Ιταλία Once upon a time in Rome

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου

Ξεκινησαμε την εκδρομη μας στην Αιωνια Πολη με τα νευρα ολιγον τσακισμενα απο δοντια που απειλουσαν να πονεσουν εν μεσω ταξιδιου και μια γαστρεντεριτιδα ,η οποια αποδεκατισε το ενα μελος της παρεας και δυστυχως το κρατησε στην Αθηνα .Ευτυχως ομως για μας τους υπολοιπους αυτοι οι κινδυνοι παρεμειναν στην Αθηνα επισης.
Μετα απο μια πρωινη πτηση με ΟΑ φτασαμε νωρις στην Ρωμη,αφησαμε τα πραγματα στο ξενοδοχειο και ορμησαμε στην εξερευνηση της πολης.Στο σημειο αυτο πρεπει να αναφερω οτι δεν προκειται να παω γυμναστηριο για ενα μηνα τουλαχιστον!!!Εμεις δεν περπατησαμε απλα την πολη ,αλλα την οργωσαμε μεχρι τελικης πτωσεως!!!
Πρωτη σταση η Βασιλικη της Santa Maria Maggiore .Ενας πολυ εντυπωσιακος ναος τοσο μεσα οσο και εξω.Δεν υπαρχει εκκλησια της Ρωμης που να μην εντυπωσιαζει τον επισκεπτη.Τι μαρμαρα,τι αγαλματα ,τι ψηφιδωτα,πινακες...τοιχογραφιες..χρωματα!!Ειλικρινα δεν εχω λογια ...με αποκορυφωμα βεβαια τον Αγιο Πετρο καθως και το Duomo στην Φλωρεντια.
Εν συνεχεια γραμμη για το Κολοσσαιο.Parco Traiano,Κολοσσαιο,Αψιδα του Κωνσταντινου,Παλατινο,Ρωμαικα Fora ..Circo Massimo.Πολυ εντυπωσιακα μνημεια στεκουν αγερωχα στο περασμα των αιωνων.Μου αρεσε ιδιαιτερα η ηρεμια που απεπνεε ο περιβαλλων χωρος σε συνδυασμο με τα μνημεια ..γιατι καποιες φορες οι ασφυκτικα "παραγεμισμενοι"χωροι των Βια ντελ Κορσο,Βια Κοντοτι ,Piazza di Spagna και Fontana di Trevi με κουραζαν.
Αφησαμε πισω μας το Ρωμαικο Φορουμ και κατευθυνθηκαμε προς Τραστεβερε για καφε και φαγητο.Ομορφη περιοχη, πολυ παραδοσιακη με τις πασιγνωστες μπουγαδες να κρεμονται απο μπαλκονι σε μπαλκονι και πολλα χαριτωμενα μαγαζακια.
Διασχιζοντας το Ponte (Γεφυρα) Sisto ακολουθησαμε τον παραποταμιο δρομο.Πολλα τα ομορφα σημεια για φωτογραφιες και για χαλαρωση.Πολλα ωραια γεφυρια το ενα μετα το αλλο ιδιως φωτισμενα το βραδυ ,συνθετουν ενα ειδυλλιακο σκηνικο.
Τελευταια σταση για αποψε η Piazza Navona ,η οποια δικαιολογει την φημη της.Το συμπλεγμα των 4 ποταμων του Μπερνινι κατω απο τον οβελισκο δεσποζει στο κεντρο της πλατειας.Παγωτακι στο Tre Scalini και επιστροφη στο ξενοδοχειο για ξεκουραση.

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Unported
Σημερα το προγραμμα ειχε Μουσειο Βατικανου και Αγιο Πετρο.Η ουρα για το Βατικανο χωρις υπερβολη αν δεν εκανε ζιγκ ζαγκ γυρω απο τα τειχη αλλα την τεντωνες ,θα εφτανε μεχρι...
Εδω εμεις ειχαμε κλεισει μεσω νετ και παλι περιμεναμε 10 λεπτα.Απορω πως περιμεναν τοσες ωρες ολα αυτα τα ατομα που δεν ειχαν κλεισει ηλεκτρονικα.Ολα τα λεφτα ηταν μια κυριουλα που προχωρουσε στην ουρα πλεκοντας ενα κασκωλ!!
Το Βατικανο περιλαμβανει πολλες σημαντικες εκθεσεις σε διαφορες αιθουσες.Κατευθυνθηκαμε προς την Capella Sistina.Οι αιθουσες πριν το παρεκκλησι ειχαν μεγαλειωδεις τοιχογραφιες αλλα οταν μπαινει κανεις στην ιδια την Capella Sistina ξεχνα τα προηγουμενα.Ο Michelangelo ζωγραφισε το θολο και την Δευτερα Παρουσια εντελως μονος του..ειχε διωξει ολους τους βοηθους του και κρατησε μονο εναν για να του ανακατευει τα χρωματα .Η προοπτικη των σωματων ειναι απιστευτη!Ορισμενα σωματα νομιζεις οτι ειναι λαξευμενα αγαλματα και οχι εικονες ζωγραφισμενες σε τοιχο ,αναλογα με τη γωνια απο την οποια τα κοιτας.

Εξισου εντυπωσιακος ηταν και ο Αγιος Πετρος.Τι να πουμε τωρα!...για το μεγεθος του ....για την Pieta...για τις τοιχογραφιες..τα αγαλματα..τα δαπεδα..τα μαρμαρα..μενει κανεις αφωνος και χαζευει ολο αυτο το μεγαλειο.
Η επομενη σταση ηταν στο Castello Sant' Angelo με την ομονυμη γεφυρα.Η συγκεκριμενη περιοχη ειναι απο τις πολυ ομορφες στη Ρωμη.(Εχω και γω μεγαλο κολλημα με τα ποταμια και τα γεφυρια)
Δεν την χορταινε το ματι και ειλικρινα δεν θελαμε να φυγουμε απο κει.
Συνεχισαμε την βολτα μας κατα μηκος του Τιβερη μεχρι το υψος της Piazza del Popolo.Απο κει κατηφορισαμε τη Via del Corso και μεσα απο γραφικα σοκακια και ομορφα καντουνια βγηκαμε στην Piazza di Spagna.
Aνεβηκαμε τη σκαλινατα για να θαυμασουμε μερος τησ Ρωμης απο ψηλα.Πολυς ο κοσμος στα σκαλια οπως παντα...κριμα ομως που δεν υπηρχαν τα λουλουδια...

Στη Φοντανα ντι Τρεβι γινοταν το αδιαχωρητο!
Δεν ειναι βεβαια αποριας αξιον δεδομενης της ομορφιας του συντριβανιου .Οι φωτ. μηχανες πηραν φωτια ...σπρωχναμε ..μας σπρωχνανε ....ριξαμε και το νομισματακι μας και μεις (αν και καπου διαβασα οτι πρεπει να ριξεις 3 νομισματα ??) και μετα γραμμη για gelateria di San Crispino και παγωτο zabaione ,μια ιδιαιτερη γευση απο κρασι marsala.
Φυγαμε απο Φοντανα ,κατηφορισαμε τη ντελ Κορσο χαζευοντας βιτρινες και στριψαμε δεξια προς Πανθεον.Η μιση του προσοψη ηταν καλυμενη με σκαλωσιες...κριμα.Πολλες οι σκαλωσιες η τα καλυμενα κτιρια στη Ρωμη ,αυτο δεν μου αρεσε αν και καταλαβαινω οτι τα εργα συντηρησης ειναι απαραιτητα.Επισης πολλες οι κεραιες πανω στα παραδοσιακα κτιρια ..ουτε αυτο φαινοταν ωραιο η ταιριαστο στο ματι.
Ξανα Piazza Navona ....χαζεμα..φωτο...ξαναχαζεμα...ξανα φωτο.
Η τελευταια σταση μας ηταν το Campo dei Fiori.Το πρωι γινεται υπαιθριο παζαρι με χρωματα και μυρωδιες της Ρωμης .Το βραδυ νεαροκοσμος ,τουριστες και υπαιθριοι μουσικοι συνθετουν μια εικονα ζωντανη και κεφατη.Γυρισαμε με ταξι στο ξενοδοχειο και ο καλος μας Ρωμαιος ταριφας μας εκανε και ξεναγηση πολης.Η πλακα με τους Ιταλους ηταν στη συνεννοηση:λιγα αγγλικα,λιγα ιταλικα ,λιγα νευματα με τα χερια και πολλα χαμογελα.
7 παρα το πρωι 2 αλαφιασμενες ταξιδιωτριες με ένα breakfast bag στο χερι τρεχουν να προλαβουν τον « καρβουνιαρη» για Firenze.Ουφ προλαβαμε!!
Ειμαστε μισονυσταγμενες αλλα το ματι δεν κλεινει γιατι τα ωραια τοπια της Τοσκανης διαδεχονται το ένα το άλλο.Μου αρεσαν οι χαμηλοι λοφισκοι που εναλλασονταν με γραφικα χωριουδακια σκαρφαλωμενα στις πλαγιες τους και πυργισκους στην κορυφη.
Μαλιστα γνωρισαμε και μια Ιταλιδουλα στο τρενο της επιστροφης και λαβαμε προσκληση και τηλεφωνα να την επισκεφτουμε στο χωριο της την επομενη φορα.
Arrivare λοιπον στον σταθμο Santa Maria Novella και η πρωτη σταση είναι στην ομονυμη εκκλησια με την ομορφη προσοψη.
Μετα γραμμη για τη Duomo .Να πω την αμαρτια μου ,μου αρεσε περισσοτερο από τον Αγιο Πετρο.Ο ναος αυτος χρειαστηκε 6 αιωνες για να ολοκληρωθει!!Καθεσαι αναυδος από κατω και λες …. μα τι εφτιαξαν οι ανθρωποι τελος παντων!!Κριμα που δεν μπορεσαμε να δουμε το εσωτερικο γιατι ειχαμε λιγες ωρες για να τα δουμε όλα και η ουρα ηταν πολύ μεγαλη(τι πρωτοτυπο!)
2 φορες εχω παει Φλωρεντια και δεν εχω μπει μεσα.Την επομενη φορα όμως θα μεινω αποκλειστικα Φλωρεντια με γυρο Τοσκανης ,οποτε θα τα καταφερω να μπω.
Συνεχισαμε με βαπτιστηριο και Uffici ..μεγαλες ουρες και κει.
Πολλοι υπαιθριοι ζωγραφοι,μικροπωλητες και πληθος κοσμου.
Σειρα ειχε η Piazza della Signoria με το Palazzo Vecchio.Εκει ηπιαμε το καφεδακι μας και μπορω να πω πως μου αρεσε καλυτερα από την Piazza Repubblica.
Πηραμε δυναμεις και κατηφορισαμε προς τον ποταμο Αρνο και το Ponte Vecchio.Η ολη περιοχη είναι ασυλληπτη!
Γενικα η Φλωρεντια μου αρεσε περισσοτερο σαν αρχιτεκτονικη και ομορφια από τη Ρωμη.Πολυ ρομαντικη πολη …θα μεινω σιγουρα εκει στο επομενο ταξιδι μου Ιταλια .
Φαγαμε σε ένα πολύ ωραιο ristorante με μπαλκονι προς το Ponte Vecchio αλλα δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα .Ειναι από τα πρωτα μολις διασχισεις το Ponte Vecchio.
Μετα το φαγητο καναμε βολτα κατά μηκος του ποταμου Αρνου (ειπαμε εχω κολλημα με αυτό) μεχρι την εκκλησια της Santa Croce.Εκει είναι θαμενοι οι Michelangelo και Leonardo Da Vinci (εχω μια επιφυλαξη για τον δευτερο).
Η ωρα όμως ειχε περασει και κατά τις 6:30 το τρενο μας αναχωρουσε.Φτασαμε Ρωμη κατά τις 9:30 και πηγαμε στο La Ramba στη Piazza di Spagna (προταση του φορουμ ) για φαγητο μπουφε με 10? το ατομο.
Επιστρεψαμε ξενοδοχειο από Via Sistina περνωντας από Palazzo Barberini ( πολύ εντυπωσιακο) και φτασαμε στα 4 συντριβανια.(Quatro Fontane).Σε ένα σταυροδρομοι υπαρχουν 4συντριβανια ,ένα σε κάθε γωνια .Το ένα από τα 4 είναι στον τοιχο του ναου San Carlo Quatro Fontane.Στη συνεχεια ο δρομος μας εβγαλε Piazza Barberini με το συντριβανι του Τριτωνα του Bernini.Προφανως οι Μπερνινι –Μικελαντζελο ειχαν σχεδον αναλαβει ολη τη Ρωμη και εφτιαξαν αριστουργηματα.
Ξημερωσε και η τελευταια μερα του ταξιδιου μας .Σημερα κινηθηκαμε σε πιο χαλαρους ρυθμους βολταροντας αρχικα στη Βια Βενετο και κανοντας σταση στο cafe de Pari .Πολλοι διασημοι ηθοποιοι και σκηνοθετες εχουν πιει τον καφε τους εκει.Μπηκαμε και λιγο στο παρκο Mποργκεζε και απο την υπογεια διαβαση που ενωνει το παρκο με την Spagna κατηφορισαμε προς την πλατεια .Καναμε και τα σχετικα ψωνακια μας στους εμπορικους δρομους τριγυρω....3 τζακετ αγορασα η αθεοφοβη!(που θα τα βαλεις ...μωρηηηη? ανεκραζε γοερως η φιλη Α.)
Κατηφορισαμε για το μνημειο του Βιττοριο Εμμανουελε ,Καπιτωλιο (ειχαμε και χτες περασει απο κει) palazzo Venecia ,Aψιδα Τραιανου και Ρωμαικα Φορα .Γενικα εκεινη η περιοχη μεχρι Κολοσσαιο μου αρεσει πολυ.

Αυτο ηταν !Τιme's up! Εφτασε η ωρα για Fumicino.Το αεροσκαφος απογειωνεται (εκληση προς την ΟΑ -λιγο παραπανω φαι ρε παιδια ...πεινασαμε και στο πηγαινε και στο ελα) και εμεις γεματες εικονες και εμπειριες ψιθυριζουμε το arrivederci Roma....

PS Ηδη ανυπομονω για το επομενο ταξιδι.
 

Attachments

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Παντα μαρεσει να διαβαζω για Ρωμη...:clap::clap::clap:
Σε ποιο ξενοδοχειο μενατε??
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στο χοτελ Σερενα ..το budget δεν ηταν για πολλα πολλα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βρε παιδια ελεος..Τοσην ωρα γραφω και γραφω τη συνεχεια και δεν μου την υπεβαλε ..επρεπε λεει να κανω refresh-κατι δεν εκανα καλα και τα εχασα μετα ολα ..φτου και απο την αρχη
Μα καλα δεν κραταει το λογκ-ιν καθολου?
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Αμέσως στο ψητό.Μ΄άρέσει!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
φτου παλι απο την αρχη
Λοιπον θα τα γραφω σε μικρες συνεχειες για να μην τα ξαναχασω και ας το μορφοποιησουν οι modς μετα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μερα δευτερη

Σημερα το προγραμμα ειχε Μουσειο Βατικανου και Αγιο Πετρο.Η ουρα για το Βατικανο χωρις υπερβολη αν δεν εκανε ζιγκ ζαγκ γυρω απο τα τειχη αλλα την τεντωνες ,θα εφτανε μεχρι...
Εδω εμεις ειχαμε κλεισει μεσω νετ και παλι περιμεναμε 10 λεπτα.Απορω πως περιμεναν τοσες ωρες ολα αυτα τα ατομα που δεν ειχαν κλεισει ηλεκτρονικα.Ολα τα λεφτα ηταν μια κυριουλα που προχωρουσε στην ουρα πλεκοντας ενα κασκωλ!!
Το Βατικανο περιλαμβανει πολλες σημαντικες εκθεσεις σε διαφορες αιθουσες.Κατευθυνθηκαμε προς την Capella Sistina.Οι αιθουσες πριν το παρεκκλησι ειχαν μεγαλειωδεις τοιχογραφιες αλλα οταν μπαινει κανεις στην ιδια την Capella Sistina ξεχνα τα προηγουμενα.Ο Michelangelo ζωγραφισε το θολο και την Δευτερα Παρουσια εντελως μονος του..ειχε διωξει ολους τους βοηθους του και κρατησε μονο εναν για να του ανακατευει τα χρωματα .Η προοπτικη των σωματων ειναι απιστευτη!Ορισμενα σωματα νομιζεις οτι ειναι λαξευμενα αγαλματα και οχι εικονες ζωγραφισμενες σε τοιχο ,αναλογα με τη γωνια απο την οποια τα κοιτας.

Εξισου εντυπωσιακος ηταν και ο Αγιος Πετρος.Τι να πουμε τωρα!...για το μεγεθος του ....για την Pieta...για τις τοιχογραφιες..τα αγαλματα..τα δαπεδα..τα μαρμαρα..μενει κανεις αφωνος και χαζευει ολο αυτο το μεγαλειο.
Η επομενη σταση ηταν στο Castello Sant' Angelo με την ομονυμη γεφυρα.Η συγκεκριμενη περιοχη ειναι απο τις πολυ ομορφες στη Ρωμη.(Εχω και γω μεγαλο κολλημα με τα ποταμια και τα γεφυρια)
Δεν την χορταινε το ματι και ειλικρινα δεν θελαμε να φυγουμε απο κει.
Συνεχισαμε την βολτα μας κατα μηκος του Τιβερη μεχρι το υψος της Piazza del Popolo.Απο κει κατηφορισαμε τη Via del Corso και μεσα απο γραφικα σοκακια και ομορφα καντουνια βγηκαμε στην Piazza di Spagna.
Aνεβηκαμε τη σκαλινατα για να θαυμασουμε μερος τησ Ρωμης απο ψηλα.Πολυς ο κοσμος στα σκαλια οπως παντα...κριμα ομως που δεν υπηρχαν τα λουλουδια...

Στη Φοντανα ντι Τρεβι γινοταν το αδιαχωρητο!
Δεν ειναι βεβαια αποριας αξιον δεδομενης της ομορφιας του συντριβανιου .Οι φωτ. μηχανες πηραν φωτια ...σπρωχναμε ..μας σπρωχνανε ....ριξαμε και το νομισματακι μας και μεις (αν και καπου διαβασα οτι πρεπει να ριξεις 3 νομισματα ??) και μετα γραμμη για gelateria di San Crispino και παγωτο zabaione ,μια ιδιαιτερη γευση απο κρασι marsala.
Φυγαμε απο Φοντανα ,κατηφορισαμε τη ντελ Κορσο χαζευοντας βιτρινες και στριψαμε δεξια προς Πανθεον.Η μιση του προσοψη ηταν καλυμενη με σκαλωσιες...κριμα.Πολλες οι σκαλωσιες η τα καλυμενα κτιρια στη Ρωμη ,αυτο δεν μου αρεσε αν και καταλαβαινω οτι τα εργα συντηρησης ειναι απαραιτητα.Επισης πολλες οι κεραιες πανω στα παραδοσιακα κτιρια ..ουτε αυτο φαινοταν ωραιο η ταιριαστο στο ματι.
Ξανα Piazza Navona ....χαζεμα..φωτο...ξαναχαζεμα...ξανα φωτο.
Η τελευταια σταση μας ηταν το Campo dei Fiori.Το πρωι γινεται υπαιθριο παζαρι με χρωματα και μυρωδιες της Ρωμης .Το βραδυ νεαροκοσμος ,τουριστες και υπαιθριοι μουσικοι συνθετουν μια εικονα ζωντανη και κεφατη.Γυρισαμε με ταξι στο ξενοδοχειο και ο καλος μας Ρωμαιος ταριφας μας εκανε και ξεναγηση πολης.Η πλακα με τους Ιταλους ηταν στη συνεννοηση:λιγα αγγλικα,λιγα ιταλικα ,λιγα νευματα με τα χερια και πολλα χαμογελα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.
Η τελευταια σταση μας ηταν το Campo dei Fiori.Το πρωι γινεται υπαιθριο παζαρι με χρωματα και μυρωδιες της Ρωμης
ωραία η ιστορία σου..μυρίζει Ρώμη..
το Campo dei Fiori ειναι αγορά από το 1869. πριν γινόταν εκεί εκτελέσεις..
να δείτε το Campo de Fiori με την Αννα Μανιάνι. φοβερό φιλμ του 1943..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Κι εγώ εδώ παρακολουθώ, είμαι σε ιταλικό mood ! :clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ωραία η ιστορία σου..μυρίζει Ρώμη..
το Campo dei Fiori ειναι αγορά από το 1869. πριν γινόταν εκεί εκτελέσεις..
να δείτε το Campo de Fiori με την Αννα Μανιάνι. φοβερό φιλμ του 1943..
Στο Campo de Fiori βρισκεται και το υποβλητικο αγαλμα του Giordano Bruno, εξαιρετικου διανοητη, φιλοσοφου, επιστημονα: εξαιρετικου αστρονομου και μαθηματικου, ο οποιος καταδικαστηκε απο την Ιερα Εξεταση ως αιρετικος και καηκε σε αυτην την πλατεια το 1600.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μερα τριτη

7 παρα το πρωι 2 αλαφιασμενες ταξιδιωτριες με ένα breakfast bag στο χερι τρεχουν να προλαβουν τον « καρβουνιαρη» για Firenze.Ουφ προλαβαμε!!
Ειμαστε μισονυσταγμενες αλλα το ματι δεν κλεινει γιατι τα ωραια τοπια της Τοσκανης διαδεχονται το ένα το άλλο.Μου αρεσαν οι χαμηλοι λοφισκοι που εναλλασονταν με γραφικα χωριουδακια σκαρφαλωμενα στις πλαγιες τους και πυργισκους στην κορυφη.
Μαλιστα γνωρισαμε και μια Ιταλιδουλα στο τρενο της επιστροφης και λαβαμε προσκληση και τηλεφωνα να την επισκεφτουμε στο χωριο της την επομενη φορα .
Arrivare λοιπον στον σταθμο Santa Maria Novella και η πρωτη σταση είναι στην ομονυμη εκκλησια με την ομορφη προσοψη.
Μετα γραμμη για τη Duomo .Να πω την αμαρτια μου ,μου αρεσε περισσοτερο από τον Αγιο Πετρο.Ο ναος αυτος χρειαστηκε 6 αιωνες για να ολοκληρωθει!!Καθεσαι αναυδος από κατω και λες …. μα τι εφτιαξαν οι ανθρωποι τελος παντων!!Κριμα που δεν μπορεσαμε να δουμε το εσωτερικο γιατι ειχαμε λιγες ωρες για να τα δουμε όλα και η ουρα ηταν πολύ μεγαλη(τι πρωτοτυπο!)
2 φορες εχω παει Φλωρεντια και δεν εχω μπει μεσα.Την επομενη φορα όμως θα μεινω αποκλειστικα Φλωρεντια με γυρο Τοσκανης ,οποτε θα τα καταφερω να μπω.
Συνεχισαμε με βαπτιστηριο και Uffici ..μεγαλες ουρες και κει.
Πολλοι υπαιθριοι ζωγραφοι,μικροπωλητες και πληθος κοσμου.
Σειρα ειχε η Piazza della Signoria με το Palazzo Vecchio.Εκει ηπιαμε το καφεδακι μας και μπορω να πω πως μου αρεσε καλυτερα από την Piazza Repubblica.
Πηραμε δυναμεις και κατηφορισαμε προς τον ποταμο Αρνο και το Ponte Vecchio.Η ολη περιοχη είναι ασυλληπτη!
Γενικα η Φλωρεντια μου αρεσε περισσοτερο σαν αρχιτεκτονικη και ομορφια από τη Ρωμη.Πολυ ρομαντικη πολη …θα μεινω σιγουρα εκει στο επομενο ταξιδι μου Ιταλια .
Φαγαμε σε ένα πολύ ωραιο ristorante με μπαλκονι προς το Ponte Vecchio αλλα δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα .Ειναι από τα πρωτα μολις διασχισεις το Ponte Vecchio.
Μετα το φαγητο καναμε βολτα κατά μηκος του ποταμου Αρνου (ειπαμε εχω κολλημα με αυτό) μεχρι την εκκλησια της Santa Croce.Εκει είναι θαμενοι οι Michelangelo και Leonardo Da Vinci (εχω μια επιφυλαξη για τον δευτερο).
Η ωρα όμως ειχε περασει και κατά τις 6:30 το τρενο μας αναχωρουσε.Φτασαμε Ρωμη κατά τις 9:30 και πηγαμε στο La Ramba στη Piazza di Spagna (προταση του φορουμ ) για φαγητο μπουφε με 10? το ατομο.
Επιστρεψαμε ξενοδοχειο από Via Sistina περνωντας από Palazzo Barberini ( πολύ εντυπωσιακο) και φτασαμε στα 4 συντριβανια.(Quatro Fontane).Σε ένα σταυροδρομοι υπαρχουν 4συντριβανια ,ένα σε κάθε γωνια .Το ένα από τα 4 είναι στον τοιχο του ναου San Carlo Quatro Fontane.Στη συνεχεια ο δρομος μας εβγαλε Piazza Barberini με το συντριβανι του Τριτωνα του Bernini.Προφανως οι Μπερνινι –Μικελαντζελο ειχαν σχεδον αναλαβει ολη τη Ρωμη και εφτιαξαν αριστουργηματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom