Palermo-Calabria-Granada. Που θα κάτσει η μπίλια του Erasmus;

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Καλησπέρα σε όλους. Για άλλη μία φορά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω ένα πολύ ευχάριστο "πρόβλημα". Έχω αποφασίσει του χρόνου να πάω για 6 μήνες σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο μέσω του προγράμματος Erasmus και δεν ξέρω πιο να βάλω πρώτο στη λίστα. Τα τρία επικρατέστερα (στα άλλα δεν έδωσα καμία σημασία :p) είναι:

1) Universita mediterranea di reggio CALABRIA
2) Universita degli studi di PALERMO
3) Universidad de GRANADA

Το τρίτο έχει το ελαφρύ προβάδισμα ότι είναι στη λίστα του τμήματός μου ενώ τα άλλα δύο είναι από τη λίστα άλλου τμήματος του πανεπιστημίου. Τα δύο τμήματα από ότι μας είπαν οι δύο υπεύθυνοι καθηγητές συνεργάζονται πολύ στενά και επιτρέπουν στους φοιτητές να επιλέξουν από τη λίστα του άλλου, αρκεί να βρουν μαθήματα για αντιστοίχηση βέβαια. Τέλος πάντων αυτά είναι τα "ακαδημαϊκά θέματα" που θα με απασχολήσουν σε μεγάλο βαθμό, από εσάς περιμένω να ακούσω πιο ταξιδιωτικές απόψεις. Πιστεύω πως και οι τρεις πόλεις είναι πανέμορφες αλλά δυστυχώς δεν έχω επισκεφτεί καμία. Ακούω γνώμες... :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1) Universita mediterranea di reggio CALABRIA
2) Universita degli studi di PALERMO
3) Universidad de GRANADA
Πιστεύω πως και οι τρεις πόλεις είναι πανέμορφες αλλά δυστυχώς δεν έχω επισκεφτεί καμία. Ακούω γνώμες...
όχι το Reggio ξέχνα το. η Πρέβεζα του νότου.
στην 3η δεν έχω πάει, οπότε ψηφίζω ασυζητητί Παλέρμο, μεγάλη ιστορία, κουλτούρα, τρομερό φαγητό, νεανικοί ρυθμοί διασκέδασης.
μιλάς καμμιά γλώσσα από τις 2?
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Το καλοκαίρι θα δώσω για Celi 3 άρα πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Στη Γρανάδα τα μαθήματα είναι στα Αγγλικά, έτσι μας είπαν τουλάχιστον.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καταρχήν απ το status σου και μόνο αποκλείουμε την επιλογή 3...Δεν έχω πάει βέβαια,αλλα την αποκλείουμε και προχωράμε...

Μια χαρά είναι κι η Reggio με πολλές επιλογές τριγύρω, μην ακούς τον προβοκάτορα..
Απλά κι εγώ στη θέση σου θα επέλεγα το Palermo γιατί απλά είναι υπέροχο!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το καλοκαίρι θα δώσω για Celi 3 άρα πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Στη Γρανάδα τα μαθήματα είναι στα Αγγλικά, έτσι μας είπαν τουλάχιστον.
ε τότε τι το συζητάς? έκλεισε. Παλέρμο. για τα μαθήματα καλά αλλά γιατι να ταλαιπωρηθείς στα υπόλοιπα? το Celi 3 εξάλλου θα γίνει Celi 5 στη Σικελία..καλά να περάσεις και για οτιδήποτε στείλε κ πμ, έχω καποιες επαφές.
Μια χαρά είναι κι η Reggio με πολλές επιλογές τριγύρω,
καλά είναι για 2-3 ώρες, μη το χαντακώσεις τον άνθρωπο και τον πιάσει κατάθλιψη..άσε να πάει Παλέρμο..στον πολιτισμό.
για τις επιλογές τριγύρω συμφωνώ, αλλά να μένει εκτός? άσε δεν λέει.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
καλά είναι για 2-3 ώρες, μη το χαντακώσεις τον άνθρωπο και τον πιάσει κατάθλιψη..άσε να πάει Παλέρμο..στον πολιτισμό.
για τις επιλογές τριγύρω συμφωνώ, αλλά να μένει εκτός? άσε δεν λέει.
Επειδή είναι Παρασκευή και μόνο δε θα πώ τίποτα αλλο...

Italia...Nata per unire:bleh:
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Εγώ πάλι έχω πάει μόνο Γρανάδα από τους προορισμούς που αναφέρεις, οπότε θα σου πω τη γνώμη μου γι' αυτήν. Είναι όμορφη επαρχιακή πόλη της Ισπανίας και συνήθης σταθμός των τουριστικών πακέτων λόγω των πραγματικά εξαιρετικών παλατιών της Αλάμπρα, με τους υπέροχους κήπους τους, που δεσπόζουν στο υψηλότερο σημείο της πόλης.
Πέρα από αυτό όμως, αν και η πόλη ήταν "προσεγμένη" και καθαρή, δε με έπεισε για διαμονή μεγαλύτερη από λίγες ημέρες. Μου φάνηκε αρκετά ήσυχη, απ' όσο μπορώ να κρίνω βέβαια, γιατί κάθησα μόνο 3 ημέρες. Νομίζω πως είναι καλύτερα να ακολουθήσεις τις προτροπές των φίλων παραπάνω. Όποτε όμως σου δοθεί η ευκαιρία να πας να δεις και τη Γρανάδα, ως τουριστικός προορισμός ανήκει σε αυτούς που αξίζει να επισκεφθεί κανείς!
Ότι και να αποφασίσεις να περάσεις πολύ πολύ όμορφα!!!:clap:
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Νομίζω πως έχουμε νικητή :clap:. Θα πάω να μιλήσω με τους καθηγητές το συντομότερο για να σιγουρέψω το Παλέρμο.

@Samion αν χρειαστώ κάτι συγκεκριμένο για εκεί θα σου πω, ευχαριστώ πολύ!
@Sapienza είναι γεγονός ότι λατρεύω την Ιταλία απλά η Ισπανία ήταν η ακριβώς επόμενη επιλογή στα πανεπιστήμια που μου "δίνουν";).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ζηλευω τωρα! Το Παλερμο μου εχει καρφωθει στο κεφαλι εδω και πολυ πολυ καιρο!
Αχχχ! Πολυ θα ηθελα να ξαναδιαβαζω τη "Σειρηνα" και τον Γατοπαρδο στο Παλερμο και να βρω το σημειο που ηταν κτισμενο το αρχοντικο του Λαμπεντουζα το οποιο καταστραφηκε απο τους βομαβαρδισμους.
Και να δω και τα υπεροχα ψηφιδωτα της Μαρτορανα!
Γκρρρ!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ζηλευω τωρα! Το Παλερμο μου εχει καρφωθει στο κεφαλι εδω και πολυ πολυ καιρο!
Αχχχ! Πολυ θα ηθελα να ξαναδιαβαζω τη "Σειρηνα" και τον Γατοπαρδο στο Παλερμο και να βρω το σημειο που ηταν κτισμενο το αρχοντικο του Λαμπεντουζα το οποιο καταστραφηκε απο τους βομαβαρδισμους.
Και να δω και τα υπεροχα ψηφιδωτα της Μαρτορανα!
Γκρρρ!
Τί περιμένεις??
Alitalia.com - Home Page | Alitalia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.να βρω το σημειο που ηταν κτισμενο το αρχοντικο του Λαμπεντουζα το οποιο καταστραφηκε απο τους βομαβαρδισμους.
2.να δω και τα υπεροχα ψηφιδωτα της Μαρτορανα!
1.vicolo Lampedusa
a3.bp.blogspot.com__sLVFgtk3qps_SGj3C2e5j4I_AAAAAAAAAVM__rWv2HE_GwY_s1600_Palermo_2B169_2Brid..JPG


2.
afarm4.static.flickr.com_3191_2567829994_f1140c3e7d.jpg_a4f0a23c50a330cf1bf56cae6c33a893.jpg
 

miscelano

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
καλησπερα φιλε....κατ αρχην να σου πω οτι ζηλευω αφανταστα......λοιπον στο θεμα μας....το ρετζιο βγαλτο απο το πλανο σου....απαισια πολη εχω ζησει 2 χρονια...περναω απ εξω για να παω σικελια και φτυνω πραγματικα....το παλερμο πολυ ομορφο, με πολυ καλη κουζινα, καλο κοσμο και ωραια μερη τριγυρω!!!παραλιες δεν το συζητω, κ εχει και κατι πολυ ομορφα νησακια βορεια της σικελιας μαστ σιι!!!!χεχεχ
γραναδα ειχα παει το 06 και εμεινα με ανοιχτο το στομα.....η ζωη πραγματικα παμφτηνη....τζαμπα ολα....τα ταπας ηταν παντου δωρεαν...με ενα ευρω επινες μισο λιτρο μπυρα και σου φερναν και να φας...πανεμορφη πολη, πεντακαθαρη και το κυριοτερο φοιτητουπολη!!!!απο τις 80 χιλιαδες κατοικους οι 50 ειναι φοιτητες...μια μερα ειχαμε βγει εξψ 6 το πρωι και γινοταν χαμος!!!!απο τις 3 επιλογες σου, μιας και εισαι φοιτητης σου λεω καθαρα και ξαστερα γραναδα.....

να υποθεσω πως σπουδαζεις ή γεωπονος, ή μηχανικος,ή δικηγορος ε???(αυτες τις σχολες εχει μονο το ρετζιο)....γιατι ρωταω????γιατι αν εισαι μηχανικος φιλε αστο το παλερμο....εχει πολυ μακακες καθηγητες ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom