Outlet -καταστηματα επωνυμων οπτικων στη Ρωμη

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΟΧΙ. Εχω φερει 3 φορες γυαλια (1 τη καθε φορα) απο αυτα τα e-shops και δεν πληρωσα τιποτα στο τελωνειο. Μια φορα εφερα 2 γευγαρια μαζι και πληρωσα 35 Ευρω - παλι πολυ φτηνοτερα μου ηλθε.
ο αδελφός μου παρήγγειλε από ΗΠΑ ενα ανταλλακτικό των 30 Ε και πλήρωσε άλλα τόσα + την ταλαιπωρία. η νομοθεσία έιναι όπως την παράθεσα παραπάνω. τώρα ανάλογα το κατάστημα υπάρχουν τρόποι..γράφουν present, commercial sample κλπ. πάντα όμως υπάρχει το άγρυπνο μάτι του τελωνείου..:haha:
σε σαιτ βέβαια που έχεις ήδη δοκιμάσει δεν τίθεται θέμα.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Φιλε Samion δεν λεω οτι εχεις αδικο για τη νομοθεσια. Παντως εμενα μου στειλανε ολα τα πακετα με κανονικα τιμολογια μεσα. Και οταν ειχε 2 γευγαρια μαζι, προφανως τα ανοιξαν και φορολογησαν επειδη ηταν "2" (αρα σου λενε οτι μπορει να τα θελει να τα πουλησει). Παντως να πω (αν λεει κατι αυτο) οτι ολα τα γυαλια που εχω παραγγειλει ηταν αξιας κατω των $100, αν και κορυφαια μαρκα οπτικων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(αν λεει κατι αυτο) οτι ολα τα γυαλια που εχω παραγγειλει ηταν αξιας κατω των $100, αν και κορυφαια μαρκα οπτικων.
πως δε λέει! εγώ παντως θα τα δοκιμάσω τα σαιτ..όσο ελκυστικό κι αν είναι να παίρνεις γυαλιά στη via Condotti υπάρχει και η ψυχρή λογική των αριθμών..
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Δειτε τα opticsplanet.com...
Και γω έχω παραγγείλει από εκεί με συνολικό κόστος πάνω από 200 ? και δεν πλήρωσα τίποτα σε δασμούς και τελωνείο.;)
Επειδή πραγματοποιώ συνέχεια αγορές μέσω διαδικτύου και το 80% είναι από Ηνωμένες Πολιτείες μόνο μία φορά πλήρωσα τελωνείο και το ποσό ήταν 3-4 ? για αντικείμενο αξίας 120 ?.
Αν δεν ήταν και το διαδίκτυο....:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
θεωρητικά πληρωνεις για πάνω από 22Ε άρα για όλα τα γυαλιά των ανωτέρω σαιτ..
Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.
(Εγχειρίδιο Τελωνειακών θεματων)
>> Γ.Γ.Π.Σ. - Κωδικοί TARIC <<
Είναι διαφορετικό το αφορολόγητο όταν κάτι έρχεται ως αποστολή και διαφορετικό όταν το φέρνει μαζί του ταξιδιώτης.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom