Rent a car...

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Γεια σας παιδακια.Μια βοηθεια αν γινετε.Θελω να κανω ενα 5νθημερο tour εντος Ελλαδος αλλα λογο οτι το δικο μου αμαξι ειναι πολης θα προτιμουσα να νοικιασω ενα πιο ανετο και κατα προτιμιση 4#4.Μιας και ειμαστε παρεα 4 ατομων.Εχετε κατα νου καποια εταιρια ενοικιασεις αυτοκινητων?Εχω κοιταξει τις ποιο μεγαλες HERTZ,AVIS,BUDGET,EUROPCAR.Εχετε κατα νου καποια αλλη η καποια που εχετε χρησιμοποιοιση και εχετε μεινει ικανοποιημενοι???Βασικα προκητε για της μερες της 28 Οκτωμβριου.Οποτε εχω καιρο για ψαξιμο.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλημέρα,

Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουνε 4χ4 για να νοικιάσεις. Επειδή τυχαίνει να εργάζομαι σε μία απο τις μεγάλες που αναφέρεις να προσέξεις πολύ όταν νοικιάσεις το όχημα τι ασφάλειες θα πάρεις και ποιο θα είναι το ύψος του ποσού που θα χρειαστεί να πληρώσεις σε περίπτωση ατυχήματος. Με λίγα ευρώ παραπάνω ασφάλεια μπορείς να γλιτώσεις πολλά χρήματα. Παράλληλα όταν πάρεις το αυτοκίνητο κάνε μιά γύρα και κοίτα για χτυπήματα ή γρατζουνιές γιατί οταν το γυρίσεις μπορεί να σε χρεώσουν για κάτι που προυπήρχε και εσύ δεν είδες. Αυτά τα ολίγα και καλά να περάσεις.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Μηπως θα μπορουσες να με διαφωτισεις οσον αφορα τις τιμες για το κοστος ασφαλειων?Extra φανταζομαι ειναι.Για το αμαξι?Και αν επιτρεπετε παντα θα μπορουσες να πεις σε ποια εταιρια δουλευεις?
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γενικά υπάρχει μιά στάνταρ ασφάλεια που με την ενοικίαση παρέχεται απο την Εταιρεία. Με πολυ μικρό ποσό όμως extra μπορείς να κάνεις δίαφορα πράγματα. Μπορείς να πάρεις ασφάλεια που να έχει μικρότερο απαλλασόμενο ποσό σε περιπτωση ατυχήματος ή ασφάλεια που να σε καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος (προσωπική) γιατί οι υπόλοιποι επιβάτες θεωρούνται ως τρίτοι οπότε καλύπτονται. Πάντως επείδη τα ζω καθημερινά και συνήθως με πελάτες αλλοδαπούς είναι καλυτερα να δώσεις 5 10 ευρώ παραπώνω την ημέρα και να πάρεις foul ασφάλειες για το όχημα που οδηγείς. Το να σου πώ σε ποιά εταιρεία δουλεύω δεν το θέλω απλά και μόνο για να μην σε επηρεάσω ως προς την ενοικίαση. Ολες οι μεγάλες πανω κατω τα ίδια πακέτα προσφέρουν με μικρές διαφορές.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ησουν πολυ κατατοπιστικος και σε ευχαριστω πολυ.να σε ρωτησω και κατι τελευταιο γιατι ψιλοφοβαμαι αυτες τις κρυφες χρεωσεις.Για ενα χ αμαξι για ενοικιασει 7 ημερων το τελικο ποσο το δινει 350 ευρω.ποσο παραπανω μπορει να παει με την εμπειρια σου?
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλημέρα,

Ζήτα να σου πουν τιμή με full ασφάλειες και μια τιμή με τις βασικές. Παρε ενα τηλεφωνο καλυτερα και θα σου κανουν την κρατηση απευθειας και με τις δυο εναλλακτικες.

Ελπιζω να βοήθησα.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ευχαριστω και παλι και ευτυχως που με ενημερωσες γιατι μου βγηκε 150 ευρω πανω με ολες τις χρεωσεις.Φουλ ασφαλειες και ζημιων.Συν 2 οδηγο κτλ κτλ...
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ευχαριστω και παλι και ευτυχως που με ενημερωσες γιατι μου βγηκε 150 ευρω πανω με ολες τις χρεωσεις.Φουλ ασφαλειες και ζημιων.Συν 2 οδηγο κτλ κτλ...
Εννοείς ότι σου είχαν δωσει μια τιμή και με τις extra ασφάλειες σου πήγε +150 ???
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ναι αυτο εννοω.Λιγο υπερβολικο δεν ειναι?
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Οχι λίγο αλλά εξωφρενικό. Τι να σου πώ αλλιώς τα ξέρω και τα ζώ τα πράγματα.
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Οσον αφορα ενοικιαση αυτοκινητου στη Σουηδια προτεινω τις μεγαλες εταιριες οπως Hertz, Budget, Europcar, Avis. Οι τιμες ειναι υψηλες εως και το διπλασιο απο ελλαδα, αλλα εχεις αυτοκινητο οχι αστεια οπως στην ελλαδα που μπορει να ειναι και 8ετιας ανετα. διαλεγεις και πολλα εξτρα οπως καθισματακι παιδικο (σε καλη κατασταση οχι οπως ελλαδα, που να ξερει να το τοποθετει ο υπαλληλος) και navigator και τετοια.
οι τιμες εχουν πολυ μικρη διαφορα εαν θελεις να νοικιασεις ενα ford fiesta π.χ. και ενα volvo V70, saab 9-5 station wagon.Υπαρχουν και πρατηρια βενζινης σε ολη τη σουηδια που εχουν καταπληκτικες τιμες οπως η Statoil οπου με 35 ευρω την ημερα παιρνεις ενα nissan note , ενα μικρο πολυμορφικο π.χ. απλα μονο εχει διαφημιση της εταιριας επανω.
γενικα κοστιζει η ενοικιαση, εαν συλλογιστει κανεις οτι η αγορα του αυτοκινητου ειναι Παμφθηνη . (ναι με κεφαλαια). εγω βρεθηκα με 3 αυτοκινητα στην κατοχη μου μεσα σε 1 μηνα.ασχετο.
 

SAPACO

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Οσον αφορα ενοικιαση αυτοκινητου στη Σουηδια προτεινω τις μεγαλες εταιριες οπως Hertz, Budget, Europcar, Avis. Οι τιμες ειναι υψηλες εως και το διπλασιο απο ελλαδα, αλλα εχεις αυτοκινητο οχι αστεια οπως στην ελλαδα που μπορει να ειναι και 8ετιας ανετα. διαλεγεις και πολλα εξτρα οπως καθισματακι παιδικο (σε καλη κατασταση οχι οπως ελλαδα, που να ξερει να το τοποθετει ο υπαλληλος) και navigator και τετοια.
οι τιμες εχουν πολυ μικρη διαφορα εαν θελεις να νοικιασεις ενα ford fiesta π.χ. και ενα volvo V70, saab 9-5 station wagon.Υπαρχουν και πρατηρια βενζινης σε ολη τη σουηδια που εχουν καταπληκτικες τιμες οπως η Statoil οπου με 35 ευρω την ημερα παιρνεις ενα nissan note , ενα μικρο πολυμορφικο π.χ. απλα μονο εχει διαφημιση της εταιριας επανω.
γενικα κοστιζει η ενοικιαση, εαν συλλογιστει κανεις οτι η αγορα του αυτοκινητου ειναι Παμφθηνη . (ναι με κεφαλαια). εγω βρεθηκα με 3 αυτοκινητα στην κατοχη μου μεσα σε 1 μηνα.ασχετο.
Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω απλά γιατί δεν έχω νοικιάσει απο Σουηδία. Απο Ουγγαρία, Ισπανία,Γερμανία,Φινλανδία,Ιταλία που έχω νοικιάσει οι τιμές είναι πολύ πιο χαμηλές απο Ελλάδα. Στις μεγάλες εταιρείες αυτοκινητα 8ετιας οχι δεν υπάρχουν αλλά είναι και ελάχιστα ακόμα και στους leasing πελάτες. Και αυτό απλά γιατί οι εταιρείες αγοράζουν "By Back". Οπερ αγοράζω 500 Fiat σήμερα και σε 3 χρόνια τα δίνω πίσω στην Fiat και μου δίνει αλλά 500 καινούρια. Η μεγάλη διαφορά στην Ευρώπη με την Ελλάδα είναι η συντήρηση καθως και ο τρόπος οδήγησης. Εδω το ενοικιαζόμενο οι Ελλήνες συνήθως θα το σκίσουν απλά γιατί είναι ενοικιαζόμενο. Στην ευρώπη παίζει αλλά πολύ λιγότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom