Ηνωμένο Βασίλειο Oyster card - Λονδινο

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
http://ojp.nationalrail.co.uk/service/timesandfares/WAT/SNS/190613/0815/dep/190613/1515/dep

Οπως θα δεις εδω περα με 12.80 εισαι ενταξει. Ουτε oyster χρειαζεται να βγαλεις ουτε τιποτα. Βεβαια εχει και με 9.70 εφοσον φυγεις απο τις 09.20 και μετα. Παιξε με τις τιμες και με τις ωρες και δες τι σε βολευει.
Η oyster σε χρεωνει με τη διαδρομη αλλα εχει ενα ημερησιο οριο. Το ιδιο και η Travelcard. Γι' αυτο λεμε πως επειδη το οριο της oyster σε peak/off peak ειναι 8.30/7.00 αν βαλεις κατω τις μερες που πας σε συμφερει περισσοτερο να παρει την 7 day travelcard παρα να εχεις μια Oyster.

Οσο για το 2 for 1 ειπαμε οτι μπορεις να πας οποτε θες. Δεν χρειαζεται να κλεισεις νωριτερα. Αν θες εκτυπωσε μερικα κουπονια απο το σαιτ του για να τα εχεις μαζι σου και οποτε βρειτε χρονο να πατε σε οποιο σας ενδιαφερει. Ασε που οταν θα βγαλεις την travelcard συνηθως σου δινουν και το βιβλιαρακι που εχει μεσα τις προσφορες και στο πισω μερος μερικα κουπονια. Αν δεν στο δωσουν ζητησε το.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
το thorpe park δεν έχει κοντά τρένο. μπες στη σελίδα του και αναζήτησε τρόπους για να πας. κάποιο λεωφορείο θα πηγαίνει άρα δε χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο ως προς oyster
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
το thorpe park δεν έχει κοντά τρένο. μπες στη σελίδα του και αναζήτησε τρόπους για να πας. κάποιο λεωφορείο θα πηγαίνει άρα δε χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο ως προς oyster
Στη σελιδα του ελεγε οτι η κοντινοτερη σταση ειναι αυτη που γραφω παραπανω και απο εκει εχει λεωφορεια για το παρκο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
βρε πιτσιρικο θα πας Λονδίνο; Έλπίζω με τον κηδεμόνα σου :)
ασε την oyster να δουλεψει μονη της για σενα εγω αυτό κανω κ είμαι ευχαριστημενη, οσες φορες και να τη χρησιμοποιησεις την ημερα θα σε χρεωσει το ανωτερο αναλογα με τη ζωνη κ από κει κ περα ταξιδευεις δωρεαν.Κοιτα αναλυτικα στην ιστοσελιδα της oyster Transport.gov.uk αν θυμαμαι καλα εχει κ οδηγιες χρησης στα ελληνικα!
ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΛΟΝΔΙΝΟΟΟΟΟ!
 
Μηνύματα
14
Likes
0
βρε πιτσιρικο θα πας Λονδίνο; Έλπίζω με τον κηδεμόνα σου :)
ασε την oyster να δουλεψει μονη της για σενα εγω αυτό κανω κ είμαι ευχαριστημενη, οσες φορες και να τη χρησιμοποιησεις την ημερα θα σε χρεωσει το ανωτερο αναλογα με τη ζωνη κ από κει κ περα ταξιδευεις δωρεαν.Κοιτα αναλυτικα στην ιστοσελιδα της oyster Transport.gov.uk αν θυμαμαι καλα εχει κ οδηγιες χρησης στα ελληνικα!
ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΛΟΝΔΙΝΟΟΟΟΟ!
χαχαχ ευχαριστω πολυ (βεβαια λατρευουμε το λονδινο :)
 

pico

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Φίλοι μου θα ηθελα την βοηθεια σας οσο ανα φορα την oyster card....

εχθές γυρισα απο το υπεροχο Λονδίνο με δυο oyster card γεματες με 15 λίρες + 5 λίρες εγγυηση η κάθε μια...!!! κ γιατι εγινε αυτο!!! γιατι ηθελα να φυγω απο Λονδινο κ να παω Guilford με τρενο κ ρωτησα εναν υπαλληλο του tube "αν φορτωσω την καρτα μου μπορω να ταξιδευω για αυτον τον προορισμο με national train?" κ μου απαντησε "ε βεβαια" όπου εβαλα 15 λίρες κ αφου εφτασα να παω να παρω το τρενο ενας αλλος υπαλληλος μου ειπε οτι "δεν μπορεις να πληρωσεις με αυτη την καρτα για Guilford" το επομενο βημα μας ειναι να παμε στο tube απο οπου ημασταν πριν κ να παρουμε πισω τα λεφτα οπως κ την εγγυηση γιατι δεν θα την ξανα χρησιμοποιουσαμε... ελα μου ντε ομως που μας ειπαν οτι εως 10 λίρες δινει πισω το μηχανημα κ οχι παρα πανω. Αφου περασανε οι μερες παμε στο stanstend airport για να γυρισμου Ελλαδα ρωταμε πως μπορουμε να την εξαργυρώσουμε κ μας απαντησαν οτι "μονο κεντρο Λονδινο μπορείτε"....

Σας ρωτω αν σας εχει τυχη κατι παρομοιο τι κανατε..??? αν ισχυει αυτο με τις 10 λίρες κ τι μπορω να κανω εγω τωρα ωστε να παρω πισω τα λεφτα μου?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Φίλοι μου θα ηθελα την βοηθεια σας οσο ανα φορα την oyster card....

εχθές γυρισα απο το υπεροχο Λονδίνο με δυο oyster card γεματες με 15 λίρες + 5 λίρες εγγυηση η κάθε μια...!!! κ γιατι εγινε αυτο!!! γιατι ηθελα να φυγω απο Λονδινο κ να παω Guilford με τρενο κ ρωτησα εναν υπαλληλο του tube "αν φορτωσω την καρτα μου μπορω να ταξιδευω για αυτον τον προορισμο με national train?" κ μου απαντησε "ε βεβαια" όπου εβαλα 15 λίρες κ αφου εφτασα να παω να παρω το τρενο ενας αλλος υπαλληλος μου ειπε οτι "δεν μπορεις να πληρωσεις με αυτη την καρτα για Guilford" το επομενο βημα μας ειναι να παμε στο tube απο οπου ημασταν πριν κ να παρουμε πισω τα λεφτα οπως κ την εγγυηση γιατι δεν θα την ξανα χρησιμοποιουσαμε... ελα μου ντε ομως που μας ειπαν οτι εως 10 λίρες δινει πισω το μηχανημα κ οχι παρα πανω. Αφου περασανε οι μερες παμε στο stanstend airport για να γυρισμου Ελλαδα ρωταμε πως μπορουμε να την εξαργυρώσουμε κ μας απαντησαν οτι "μονο κεντρο Λονδινο μπορείτε"....

Σας ρωτω αν σας εχει τυχη κατι παρομοιο τι κανατε..??? αν ισχυει αυτο με τις 10 λίρες κ τι μπορω να κανω εγω τωρα ωστε να παρω πισω τα λεφτα μου?
Δες τη θετική εικόνα, έχεις ευκαιρία και δύο γεμάτες κάρτες για να ξαναπάς Λονδίνο.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κάποιον που θα πάει Λονδίνο και να του τις πουλήσεις.
 

pico

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Δες τη θετική εικόνα, έχεις ευκαιρία και δύο γεμάτες κάρτες για να ξαναπάς Λονδίνο.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κάποιον που θα πάει Λονδίνο και να του τις πουλήσεις.
Πολυ θα το ηθελα αλλα δεν προβλεπετε για τα επομενα 3 χρονια τουλαχιστον...

αυτο που σκέφτηκα ειναι να στειλω email "παραπονων" κ μηπως με αυτον τον τροπο παρω τα χρηματα πισω ... (αλλωστε οι υπάλληλοι τους με ενημερωσαν λαθος) ή το αλλο να τις πουλησω μεσω του travelstories forum (γιατι δεν ξερω καποιον που να παει στο προσωρινο μελλον Λονδινο) αλλα κ αυτος που θα τις παρει με ποιο τροπο θα με εμπιστευτεί οτι οντως υπαρχουν χρηματα μεσα???? κ οντως υπαρχουν ανθρωποι που θα το εκαναν αυτο??
 

luis

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Καλησπερα σας. Γνωριζει καποιος ποσος χρονος χρειαζεται για να παραδοθει απο το αρμοδιο γραφειο του Λονδινου μια Oyster Card ταχυδρομικως με air mail σε διεύθυνση στην Ελλαδα ? Εχω κάνει μια παραγγελία για μια Oyster Card pay as you go απο τις 19/7/19 και ακομα δεν έχει έρθει και σε λίγες μέρες ταξιδεύω. Τους έγραψα και μου είπανε ότι από εκεί έχουν αποσταλεί ήδη. Δεν ξέρω ποιό γραφείο να ενοχλήσω στην Αθηνα και το προβλημα είναι ότι μένω στην επαρχία.
Ευχαριστώ πολύ
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Καλησπέρα .
Οργανωνω το ταξίδι μας για Λονδίνο και θέλω να αγοράσω την oyster card ηλεκτρονικά .
Έρχεται όντως μέχρι την ημερομηνία που σου λένε ή υπάρχουν και καθυστερήσεις;
Μην την πατήσουμε και μετά τρέχουμε ...
 
Μηνύματα
15
Likes
1
καλησπερα, μπορω να βγαλω την oyster card στο αεροδρομιο stansed ή μονο στο κεντρο;
θα ειμαι 6 μερες Λονδινο... ή μηπως συμφερει η αλλη καρτα travelcard, εχω μπεδευτει:/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom