Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μιας και απ'οτι ειδα δεν υπαρχει αντιστοιχο τοπικ και μιας και καταλαβα οτι την εχετε χρησιμοποιησει αρκετοι απο εδω μεσα θα θελα να μου πειτε τις εμπειριες σας και κατα ποσο την προτεινετε!ενδιαφερομαι πιο πολυ για να την χρησιμοποιησω στην Αγγλια και μια βασικη μου απορια ειναι αν καθε φορα που θα κανω συναλλαγη μεσω καρτας θα επηρεαζετε απο την ισοτιμια που θα χει το νομισμα εκεινη την ημερα ή οχι?
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
την συνιστω ανεπιφυλακτα ! δεν εχω βρει κατι αλλο που να συμφερει καλυτερα. μπες εδω εχει απειρες εμπειριες. καπου διαβασα οτι μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο παρολου που ειναι χρεωστικη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μιας και απ'οτι ειδα δεν υπαρχει αντιστοιχο τοπικ και μιας και καταλαβα οτι την εχετε χρησιμοποιησει αρκετοι απο εδω μεσα θα θελα να μου πειτε τις εμπειριες σας και κατα ποσο την προτεινετε!ενδιαφερομαι πιο πολυ για να την χρησιμοποιησω στην Αγγλια και μια βασικη μου απορια ειναι αν καθε φορα που θα κανω συναλλαγη μεσω καρτας θα επηρεαζετε απο την ισοτιμια που θα χει το νομισμα εκεινη την ημερα ή οχι?
Το "ή όχι" πως το φαντάζεσαι δηλαδή;

Έχοντας Revolut πάντως μπορείς να έχεις τα χρήματά σου μέσα στο νόμισμα της προτίμησής σου, Ευρώ ή Λίρα (ή crypto αλλά άστα αυτά). Αν τα έχεις σε ευρώ, κάθε συναλλαγή χρεώνεται στην ισοτιμία της στιγμής. Αν τα έχεις σε λίρες, η ισοτιμία φυσικά είναι αδιάφορη. Αν θες να τα μετατρέψεις από το Α στο Β τη μέρα που η ισοτιμία θεωρείς ότι σε συμφέρει, μπορείς.
Το βασικότερο πρόβλημα που θα αντιμέτωπίσεις πάντως είναι οι παλαβές χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών στα εμβάσματα που πρέπει να κάνεις για να τη φορτίσεις.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το "ή όχι" πως το φαντάζεσαι δηλαδή;

Έχοντας Revolut πάντως μπορείς να έχεις τα χρήματά σου μέσα στο νόμισμα της προτίμησής σου, Ευρώ ή Λίρα (ή crypto αλλά άστα αυτά). Αν τα έχεις σε ευρώ, κάθε συναλλαγή χρεώνεται στην ισοτιμία της στιγμής. Αν τα έχεις σε λίρες, η ισοτιμία φυσικά είναι αδιάφορη. Αν θες να τα μετατρέψεις από το Α στο Β τη μέρα που η ισοτιμία θεωρείς ότι σε συμφέρει, μπορείς.
Το βασικότερο πρόβλημα που θα αντιμέτωπίσεις πάντως είναι οι παλαβές χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών στα εμβάσματα που πρέπει να κάνεις για να τη φορτίσεις.
Το σκεπτικο μου ειναι μολις μαζεψω το ποσο που χω κατα νου να χαλασω Αγγλια να το μεταφερω μια και καλη στη ρεβολουτ και να το μετατρεψω σε λιρες οταν η ισοτιμια θα ναι σε λογικα πλαισια κατ εμε..οποτε μου ελυσες την απορια,ευχαριστω!τωρα οσο αφορα τις χρεωσεις των τραπεζων εδω,απλα θα κανω το σταυρο μου μην μου φαει πολλα η Εθνικη:haha::haha:

@spirosninja Α ωραια τελεια,αυτο ηθελα να μαθω οτι δεν υπαρχουν θεματα..θα το μελετησω και το λινκ που μου παρεθεσες,ευχαριστω!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
€7 θα σου φάει αν θυμάμαι καλά.
Αν σκοπεύεις να χαλάσεις κάτω από €700, η debit mastercard της εθνικής συμφέρει καλύτερα από τη Revolut...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
€7 θα σου φάει αν θυμάμαι καλά.
Αν σκοπεύεις να χαλάσεις κάτω από €700, η debit mastercard της εθνικής συμφέρει καλύτερα από τη Revolut...
Ναι αλλα δε θα μου παει αναλογα με ισοτιμια ημερας?θα μαστε 2 ατομα οποτε να ειναι ολα τα λεφτα σε μια καρτα σκεφτομουν αν ειναι πιο συμφερον,απο το να βγαζω 2 καρτες και ο καθενας τα δικα του
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Πως τη φορτίζεις αφού λέει πως δεν δέχεται Ελληνικές κάρτες;
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Εμενα παντως με ALPHA 1 ευρω χρεωσε συνολικα για φορτιση 400 ευρω. Επισης μπορεις να το κανεις και μεσω Google Pay (και αρα πιστωτικης για 0 ευρω).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εμενα παντως με ALPHA 1 ευρω χρεωσε συνολικα για φορτιση 400 ευρω. Επισης μπορεις να το κανεις και μεσω Google Pay (και αρα πιστωτικης για 0 ευρω).
Το δοκίμασα πάλι και τώρα, το Google Pay με Ελληνικές πιστωτικές κάρτες δεν περνάει.
Υ.Γ. Έμβασμα έχω κάνα χρόνο να στείλω, μπορεί κάτι να έχει αλλάξει. Έχω λογαριασμό και στο UK και τη φορτίζω από κει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom