Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Γιατί να μπεις σε αυτην τη διαδικασία ?
Μπορείς να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ (οχι της EuroNet γιατι χρεώνουν προμήθεια) το ισόποσο των 200Ε σε πολωνικά zloty κ να πληρώνεις οπου μπορείς με την κάρτα -- θα παίρνεις θεωρητικά την καλύτερη ισοτίμια της ημέρας -- στη Πολωνία δέχονται κάρτα παντου
Για Λονδινο ισχυει το ιδιο?για τα ατμ μιλαω..παω σε οποιοδηποτε και κανω αναληψη χωρις εξτρα χρεωση σωστα?
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
Γιατί να μπεις σε αυτην τη διαδικασία ?
Μπορείς να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ (οχι της EuroNet γιατι χρεώνουν προμήθεια) το ισόποσο των 200Ε σε πολωνικά zloty κ να πληρώνεις οπου μπορείς με την κάρτα -- θα παίρνεις θεωρητικά την καλύτερη ισοτίμια της ημέρας -- στη Πολωνία δέχονται κάρτα παντου
καλησπερα , σκεφτηκα να μετατρεψω μεσω της revolut το ευρω σε ζλοτι και ετσι να πληρωνω με καρτα στο νομισμα τους, γενικα δεν το εχω ξανακανει και το κοιταω ακομα. κοινως ειτε μετατρεψω μεσω της καρτας ειτε τα βγαλω τα ευρω απο ατμ σε ζλοτι λιγο πολυ θα μου ερθει το ιδιο?

φτανω εκει σαββατο και δεν ξερω τι παιζει με την ισοτιμια @silversurfer
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
καλησπερα , σκεφτηκα να μετατρεψω μεσω της revolut το ευρω σε ζλοτι και ετσι να πληρωνω με καρτα στο νομισμα τους, γενικα δεν το εχω ξανακανει και το κοιταω ακομα. κοινως ειτε μετατρεψω μεσω της καρτας ειτε τα βγαλω τα ευρω απο ατμ σε ζλοτι λιγο πολυ θα μου ερθει το ιδιο?

φτανω εκει σαββατο και δεν ξερω τι παιζει με την ισοτιμια @silversurfer
Αλλαξε το ποσο που θες απο Ελλαδα και αν δεις οτι δε σου φτανουν ξανα αλλαζεις...εστω για το σκ και μπορεις να κανεις αναληψη απο ατμ τις επομενες μερες
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.330
Likes
3.495
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
καλησπερα , σκεφτηκα να μετατρεψω μεσω της revolut το ευρω σε ζλοτι και ετσι να πληρωνω με καρτα στο νομισμα τους, γενικα δεν το εχω ξανακανει και το κοιταω ακομα. κοινως ειτε μετατρεψω μεσω της καρτας ειτε τα βγαλω τα ευρω απο ατμ σε ζλοτι λιγο πολυ θα μου ερθει το ιδιο?

φτανω εκει σαββατο και δεν ξερω τι παιζει με την ισοτιμια @silversurfer
Δεν θα δεις καποια σημαντικη αλλαγη εντος ολιγων ημερων οποτε δε βλεπω το λογο να μπεις στη διαδικασια (εκτος αν εχεις insights σε κινήσεις διεθνους συναλλάγματος ;) )

Για Λονδινο ισχυει το ιδιο?για τα ατμ μιλαω..παω σε οποιοδηποτε και κανω αναληψη χωρις εξτρα χρεωση σωστα?
Ναι ισχύει το ίδιο -- μεχρι 200Ε το μηνα το αντίστοιχο ποσο σε λίρες
Απλα προσέξτε να μην είναι EuroNet ATMs τα οποία χρεώνουν defacto προμήθεια
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Εγω παντως που χρησιμοποιουσα πολυ την revolut, πλεον δεν με εξυπηρετει και εχω να την χρησιμοποησω πανω απο εναν χρονο.

Οταν ολα βαινουν καλως και δεν παρουσιαζονται προβληματα ειναι καλη και χρησιμη.
Οταν ομως χρειαστει το οτιδήποτε η επικοινωνία μαζι τους ειναι τραγικη.

Χαρακτηριστικα θα πηγαινα Λονδινο τον Νοεμβριο του 2017 και για να φορτισω και να χρησημοποιησω την καρτα μου ζητουσαν επικαιροποιηση στοιχειων.
Απο τον Σεπτεμβριο φροντισα να επικοινωνήσω μαζι τους μεσω του chat και τους εστειλα τα εγγραφα που μου ζητησαν. Μεχρι την στιγμη του ταξιδιου δεν ειχα νεοτερα τους και οσες φορες τους ενοχλησα μου ελεγαν να περιμενω.

Επισης στο chat τους για να απαντησουν μπορει να περασουν και 4-5 ωρες.

Φανταστειτε σε διαφορες τεχνικες δυσλειτουργιες που μπορει να προκυψουν να μην μπορεις να εχεις αμεση ανταποκριση.

Αλλα για να μην ειμαι αδικος την προηγουμενη φορα που την χρειαστηκα (παλι στο λονδινο) και δεν προέκυψε προβλημα, ηταν ολα οκ.
Απλα εχω παρει αποφαση να μην την ξαναχρησιμοποιησω για τους παραπανω λογους.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Εγω παντως που χρησιμοποιουσα πολυ την revolut, πλεον δεν με εξυπηρετει και εχω να την χρησιμοποησω πανω απο εναν χρονο.

Οταν ολα βγαινουν καλως και δεν παρουσιαζονται προβληματα ειναι καλη και χρησιμη.
Οταν ομως χρειαστει το οτιδήποτε η επικοινωνία μαζι τους ειναι τραγικη.

Χαρακτηριστικα θα πηγαινα Λονδινο τον Νοεμβριο του 2017 και για να φορτισω και να χρησημοποιησω την καρτα μου ζητουσαν επικαιροποιηση στοιχειων.
Απο τον Σεπτεμβριο φροντισα να επικοινωνήσω μαζι τους μεσω του chat και τους εστειλα τα εγγραφα που μου ζητησαν. Μεχρι την στιγμη του ταξιδιου δεν ειχα νεοτερα τους και οσες φορες τους ενοχλησα μου ελεγαν να περιμενω.

Επισης στο chat τους για να απαντησουν μπορει να περασουν και 4-5 ωρες.

Φανταστειτε σε διαφορες τεχνικες δυσλειτουργιες που μπορει να προκυψουν να μην μπορεις να εχεις αμεση ανταποκριση.

Αλλα για να μην ειμαι αδικος την προηγουμενη φορα που την χρειαστηκα (παλι στο λονδινο) και δεν προέκυψε προβλημα, ηταν ολα οκ.
Απλα εχω παρει αποφαση να μην την ξαναχρησιμοποιησω για τους παραπανω λογους.
Αυτα περι της τεχνικης υποστηριξης τα ξερουμε και πλεον για να ανοιξεις λογαριασμο κανεις ταυτοποιηση στοιχειων κατευθειαν και ποτε με ταυτοτητα αλλα με διπλωμα(ειναι το μονο που δεχονται εξω)
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Αυτα περι της τεχνικης υποστηριξης τα ξερουμε και πλεον για να ανοιξεις λογαριασμο κανεις ταυτοποιηση στοιχειων κατευθειαν και ποτε με ταυτοτητα αλλα με διπλωμα(ειναι το μονο που δεχονται εξω)
Το ζητημα μου δεν αφορουσε ανοιγμα λογαριασμου, που ενταξει μπορεις να πεις οτι δικαιολογει καποια αναμονή ακομα και σε κανονικες τράπεζες.
Αφορουσε επικαιροποιηση στοιχειων, κατι το οποιο ειναι οδηγια να γίνεται σε ολες τις τράπεζες καθε 2 χρονια και ειναι τυπικη και συντομη διαδικασια.
Το θεμα ειναι οτι σε μια τραπεζα με φυσικη παρουσια θα επαιρνε λιγα λεπτα ουρας σε ενα καταστημα αυτο που με την revolut τελικα δεν εγινε σε 2 μηνες!

Και επισης και στην eurobank και στην πειραιως που ειμαι πελάτης πανω απo ενα τεταρτο αναμονή δεν εχω περιμενει στο τηλέφωνο και αυτο μόνο σε περιοδους φορτου (πχ αρχες του μηνα).
Εκει μεσω chat και απαντουσαν μετα απο ωρες!

Σκεψου να αφορουσε κανενα τεχνικο θεμα και αυτη να ηταν η μονη καρτα που θα ειχα μαζι μου...

Αν δεις παλαιοτερα μου ποστ ημουν πολυ υπερ της revolut.
Τωρα εχω αλλαξει εντελως γνωμη!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το ζητημα μου δεν αφορουσε ανοιγμα λογαριασμου, που ενταξει μπορεις να πεις οτι δικαιολογει καποια αναμονή ακομα και σε κανονικες τράπεζες.
Αφορουσε επικαιροποιηση στοιχειων, κατι το οποιο ειναι οδηγια να γίνεται σε ολες τις τράπεζες καθε 2 χρονια και ειναι τυπικη και συντομη διαδικασια.
Το θεμα ειναι οτι σε μια τραπεζα με φυσικη παρουσια θα επαιρνε λιγα λεπτα ουρας σε ενα καταστημα αυτο που με την revolut τελικα δεν εγινε σε 2 μηνες!

Και επισης και στην eurobank και στην πειραιως που ειμαι πελάτης πανω απo ενα τεταρτο αναμονή δεν εχω περιμενει στο τηλέφωνο και αυτο μόνο σε περιοδους φορτου (πχ αρχες του μηνα).
Εκει μεσω chat και απαντουσαν μετα απο ωρες!

Σκεψου να αφορουσε κανενα τεχνικο θεμα και αυτη να ηταν η μονη καρτα που θα ειχα μαζι μου...

Αν δεις παλαιοτερα μου ποστ ημουν πολυ υπερ της revolut.
Τωρα εχω αλλαξει εντελως γνωμη!
Συμφωνω σ οσα λες αλλα το θεμα ειναι ενας που θα ανοιξει αυτη τη καρτα για ταξιδια και μονο και του χρησιμευει μονο εκει,ποσες πιθανοτητες εχει να παθει καποιο ζητημα μ αυτη τη καρτα...οπως πιστευω οτι κανεις δεν παιρνει μονο μια καρτα αλλα εχει και μια εξτρα μαζι του γιατι ποτε δε ξερεις..ειδωμεν και ας ελπισουμε πως δε θα γινει καμια στραβη...:haha:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πως ακριβώς δουλεύει? Από την Πειραιώς π.χ στέλνω λεφτά σωστά? Από την κάρτα όμως πως μπορώ να πληρώσω σε Lei στην Ρουμανία? Μου τα μετατρέπει όταν βάζω λεφτά στο νόμισμα που θέλω?

Αν ναι οταν θα πληρώνω με την κάρτα αυτή δεν θα κρατάει καμία προμήθεια όπως π.χ με την Πειραιώς?
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Όχι δεν κρατάει καμία προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος και επίσης μπορείς να αποσύρεις μεχρι 200 ευρω χωρις καμία επιβαρυνση στις περισσότερες τράπεζες του εξωτερικου(για παραπάνω νομίζω κρατάει ένα 2%). Απλώς στέλνεις τα λεφτά από την Πειραιώς με μία επιβάρυνση του 1 ευρώ ή των 2.5, αν βιάζεσαι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Όχι δεν κρατάει καμία προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος και επίσης μπορείς να αποσύρεις μεχρι 200 ευρω χωρις καμία επιβαρυνση στις περισσότερες τράπεζες του εξωτερικου(για παραπάνω νομίζω κρατάει ένα 2%). Απλώς στέλνεις τα λεφτά από την Πειραιώς με μία επιβάρυνση του 1 ευρώ ή των 2.5, αν βιάζεσαι.
Λες ότι δεν κρατάει καμία προμήθεια για μετατροπή συναλλαγματος. Για την χρήση της κάρτας σε POS έχει προμήθεια?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Λες ότι δεν κρατάει καμία προμήθεια για μετατροπή συναλλαγματος. Για την χρήση της κάρτας σε POS έχει προμήθεια?
Στελνεις το ποσο που θες να χαλασεις και σου κραταει η τραπεζα σου για το εμβασμα μια προμηθεια των 1-2ε(ψαξε στο πινακα της πειραιως ή δες στο ινσομνια)απο εκει και περα μολις μπουν τα λεφτα(δηλαδη 2-3 εργασιμες)τα μετατρεπεις μονος σου απο ευρω σε λει και πληρωνεις παντου με την καρτα..δεν εχεις καμια αλλη προμηθεια ή χρεωση...για να παραλαβεις καρτα ρεβο στελνεις αρχικα ενα ποσο των 10ε για να σου ρθει δωρεαν στη πορτα σου και για να ενεργοποιησεις την ανεπαφη λειτουργια στη καρτα σου απλα κανε μια αγορα σ ενα μαγαζι εδω με το 10ε που ηδη θα χεις στειλει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.267
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom