Παλαιστίνη palestine-visa

tania95

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σε όλους! θέλω να ρωτήσω : Ελληνίδα με ελληνικό διαβατήριο προσγειώνομαι Τελ Αβιβ και θέλω να παω Βηθλεέμ. Από οσο γνωρίζω για Ισραήλ δε χρειάζεται visa αφου αρκεί το ελληνικό διαβατήριο. Ωστόσο για Παλαιστίνη τι ισχύει? και με το σενάριο ότι απο Τελ Αβιβ μεχρι βηθλεεμ θα παω με ταξι. ευχαριστω !!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σε όλους! θέλω να ρωτήσω : Ελληνίδα με ελληνικό διαβατήριο προσγειώνομαι Τελ Αβιβ και θέλω να παω Βηθλεέμ. Από οσο γνωρίζω για Ισραήλ δε χρειάζεται visa αφου αρκεί το ελληνικό διαβατήριο. Ωστόσο για Παλαιστίνη τι ισχύει? και με το σενάριο ότι απο Τελ Αβιβ μεχρι βηθλεεμ θα παω με ταξι. ευχαριστω !!!
Παίρνεις λεωφορείο ή οργανωμένη εκδρομή για Βηθλέεμ, δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη επιπλοκή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Παίρνεις λεωφορείο ή οργανωμένη εκδρομή για Βηθλέεμ, δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη επιπλοκή.
Πες της βρε άνθρωπε πως θα περάσει και από check point μην το δει μπροστά της και της πιάσει κρύος ιδρώτας!! Φυσικά να έχει και το διαβατήριο μαζί.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να πας από Τελ Αβιβ μέχρι Βηθλεέμ με ταξί αλλά ο καθένας όπως βολεύεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πες της βρε άνθρωπε πως θα περάσει και από check point μην το δει μπροστά της και της πιάσει κρύος ιδρώτας!! Φυσικά να έχει και το διαβατήριο μαζί.
E καλά στην Παλαιστίνη πάει, φαντάζομαι πως εξυπακούεται ότι έχει ανοίξει κι έναν οδηγό, δεν είναι Αθήνα-Δελφοί με το ΚΤΕΛ. Εγω κατάλαβα ότι το ερώτημα ήταν για το αν χρειάζεται βίζα κι αν πηγαίνει η συγκοινωνία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
E καλά στην Παλαιστίνη πάει, φαντάζομαι πως εξυπακούεται ότι έχει ανοίξει κι έναν οδηγό, δεν είναι Αθήνα-Δελφοί με το ΚΤΕΛ. Εγω κατάλαβα ότι το ερώτημα ήταν για το αν χρειάζεται βίζα κι αν πηγαίνει η συγκοινωνία.
Μην το λες, κάποιοι με τους οποίους είχα πάει μαζί δεν ήξεραν ούτε αυτό, ούτε καν είχαν ακούσει κάτι για τείχος και όλα τα σχετικά.
 

tania95

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ναι περισσοτερο ρωτησα για το αν χρειαζομαι βιζα για να μπω στη Παλαιστίνη ή αν αρκει το διαβατηριο! Σε περίπτωση που δε παει καποιος με οργανωμενη εκδρομη αλλα μονος ,μονη στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε θα εχει καποιο προβλημα ετσι; ειπα ταξι γιατί για καποιο λογο μου ειπαν οτι δεν εχει λεωφορείο!
 

katie

Member
Μηνύματα
9
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πρόκειται να ταξιδέψω στην Παλαιστίνη με πτήση Αθήνα - Τελ Αβιβ.
Μετά οδικώς στη Χεβρώνα,Βηθλεέμ και Ιερουσαλήμ. Από τι είδα στη σελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών για Ισραήλ αναφέρει "Χωρίς Θεωρήση" αλλά για Παλαιστίνη "Θεώρηση".
Οπότε θα χρειαστεί να βγάλω κάποια βίζα στο πέρασμα των σημείων ελέγχου από Ισραήλ για Παλαιστίνη?Κάθε απάντηση θα φανεί πολύ χρήσιμη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.921
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε χρειάζεσαι βίζα γι αυτό που θες να κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.470
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom