…(FDM) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Ουκρανία… (FAU)
Ελβετία…(TCS) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Πολωνία… (PZM)
Ερζεγοβίνη…(BIHAMK)_ _ _ _ _ _ _ _ _ Πορτογαλία… (ACP)
Εσθονία…(EAK) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Ρουμανία… (ACR)
Ιρλανδία…(AA IRELAND)_ _ _ _ _ _ _ _ Ρωσία… (RUS)
Ισπανία…(RACE & RACC)_ _ _ _ _ _ _ _Σλοβακία… (SATC & NAMK)
Ιταλία… (ACI-GLOBAL) _ _ _ _ _ _ _ _ Σλοβενία… (AMZS)
Κροατία… (HAK_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Σουηδία… (M)
Κύπρος… (CAA)_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Τσεχία… (UAMK)
Λετονία… (LAMB)_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Τουρκία… (IKS)
Λευκορωσία… (BKA) _ _ _ _ _ _ _ _ _ Φινλανδία… (AL)
Λιθουανία… (LAS)_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ FYROM… (AMSM)
Λιχνενστάιν… (TCS)
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δυστυχως (ή ευτυχως) όπως με την ταξιδιωτικη ασφαλιση, ετσι κ με την οδικη βρηκα την λυση μεσω Γερμανιας....
ευχαριστω παντως....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ναι...ADAC
δεν θελω να πω τιπτοα ακομα γιαιτ δεν το εχω ψαξει λεπτομερως...θα κανω αργοτερα την ασφαλιση κ θα πω λεπτομερειες...μην παρω καναν στο λαιμο μου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
λοιπον...επανερχομαι...
μετα απο ψαξιμο, κ αφου ρωτησα εναν γνωστο μου που ζουσε Γερμανια κ εμπορευεται τροχοσπιτα, αυτοκινουμενα κλπ στην Ελλαδα απο Γερμανια (αντιπροσωπος) μου ειπε κ αυτος οτι η κορυφαια ειναι η ADAC

αυτος προτρεπει οσους πελατες του πανε εξωτερικο να κανουν οδικη βοηθεια σε αυτην.
Το κοστος ανερχεται σε 79,5 το ετος. Σε καλυπτει κ στην Ελλαδα μεσω ΕΛΠΑ.
Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις οn-line την αιτηση...αν ξερεις γερμανικα παιρνεις ενα τηλ, δινεις στοιχεια, κ σου ερχεται σπιτι το ασφαλιστηριο, η καρτα μελους, που να βαλεις τα λεφτα κλπ.
Αλλα κ στα αγγλικα που εστειλα ενα mail μου απαντησαν στα Αγλλικα οποτε ισως βγαινει παλι ακρη.

προσοχη ομως. δεν ειναι ασφαλιστικη αλλα οδικη βοηθεια...βεβαια μεσα στις καλυψεις λεει οτι σου παρεχουν εκτος απο οδικη βοηθεια κ αλλα οπως μεταφορα στο σπιτι σου αν εχεις ατυχημα, κλπ.
Επισης καλυπτει σε περιπτωση ατυχηματος την γυναικα σου κ ανηλικα παιδια αν εχεις....

αυτα προς το παρον. Οταν διαβασω λεπτομερως το συμβολαιο κλπ θα πω κ αλλες λεπτομερειες.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Μα εφοσον η ΕΛΠΑ συνεργαζεται με την ADAC γιατί να κάνει κανείς απευθείας συνεργασία με Γερμανία;
Πόσο κοστίζει αλήθεια η ετήσια συνδρομή στην ΕΛΠΑ; Στο παλιό μου αυτοκίνητο θυμάμαι που ήμουν συνδρομητής, είχε για τρία αυτοκίνητα το ένα δωρεάν.. Με είχε ασφαλίσει ένας συγγενής μου δηλώνοντας το αυτοκίνητό μου σαν δικό του, ποτέ δε ζήτησαν χαρτιά...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ε ειμαι λιγο Γερμανοφιλος....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μόλις έκανα την οδική βοήθεια της ADAC. 83,5 ΕΥΡΩ. Καλύπτει τον οδηγό με όποιο όχημα και αν είναι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
και εγω αυτην εκανα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom