Revolut

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Λογικά όμως είναι ευρωπαϊκή οδηγία για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, οπότε κάθε παρόμοια εφαρμογή/τράπεζα θα χρειάζεται τα στοιχεία αυτά. Σφίγγει ο κλοιός για εμάς με τα λεφτά στο εξωτερικό!! :lol:
Σφίγγει ο κλοιός και για εμάς που προμηθεύτηκαμε μια καρτουλα μόνο για να αποφύγουμε τις αισχροκερδικες χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών όταν ταξιδεύαμε στα ξένα στις προ πανδημίας εποχές; 🤔😉
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ζητά στοιχεία για την Revolut Bank. |
Όταν μπαίνω στο λογαριασμό από το σχετικό λινκ μου ζητά να εγγραφώ στην Bank, ενώ όταν μπαίνω από την εφαρμογή δεν μου ζητά τίποτα, απλά μου προτείνει την έκδοση 8 με πληρωμή.
Προς το παρόν δεν κάνω καμία ενέργεια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Λογικά όμως είναι ευρωπαϊκή οδηγία για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, οπότε κάθε παρόμοια εφαρμογή/τράπεζα θα χρειάζεται τα στοιχεία αυτά. Σφίγγει ο κλοιός για εμάς με τα λεφτά στο εξωτερικό!! :lol:
ΟΟΣΑ+Ευρωπαϊκές Οδηγίες.Σχετικά πρόσφατα εδώ.

Σφίγγει ο κλοιός στις online συναλλαγές από ΕΚΤ και ΤτΕ

Κανείς δεν είναι υπερ της φοροδιαφυγής,αλλά με πρόσχημα αυτήν και την τρομοκρατία πάμε στο άλλο άκρο.Τέλος πάντων μεγάλη κουβέντα είναι...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ελα σιγά σιγά το μαύρο χρήμα να ασπρίζει.. αντε μπράβο..
λογικά τώρα έμειναν κατι Island man, κάτι Καϊμάν για "μας" τους καϊμάνους...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε ξέρω αν θα έχει επιπτώσεις σε περίπτωση μη καταχώρησης του ΑΦΜ, εγώ πάντως το έκανα με το που μου ήρθε το email από τη revolut, διαπιστώνοντας παράλληλα ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να το αφαιρέσεις.
Επίσης δεν ξέρω αν με κάποιο τρόπο πιστοποιεί ότι σου ανήκει ο ΑΦΜ κάτι που λογικά πρέπει να γίνεται εφόσον μπαίνεις στη διαδικασία.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Το ερώτημα ετέθη από την κουμπάρα, αλλά δεν γνωρίζω και είπα μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ.
Πρόκειται να ταξιδέψει Ισλανδία και το camper που σκέφτεται να κλείσει, κοστίζει 4.500€. Η μοναδική πιστωτική κάρτα της δεν έχει τόσο μεγάλο όριο. Μπορεί να μεταφέρει τα χρήματα στη revolut και να προ πληρώσει με αυτή ή θα έχει κάποια χρέωση; Η revo που έχει είναι η απλή, χωρίς συνδρομή.
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Πρώτα ας ρωτήσει την εταιρεία στην Ισλανδία που νοικιάζει το camper εάν δέχεται χρεωστική, η αποκλειστικά πιστωτικη κάρτα (μερικοί επιμένουν στην πιστωτικη). Αν πουν ότι δέχονται χρεωστική όπως είναι η κάρτα της Revolut ας την φορτίσει με χρήματα πριν ξεκινήσει και ας πληρωσει με αυτή. Δυο τρόποι φόρτισης 1. Με οποιαδήποτε ελληνική κάρτα mastercard / visa top up by card, με μηδέν κόστος και άμεση μεταφορά των χρημάτων. 2. Με τραπεζικό έμβασμα μέσω web banking (έξοδα από κοινου sha , κανονική προτεραιοτητα 1-2 εργάσιμες) με κόστος 1,2 - 1,5 ευρώ ανεξαρτήτως ποσου.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
ερωτηση για συναλλαγμα

θελω να παω Δανια, και για καρτα να χρησιμοποιω την revolut
εαν την φορτωσω 500 ευρω ας πουμε
πρεπει να κανω μετατροπη των ευρω σε δανεζικα μεσα απο την εφαρμογη?
ή πληρωνω με την καρτα και κανει μετατροπη μονο του?

επισης με την ρεβολουτ μπορω να σηκωσω μετρητα απο ατμ στη Δανια?

θα εχω και καβατζα καρτα τησ πειραιως
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Μπορείς να σηκώσεις μετρητά έως 200€ χωρίς προμήθεια από τη ρεβολουτ. Από εκεί και πάνω έχει μια μικρή προμήθεια.
Δε είναι απαραίτητο να κάνεις μετατροπή.
Είναι όμως για συμφέρον σου να έχεις κάνει μετατροπή αν θα κάνεις χρήση το σ/κ. Το σ/κ έχει λίγο πιο μεγάλη προμήθεια ανταλλαγής. Ακόμη και τότε όμως συμφέρει από ελληνική τράπεζα.
Καλά να περάσεις
 
D

Delmem37668

Guest
Μπορείς να σηκώσεις μετρητά έως 200€ χωρίς προμήθεια από τη ρεβολουτ. Από εκεί και πάνω έχει μια μικρή προμήθεια.
Δε είναι απαραίτητο να κάνεις μετατροπή.
Είναι όμως για συμφέρον σου να έχεις κάνει μετατροπή αν θα κάνεις χρήση το σ/κ. Το σ/κ έχει λίγο πιο μεγάλη προμήθεια ανταλλαγής. Ακόμη και τότε όμως συμφέρει από ελληνική τράπεζα.
Καλά να περάσεις
επίσης η μετατροπή να γίνει από δευτέρα μέχρι και Παρασκευή, ποτέ Σαββατοκύριακο. για τους λογουσ που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω.
η Πειραιώς στην Ουγγαρία μερικά χρόνια πριν έβαζε επιπλέον προμήθεια για κάθε συναλλαγή με κάρτα ανεξαρτήτως ποσού. πάρε τηλέφωνο για να ζητήσεις την τωρινή τιμολογιακή πολιτική του σε χώρες εκτός ευρώ και πόσο χρεώνουν επιπλέον ανά συναλλαγή. η ρεβολουτ δουλεύει και με το apple pay.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
πρεπει να κανω μετατροπη των ευρω σε δανεζικα μεσα απο την εφαρμογη?
Απ΄ ότι έχω καταλάβει όχι απαραίτητα, αλλά είναι καλύτερο να πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα από κάθε άποψη. Μπορείς να μετατρέψεις λίγα, αναλόγως και την ισοτιμία, δε σε συμφέρει Σαββατοκύριακο απ' ότι θυμάμαι.
edit Με επιβεβαιώνουν και οι φίλοι ακριβώς από πάνω.
 
D

Delmem37668

Guest
πρεπει να κανω μετατροπη των ευρω σε δανεζικα μεσα απο την εφαρμογη?
ναι σε δανέζικη κορόνα.
πατάς εκεί που είναι το υπόλοιπο σου σε ευρώ, ανοίγει ένα παραθυράκι κάτω, επιλέγεις Νέο+
βρίσκεις το νόμισμα που επιθυμείς και ανοίγεις λογαριασμό σε αυτό το νόμισμα. δεν κοστίζει τίποτα και όταν τελειώσει το ταξίδι σου μετατρέπεις πάλι τις κορόνες σε ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom