offline χάρτες και πλοήγηση, δωρέαν σε κινητά

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξερω ανθρώπους που έκαναν ακόμα και ακραίο ταξίδι με το maps.me... εξαιρετικό όντως αλλά σαν το online δεν έχει...
Κουβα και Μεξικο με maps.me χωρις κανένα πρόβλημα.Κορυφαιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
που?για να ξερουμε μεχρι που μας παιρνει?
Σε κάτι ερήμους στα 4500 μέτρα υψόμετρο με τον κοντινότερο κανονικό χωματόδρομο στα 50 χιλιόμετρα μακριά (νοικιασμένο τζιπ) και θερμοκρασίες κάτω από -20 τη νύκτα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρωτη επιλογή είναι κάτι online. Μετά όλα τα offline...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφου το roaming πια είναι τσάμπα, γιατί offline ντε και σώνει;
Το roaming δεν είναι τσάμπα στην ΕΕ (στο καρτοκινητό μου δεν είναι) και φυσικά δεν είναι καθόλου τσάμπα εκτός ΕΕ.
Για αυτές τις περιπτώσεις φορτώνεις τους καλύτερους offline χάρτες δηλ. τους Here Maps της Nokia που σε αφήνουν να κατεβάσεις το χάρτη ολόκληρης χώρας στο κινητό σου και δεν αγχώνεσαι αν έχεις σήμα για roaming ή αν έχεις σήμα gps. Δουλεύει και χωρίς αυτά τα δύο.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Θα εχουμε δεδομενα στο κινητο μας ετσι κ αλλιως.απλως ηθελα να εχω κ ενα χάρτη απτό ρε παιδί μου.μήηηηπως κάτι συμβει.πχ δεν εχουμε μπαταρία ή δε πιάνει το σήμα.Εχουμε στο μυαλό μας να πηγαίνουμε κ απο επαρχιακους δρόμους οπότε εκεί απο σήμα δε ξέρω τι παίζει.Αν είναι όπως Ελλάδα που πολλές φορές ακόμη και μέσα στην Αθήνα δε πιάνει σήμα.Στο σπίτι μου ας πούμε δε πιάνουνε τα δεδομένα κ μένω σε κεντρική περιοχή.Θα κατεβάσω το offline maps.me που μου λέτε βέβαια.
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Θα εχουμε δεδομενα στο κινητο μας ετσι κ αλλιως.απλως ηθελα να εχω κ ενα χάρτη απτό ρε παιδί μου.μήηηηπως κάτι συμβει.πχ δεν εχουμε μπαταρία ή δε πιάνει το σήμα.Εχουμε στο μυαλό μας να πηγαίνουμε κ απο επαρχιακους δρόμους οπότε εκεί απο σήμα δε ξέρω τι παίζει.Αν είναι όπως Ελλάδα που πολλές φορές ακόμη και μέσα στην Αθήνα δε πιάνει σήμα.Στο σπίτι μου ας πούμε δε πιάνουνε τα δεδομένα κ μένω σε κεντρική περιοχή.Θα κατεβάσω το offline maps.me που μου λέτε βέβαια.
Δοκίμασε σε υπολογιστή το via michelin, μπορείς να εκτυπώσεις το χάρτη και μαζί και της πληροφορίες αν πρόκειται για διαδρομή , απόσταση, χρόνο κτλ και σου δίνει και πολλές πληροφορίες για τη διαδρομή
 

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά του Πάσχα
σκέφτομαι να κατεβάσω το maps.me για το Μαρόκο. Θα με βοηθήσει αν χαθώ σε καμμιά Μεδίνα;;;
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Καλημέρα σ' όλους. επιλογές, για μένα όλες χρήσιμες ... και τις έχω κάνει όλες!

ΕΠΙΛΟΓΗ 1
Μπαίνεις στο Google earth και κάνεις ζουμ τόσο όσο να βλέπεις όλο το κέντρο της πόλης που σε ενδιαφέρει στην οθόνη. Εκτυπώνεις landscape για να έχεις περίπου την εικόνα μήκος φάρδος που βλέπεις στην οθόνη σου. Με στυλό και χάρακα διαιρείς το χάρτη σου σε τόσα κομμάτια όσα πιστεύεις οτι χρειάζεσαι έτσι ώστε το προιόν της εκτύπωσης να το βλέπεις επαρκώς. πχ 5 στο φάρδος της σελίδας, 3 στο ύψος. Αρα 15 κουτάκια. Εκτυπώνεις το πρώτο και το ονομάζεις Α1, το δεύτερο Α2,το τρίτο Α3 κλπ. Καρφιτσώνεις με τη σειρά εκτύπωσης και αναγράφεις με στυλό την αντιστοιχία κάθε χάρτη πχ Α1, Α2 κλπ. Ετσι αποκτάς έναν ωραίο 15 σέλιδο χάρτη + τον πρώτο που εκτύπωσες = 16 σελίδες. Εκτυπώνεις χάρτες μετρό, οδηγούς για αξιοθέατα κλπ και είσαι έτοιμος. Αν θέλεις να ταξιδέψεις από πόλη σε πόλη πατάς το μπλε βελάκι, αναγράφεις πόλη προορισμού, επιλέγεις τη διαδρομή σου και εκτυπώνεις με την ίδια λογική που είπαμε και πριν. Εδώ μάλλον θα κάνεις λιγότερες εκτυπώσεις επειδή δεν σε ενδιαφέρει πολύ η λεπτομέρεια αλλά η γενική κατεύθυνση, να γνωρίζεις προς τα που κινείσαι. Πατώντας την επιλογή λεπτομέρειες σου βγάζει αναλυτικά τη διαδρομή με περιγραφή. Την εκτυπώνεις και αυτή. Τα καρφιτσώνεις με τη σωστή σειρά. Το σύνολο του "οδηγού" σου είναι έτοιμο. Εαν οδηγείς πρέπει κάποιος άλλος να διαβάζει και να σου δίνει οδηγίες. Πλεονέκτημα της πρότασης ότι είναι δωρεάν Μειονέκτημα ότι απαιτεί εκτυπώσεις πολλές άρα κόστος σε μελάνι εκτυπωτή... πχ 20ευρώ! Παρ όλα αυτά είναι μια κάποια λύση, μπορεί να δουλέψει σε εύκολες διαδρομές που δεν απαιτούν πολλές εισόδους εξόδους σε πόλεις, γιατί εκεί μπερδεύονται τα πράγματα.
ΕΠΙΛΟΓΗ 2
Αγοράζεις τους χάρτες της περιοχής που σε ενδιαφέρει, γλιτώνεις κόστος εκτυπώσεων της 1ης επιλογής. Παλιά αξιόπιστη λύση, δουλεύει πάντα, με όλους τους καιρούς ! Χρησιμοποιείται ακόμα !
ΕΠΙΛΟΓΗ 3 καλύτερη και προτεινόμενη
Εάν έχεις καλό smartphone με επαρκή χωρητικότητα. Κατεβάζεις την εφαρμογή Offline Maps & Navigation. Είναι δωρεάν. Δουλεύει offline μόνο με το gps ανοικτό άρα δεν έχεις χρεώσεις. Το δοκίμασα και είναι αξιόπιστο. Το μόνο που κάνεις είναι να κατεβάσεις προκαταβολικά τους χάρτες της περιοχής που σε ενδιαφέρει και να τους αποθηκεύσεις. Δουλεύει με τους χάρτες της sygic. Έχει φωνητικές οδηγίες. Το έχω βάλει 2 βδομάδες περίπου και δεν μου έχει κλειδώσει. Απ ότι διάβασα δίνεται επί πληρωμή άλλη έκδοση που όμως έχει δυνατότητες καταχώρισης τιμών καυσίμων, υπολογισμού κόστους χιλιομέτρων και άλλα τέτοια που δεν μας πολύ ενδιαφέρουν. Το έχω δουλέψει off line και μου δείχνει αξιόπιστο. Μόνο αρνητικό που εντόπισα μέχρι τώρα είναι ότι δεν με αφήνει αν επιλέξω εγώ την εναλλακτική διαδρομή που θέλω μετακινώντας την προτεινόμενη. Πρέπει να την ακολουθήσω πρώτα εγώ μόνος μου και μετά η εφαρμογή να κάνει επαναπροσανατολισμό.

Όποια εφαρμογή και αν εγκαταστήσεις δοκίμασε τη πρώτα εδώ στην Ελλάδα να δεις τι προβλήματα μπορεί να βγάλει και να τη μάθεις πως δουλεύει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σοβαρά τώρα προτείνεις να εκτυπώσει κάποιος χάρτη απ' το google earth για να προσανατολιστεί στη Φεζ ας πούμε που είναι ένας λαβύρινθος 12,000 μικρών δρόμων, μονοπατιών και στοών; Στη Φεζ δε θα βγάλεις άκρη ούτε με το gps ούτε με τυπωμένους χάρτες. Ακόμα και να έβρισκες σήμα παντού μέσα στην πόλη (κάτι που είναι δύσκολο λόγω τοπογραφίας), είναι τόσο κοντά τα δρομάκια που άνετα λόγω του σφάλματος του gps να σου δείχνει ότι βρίσκεσαι αλλού από εκεί που πιστεύεις.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Το maps.me είναι άψογο. Σε δύσκολες χώρες πχ πεζοπορία στο Νεπάλ, μας βοήθησε τρομερά. Το ιδανικό είναι να έχεις κινητό με καλό gps, τα xiaomi προτείνονται σίγουρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom