Pegasus  Pegasus και ταυτότητα - τι παίζει;

dimitra

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Να ενημερώσω εδώ ότι μπαινοέβγαινα Τουρκία τον τελευταίο χρόνο με ταυτότητα ληγμένη (έχει περάσει η δεκαπενταετία) χειρόγραφη χωρίς κανένα πρόβλημα. Τελικά εδέησα να την αλλάξω πριν 2-3 μήνες λόγω φθοράς.
και με το on line check in τι εκανες που ζητανε ημερομηνία λήξης της ταυτοτητας. Πεταω ,με pegasus μεθαυριο και μολις εμαθε οτι η ταυτοτητα εχει ισχυ 15 χρονια και ειναι ληγμενη
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
και με το on line check in τι εκανες που ζητανε ημερομηνία λήξης της ταυτοτητας. Πεταω ,με pegasus μεθαυριο και μολις εμαθε οτι η ταυτοτητα εχει ισχυ 15 χρονια και ειναι ληγμενη
Μεγάλη κουβέντα όπως θα δεις εδώ, όπου έχει υπεραναλυθεί το θέμα: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτήσεις-για-διαβατήριο-ή-ταυτότητα.36566/page-35
Εν συντομία, καλό είναι μετά από 15ετια να την αντικαταστήσεις. Από την άλλη δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης πάνω στο έγγραφο. Γενικά αν βάλεις κάποια ημερομηνία πχ 2 χρόνια μετά, δεν έχεις πρόβλημα.
Αν έχεις διαβατήριο χρησιμοποίησε αυτό.
 

BerlinerBear

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
καλησπέρα σας

θα ταξιδευψω Τουρκια με ταυτοτητα και στο check in η αεροπορικη εταιρια (Pegasus) μου ζηταει ημερομηνια λήξης εγγραφου, κατι που δεν εχει η ελληνικη ταυτοτητα.
Διαβασα οτι βαση νομου η ταυτοτητα εχει 15 χρονια ισχυης. Γνωριζει καποιος αν βαλω την ημερομηνια εκδοσης + 15 χρονια αν θα ειναι οκ;


Ευχαριστω για τις απαντησεις
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
καλησπέρα σας

θα ταξιδευψω Τουρκια με ταυτοτητα και στο check in η αεροπορικη εταιρια (Pegasus) μου ζηταει ημερομηνια λήξης εγγραφου, κατι που δεν εχει η ελληνικη ταυτοτητα.
Διαβασα οτι βαση νομου η ταυτοτητα εχει 15 χρονια ισχυης. Γνωριζει καποιος αν βαλω την ημερομηνια εκδοσης + 15 χρονια αν θα ειναι οκ;


Ευχαριστω για τις απαντησεις
Ναι θα είσαι εντάξει.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
καλησπέρα σας

θα ταξιδευψω Τουρκια με ταυτοτητα και στο check in η αεροπορικη εταιρια (Pegasus) μου ζηταει ημερομηνια λήξης εγγραφου, κατι που δεν εχει η ελληνικη ταυτοτητα.
Διαβασα οτι βαση νομου η ταυτοτητα εχει 15 χρονια ισχυης. Γνωριζει καποιος αν βαλω την ημερομηνια εκδοσης + 15 χρονια αν θα ειναι οκ;


Ευχαριστω για τις απαντησεις
Μαλλον και τον αριθμό ταυτότητας να βάλεις και την ημερομηνια ληξης ( μετά απο 15 χρονια ) δεν θα το δεχθεί. Θέλει διαβατήριο. Το ίδιο πρόβλημα είχα και γώ την προηγουμενη βδομάδα που πήγα Κων/πολή. Check in απο τα γκισε μόνο

Αν το κάνεις και το δεχθεί ενημέρωσε μας σε παρακαλώ .
 
Last edited by a moderator:

BerlinerBear

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Αν το κάνεις και το δεχθεί ενημέρωσε μας σε παρακαλώ .
Τελικά το προσπαθησα και δεν γινεται, βγάζει λάθος το σύστημα. και βρηκα και αυτο στο tripadvisor :

Re: Check in problems with pegasus
Although the airlines do not tell you specifically online, but some airlines and airports have not signed an agreement with the country you re flying from or with the passport you hold, to allow you to check in online. This means that it will give you an error and tell you to go to the counter. I know this because i spoke with customer services. As to why this is...im not sure. Probably for security reasons. Its unfortunate that they do not tell you this online as it looks like its an error but it really isnt. Hope this information helps


οποτε γίνεται μονο με check in στο Αεροδρομιο.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Τελικά το προσπαθησα και δεν γινεται, βγάζει λάθος το σύστημα. και βρηκα και αυτο στο tripadvisor :

Re: Check in problems with pegasus
Although the airlines do not tell you specifically online, but some airlines and airports have not signed an agreement with the country you re flying from or with the passport you hold, to allow you to check in online. This means that it will give you an error and tell you to go to the counter. I know this because i spoke with customer services. As to why this is...im not sure. Probably for security reasons. Its unfortunate that they do not tell you this online as it looks like its an error but it really isnt. Hope this information helps


οποτε γίνεται μονο με check in στο Αεροδρομιο.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση !
Καλό ταξίδι
 

AthensZ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

Επαναφέρω το ζήτημα με το online check in της Pegasus γιατί μου φαίνεται περίεργο. Ταξιδεύω με τον φίλο μου (ο οποίος δεν έχει διαβατήριο) για Κωνσταντινούπολη και όπως και στις παραπάνω περιπτώσεις δεν με αφήνει το σύστημα να κάνω online check in για το δικό του εισιτήριο. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένουμε στην ουρά, παρότι ταξιδεύουμε και οι δύο με χειραποσκευή. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να κάνουμε check in στα αυτόματα μηχανήματα του αεροδρομίου; Έχετε κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα ;
 

Anastasisgr89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.

Πηγα να κάνω online check-in για πτήση από Αθήνα Κωνσταντινούπολη με ταυτότητα (national id card) Και μου εμφανίζει ότι υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο έγραφο και ότι να κάνω check in 3 ώρες πριν την πτήση στο αεροδρόμιο. Τώρα η ερώτηση μου είναι εξής. Δεν δέχεται ταυτότητα το online check in ή θα έχω κανένα θέμα και δεν με αφήσουν να πετάξω με την ταυτότητα μου, Καθώς δεν υπάρχει καθόλου διαβατήριο.
Οποίο καλό άνθρωπος ξέρει ας μου Απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους.

Πηγα να κάνω online check-in για πτήση από Αθήνα Κωνσταντινούπολη με ταυτότητα (national id card) Και μου εμφανίζει ότι υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο έγραφο και ότι να κάνω check in 3 ώρες πριν την πτήση στο αεροδρόμιο. Τώρα η ερώτηση μου είναι εξής. Δεν δέχεται ταυτότητα το online check in ή θα έχω κανένα θέμα και δεν με αφήσουν να πετάξω με την ταυτότητα μου, Καθώς δεν υπάρχει καθόλου διαβατήριο.
Οποίο καλό άνθρωπος ξέρει ας μου Απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το θέμα όπου θα διαβάσεις ανάλογες εμπειρίες από το check in της Pegasus.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλησπέρα σε όλους.

Πηγα να κάνω online check-in για πτήση από Αθήνα Κωνσταντινούπολη με ταυτότητα (national id card) Και μου εμφανίζει ότι υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο έγραφο και ότι να κάνω check in 3 ώρες πριν την πτήση στο αεροδρόμιο. Τώρα η ερώτηση μου είναι εξής. Δεν δέχεται ταυτότητα το online check in ή θα έχω κανένα θέμα και δεν με αφήσουν να πετάξω με την ταυτότητα μου, Καθώς δεν υπάρχει καθόλου διαβατήριο.
Οποίο καλό άνθρωπος ξέρει ας μου Απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπερα.Δεν ειμαι ειδικος για να σου απαντησω απλως θα σε καθησυχασω οσον αφορα την ταυτοτητα. Πριν καμια 20αρια μερες ειχα στειλει ενα email στο προξενειο της Πολης για παρομοιο θεμα και μου απαντησαν αυτο: "
Aξιότιμε κύριε

ορθά σας ενημερωσε η αεροπορική εταιρεία("ειχα ρωτησει την Aegean νωρίτερα"). Για να πραγματοποιήσετε είσοδο στην Τουρκία μπορείτε να εισελθετε με ταυτότητα νέου τύπου ή με τα διαβατηρια σας τα οποία δεν πρεπει να λήγουν εντός των προσεχών 5 μηνών από την εισοδο σας

Σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με την Αρχή μας στα κάτωθι τηλεφωνα και στο τηλ έκτακτης ανάγκης για ώρες εκτός ωραρίου εργασίας του Γενικού Προξενείου : +90 (0) 530 069 7638

Με εκτιμηση,

Εκ του Γενικου Προξενείου".
Οποτε σε αυτο εισαι ενταξει,μην αγχωνεσαι.
Τωρα στο θεμα του check in δε ξερω τι γινεται αλλα περιμενω να σου απαντησει κανενας αλλος,καθ οτι με ενδιαφερει και μενα αυτο γιατι ταξιδευω σε λιγες μερες.
Πληροφοριακα,με Pegasus πας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom