Revolut

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.310
Θα σου αναβαθμίσει κατευθείαν το λογαριασμό σου, τα στοιχεία της νέας κάρτας θα εμφανιστούν στις κάρτες σου πριν την παραλάβεις και θα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα άμεσα, δε χρειάζεσαι την κάρτα στην κατοχή σου.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Είχα δει σε παλαιότερο post ότι η Alpha Bank δεν κρατάει προμήθεια μέχρι 200€ το μήνα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αν σηκώσω σήμερα 200€ και σε λίγες μέρες που αλλάζει ο μήνας άλλα τόσα θα χρεωθώ προμήθεια τη δεύτερη φορά;
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.310
Αν μιλάς για την προμήθεια της Revolut, τότε είναι ανά ημερολογιακό μήνα. Όταν ξεπεράσεις το όριο για τον τρέχοντα μήνα, για όλες τις αναλήψεις από εκεί και μετά θα χρεώνει προμήθεια.

Πχ. με όριο τα 200 και 5% προμήθεια, δε θυμάμαι πόσο είναι στην πράξη.
3/9: Ανάληψη 150 ευρώ, χρέωση 150 ευρώ
18/9: Ανάληψη 50 ευρώ, χρέωση 50 ευρώ
23/9: Ανάληψη 20 ευρώ, χρέωση 21 ευρώ
30/9: Ανάληψη 100 ευρώ, χρέωση 105 ευρώ
1/10: Ανάληψη 100 ευρώ, χρέωση 100 ευρώ (νέος μήνας)

Αν η Άλφα χρεώνει και αυτή προμήθεια, τότε είναι έξτρα σε όλα τα παραπάνω (αλλά νομίζω δε χρεώνει αν τουλάχιστον δε ζητήσεις να σου τα μετατρέψει αυτή σε λίρες αντί για την revolut).
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Αν μιλάς για την προμήθεια της Revolut, τότε είναι ανά ημερολογιακό μήνα. Όταν ξεπεράσεις το όριο για τον τρέχοντα μήνα, για όλες τις αναλήψεις από εκεί και μετά θα χρεώνει προμήθεια.

Πχ. με όριο τα 200 και 5% προμήθεια, δε θυμάμαι πόσο είναι στην πράξη.
3/9: Ανάληψη 150 ευρώ, χρέωση 150 ευρώ
18/9: Ανάληψη 50 ευρώ, χρέωση 50 ευρώ
23/9: Ανάληψη 20 ευρώ, χρέωση 21 ευρώ
30/9: Ανάληψη 100 ευρώ, χρέωση 105 ευρώ
1/10: Ανάληψη 100 ευρώ, χρέωση 100 ευρώ (νέος μήνας)

Αν η Άλφα χρεώνει και αυτή προμήθεια, τότε είναι έξτρα σε όλα τα παραπάνω (αλλά νομίζω δε χρεώνει αν τουλάχιστον δε ζητήσεις να σου τα μετατρέψει αυτή σε λίρες αντί για την revolut).
Ναι, έκανα μόλις βλακεία! Πάτησα 200€ κ με χρέωσαν 217€, οπότε είναι αυτό που λες σχετικά με την μετατροπή λ, καθώς δεν είχα σηκώσει ξανά μετρητά.
Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Ναι, έκανα μόλις βλακεία! Πάτησα 200€ κ με χρέωσαν 217€, οπότε είναι αυτό που λες σχετικά με την μετατροπή λ, καθώς δεν είχα σηκώσει ξανά μετρητά.
Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια
217 είναι πάρα πολλά για προμήθεια... Μήπως έγινε κάποια χρέωση μετατροπής συναλλαγματος DCC? 17 ΕΥΡΩ χρέωση είναι 8.5% χρέωση... Αρκετά μεγάλη.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
217 είναι πάρα πολλά για προμήθεια... Μήπως έγινε κάποια χρέωση μετατροπής συναλλαγματος DCC? 17 ΕΥΡΩ χρέωση είναι 8.5% χρέωση... Αρκετά μεγάλη.
Δεν το είχα ξανακάνει και θεώρησα ότι αφού τα είχα μετατρέψει σε ευρώ από την εφαρμογή, δεν θα είχα πρόβλημα με το συνάλλαγμα. Προφανώς, είναι συνδυαστικό... και πάνω από 200 ευρώ και έξοδα συναλλάγματος, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς! Είχε κάποια επιλογή στο ATM για να πατήσω αποδοχή και πιθανότατα εκεί έκανα το λάθος.
 

blade_

Member
Μηνύματα
175
Likes
162
Ελλαδα αποσο γνωριζω η μοναδικη τραπεζα που δεν εχει χρεωση για αναληψη (για τα 200 παντα) ειναι η optima
 

Idomeneas2580

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά τα φώτα σας , περιμένω κάποια χρήματα από έναν φίλο της τάξεως των 2.000€ έχω premium λογαριασμό αλλά με φοβίζει λίγο γιατί κάτι διάβασα για source of funds και κάτι περίεργα έχει κανένας ιδέα είχε κάποιος κάποιο θέμα ?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Σας ζητάει κι εσάς η Revolut να της δηλώσετε το ΑΦΜ σας;
Αν δεν το δηλώσει κανείς, τι συνέπειες θα έχει; γνωρίζουμε; 🤔
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.573
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Σας ζητάει κι εσάς η Revolut να της δηλώσετε το ΑΦΜ σας;
Αν δεν το δηλώσει κανείς, τι συνέπειες θα έχει; γνωρίζουμε; 🤔
Ναι, δήλωσα αφμ και χώρα πρίν από λίγες ημέρες... Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω μπορεί να μπλοκάρει τον λογαριασμό σου μέχρι να δηλώσεις τα στοιχεία που σου ζητάνε.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Νομίζω ότι είναι υποχρεωτική η δήλωση αν μεταβεις στη revolut bank.. Εγώ προς το παρόν είμαι όπως ήμουν.
Αν φτάσουν στο σημείο να μπλοκάρουν τα χρήματα θα βάλω τα στοιχεία που ζητάνε και θα τα μεταφέρω όλα αλλού
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.573
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Λογικά όμως είναι ευρωπαϊκή οδηγία για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, οπότε κάθε παρόμοια εφαρμογή/τράπεζα θα χρειάζεται τα στοιχεία αυτά. Σφίγγει ο κλοιός για εμάς με τα λεφτά στο εξωτερικό!! :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom