Revolut

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πρέπει να το μετατρέψω σε ελβετικό φράγκο;
Ναι, θα ήταν καλό να το κάνεις αυτό για να πληρώνεις απευθείας σε τοπικό νόμισμα με την ισοτιμία της ημέρας που έχεις μετατρέψει, κι όχι μ' αυτήν που σε χρεώνει κατά περίπτωση η τράπεζα.
Ότι περισέψει απλά το γυρνάς σε ευρώ.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Καλησπέρα.

Θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα revolut σε προσεχές ταξίδι στην Ελβετία.

Απλά της "περνάω" χρήματα και είμαι έτοιμος;

Πρέπει να το μετατρέψω σε ελβετικό φράγκο;

Πρέπει να κάνω κάτι περαιτέρω;

ΥΓ. Αρχάριος περί revolut - πιθανώς απλοϊκές οι ερωτήσεις.
Δεν χρειαζετε να κανεις μετατροπη
Εγω την χρησιμοποιησα πρωτη φορα περσι στο Περου στα καθημερινα μου εξοδα καφε φαγητο κτλ και μου ελυσε τα χερια δεν ειχε καν soles peruvianas για να επιλεξω .
Την ειχα περασει και στο smartwatch και πληρωνα με μια κινηση απο το ρολοι.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλησπέρα.

Θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα revolut σε προσεχές ταξίδι στην Ελβετία.

Απλά της "περνάω" χρήματα και είμαι έτοιμος;

Πρέπει να το μετατρέψω σε ελβετικό φράγκο;

Πρέπει να κάνω κάτι περαιτέρω;

ΥΓ. Αρχάριος περί revolut - πιθανώς απλοϊκές οι ερωτήσεις.
Καλό θα ήταν αφού έχεις την δυνατότητα να τα μετατρέψεις. Εμείς πέρσι δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ μετρητά χρησιμοποιήσαμε εξ ολοκλήρου τη revolut στο ταξίδι μας στην Ελβετία .
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Χθες προσπαθησα να βγαλω την καρτα (την ειχα και πολυ παλια αλλα ειχε απενεργοποιηθει)
Αφου δεν καταφερα να κανω ταυτοποιηση με την ταυτοτητα μου ρωτησα τι συμβαινει ..
Μου απαντησαν οτι ειναι πανω απο 15 χρονων απο την ημερομηνια εκδοση της και δεν μπορουν να την κανουν δεκτή..
Δυστυχως το διπλωμα μου ειναι το παλιο και αυτο
τωρα εκανα αιτηση για νεου τυπου διπλωμα και ελπιζω να το εχω συντομα, αρκετα πριν το πασχα που φευγω για Τουρκια για να προλαβω να βγαλω την revolut...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Μου απαντησαν οτι ειναι πανω απο 15 χρονων απο την ημερομηνια εκδοση της και δεν μπορουν να την κανουν δεκτή..
μπορείς να κανεις ταυτοποίηση μεσω διαβατηριου (αν εχεις) αφου σου ρίχνουν πόρτα τα ανω των 15 ετη της ταυτοτητος,
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Οχι δυστυχώς δεν εχω διαβατήριο
Δε ξερω αν τα νεου τυπου διπλωματα περνανε αλλα απ οταν εφυγε απο Αγγλια η ρεβολουτ ΔΕΝ δεχεται ταυτοτητες και διπλωματα...ΜΟΝΟ διαβατηριο...καλυτερα ρωτηστε να μη περιμενετε αδικα,μηπως πατε σ αλλη τραπεζα αφου δεν εχετε διαβατηριο ή να σας δωσει κανεις γνωστος σας αν εχει ρεβολουτ
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Δε ξερω αν τα νεου τυπου διπλωματα περνανε αλλα απ οταν εφυγε απο Αγγλια η ρεβολουτ ΔΕΝ δεχεται ταυτοτητες και διπλωματα...ΜΟΝΟ διαβατηριο...καλυτερα ρωτηστε να μη περιμενετε αδικα,μηπως πατε σ αλλη τραπεζα αφου δεν εχετε διαβατηριο ή να σας δωσει κανεις γνωστος σας αν εχει ρεβολουτ
O Υπαλληλος μου τι ειπε οτι δεχονται ταυτοτητες και αδειες οδηγησης αρκει να μην ξεπερνανε τα 15 χρονια
Φιλος μου εβγαλε ετσι πριν μερικους μηνες
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
O Υπαλληλος μου τι ειπε οτι δεχονται ταυτοτητες και αδειες οδηγησης αρκει να μην ξεπερνανε τα 15 χρονια
Φιλος μου εβγαλε ετσι πριν μερικους μηνες
Ναι την τσυτοτητα την δικια μας την μπλε την κλασσικη ΔΕΝ την δεχονται και ας την εβγαλες κ πριν 3 χρονια....ταυτοτητες εννοουν μονο τις πλαστικες ευρωπαϊκου τυπου,μιλαω εκ πειρας,πηγαμε πριν 3 χρονια με ταυτοτητα με χαρακτηρες απο υπολογιστη βγαλμενη ουτε 1 χρονο και δεν την αναγνωριζαν ως επισημο εγγραφο...αναγκαστηκαμε κ ανοιξαμε λογαριασμο ξανα οταν βγαλαμε διαβατηριο...μακαρι με το διπλωμα νεου τυπου να στε κομπλε
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ναι την τσυτοτητα την δικια μας την μπλε την κλασσικη ΔΕΝ την δεχονται και ας την εβγαλες κ πριν 3 χρονια....ταυτοτητες εννοουν μονο τις πλαστικες ευρωπαϊκου τυπου,μιλαω εκ πειρας,πηγαμε πριν 3 χρονια με ταυτοτητα με χαρακτηρες απο υπολογιστη βγαλμενη ουτε 1 χρονο και δεν την αναγνωριζαν ως επισημο εγγραφο...αναγκαστηκαμε κ ανοιξαμε λογαριασμο ξανα οταν βγαλαμε διαβατηριο...μακαρι με το διπλωμα νεου τυπου να στε κομπλε
Εγώ έβγαλα της μαμάς μου πριν 3 μήνες με ταυτοτητα, την μπλε, την κλασσικη
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Τελικα η αντικατασταση του διπλωματος με νεου τυπου πλεον γινετε μαξιμουμ σε εβδομαδα..
Θα περιμενω να την παρω και να δηλωσω αυτην για να βγαλω revolut
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom