Revolut

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Δοκίμασα στη βοήθεια. Μου είπαν να αποσυνδεθω και να συνδεθώ πάλι. Το έκανα. Η άλλη λύση ήταν να κάνω απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση. Θα το κάνω όταν είναι να φύγω. Τελευταία προσπάθεια.

Όχι δε είναι ρουτ το τηλέφωνο.
 
Last edited:
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση γιατί και εγώ τώρα έβγαλα την κάρτα. Ενεργοποιώντας την την σύνδεσα προφανώς με κάποιον λογαριασμό (βάζοντας τα στοιχεία της κάρτας που έχω στην εθνική). Γίνεται να αλλάξω την κάρτα της εθνικής και να βάλω άλλη, γιατί δεν μπορώ να το βρω στο app της revolut;

Ευχαριστώ
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Μπορείς να αλλάξεις/προσθέσεις κάρτα όταν κάνεις top-up(Προσθήκη Χρημάτων) στον λογαριασμό σου.

Στην "αρχική", λίγο κάτω από το διαθέσιμο υπόλοιπο σου (να είσαι στο νόμισμα του ευρώ αν θέλεις να βάλεις ευρώ) πατάς την επιλογή "προσθήκη χρημάτων". Λογικά θα σουδδείχνει κάποια κάποια προεπιλογή αν το έχεις κάνει ξανά. Αν δεν είναι αυτή η κάρτα που θες να χρησιμοποιήσεις, πάτα την επιλογή "αλλαγή" πάνω από το κουμπί "προσθήκη χρημάτων" και μετά στους "άλλους τρόπους" την επιλογή "προσθήκη χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας"
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Μπορείς να αλλάξεις/προσθέσεις κάρτα όταν κάνεις top-up(Προσθήκη Χρημάτων) στον λογαριασμό σου.
Ευχαριστώ πολύ. Θα το προσπαθήσω και αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά θα ξανά ενοχλήσω!!!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Για όσους υποστηρίζουν και είναι και φανατικοί ότι δεν παίρνει προμήθεια η συγκεκριμένη κάρτα θα σας επιστήσω την προσοχή.... μπορεί να μην παίρνει το 1€ προμήθεια των ελληνικών συστημικών τραπεζών αλλά αν κάνετε συναλλαγές ή συναλαγμα Αργιες ή Σαββατοκύριακα θα δείτε διαφορές.
Είναι τσεκαρισμενο απόλυτα ότι οι συναλλαγές exchange που κάνει η συγκεκριμένη κάρτα είναι με ισοτιμία διαφορετική αυτή που δίνουν οι τράπεζες.
Θα σας αναφέρω μόνο ότι ενώ το lev BG είναι κλειδωμένο στο 1,957 τις καθημερινές το δινει 1,95 ενώ τις αργίες του έτους από 1,91-1,93.
Το ίδιο έχω ενημερωθεί ότι κάνει και σε άλλα νομίσματα σε τρίτες χώρες αλλά δε ξέρω το ποσοστό πόσο παίζει
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Για όσους υποστηρίζουν και είναι και φανατικοί ότι δεν παίρνει προμήθεια η συγκεκριμένη κάρτα θα σας επιστήσω την προσοχή.... μπορεί να μην παίρνει το 1€ προμήθεια των ελληνικών συστημικών τραπεζών αλλά αν κάνετε συναλλαγές ή συναλαγμα Αργιες ή Σαββατοκύριακα θα δείτε διαφορές.
Νομίζω ότι είναι γνωστό σε όλους αυτό για το ΣΚ, έτσι βγάζει κέρδος η εταιρεία.
Για το λόγο αυτό είθισται όποιος ετοιμάζει ταξίδι να ανεβάζει στην κάρτα και να μετατρέπει μέσα στην εβδομάδα εκ των προτέρων συνάλλαγμα στο λογαριασμό του ώστε να μη χρειάζεται να κάνει μετατροπές το ΣΚ...
Δεν είναι τράπεζα η revolut για να χρησιμοποιεί fixed ισοτιμίες, ανταλλακτήριο είναι και μπορεί να παίζει με τις ισοτιμίες..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Currency Board. Δε μεταβάλλεται ποτέ η εν λόγω ισοτιμία, είναι σαν υποδιαίρεση.
Δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι όλα τα πιστωτικά ιδρύματα δουλεύουν (αγορά-πώληση) με τιμές γύρω από αυτήν την τιμή και κατά συνέπεια παρουσιάζουν διαφορές μικρότερες ή μεγαλύτερες ανάλογα με το ποσοστό κέρδους τους. Υπ'αυτήν την έννοια, το 1,95 σε σύγκριση με το 1,957 μπορεί να είναι καλύτερο από π.χ. το 1,945 της χ,ψ,ω Τράπεζας - χώρια την επιπλέον προμήθειά της.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
οσο ημουν στο λονδινο η ισοτιμια ηταν κατα πολυ καλυτερη απο τα ανταλακτηρια. ακομη και σ/κ . η ρεβο εδινε 0,843-0,846 σε σχεση με ανταλακτηρια που εδιναν 0,8 και το εγραφαν και με μεγαλα γραματα σαν ευκαιρια.
απλα κανεις μετατροπη μεσα στη βδομαδα και εισαι οκ.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Καλημέρα.
Σε 10 μέρες πάω Βουδαπέστη.
Εϊναι η πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω revolut σε ταξίδι και έχουν δημιουργηθεί ορισμένες απορίες.
1. Για να μπορώ να κάνω από εκεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ πρέπει πρώτα να πάω στην εφαρμογή και να κάνω 200 ευρώ σε HUF? Έπειτα αυτά τα HUF θα είναι διαθέσιμα για ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ υποστηρίζει VISA-MASTERCARD?
2. Μέχρι 200 ευρώ ανάληψη είναι δωρεάν και μετά έχω χρέωση προμήθειας 2%?
3. Για να πληρώνω στα καταστήματα σε HUF πρέπει και πάλι να ανταλλάξω συνάλλαγμα από την εφαρμογή και να έχω υπόλοιπο σε HUF ή το κάνει αυτόματα αρκεί να έχω χρήματα στην κάρτα (έστω και σε ευρώ?)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλημέρα.
Σε 10 μέρες πάω Βουδαπέστη.
Εϊναι η πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω revolut σε ταξίδι και έχουν δημιουργηθεί ορισμένες απορίες.
1. Για να μπορώ να κάνω από εκεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ πρέπει πρώτα να πάω στην εφαρμογή και να κάνω 200 ευρώ σε HUF? Έπειτα αυτά τα HUF θα είναι διαθέσιμα για ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ υποστηρίζει VISA-MASTERCARD?
2. Μέχρι 200 ευρώ ανάληψη είναι δωρεάν και μετά έχω χρέωση προμήθειας 2%?
3. Για να πληρώνω στα καταστήματα σε HUF πρέπει και πάλι να ανταλλάξω συνάλλαγμα από την εφαρμογή και να έχω υπόλοιπο σε HUF ή το κάνει αυτόματα αρκεί να έχω χρήματα στην κάρτα (έστω και σε ευρώ?)
Για το 1 και το 3 δεν χρειάζεται να μετατρέψεις τίποτα. Η μετατροπή πραγματοποιείται αυτόματα.
Για το 2 είναι περίπου 2% για πάνω από 200ε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom