Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εδώ και λίγες ημέρες από κάρτα της Εθνικής γίνεται "προσθήκη χρημάτων" Από προπληρωμένη φαίνεται χρέωση 1€ και αμέσως πίστωση 1€. Στην χρεωστική δεν φάνηκε και σε εμένα κάτι, μόνο ότι είναι δεσμευμένα τα χρήματα. Τα χρήματα αυτά τα χρησιμοποιώ κανονικά από την Revolut μου.
Σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι από κάρτες άλλων τραπεζών δεν γίνεται ακόμη "προσθήκη χρημάτων";;;;:rolleyes-80::rolleyes-80:
Λογικο πρωτα θα κανει την αρχη η εθνικη και μετα οι υπολοιπες τραπεζες..αναμενετε να μας πειτε αν χρεωνει τελικα 1ε ανα προσθηκη ή καθολου...αν ειναι μηδενικο ειναι μια πολυ καλη προοδος για τη ρεβο!:clap:
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Δυστυχώς, ενώ πριν μέρες πρόσθεσα χρήματα με debit της Εθνικής, εδώ και δύο ημέρες μου απορρίπτει οποιαδήποτε προσπάθεια προσθήκης χρημάτων.o_O
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Καλησπέρα,

να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την κάρτα... Ποια τα πλεονεκτήματα της χρήσης της κάρτας αυτής στην Ελλάδα σε καταστήματα (φυσικά και online) σε σχέση με τις πιστωτικές/χρεωστικές που έχουμε ήδη; Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα; Ή ειναι κυρίως για όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό ώστε να "κερδίζεις" λογώ της ισοτιμίας και των μετατροπών που κάνουν οι τράπεζες στις αγορές με τις πιστωτικές τους; Γιατί προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να κάνω όλη αυτή την ταλαιπωρία (εγγραφή, επιβεβαίωση, top up με έμβασμα κλπ) για να έχω απλά άλλο ένα ηλεκτρονικό πορτοφόλι στο κινητό μου (άντε και αν πάρω και το πλαστικό της κάρτας, άλλη μια debit κάρτα) το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω πότε στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ!
 

Giorgos999

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Γιατί προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να κάνω όλη αυτή την ταλαιπωρία (εγγραφή, επιβεβαίωση, top up με έμβασμα κλπ) για να έχω απλά άλλο ένα ηλεκτρονικό πορτοφόλι στο κινητό μου (άντε και αν πάρω και το πλαστικό της κάρτας, άλλη μια debit κάρτα) το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω πότε στην Ελλάδα.
Αν το βλέπεις σαν ταλαιπωρία τότε πράγματι δεν αξίζει.
Στην Ελλάδα πιθανότατα δεν θα τη χρησιμοποιήσεις ποτέ.
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Λεω για ταλαιπωρια γιατι δεν ειναι οτι απλα κατεβασες ενα app και τελειωσες, θελει μια διαδικασια η πιστοποιηση στοιχειων και μετα μια αλλη διαδικασια (και αναμονη) για την εντολη μεταφορας χρηματων αφου λογω cc δεν μπορεις να κανεις πληρωμη με καρτα.

Υυπαρχει καποιος που την χρησιμοποιει στην Ελλαδα και εχει καποιο οφελος; Γιατι τελευταια παρα πολλοι μου λενε να βγαλω revolut αλλα κανεις δεν μου εξηγει το γιατι. (Γιατι οσοι μου το χουν πει σιγουρα δεν ταξιδευουν στο εξωτερικο)

Ευχαριστω!
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Λεω για ταλαιπωρια γιατι δεν ειναι οτι απλα κατεβασες ενα app και τελειωσες, θελει μια διαδικασια η πιστοποιηση στοιχειων και μετα μια αλλη διαδικασια (και αναμονη) για την εντολη μεταφορας χρηματων αφου λογω cc δεν μπορεις να κανεις πληρωμη με καρτα.

Υυπαρχει καποιος που την χρησιμοποιει στην Ελλαδα και εχει καποιο οφελος; Γιατι τελευταια παρα πολλοι μου λενε να βγαλω revolut αλλα κανεις δεν μου εξηγει το γιατι. (Γιατι οσοι μου το χουν πει σιγουρα δεν ταξιδευουν στο εξωτερικο)

Ευχαριστω!
Aγαπητέ η Revolut είναι μονόδρομος εάν κάνεις διαδικτυακές αγορές απο το εξωτερικό γιατί δυστυχώς τα CC ζούν και βασιλεύουν ακόμη :(
  1. Δεν αγχώνεσαι αν θα περάσει η συναλλαγή σου ή όχι αν χρησιμοποιείς ελληνική κάρτα. Ψωνίζεις ξένοιαστα οτι θέλεις (προσοχή όχι τζόγο θα σε μπλοκάρουν).
  2. Στα ταξίδια στο εξωτερικό βολεύει αφάνταστα γιατί ΔΕΝ έχει έξτρα προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος όπως οι ελληνικές (εκτος της επίσημης μετατροπής της Mastercard/Visa). Δεν έχει προμήθεια για ανάληψη ποσού έως 200 ευρώ απο ΑΤΜ (παλιά είχε μεγαλύτερο ποσό), όπως οι ελληνικές.
  3. Την διαχειρίζεσαι άνετα απο το κινητό και ενημερώνεσαι άμεσα για τις κινήσεις σε αντίθεση με τις ελληνικές (με εξαίρεση κάποιες πιστωτικές).
  4. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην Ελλάδα αλλά δεν μετράει στο αφορολόγητο (καλό αυτό για άτομα που χρειάζονται κάρτα αλλά δεν θέλουν να φαίνεται το τι ξοδεύουν στην εφορία).
  5. Συνδέεται με Αγγλικό λογαριασμό και με paypal και μπορείς να μεταφέρεις εκει χρήματα απο εργασίες που έχεις πληρωθεί απο εξωτερικό.
Αυτά μου έρχονται στο μυαλό προς το παρόν...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Aγαπητέ η Revolut είναι μονόδρομος εάν κάνεις διαδικτυακές αγορές απο το εξωτερικό γιατί δυστυχώς τα CC ζούν και βασιλεύουν ακόμη :(
  1. Δεν αγχώνεσαι αν θα περάσει η συναλλαγή σου ή όχι αν χρησιμοποιείς ελληνική κάρτα. Ψωνίζεις ξένοιαστα οτι θέλεις (προσοχή όχι τζόγο θα σε μπλοκάρουν).
Ας μείνω σε αυτά: Ούτε Capital controls υπάρχουν (εκτός αν κάνεις μηνιαίες αγορές από εξωτερικό που ξεπερνούν τα 5.000€ , αλλά μάλλον σε αυτή την περίπτωση θα είχες ήδη κάρτα ξένης τράπεζας, άσε που έχει προμήθεια η revolut για πάνω από 5.000€), ούτε άγχος αν θα ολοκληρωθεί η συναλλαγή με ελληνική κάρτα (αντίθετα ποιο πιθανό είναι να μην περάσει μια συναλλαγή με revolut).
Αν πάλι οι συναλλαγές σου αφορούν αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες,κοσμηματοπωλεία, στοιχήματα και τυχερά παιχνίδια, πάω πάσο. Καλό προϊόν η revolut, αλλά την έχετε υπερθεματίσει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα,

να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την κάρτα... Ποια τα πλεονεκτήματα της χρήσης της κάρτας αυτής στην Ελλάδα σε καταστήματα (φυσικά και online) σε σχέση με τις πιστωτικές/χρεωστικές που έχουμε ήδη; Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα; Ή ειναι κυρίως για όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό ώστε να "κερδίζεις" λογώ της ισοτιμίας και των μετατροπών που κάνουν οι τράπεζες στις αγορές με τις πιστωτικές τους; Γιατί προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να κάνω όλη αυτή την ταλαιπωρία (εγγραφή, επιβεβαίωση, top up με έμβασμα κλπ) για να έχω απλά άλλο ένα ηλεκτρονικό πορτοφόλι στο κινητό μου (άντε και αν πάρω και το πλαστικό της κάρτας, άλλη μια debit κάρτα) το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω πότε στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ!
Ταλαιπωρια δε ειναι καθολου!πιο πολυ ταλαιπωριεσαι να βγαλεις καρτα στη Ελλαδα(τραβα τραπεζα,τραβα 30 χαρτια,περιμενε μερες,τραβα παρε πιν,ενεργοποιησε)παρα τη ρεβο(ανοιγεις ενα λογαριασμο,στελνεις ενα εγγραφο και ετοιμος)!!τωρα ελλαδα δεν εχεις κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με τις ελληνικες καρτες,η καρτα αυτη ειναι καθαρα μονο για ταξιδια αν θες να χεις το καλυτερο ρατε που υπαρχει!
Ας μείνω σε αυτά: Ούτε Capital controls υπάρχουν (εκτός αν κάνεις μηνιαίες αγορές από εξωτερικό που ξεπερνούν τα 5.000€ , αλλά μάλλον σε αυτή την περίπτωση θα είχες ήδη κάρτα ξένης τράπεζας, άσε που έχει προμήθεια η revolut για πάνω από 5.000€), ούτε άγχος αν θα ολοκληρωθεί η συναλλαγή με ελληνική κάρτα (αντίθετα ποιο πιθανό είναι να μην περάσει μια συναλλαγή με revolut).
Αν πάλι οι συναλλαγές σου αφορούν αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες,κοσμηματοπωλεία, στοιχήματα και τυχερά παιχνίδια, πάω πάσο. Καλό προϊόν η revolut, αλλά την έχετε υπερθεματίσει.
Τα λες λιγο λαθος!μεχρι και γεναρη οσες φορες προσπαθησα να αγορασω κατι απο αγγλικο σιτε,ειτε τουρκικο με καρτα εθνικης ειτε πειραιως ετρωγα ακυρο..μαντεψε,με τη ρεβο το αγορασα μονομιας!τωρα αν εννοεις για ebay ναι δεν εχεις θεμα με ελληνικη καρτα...ξεκαθαρισαμε πιστευω παμπολλες φορες οτι βολευει μονο για συναλλαγμα και σε αγορες εξωτερικου οπου δε περναει η ελληνικη καρτα...τωρα αν κανει ο φιλος την δουλεια του με ελληνικες καρτες και δεν ειχε ποτε θεμα γιατι να τον προτρεψουν να στραφει στη ρεβο;;;δε βρισκω το νοημα....
 

Dionisis T

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα. Σε λίγο καιρό μετακομίζω Νορβηγία και η revolut φαίνεται η μόνη συμφέρουσα επιλογή. Έχω κάνει λογαριασμό αλλά προσπαθώντας να κάνω top up στην καρτέλα των στοιχείων που μου δίνει η τράπεζα δε βρήκα πράγματα που αναφέρει ο οδηγός που κυκλοφορεί όπως το Reference ή την διεύθυνση της revolut. Επίσης ανοίγοντας το e-banking της τράπεζας μου (εθνική) δε βρήκα επιλογές όπως τα έξοδα σε βάρος όποτε δε ξέρω και πολλά άλλα πεδία όποτε δε ξέρω τι θα μου χρεώσει τελικά. Αν μπορείτε απαντήστε το συντομότερο γιατί το βιάζομαι!
 

I love NY

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Παιδιά καλησπέρα. Σε λίγο καιρό μετακομίζω Νορβηγία και η revolut φαίνεται η μόνη συμφέρουσα επιλογή. Έχω κάνει λογαριασμό αλλά προσπαθώντας να κάνω top up στην καρτέλα των στοιχείων που μου δίνει η τράπεζα δε βρήκα πράγματα που αναφέρει ο οδηγός που κυκλοφορεί όπως το Reference ή την διεύθυνση της revolut. Επίσης ανοίγοντας το e-banking της τράπεζας μου (εθνική) δε βρήκα επιλογές όπως τα έξοδα σε βάρος όποτε δε ξέρω και πολλά άλλα πεδία όποτε δε ξέρω τι θα μου χρεώσει τελικά. Αν μπορείτε απαντήστε το συντομότερο γιατί το βιάζομαι!
blogtouch_picture_0eff435e_15da_03ab_fc1e_a0f929eb7dfc.jpg



Για κάνε μια προσπάθεια και έτσι...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom