decryal

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Ο λογος του ποστ μου δεν ειναι για να εξιστορησω τις ομορφες στιγμες στην παραμυθενια πραγα,αφου αλλωστε εχουν χιλιο-ειπωθει πολυ ωραια και πετυχημενα εδω μεσα και προτεινω να τις διαβασετε αν δεν το εχετε κανει ηδη και σκοπευετε να ταξιδεψετε, ταξιδιωτικες ιστοριες αλλων μελων που και εγω διαβασα πριν ταξιδεψω.
Ο σκοπος του ποστ μου ειναι να με τη σειρα μου να συνεισφερω και εγω σε αυτο που λεγεται word of mouth και να γραψω μερικες αποψεις για το τι να μην κανει κανεις στη πραγα!

Το ταξιδι αφορουσε περιοδο χριστουγεννων.
...Πολυ ωραια εποχη και αν πετυχεις και λιγο ή πολυ χιονακι ακομα καλυτερα αφου το λευκο πεπλο δενει φοβερα με τα σκουρα-μαυρα κτιρια της πραγας και δημιουργει ενα λευκο μανδυα στα τρομαχτικα αγαλματα..

Προσοχη ομως γιατι χρειαζεται τα καταλληλα ρουχα,οχι πολλα αλλα τεχνικα ειδικα σχεδιασμενα για αυτες τις συνθηκες.
Ετσι με αδιαβροχα με ψηλο πατο παπουτσια/μποτες/μποτακια, ισοθερμικα πανω κατω(μπλουζα+παντελονι) που τα φοραμε κατευθειαν πανω στο δερμα,καλτσες χοντρες(προτεινω του σκι)φλις,και αδιαβροχα και αντιανεμικα τζακετ και παντελονι +ενα σετ απο φλις σκουφο+κασκολ+ γαντια αδιαβροχα και ζεστα(οχι φλις γαντια) δεν θα εχετε κανενα προβλημα.
Ισως σε μερικους να ακουγονται λιγο υπερβολικα ολα αυτα αλλα καλυτερα να εχετε το κεφαλι σας ησυχο+οτι θα εχετε τα ρουχα μια ζωη για οποιοδηποτε ταξιδι στο εξωτερικο(γιατι για ελλαδα ενα μαγιο κανει για ολες τις εποχες σχεδον).Οσοι κανουν σκι δεν χρειαζεται να αγορασουν τιποτα περαν απο τα μποτακια.(αφου το να κυκλοφορουν με τις μποτες του σκι δεν ειναι και ιδιατιερα βολικο :p)
Το τελευταιο(παπουτσια) ειναι και το πιο σημαντικο απο ολα γιατι το κρυο/χιονι διαπερναει πολυ ευκολα τους πατους απο ολα τα κοινα παπουτσια του εμποριου και σε λιγα λεπτα το ποδι κανει μπανιο.

Προτασεις για οικονομικες αγορες αυτων των ειδων ειναι τα Lidl(αν ειστε τυχεροι και πετυχετε ειναι η οικονομικετερη λυση) και τα Intersport.
Μετα παμε σε πιο εξειδικευμενα προιοντα(προτιμω τα Northface) για πιο υψηλα βαλαντια.

πραγα με γκρουπ ή μονοι?

Αν ξερετε λιγα αγγλικα ασυζητιτι μονοι.
Αν και παντα παω μονος αυτη τη φορα πηγαμε με γκρουπ!(ηταν πιο οικονομικα απο το να το κλειναμε μονοι μας,και ομως) και μετα την πρωτη μιση μερα συνεχισαμε μονοι μας.
Εχεις τον χρονο που θελεις ,την ανεση σου,βγαζεις τις φωτογραφιες που θες και επιτελους πρεπει να ξεφυγεις λιγο απο τους φιλτατους συμπατριωτες σου αν θες πραγματικα να βιωσεις κατι ξενο και διαφορετικο.

Τι να μην κανετε στη πραγα:

1.να μην πληρωνετε σε ευρω,εκτος αν θελετε να βροντοφοναζετε οτι ειστε τουριστας που περιμενει πως και πως να τον κλεψουν σε ισοτιμια ή γενικος καθε φορα που κανει μια συνναλαγη.τσεχικες κορωνες ή πιστωτικη καρτα.

2.μην πατε σε ανταλακτηρια.αφηστε τους αμερικανους να ψαχνωνται με τις καλυτερες και τις χειροτερες προμηθειες εσεις παρτε την καρτουλα του atm σας και χρησιμοποιηστε την σαν να ειστε σε μια ελληνικη τραπεζα.Τη χρεωση της συνναλαγης σε ατμ του εξωτερικου μπορειτε να την μαθετε με ενα τηλεφωνημα στην τραπεζα σας πχ η εθνικη παιρνει γυρω στο 1ευρω.

3.Μην πατε στο λορετο,μεσα στα καστρα.Γενικως θεωρω το να πληρωνεις εισοδο σε εκκλησια ειναι λιγακι γελοιο,οπουδηποτε συμβαινει αυτο στον κοσμο.το να πληρωνεις την εκκλησια περα απο την εισοδο και για να κατουρησεις ακομα πιο γελοιο.

4.Μαυρο θεατρο.Must?Οχι.Αμφιλεγομενο?ναι.εγω το βρηκα βαρετο.με τα 22 ευρω για 1 ωρα πηγαινε να δεις καλυτερα τον Μαρκουλακη στο Σλουθ.

5.Medieval Tavern-U PAVOUKA Danger!
Σε οποιον σας το προτεινει δεστε του μια πετρα στο λαιμο και βουτια για τον μολδαβα!
εκτος αν ειναι εχθρος μας οποτε αλλαζει το πραγμα τον στελνουμε ασυζητητι,πριν ακομα και απο την γεφυρα του καρολου!
Καλη ιδεα η επισκεψη ειναι επισης αν θελετε να πεταξετε 40 ευρω(που στην πραγα τρως σε εστιατοριο πολυτελειας με αυτα τα χρηματα) για να ξαναφας οτι περισσεψε απο τα γευματα του αεροπλανου που σε εφερε.οποτε ριξτε ακυρο στον ξεναγο σας και τις προμηθειες του αν πατε με γκρουπ και πειτε το και στους υπολοιπους.

6. Εκκλησία Αγιου Νικολάου.ειπαμε δεν πληρωνουμε για να μπουμε σε εκκλησιες.εκτος αν ειμαστε καθολικοι,ο αγιος Βιτος στα καστρα μεσα θα εκπληρωσει και με το παραπανω καθε μας πνευματικη αναζητηση αφου εφαμιλλο ναο δεν εχει ολοκληρη η τσεχια.

7.Υποθεση KOLKOVNA και Olympia.
Xμμ.Υπερεκτιμιμενα απο την κοινοτητα του Travel Stories.

Τα παραπανω εστιατορια αποτελουν αλυσιδα-franchise του ονοματος KOLKOVNA.
To Ενα βρισκεται στο κεντρο,5 λεπτα απο το "αστρονομικο ρολοι" ενω το αλλο(Olympia) ειναι αποκεντρο και πιο απροσωπο(μου θυμισε κατι απο Βιεννη).και στα 2 θα φατε καλα,παραδοσιακα και πολυ φθηνα(15 ευρω το ατομο δεν πληρωσα πουθενα στην τσεχια ειναι η αληθεια) παρολαυτα ειναι οκ για 1 φορα γιατι 1ον σαν περιβαλλον δεν εχει κατι ιδιαιτερα παραδοσιακο(οπως αλλα εστιατορια-pub στη πολη,υπογεια-κελλαρια κτλ) και 2ον
το κεντρικο κοντα στο ρολοι, εχει πολυ αγενη γκαρσονια,σε σημειο οταν δεν αφησεις τα Tip που θελουνε να αφησεις,ερχονται κυριολεκτικα στο τραπεζι να σου ζητησουν τα ρεστα!!
Εχει αναφερθει και απο αλλους εδω μεσα σε σημειο που πιστευω οτι πρεπει να γινει pinned και επισηση καταγγελια στο μαγαζι μεσω email μηπως και ο ιδιοκτητης δεν το εχει παρι χαμπαρι τι γινετε,αν και δεν το νομιζω.

Ο λογαριασμος που σου φερνουνε δεν περιλαμβανει tips και σε ολες τις χωρες ακομα και στην ελλαδα,στην εστιατορικη γλωσσα το "τυπικο" ειναι 10% αλλα ειναι υποκειμενικο στον καθενα φυσικα.
ο συγκεκριμενος δεν του αρεσε το 5% που αφησαμε(το ξερω οτι για το konklova με τετοιον λογαριασμο θα μπορουσες να δωσεις παραπανω απλα δεν εγινε σε καμμια περιπτωση επιτηδες),ηρθε στο τραπεζι να ζητησει τα ρεστα,και ετσι στο τελος πηρε μια κουλουρα ζωγραφιστη :)
Κριμα μερικοι αντιεππαγελματιες να αμαυρωνουν το ονομα και τη φημη ενος μαγαζιου.

Μια αντιπροταση που εχω να ριξω σε εστιατοριο ειναι η εξης Hotel At the Charles Bridge - Restaurant

Παραδοσιακη τσεχικη μπυραρια-εστιατοριο σε αποσταση αναπνοης απο τη γεφυρα του καρολου(πανω στο ποταμι,απο κατω και αριστερα της γεφυρας οταν κοιταμε προς καστρο) με υπεροχη πετρινη σαλα μεσα!
Τιp:καθηστε στο τραπεζι διπλα στην ξυλοσμπα,ζεσταθειτε απο την παγωμενη ατμοσφαιρα εξω και ταξιδεψτε σε αλλες εποχες..!

Προταση μου παντως στην υποθεση Κοnklova ειναι να επισκεφτειτε το κεντρικο (περα απο τα γκαρσονια εχει απιστευτο value for money και ειναι το μονο που φτιαχνει πατατοσουπα σε καρβελι απο τα 2!) ,και οχι το αδερφακι του "Olympia".


Ευχομαι να περασετε καλα και θα περασετε γιατι αποτελει μια πανεμορφη πολη και ισως η πιο γραφικη πρωτευουσα στην ευρωπη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
το κεντρικο κοντα στο ρολοι, εχει πολυ αγενη γκαρσονια,σε σημειο οταν δεν αφησεις τα Tip που θελουνε να αφησεις,ερχονται κυριολεκτικα στο τραπεζι να σου ζητησουν τα ρεστα!!
Στο ιδιο εργο θεατες....αυτη τη φατσα δεν θα τη ξεχασω....απαιτησε 200 κορωνες tips και οταν τη ρωτησα για πιο λογο αυτο το ποσο, μου πεταξε στο προσωπο το λαγαριασμο με τα ρεστα μαζι
Φυσικα και σηκωθηκα πανω και της ζητησα να γυρισει πισω με πολλη ενταση στη φωνη αυτη κρυφτηκε πισω απο το μπαρ, και φωναξα δυνατα για να ενημερωσω και τους υπολοιπους Ελληνες που ηταν θαμωνες
Μονο που δεν ξεπουπουλιαστηκαμε.....ας οψετε η διαγωγη μου η κοσμιωτατη που για λιγο τη ξεχασα εντελως
Οφειλω να ομολογησω οτι το φαγητο ηταν απιστευτο !!!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Συμφωνώ κι εγώ στα περισσότερα...

Αν και το μαύρο θέατρο της Πράγας αλλιώς το φανταζόμουν και αλλιώς ήταν..αλλά μια φορά το βλέπεις! Την συγκεκριμένη παράσταση που παρακολούθησα την βρήκα αρκετά έξυπνη και διασκεδαστική παρόλα αυτά!

Αρνητικά θα βρούμε σε όλες τις χώρες βέβαια....αλλά δεν είναι λόγος και να μην τις επισκεφθούμε!!!!!
Άντε περιμένουμε και για άλλες πόλεις...:xmas_wink:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
1.Ου πάρεις ταξί χωρίς να παζαρέψεις τη τιμή πρώτα.
2.Ου πάρεις μικρό μπουκαλάκι νερό από το κέντρο της πόλης( τιμή μέχρι 4 ευρώ!!!).Πάρτε μπύρα.
3.Ου φας σε κεντρικό εστιατόριο(προτιμήστε καμιά παμπ πολύ καλύτερη και πολύ φθηνότερη.
4.Όπως έχει προαναφερθει Ου επισκεφτείς εκκλησία μετά πληρωμής καθώς ο Άγιος Βίτος είναι η πιο όμορφη κατά τη γνώμη μου.
5. Ου πάρεις το ποταμόπλοιο που είναι πανάκριβο και υπερτιμημένο.Καλύτερα να περπατήσεις τη διαδρομή ειδικά σε μη χειμωνιάτικες περιόδους.
6.Ου εισέλθεις σε στριπ κλαμπ χωρίς να παζαρέψεις τη τιμή πρώτα με τους Τζαμαϊκανούς.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
4.Όπως έχει προαναφερθει Ου επισκεφτείς εκκλησία μετά πληρωμής καθώς ο Άγιος Βίτος είναι η πιο όμορφη κατά τη γνώμη μου.
'Η μπαίνεις από την έξοδο...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Γίνετε αυτό? Αισθάνομαι και λίγο χαζός τώρα χαχα. Το κρατάω για την επόμενη φορά!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ή πας τις ώρες προσευχής/λειτουργίας από την κύρια είσοδο φορώντας το απαραίτητο ρούχο...

aimg529.imageshack.us_img529_706_proudtobecatholicgiftsa.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom