Revolut

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Όταν έχεις ευρώ και πληρώνεις στο τοπικό νόμισμα τότε πληρώνεις την αντίστοιχη ισοτιμία εκείνης της στιγμής ή την τελευταία δυνατή εάν έχει κλείσει η αγορά. Εάν είναι ΣΚ, τότε η κάθε συναλλαγή έχει 1% προμήθεια, ανεξαρτήτως βαθμίδας στην revolut.

Εάν έχεις 100 ευρώ και $50 και είσαι στην Αμερική, εάν κάτι που θέλεις να αγοράσεις κάνει $60 τότε θα σου τραβήξει το ποσό από τα 100 ευρώ με την αντίστοιχη ισοτιμία εκείνης της στιγμής. Εάν αντί για 100 ευρώ έχεις 20 ευρώ για το ίδιο παράδειγμα, τότε θα τραβήξει το ποσό από όλες τις ισοτιμίες που έχεις.

Υπάρχουν ισοτιμίες που είναι τελείως αμετάβλητες (βλ. Δανέζικη κορώνα), υπάρχουν ισοτιμίες που μεταβάλλονται συνέχεια (βλ. $ και τουρκική λίρα). Τον Μάρτη μπήκα ΗΠΑ με ισοτιμία 0,88 και βγήκα 10 μέρες αργότερα με ισοτιμία 0,92..

Επειδή κανένας μας δεν έχει μαντικές ικανότητες σχετικά με τις ισοτιμίες, φαίνεται ότι για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο είναι συνετό να φορτώνουμε την revolut με ευρώ και να γυρίζουμε στο τοπικό νόμισμα τα χρήματα που έχουμε αρχικά στο κεφάλι μας να ξοδέψουμε.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Όταν έχεις ευρώ και πληρώνεις στο τοπικό νόμισμα τότε πληρώνεις την αντίστοιχη ισοτιμία εκείνης της στιγμής ή την τελευταία δυνατή εάν έχει κλείσει η αγορά. Εάν είναι ΣΚ, τότε η κάθε συναλλαγή έχει 1% προμήθεια, ανεξαρτήτως βαθμίδας στην revolut.

Εάν έχεις 100 ευρώ και $50 και είσαι στην Αμερική, εάν κάτι που θέλεις να αγοράσεις κάνει $60 τότε θα σου τραβήξει το ποσό από τα 100 ευρώ με την αντίστοιχη ισοτιμία εκείνης της στιγμής. Εάν αντί για 100 ευρώ έχεις 20 ευρώ για το ίδιο παράδειγμα, τότε θα τραβήξει το ποσό από όλες τις ισοτιμίες που έχεις.

Υπάρχουν ισοτιμίες που είναι τελείως αμετάβλητες (βλ. Δανέζικη κορώνα), υπάρχουν ισοτιμίες που μεταβάλλονται συνέχεια (βλ. $ και τουρκική λίρα). Τον Μάρτη μπήκα ΗΠΑ με ισοτιμία 0,88 και βγήκα 10 μέρες αργότερα με ισοτιμία 0,92..

Επειδή κανένας μας δεν έχει μαντικές ικανότητες σχετικά με τις ισοτιμίες, φαίνεται ότι για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο είναι συνετό να φορτώνουμε την revolut με ευρώ και να γυρίζουμε στο τοπικό νόμισμα τα χρήματα που έχουμε αρχικά στο κεφάλι μας να ξοδέψουμε.
Δεν υπάρχει συνετό η μη. Ο καθένας όπως βολεύεται. Εγώ αν δεις το σχόλιο μου ποιο πάνω, δεν πράττω έτσι όσα χρόνια έχω την Revolul.

Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς δεν νομίζω να έχει τεράστια διαφορά.
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ πάλι κάθε φορά στις πρόσφατες εκδρομές αγόραζα συνάλλαγμα, προσδοκώντας τη καλύτερη δυνατή ισοτιμία, μετατρέποντας το μετά ξανά σε Ευρώ κατά την επιστροφή.
Δεν ήξερα ότι ισχύει και αυτό που λες, καλή περίπτωση, όπως δεν υπάρχει σωστό και λάθος στη διαχείριση που συζητάμε. Στέκουν αμφότερα. :)
και πολύ σωστά κάνεις. μετατρέπουμε όταν είναι δυνατόν σε τοπικό νόμισμα γιατί το σκ η συναλαγεσ γινοντε λίγο πιο ασυμφωρσ αν έχουμε τα χρήματα μας μόνο σε ευρω.

Δεν υπάρχει συνετό η μη. Ο καθένας όπως βολεύεται. Εγώ αν δεις το σχόλιο μου ποιο πάνω, δεν πράττω έτσι όσα χρόνια έχω την Revolul.

Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς δεν νομίζω να έχει τεράστια διαφορά.
έχει σε νομίσματα όπως η τουρκική λιρα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
έχει σε νομίσματα όπως η τουρκική λιρα.
Ναι γιατί οι αυξομειώσεις είναι μεγάλες. Αλλά και πάλι δεν βρίσκω λόγο για μετατροπή. Ο καθένας όπως βολεύεται ρε παιδιά. Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν υπάρχει συνετό η μη. Ο καθένας όπως βολεύεται. Εγώ αν δεις το σχόλιο μου ποιο πάνω, δεν πράττω έτσι όσα χρόνια έχω την Revolul.

Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς δεν νομίζω να έχει τεράστια διαφορά.
Εννοείται ο καθένας όπως βολεύεται, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, την άποψη μου είπα..

Για άλλους το 5% διαφορά σε 10 μέρες ταξίδι μπορεί να είναι τεράστια διαφορά, για άλλους δεν είναι. Γιαυτό και κάνω συνάλλαγμα στην αρχή του ταξιδιού τα χρήματα που ξέρω σίγουρα ότι θα ξοδέψω και δε το σκέφτομαι ξανά.
 
D

Delmem38110

Guest
πρόβλημα φόρτωσης της ρεβολουτ με αππλπεϊ και χρεωστική κάρτα της εθνικής. το έχει συναντήσει κάποιος άλλος
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
πρόβλημα φόρτωσης της ρεβολουτ με αππλπεϊ και χρεωστική κάρτα της εθνικής. το έχει συναντήσει κάποιος άλλος
Η Εθνική και η Αλφα έχουν σταματήσει τις συναλλαγές με την Ρεβολουτ
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εγώ πάντως δούλεψα κανονικά την revolut πριν λίγες μέρες, φόρτωσα με κάρτα alpha bank. Ελπίζω να μην άλλαξε τίποτα τα τελευταία 24ωρα...
Απλά κάποιες φορές (δεν ξέρω γιατί) θέλει ξανά προσπαθεία μέχρι να δεχτεί το top-up.
 
D

Delmem38110

Guest
Η Εθνική και η Αλφα έχουν σταματήσει τις συναλλαγές με την Ρεβολουτ
από κάρτες φορτώνει κανονικά και με τις δυο τράπεζες. με αππλπεϊ που δοκίμασα χτες δεν φόρτωνε με τίποτε. η συναλλαγή ολοκληρώθηκε με κάρτα της εθνικής.
με αλφα δεν είχα ποτε κανένα πρόβλημα.
 

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Καλημέρα και εγώ πριν λίγες μέρες από αλφα σε ρεβολυτ κανένα απολύτως θέμα!
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Πρόβλημα στην φόρτωση της revoluti. Δοκίμασα με κάρτες χρεωστικές της Πειραιώς και της εθνικής μέσω Apple Pay αλλά και καταχωρώντας τις κάρτες στην εφαρμογή της revoluti, και μου έβγαζε αδύνατη η συναλλαγή (ότι έχω ξεπεράσει το όριο χωρίς αυτό να ισχύει). επικοινώνησα με την τράπεζα αλλά τώρα το τμήμα καρτών είναι κλειστό οπότε αύριο θα έχουμε νεότερα.
τέλος δοκίμασα με πιστωτική κάρτα της Alphabank μέσω Apple pay και όλα κανονικά.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.850
γιατι δε κανεις φορτιση της ρεβολουτ μεσω της εφαρμογης της καρτας;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom