Γερμανία Regensburg. Αναμνήσεις από Εράσμους

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Επεστρεψα επεστρεψα, αλλα προσπαθω να συνεφερω το γιο μου που τον κακομαθε η γιαγια! Μολις βρω λιγο χρονο θα γραψω αναλυτικα για Βοννη, Κολονια και Μπριλ (η πολη διπλα στην Φανταζιαλαντ).
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
περιμένουμε ανυπομονα!
αχ τι κάνουν αυτές οι γιαγιάδες...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Επεστρεψα επεστρεψα, αλλα προσπαθω να συνεφερω το γιο μου που τον κακομαθε η γιαγια! Μολις βρω λιγο χρονο θα γραψω αναλυτικα για Βοννη, Κολονια και Μπριλ (η πολη διπλα στην Φανταζιαλαντ).
Καλά πόσα έχω ακούσει για αυτήν την φανταζιαλαντ-τυγχάνει εδώ στο Ναύπλιο να ζουν καποιες Γερμανιδες που παντρευτηκαν Ελληνες-you know greek kamakia-και μας επρηξαν...αντε να δουμε περιγραφες δικες σου ειναι οντως ετσι,αδημονουμε...οσο για τις γιαγιαδες παθουσα και εγω...Υπομονη!!!Και αναμένουμε!!!:clap:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Το τελευταιο αντιο

Ειναι μερικα μερη για τα οποια κλαις δυο φορες, μια οταν πας και μια οταν φευγεις. Ετσι ενιωσα και στο Regensburg. Μετα το Ερασμους επεστρεφα συχνα, δυο τρεις φορες τον χρονο για καμια τετραετια. Η τελευταια φορα ηταν το 2003. Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει, και ουτε ξερω αν θελω. Οι περισσοτεροι φιλοι μου εχουν φυγει, ακομα και οι Γερμανοι, και ολα ειναι πια μια γλυκια αναμνηση. Δεν ξερω ποτε θα με ξαναβγαλει ο δρομος εκει, οποιος ομως βρεθει, ας δωσει στην πολη ενα τεραστιο φιλι απο μενα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το τελευταιο αντιο

Ειναι μερικα μερη για τα οποια κλαις δυο φορες, μια οταν πας και μια οταν φευγεις. Ετσι ενιωσα και στο Regensburg. Μετα το Ερασμους επεστρεφα συχνα, δυο τρεις φορες τον χρονο για καμια τετραετια. Η τελευταια φορα ηταν το 2003. Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει, και ουτε ξερω αν θελω. Οι περισσοτεροι φιλοι μου εχουν φυγει, ακομα και οι Γερμανοι, και ολα ειναι πια μια γλυκια αναμνηση. Δεν ξερω ποτε θα με ξαναβγαλει ο δρομος εκει, οποιος ομως βρεθει, ας δωσει στην πολη ενα τεραστιο φιλι απο μενα.
Αχινούλα, θα της δώσω εγώ, μιας και εκτός απροόπτου θα περάσω από εκεί στις 20/8.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Αχινούλα, περιμένουμε τις νέες σου αφηγήσεις, αν και καταλαβαίνω τι σημαίνει να έχεις παιδιά....
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Αχινούλα χίλια ευχαριστώ για το κειμενάκι σου. Τόγραψες βέβαια τον Ιούνιο αλλά να που τώρα αποφάσισα να πάω στο Regensburg με τις φίλες μου για λίγες μέρες έτσι για να πάρουμε λίγη γεύση από χριστουγεννιάτικες αγορές και χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα. Μου έδωσες πολύτιμες πληροφορίες για το regensburg που είναι απο πρώτο χέρι. Αν έχεις και τίποτε άλλο να συμπληρώσεις θα με βοηθούσες ακόμα πιο πολύ!! (Τελικά αυτό το site πολυ μου αρέσει!!).
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
H Νυρεμβεργη που ειναι μια ωρα απο το Regensburg με το τρενο εχει μια απο τις πιο γνωστες χριστουγεννιατικες αγορες στον κοσμο. Να πατε οπωσδηποτε. Και να πιειτε καφεδακι στο Regensburg στο Felix, μαζι με ενα κομματι τουρτα και το βραδυ στο Murphy's law ή στο μεξικανικο. Εγω χωραω σε καμια βαλιτσα????
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
H Νυρεμβεργη που ειναι μια ωρα απο το Regensburg με το τρενο εχει μια απο τις πιο γνωστες χριστουγεννιατικες αγορες στον κοσμο. Να πατε οπωσδηποτε. Και να πιειτε καφεδακι στο Regensburg στο Felix, μαζι με ενα κομματι τουρτα και το βραδυ στο Murphy's law ή στο μεξικανικο. Εγω χωραω σε καμια βαλιτσα????
Πέρσι είμασταν πάλι με φίλες τέτοιο καιρό στη χριστουγεννιάτικη αγορά της Νυρεμβέργης (και του Μονάχου και του Σάλζμπουργκ και της Δρέσδης και της Λειψίας ). Σημειώνω τις προτάσεις σου αλλά αχινούλα μη ζηλεύεις , έχεις χρονια μπροστά σου να πας σε όλες τις χριστουγεννιάτικες αγορές της Γερμανίας (στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου). Εμείς που πηγαίνουμε τώρα, είμαστε της τρίτης ηλικίας, συνταξιούχες, χωρίς υποχρεώσεις, τα παιδιά μας είναι πια μεγάλα, οι άντρες μας επιβιώνουν και χωρίς εμάς (μάλλον το φχαριστιούνται) οπότε ξεπορτίζουμε χωρίς ενοχές. Τα καλά της τρίτης ηλικίας!:D
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
μια ερωτηση για το ερασμους. πχ ενας ελληνας παει αγγλια για σπουδες.μπορει να κανει ερασμους στην ελλαδα.δηλαδη να ερθει 1 χρονο η 1 εξαμηνο πισω στην ελλαδα οπου θα μενει κανονικα σπιτι του και θα παρει κ την υποτροφια κανονικα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom