Oδικώς Ιταλία Αύγουστος (Amalfi,Ρώμη,Φλωρεντία,Κόμο),Γερμανία (Μόναχο),Αυστρία (Βιέννη) 12-16ημέρες

Shiro

Member
Μηνύματα
8
Likes
14
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω πως επιτέλους εγώ και ο φίλος μου φέτος θα κάνουμε το road trip των ονείρων μας οδικώς, για πρώτη φορά οδικώς στην Ευρώπη. Μας αρέσει πολύ η οδήγηση και πιστεύω θα το χαρούμε πολύ μιας και είμαστε επίσης λάτρεις της ευρωπαικής φυσικής ομορφιάς.

Να σημειώσω πως γενικά το budget μας είναι γύρω στα 3.000 - 4.000 ευρώ, για 12-16 ημέρες max.
θέλουμε να φέρουμε μπόλικο πράμα από παραδοσιακά τοπικά προϊόντα (prosciutto, κρασιά, μπύρες κ.λ.π) όπως επίσης να κάνουμε γενικά ψώνια (ρούχα κ.λ.π). Θα θέλαμε να επιγκεντρωθούμε περισσότερο στα βόρεια η αλήθεια είναι άρα και θα διαθέσουμε κάποιες επιπλέον μέρες εκεί. Διαμονή λέμε να διαθέσουμε όχι παραπάνω από 50 ευρώ την βραδιά, μιλάω για όλες τις τοποθεσίες και εννοείτε αν κοιτάξουμε για Hostels αποκλείουμε το shared wc & shared bedroom, προτειμάμε private σενάρια. Επίσης κανά 50αρικο την ημέρα για φαγητό και άντε κανά 20αρικο επιπλέον για διασκέδαση και αν. Οπότε σίγουρα κοιτάμε προσιτές τιμές στα πάντα. Επίσης θα είναι καλύτερα να κλείσω δωμάτια από τώρα? ή θα βρούμε κάτι προσιτό και πιο εύκολα επί τούτου? όσον αφορά το κόστος καυσίμων - διοδίων- ακτοπλοικά βγαίνει στο νερό 1 χιλιάρικο. Μήπως το υπολογίζουμε λίγο ακριβά? Τι καράβι θα μου προτείνατε?

Γενικά Ιταλία ποιά πόλη φημίζεται για τα καλύτερα κρασιά της? Που μπορώ να βρω εκείνη τι περίοδο καλά ρούχα σε προσιτές τιμές?
Γενικά Γερμανία (Μόναχο) που μπορώ να βρώ και να φέρω βαρελάκι μπύρα veis. Γενικά που μπορώ να βρω μπύρες σε παραγωγό.
Γενικά Aυστρία κρασί καλό από που, γλυκά και ότι άλλο μου διαφεύγει που πρέπει να δοκιμάσω και να πάρω μαζί μου στο γυρισμό!

Θα ξεκινήσουμε με ένα vw golf του 2009, 1400 cc 80hp από Αθήνα γύρω στις 11-12 Αυγούστου και θα περάσουμε απέναντι με καράβι. Λέμε να διαλέξουμε Βari μιας και η πρώτη στάση που θα θέλαμε να αφιερώσουμε έστω 1 μέρα, να κάνουμε κανα μπανάκι διότι καλοκαίρι είναι κλπ, είναι οι ακτές Αμάλφι. Βέβαια να σημειώσω εδώ ότι στη διαδρομή για Αμάλφι θα κάνουμε μια στάση στη Πομπυία. Άρα μάλλον θα φτάσουμε μεσημεράκι Αμάλφι.

Amalfi coast (διαμονή 1 ημέρα)
Μας μάγεψε η τοπόθεσια βλέποντας ταινία "love is all you need" με τον Pierce Brosnan. Εκεί το μόνο που ξέρουμε είναι πως έχει πολλά "χωριουδάκια" κατά μήκος χτυσμένα σε απότομους βράχους αλλά δεν γνωρίζουμε τίποτα άλλο παραπάνω... Σε ποιό χωριουδάκι δηλαδή μας συμφέρει να μείνουμε για 1 βράδυ, που να φάμε οικονομικά και καλά, που να κολυμπήσουμε κ.λ.π. Επίσης μια μέρα που αρμένιζα στο street view είδα πως είχε παρκαρισμένα αυτοκίνητα κατά μήκους όλου του δρόμου μέχρι το πρώτο χωριουδάκι που ήταν χιλιόμετρα μακριά με τα πόδια... με ψιλοφρίκαρε αυτό. Γίνεται γενικά ένας πανζουλισμός από κίνηση? ξέρει κανείς? Βρίσκεις άραγε να παρκάρεις? Είναι μεγάλο θέμα αυτό γιατί το αγαπάμε το αυτοκινητάκι μας πολύ, δε θέλω να πάθει τίποτα και να μην είμαι εκεί! Η πράσινη κάρτα δε καλύπτει κακόβουλες φθορές επίσης.
Νάπολη (στάση)
Ύστερα λέμε το επόμενο πρωί που θα ξημερώσει να μετακινηθούμε προς Νάπολη, για μια στάση απλά 1-2 ώρες να τσιμπήσουμε καμμιά ναπολιτάνα να πάρουμε το κάτι τις μας και να συνεχίσουμε. Και εδώ θέλω πληροφορίες εστιατορίου με οικονομικό φαγητό, προσιτές τιμές γενικά. Και επίσης τι να προμηθευτώ από εκεί, κάτι τις παραδοσιακό ας πούμε (θα έχουμε και ψυγιάκι μαζί μας στο golfάκι).
**Λέμε για στάση γιατί ακούγεται γενικά πως είναι κάπως από θέμα ασφάλειας η Νάπολη, εκτός και αν πλέον δεν ισχύει. Τότε ίσως μια πρόταση ξενοδοχείου βοήθαγε μήπως μέναμε πιο οικονομικά απ'ότι Αμάλφι και απλά κάναμε μια στάση Αμάλφι για φαγητό και μπανάκι.
Ρώμη (διαμονή 1 ημέρα?)
Κάπου διάβασα πως αν δεν κάτσεις στη Ρώμη τουλάχιστον 2 μέρες καλύτερα να μην σταματήσεις. Να σημειώσω εδώ πως γενικά δεν θα φάμε εκεί την ώρα μας καθόλου για να πάμε στο Βατικανό, λένε ότι περιμένεις σε ουρές για τουλάχιστον 1-2 ώρες.. Οπότε τα μόνα που θα ήθελα να δω θα ήταν το Fontana di Trevi και Κολοσσέο. Οπότε η απορία μου είναι δεν μου φτάνουν αυτά να τα δω φτάνοντας το απόγευμα να κοιμηθώ 1 μέρα και το επόμενο πρωί να πιούμε το καφεδάκι μας στην Piazza San Pietrο και καπάκι να ξενικήσουμε για Τοσκάνη που την λατρεύουμε? Επίσης εδώ θέλω πληροφορίες για παραδοσιακό φαγητό, που να μείνουμε οικονομικά, και χώρος για το golfάκι μας!
Sienna (στάση)
Το έχω υποσχεθεί να πάμε Sienna το μεσημεράκι - απόγευμα με το που φύγουμε από Ρώμη για ένα καφεδάκι στη κεντρική πλατεία, να εξερευνήσουμε να σοκάκια της και αυτό.
Φλωρεντία (διαμονή 2 ημέρες)
εδώ ξέρουμε τα πάντα, έχουμε μείνει 2 φορές ήδη και γιαυτό θα κάτσουμε παραπάνω γιατί γνωρίζουμε πολλά καλά στέκια και τρατορίες, αλλά η τελευταία φορά ήταν το 2007, και είχαμε βρει τύπου 27 ευρώ τη βραδιά και για τους 2 αλλά ήταν Τέλη Νοέμβρη. Άν υπάρχει κάτι παραμφερές για τον Αύγουστο let me know!
Parma (στάση)
Στάση εδώ για ψώνια, για προσούτο τι άλλο? Έχετε κάποια πρόταση για παραγωγό που πουλάει άραγε ολόκληρο τεμάχιο? Ή άντε με το κιλό αλλά να είναι τοπικό .
Κόμο (διαμονή 2 - 3 ημέρες)
Από εδώ και πέρα τα φώτα σας, δεν ξέρουμε τίποτα, μόνο ότι είναι τέλειο μέρος. Τοποθεσία να μείνουμε, φθηνό καλό ξενοδοχείο/hostel, τοπικά παραδοσιακά προϊόντα, εστιατόρια με τοπικό φαγητό, Αξιοθέατα κ.λ.π.
Sondrio (μάλλον στάση)
O φίλος μου ακούγοντας ένα τραγούδι από Angels of Babylon-Sondrio ψήθηκε να περάσουμε (?) να μείνουμε (?) δεν έχω καταλάβει ακόμη... όπως και αν έχει, υπάρχει κάποιος εδώ μέσα να μου αναφέρει την εμπειρία του? Γενικά αν αξίζει? Τι καλό υπάρχει να προμηθευτώ?
Διαδρομή έως Ιnnsbruck (Ponte di Legno, Bolzano bozen κ.λ.π στάση) αν κάποιος έχει στο νου τιυ κάποιο αξιοθέατο, κάπου να κάτσουμε να τσιμπήσουμε κάτι τις κ.λ.π let me know!
Aυστρία (Innsbruck διαμονή 2 ημέρες)
εδώ θέλω τα φώτα σας. Το μόνο που βρήκα τώρα έτσι ψάχνοντας είναι το innsbruck Market, στο Ιnn Old Bridge. Kάτι να αξίζει να δεις? Κανέναν Μουσείο, έκθεση ή φεστιβαλ? Bρήκα ένα site που έχει όλα τα events και δε το έχω ψάξει πολύ ακόμη, θα ήθελα τη γνώμη σας από προσωπικές εμπειρίες εδώ και γενικά μουσεία κλπ είναι τσιμπημένα σε κόστος? Επίσης κάποια τοποθεσία να μείνουμε? κάποια πρόταση ξενοδοχείου/hostel, εστιατορίου είναι καλοδεχούμενη as usual! :)
Fussen (στάση)
Περα από το κάστρο τι άλλο αξίζει αν δω? το μέρος φένεται εκπληκτικό! Κάτι να προμηθευτώ? κάπου να φάμε?
Romantische Straße (στάση) τα φώτα σας
Γερμανία (Μόναχο διαμονή 2 ημέρες) εδώ δεν γνωρίζουμε τίποτα. Γενικά κάποια πρόταση για το που να μείνουμε, max έως 50 ευρώ τη βραδιά κλασσικά και κάπου να φάμε καλά, επίσης από που να προμηθευτώ βαρελάκι μπύρα αν ξέρει κάποιος! Και γενικά επιπλέον highlights!
Αυστρία, Βιέννη (διαμονή 2 ημέρες) και εδώ δεν γνωρίζουμε τίποτα. Γενικά προτάσεις καλοδεχούμενες για το που να μείνουμε, max έως 50 ευρώ τη βραδιά κ.λ.π και κάπου να φάμε καλά, επίσης από που να προμηθευτώ καλό κρασί αν ξέρει κάποιος! Και γενικά επιπλέον highlights!
Αυστρία, Χάλστατ (διαμονή 2-3 ημέρες) και εδώ δεν γνωρίζουμε τίποτα. Γενικά προτάσεις καλοδεχούμενες για το που να μείνουμε, max έως 50 ευρώ τη βραδιά κ.λ.π και κάπου να φάμε καλά, γενικά highlights!
Βενετία (στάση) και εδώ τα φώτα σας, δεν γνωρίζουμε πολλά.

Αυτό είναι το 1ο σενάριο, επιστροφή με καράβι πάλι και απότι το υπολόγισα μάλλον με ΑΝΕΚ. Γενικά που το έψαξα δεν γράφουν πολλοι τις καλύτερες εντυπώσεις.

Τo β σενάριο είναι να γυρίσουμε οδικώς από Χάλστατ τελευταία στάση διαμονής, διασχίζοντας βαλκάνια. Αλλά ακούγεται ότι δεν είναι safe γενικότερα. Θα ήθελα την άποψή σας. Και αν πιστεύετε πως το budget των 3.500-4000 ευρώ για όλα αυτά + τα ψώνια θα είναι αρκετά για 16 ημέρες max και για τα 2 σενάρια. Μπορεί ίσως να πάει και 17η μέρα στο γυρισμό απότι φένεται.

We are confused λιγάκι.... τα φώτα σας λοιπόν, Υπόσχομαι πως θα γυρίσω με άπειρες φωτογραφικές αναμνήσεις :)

Eυχαριστώ προκαταβολικά!
Χριστίνα
 

lethe

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
απάντηση κάποιος? Νομίζω έχω δώσει αρκετές λεπτομέρειες.. Δεν μπορεί όλο και κάποιος θα έχει κάνει αυτή τη διαδρομή.
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα! Με βάση αυτά που έχετε επιλέξει για διαμονή και φαγητό, νομίζω πως 3000-4000 είναι υπερβολή!Και η βενζίνη ήταν θυμάμαι πιο φτηνή από ότι στην Ελλάδα.
Στην Ιταλία, κατά τη γνώμη μου, τα καλύτερα κρασιά τα έχει η περιοχή της Τοσκάνης. Οπότε καθώς ανεβαίνετε βόρεια από την Ρώμη θα βρείτε το Montalcino και το Montepulciano. Είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους (πριν φτάσετε στη Σιένα!).
H costiera amalfitana είναι υπέροχη! Προτείνω Amalfi και μετά Sorrento, αλλά όπου και να πάτε θα είναι γεμάτο από κόσμο! Αντί για Πομπηία προτείνω το Ercolano που έχει σαφώς λιγότερους επισκέπτες. Και ο Βεζούβιος αξίζει μία ανάβαση! Στην Νάπολι αν είναι να μείνετε μακριά, από τον σταθμό!
Για Ρώμη υπολόγισε τουλάχιστον 1 εβδομάδα! Στο Βατικανό δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, ακόμα και αν έχει κόσμο σε ένα τέταρτο θα έχετε μπει. Το απόγευμα έχει πολύ λιγότερο κόσμο από όσο τα πρωινά. Για Colosseo και Foro Romano (ενιαίο εισιτήριο), να πάτε πρώτα στην αγορά και μετά στο Colosseo για να γλιτώσετε την ουρά. Για οικονομικό φαγητό προτείνω στο Trastevere (στα νότια του Βατικανό) τo Ivo's (via San Francesco a Ripa). Για ξενοδοχείο το Rim B&B, είναι σαν ενοικιαζόμενα δωμάτα με δικό τους μπάνιο, αλλά είναι πιο πάνω από το budget σας. Αξίζει, όμως, επειδή βρίσκεται στο κέντρο (δίπλα στη Piazza Re di Roma), 20 λεπτά με τα πόδια από το Colosseo και 5 από το Laterano. Επίσης ακριβώς δίπλα υπάρχει πάρκινγκ! Πριν φτάσετε στη Ρώμη να πάτε και στα Castelli Romani!
Για την Τοσκάνη, εκτός από τα 2 που σου ανέφερα, υπολόγισε 1-2 μέρες για την Σιένα (υπάρχει ένα B&B λίγο έξω από την πόλη casa Cecchi νομίζω το λένε), οπωσδήποτε στη Λούκα και το San Gimignano, στη Πίζα αξίζει μόνο ο πύργος και στη Φλωρεντία 1-2 ημέρες, αφού έχετε ξαναπάει.
Αντί την λίμνη Como προτείνω την λίμνη Maggiore (κοντά στο Βαρέζε) που είναι πιο ήσυχα. Είχα μείνει σε σπίτι οπότε δεν έχω κάτι να προτείνω.
Βενετία δεν θα πάτε;;; Cinque terre, Portofino (είναι βόρεια της Λούκα);;;Αν θέλετε να περάσετε και από Ελβετία να πάτε από το Stelvio!
Ελπίζω να βοήθησα!
Για Αυστρία και Γερμανία δεν έχω ιδέα!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ρώμη (διαμονή 1 ημέρα?)
Κάπου διάβασα πως αν δεν κάτσεις στη Ρώμη τουλάχιστον 2 μέρες καλύτερα να μην σταματήσεις. Να σημειώσω εδώ πως γενικά δεν θα φάμε εκεί την ώρα μας καθόλου για να πάμε στο Βατικανό, λένε ότι περιμένεις σε ουρές για τουλάχιστον 1-2 ώρες.. Οπότε τα μόνα που θα ήθελα να δω θα ήταν το Fontana di Trevi και Κολοσσέο. Οπότε η απορία μου είναι δεν μου φτάνουν αυτά να τα δω φτάνοντας το απόγευμα να κοιμηθώ 1 μέρα και το επόμενο πρωί να πιούμε το καφεδάκι μας στην Piazza San Pietrο και καπάκι να ξενικήσουμε για Τοσκάνη που την λατρεύουμε? Επίσης εδώ θέλω πληροφορίες για παραδοσιακό φαγητό, που να μείνουμε οικονομικά, και χώρος για το golfάκι μας!
Η Ρώμη δεν είναι μόνο η Φοντάνα ντι Τρέβι, Βατικανό και Κολοσαίο. Πάντως αυτά τα δύο προλαβαίνετε να τα δειτε με την προυπόθεση ότι δεν θα έχει κλείσει το Κολοσαίο. Δείτε ποιες είναι οι ώρες λειτουργίας. Εκτός και αν θέλετε να το δείτε μόνο από έξω. Την Fontana di Trevi την βλέπεται σε ένα τέταρτο. Πάντως θα έλεγα ότι μου φαίνεται κάπως, δεδομένου ότι δεν έχετε πάει Ρώμη, να της αφιερώνεται μόνο ένα απογευματάκι. Αλλά γούστα είναι αυτά

Στο Βατικανό δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, ακόμα και αν έχει κόσμο σε ένα τέταρτο θα έχετε μπει. Το απόγευμα έχει πολύ λιγότερο κόσμο από όσο τα πρωινά.
Ε όχι και σε ένα τέταρτο θα μπεις. Μάλλον θα πέσατε στην περίπτωση και θα μπήκατε τόσο γρήγορα. Πάντως αν θυμάμαι καλά τα μουσεία κλείνουν κατά τις 17:00, οπότε πολύ απόγευμα δεν μπορείς να μπεις. Και ο λόγος για τον οποίο ο κόσμος τρέχει πρωί πρωί είναι το πλήθος των πραγμάτων που έχει να δει κανείς, και συνεπώς τον χρόνο που απαιτείται για φυσιολογική ξενάγηση. Μπορείτε να εξοικονομήσετε χρόνο κλείνοντας εισιτήριο από διαδίκτυο με 4€ επιπλέον χρέωση και να γλιτώσετε ουρές.
Για Colosseo και Foro Romano (ενιαίο εισιτήριο), να πάτε πρώτα στην αγορά και μετά στο Colosseo για να γλιτώσετε την ουρά.
Θα πρότεινα να μπείτε από το Παλατίνο. Γιατί και η αγορά έχει ουρά. Σίγουρα όχι όσο το Κολοσσαίο.
 
Last edited by a moderator:

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Νομίζω πως δεν αναφέρεται στα μουσεία, αλλά στον Άγιο Πέτρο. Αν γράφει για μουσεία, τότε ναι θέλεις αρκετή ώρα, αλλιώς με κράτηση. Για την αγορά, η καλύτερη λύση είναι από την είσοδο στο Παλατίνο, όπως γράφεις!
 

Shiro

Member
Μηνύματα
8
Likes
14
Καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Γενικά δεν είναι εφικτό από θέμα διαδρομής και ημερών να μείνουμε 10 μέρες Ρώμη. Έχουμε στο νου να πάμε σε όλα αυτά τα μέρη που σας έγραψα παραπάνω, αν σπαταλίσουμε 10 ημέρες μόνο Ρώμη θα μας μείνουν μετά μόνο 6 ημέρες για όλα τα υπόλοιπα και δε θα δούμε κάτι. Εδώ δηλαδή που έχω βάλει 2 μέρες+ σε κάποια βλέπω πως ίσα - ίσα προλαβαίνουμε να τα απολάυσουμε όλα. Γενικά ωραία και τα κοσμοπολιτικα μέρη, αλλά λόγο αυξημένης πίεσης καθημερινότητας, δουλειάς, πόλη και λόγο μεγάλης ηλικίας (28 και 34 ετών :p ) προτειμάμε τα πιο χαλαρά μέρη με φύση παράλληλα. Θα κρατήσω τις συμβουλές σας και ευχαριστώ πολύ, κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζουμε όπως είδατε! :)

Γενικά έχει κάνει πάντως κάποιος τέτοια διαδρομή? Να ξεκινήσει από amalfi και να καταλήξει Αυστρία?

xx
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η Κοστιέρα είναι υπέροχη αλλά την εποχη που θα πάτε θα γίνεται ο κακός χαμός. Τότε παίρνουν την άδειά τους οι Ιταλοί κι έτσι η Ναπολη νεκρωνει αφού τα περισσότερα καταστήματα είναι κλειστά και ο κόσμος κατακλύζει την Κοστιέρα. Φυσικά έχει φοβερή κίνηση και ειδικά παραμονή και ανήμερα Δεκαπενταύγουστου γίνεται το αδιαχώρητο. Η θάλασσα στην περιοχή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και πρέπει να πληρώσεις τσουχτερή είσοδο για να κάνεις τη βουτιά σου. Η Πομπηία σαφώς και αξίζει την επίσκεψη αλλά οι ψηλές θερμοκρασίες που επικρατούν τότε σε συνδυασμό με την πέτρα κάνουν την ξενάγηση όχι ευχάριστη. Να ξέρεις πως οι τιμές είναι ψηλές γενικά στην Κοστιέρα τόσο στη διαμονή όσο και στο φαγητό. Αλλά άσχετα απ' όλα αυτά η Κοστιέρα και τα χωριά της είναι ένα όνειρο και φυσικά δεν της αξίζει μια ξεπέτα!:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με την emouli Συμπληρώνω και εγώ ότι
α) αποκλείεται να είστε μεσημέρι στο Αμάλφι και να έχει προηγηθεί και επίσκεψη στην Πομπηία.
β) το αμάξι σας το πιο πιθανό να το παρκάρετε εκεί που είδες στο streetview, εκτός κι αν με κάποιο τρόπο βρείτε πάρκινγκ (από εκεί που θα μένετε ; )το οποίο θα πληρώσετε και εκεί που θα βρείτε να παρκάρετε στο δρόμο θα πρέπει να περπατήσετε πολύ για να βρεθείτε στο κέντρο του χωριού
γ) προετοιμαστείτε για μποτιλιαρίσματα ειδικά στην είσοδο και στην έξοδο των χωριών.
δ) υπάρχουν πολλές ιστορίες με road trip στο φόρουμ, πχ αυτή η πολύ καλή για την Ιταλία
http://www.travelstories.gr/community/threads/un-sogno-italiano.31940/
ψάξε στην αναζήτηση
ε) αφήστε τη Ρώμη για άλλη φορά. Κάντε παράκαμψη.
στ) συνολικά το πρόγραμμα που θέλετε να ακολουθήσετε είναι πάρα πολύ στριμωγμένο. Αν το ακολουθήσετε απλά θα ξεπετάξετε τα μέρη από τα οποία θα περάσετε χωρίς να καταλάβετε τίποτα. Για να καταλάβεις τι εννοώ διάβασε την ιστορία που σου παραθέτω: εκεί γυρίσανε μέρος της Ιταλίας σε 22 μέρες. Εσείς θέλετε σε 2 εβδομάδες να γυρίσετε και την Αυστρία!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά όλος ο σχεδιασμός του ταξιδιού σου σε συνδυασμό με την εποχή που πας είναι λάθος... είναι αδύνατον να χωρέσεις τόσα πράγματα σε 12 μέρες...

1.Ξεκίνα το ταξίδι σου από την Τοσκάνη... με δεδομένο ότι θα ξαναπάς κάποτε στη Ρώμη βγάλτη τελείως έξω από το πρόγραμμα... δεν αξίζει να σπαταλήσεις έστω και μια ώρα για να δεις την φοντάνα... η Ρώμη είναι ένα εύκολο ταξίδι που μπορεί να γίνει με ελάχιστο κόστος μόνο του... φυσικά και δεν πρέπει ούτε καν να σου περνάει από το μυαλό να πας Αύγουστο μήνα στην Κοστιέρα για μια μόνο μέρα... και θα ταλαιπωρηθείς και θα καταξοδευτείς και δεν θα ευχαριστηθείς τίποτε... θα είναι το μεγαλύτερο ταξιδιωτικό λάθος που θα κάνεις... η Κοστιέρα είναι για περισσότερες μέρες και για μεγάλα πορτοφόλια ειδικά τον Αύγουστο... κάνε αυτό το ταξίδι σε συνδυασμό με την Νάπολη και το Κάπρι μέχρι αρχές Ιουλίου...

2. Δώσε περισσότερες μέρες στην Τοσκάνη. Διάλεξε ένα κεντρικό χωριό και όχι πόλη και με βάση αυτό κάνε τις εκδρομές σου... δες με την ησυχία σου την Σιένα, απόλαυσε την Φλωρεντία, πιες τα κρασάκια σου στο Μολταντσίνο και στο Μολτεπουλτσιάνο, δες το Πιτιλιάνο και κάνε μια παράκαμψη προς Ούμπρια να δεις την Περούτζια και το φανταστικό Γκούμπιο ή στο ανέβα κάνε την στάση σου στην Πίζα και δώσε μια μέρα στην Λούκα...

3. Στις λίμνες με βάση το Κόμο δώσε τουλάχιστον 2 μέρες κάνοντας τον γύρο της λίμνης και ζήσε την εμπειρία της ανάβασης ενός πάσο ανεβαίνοντας το πάσο της Μπερνίνα και περνώντας και από το Σόντριο, που δυστυχώς θα σας καταρρίψω τον μύθο σας, δεν λέει και τίποτε ιδιαίτερο... κοιμήσου το βράδυ κάπου κοντά στο Μπρέγκεντς απολαμβάνοντας την Μπόντενσε και φτάσε στο Ινσμπουργκ που έχεις στόχο την άλλη μέρα...

4. Θα σου έλεγα μετά το Ινσμπουργκ να αφήσεις το Μόναχο στην ησυχία του και να πας προς το πολύ καλύτερο Σάλτζμπουργκ και να δώσεις τουλάχιστον 3 μέρες στη Βιένη... στο γύρνα κατέβα από Γκράτς , Βίλαχ, Ούντινε και πάρε το καράβι σου από την Βενετία... με την Βενετία φυσικά και δεν θα ασχοληθείς καθόλου... άλλη φορά κι αυτή...το σενάριο Βαλκάνια άστο για μια άλλη φορά... θα είναι τέλος του ταξιδιού σου και θα έχετε ήδη ταλαιπωρηθεί αρκετά...

Συνοπτικά για 12 βράδια + 2 το καράβι κινήσου περίπου ως εξής...
4 βράδια στην Τοσκάνη
2 βράδια στις λίμνες
1 βράδυ στο Μπρέγκεντς
1 βράδυ στο Ινσμπουργκ
3 βράδια στη Βιέννη
1 βράδυ στην περιοχή κοντά στο Ούντινε

Αυτές είναι οι φιλικές συμβουλές που σου δίνω για να ευχαριστηθείς το ταξίδι σου και να περάσεις υπέροχα... αν διαλέξεις να κάνεις το πρόγραμμα που σκέφτεσαι το μόνο που θα κάνεις είναι να καταστρέψεις το ταξίδι σου... το τρέχω με σκοπό να δω όσο μπορώ περισσότερα δεν είναι ταξίδι αλλά αγώνες δρόμου...
 

Shiro

Member
Μηνύματα
8
Likes
14
Super κατατοπιστικό το Post σου! Ευχαριστώ πολύ! Ακριβώς θέλω να απολάυσω τα μέρη αλλά και την οδήγηση παράλληλα :)! Eίμαι λάτρης οδήγησης!
Θα κάτσω να δούμε αυτό το πλάνο το βραδάκι στο σπίτι, γιατί τώρα είμαι στο γραφειο.
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορείς να εξετάσεις το ενδεχόμενο να πας Ιταλία ή Γερμανία αεροπορικός και να νοικιάσεις εκεί diesel αυτοκίνητο. Θα κερδίσεις 2-3 ημέρες και θα μειώσεις τα έξοδα των καυσίμων. Εισιτήρια μπορείς να βρεις οικονομικά για Ρώμη, Μιλάνο ή Μόναχο. Δες τιμές μέσω autoeurope για ενοικίαση αυτοκινήτου. Συνολικά μπορεί να σου κοστίσει το ίδιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom