Revolut

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Μετά από προσεκτικό διάβασμα μπήκα κι εγώ στη φάση.
Κατέβασα την εφαρμογή και είχα αποστολή της κάρτας δωρεάν, μέσω ενός Link που βρήκα προφανώς κάποιου συνεργάτη. Σήμερα τη περιμένω να έρθει.
Στη προαπαιτούμενη φόρτιση των 10€ δεν υπήρχε προμήθεια, μέσω χρεωστικής της eurobank.
Οι δύο ερωτήσεις που έχω προς τους εμπειρότερους είναι οι εξής:

1. Δεν έχει τη δυνατότητα μετατροπής για όλες τις χώρες (π.χ. Περού). Τι γίνεται σ' αυτή τη περίπτωση; Αφήνεις Ευρώ ή Δολάρια μέσα, διαλέγεις πληρωμή σε τοπικό νόμισμα και η revolut κάνει τη μετατροπή για σένα χωρίς να σε χρεώσει προμήθεια, σωστά;

2. Ασχολήθηκε κανείς με τη ταξιδιωτική ασφάλιση που προσφέρουν; Δεν είδα να γίνεται αναφορά σε κάτι τέτοιο, για μια υπηρεσία που είναι αρκετά φθηνή μάλιστα σε σχέση με τον ανταγωνισμό όπως επικαλούνται.
ειναι αρκετα οικονομικη επιλογη με ενα ευρω τη μερα για ευρωπη(αν και δεν χρειαζεται μαλλον αν εχεις ασφαλιση στην Ελλαδα) αλλα για αμερικη που ειναι πανακριβα νομιζω συμφερει αρκετα.Το καλυτερο ειναι να παρεις και μια προσφορα απο τον ασφαλιστη σου
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@AntRo Σ' ευχαριστώ, κάτι τέτοιο είχα καταλάβει κι εγώ!

@blade_ Για ευρωπαϊκή ένωση έχω μετά κόπων τη κάρτα υγείας πλέον. Για τον υπόλοιπο κόσμο το 1,7$ που χρεώνει την ημέρα μου φαίνεται αρκετά μικρό... Οι προσφορές ασφάλισης για ένα δεκαήμερο ξεκινούν απο 50€ και πάνω.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
@AntRo Σ' ευχαριστώ, κάτι τέτοιο είχα καταλάβει κι εγώ!

@blade_ Για ευρωπαϊκή ένωση έχω μετά κόπων τη κάρτα υγείας πλέον. Για τον υπόλοιπο κόσμο το 1,7$ που χρεώνει την ημέρα μου φαίνεται αρκετά μικρό... Οι προσφορές ασφάλισης για ένα δεκαήμερο ξεκινούν απο 50€ και πάνω.
Εχει γινει νομιζω εκτενεστερη αναφορα σε αλλο φορουμ,μου φαινετε το χουμε ξανα αναφερει πιο ειναι,υπηρχε αλλος ενας που χε την ιδια απορια με σενα,οποτε μηπως σου λυθει εκει το ερωτημα σου για την ταξιδιωτικη ασφαλιση
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
@AntRo Σ' ευχαριστώ, κάτι τέτοιο είχα καταλάβει κι εγώ!

@blade_ Για ευρωπαϊκή ένωση έχω μετά κόπων τη κάρτα υγείας πλέον. Για τον υπόλοιπο κόσμο το 1,7$ που χρεώνει την ημέρα μου φαίνεται αρκετά μικρό... Οι προσφορές ασφάλισης για ένα δεκαήμερο ξεκινούν απο 50€ και πάνω.
οντως περιπου τοσο πανε πριν λιγα χρονια ειχα κανει σε μια κοπελα που ειχε παει αμερικη ενα 70ρι περιπου για 20 μερες κοντα.αξιζε ομως τον κοπο γιατι ειχε κατι θεματα και χαλαρωσε τελειως και απολαυσε το ταξιδι(δεν τη χρειαστηκε καθολου)

Ενδιαφερον θα ειναι για τη ρεβο να μας πει καποιος που εκανε και τη χρησιμοποιησε στην αμερικη
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μια μικρή σημαντική σημείωση, για να εκδοθεί συμβόλαιο ταξιδιωτικής ασφάλισης -και για Ευρώπη και εκτός-, είναι απαραίτητο ο κάτοχος να είναι ήδη ασφαλισμένος σε ευρωπαϊκή χώρα (δεν δέχονται δηλαδή ανασφάλιστους) και αυτό αποδεικνύεται με την ευρωπαϊκή κάρτα ασθενείας που είναι υποχρεωμένος (σύμφωνα με το σάιτ) να έχει εκδώσει ο χρήστης πιο μπροστά, ώστε να ισχύσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο της ρεβολούτ.
 
Last edited:

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλημερα
Εχθες έλαβα ένα Mail από τη revolut στο οποίο αναφέρει να αποσταλει νέο έγγραφο ταυτοποίησης καθώς σε περίπτωση brexit δεν θα μπορούν να γίνονται δέκτες οι Ταυτότητες. Το μόνο έγγραφο που έχω από αυτά που αναφέρει είναι διαβατήριο αλλά έχει ληξει από 5ον οκτωμβριο του 2019.Λαβατε κάποιο αντίστοιχο email?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλημερα
Εχθες έλαβα ένα Mail από τη revolut στο οποίο αναφέρει να αποσταλει νέο έγγραφο ταυτοποίησης καθώς σε περίπτωση brexit δεν θα μπορούν να γίνονται δέκτες οι Ταυτότητες. Το μόνο έγγραφο που έχω από αυτά που αναφέρει είναι διαβατήριο αλλά έχει ληξει από 5ον οκτωμβριο του 2019.Λαβατε κάποιο αντίστοιχο email?
Έλαβα κι εγώ. Μπορείς και με την ταυτότητα, εφόσον έχει λατινικά στοιχεία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.399
μολις μου ηρθε.....ΕΥΤΥΧΩΣ γιατι ειναι η 2η φορα που την πληρωσα απο τον Νοεμμβριο και ηταν φιλης μου! συνολο 12 ευρω κοστος και 3 μηνες αναμονη......για την παραλαβη.... ΥΓ . μου την παρεδωσε ο Ταχυδρομος του ΕΛΤΑ στο χερι μαζι με την Qurve που παρειγγειλα πριν 10 μερες και εφτασε ανεξοδα με την 1η φορα! ολα καλα!
Qurve ή Revolut λοιπόν;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Qurve ή Revolut λοιπόν;
Για άλλη δουλειά η μία για διαφορετική η άλλη... Με την curve προσθέτεις υπάρχουσες κάρτες (και την ρεβολούτ αν θέλεις) στο ίδιο πλαστικό.. Άνοιξε διαφορετικό νήμα αν θέλεις για περισσότερα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Qurve ή Revolut λοιπόν;
N26 σε περιπτωση που χεις θεμα με την ταυτοτητα σε θεμα ταυτοποιησης(οπως εγω πχ που την εχω απο το 2006)
Καλημερα
Εχθες έλαβα ένα Mail από τη revolut στο οποίο αναφέρει να αποσταλει νέο έγγραφο ταυτοποίησης καθώς σε περίπτωση brexit δεν θα μπορούν να γίνονται δέκτες οι Ταυτότητες. Το μόνο έγγραφο που έχω από αυτά που αναφέρει είναι διαβατήριο αλλά έχει ληξει από 5ον οκτωμβριο του 2019.Λαβατε κάποιο αντίστοιχο email?
Και μενα μου ρθε και για ενα περιεργο λογο εκανα ταυτοποιηση με ταυτοτητα χειρογραφη και μου την δεχτηκαν κανονικα,ενω εχω ακουσει απο πολλους οτι δε τους την περναει...οποτε κανε μια δοκιμη κ εσυ....
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Από την οθόνη του νομίσματος που θέλεις να κάνεις μεταφορά πχ.Ευρώ ακολουθείς:
Πληρωμές->Τραπεζική Μεταφορά->Προσθήκη τραπεζικού λογαριασμού και βάζεις τα στοιχεία του λογαριασμού στον οποίο θέλεις να πιστωθεί το ποσό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom