Revolut

love4ice

Member
Μηνύματα
20
Likes
20
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Γιατί ρε παιδιά; Εγώ χρησιμοποίησα ρεβολουτ σε διάφορα νομίσματα και ποτέ δεν άλλαξα μέσα από την εφαρμογή. Κερδίζει κάτι αν το κάνει;
 
D

Delmem37668

Guest
Γιατί ρε παιδιά; Εγώ χρησιμοποίησα ρεβολουτ σε διάφορα νομίσματα και ποτέ δεν άλλαξα μέσα από την εφαρμογή. Κερδίζει κάτι αν το κάνει;
ναι. τα Σαββατοκύριακα οι χρεώσεις συναλλάγματος είναι ελαφρά πιο μεγάλες. κερδίζεις ελάχιστα, αλλά κερδίζεις. ο καθένας όπως το βλέπει. εγώ προσωπικά πάντα κάνω μετατροπή αν είναι να μείνω σκ σε κάποιο μέρος εκτός ευρώ. διαφορετικά δεν αξίζει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Γιατί ρε παιδιά; Εγώ χρησιμοποίησα ρεβολουτ σε διάφορα νομίσματα και ποτέ δεν άλλαξα μέσα από την εφαρμογή. Κερδίζει κάτι αν το κάνει;
Βασικα αν παρατηρεις τις ισοτιμιες καθημερινα τοτε αξιζει φουλ να κανεις την αλλαγη στο νομισμα που θες προκαταβολικα..πχ εγω πριν 2 χρονια που πηγα Λονδινο αλλαξα σε ισοτιμια 1ε-1.10£ και επειδη πηγα και σε περιοδο γιορτων οταν χρειαστηκε να αλλαξω εκει το πηρα 1ε-1.50£...καταλαβαινεις τη χασουρα και τη διαφορα μιλαμε..το ιδιο και φετος στη Σουηδια..αν μιλαμε για νομισματα ρουμανιας κλπ τοτε ναι δε χανεις και πολλα...καλο ειναι παντως αν τα λεφτα τα εχεις ηδη στη ακρη και βρεις την τελεια ισοτιμια να τ αλλαξεις ολα εξαρχης!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
καλο ειναι παντως αν τα λεφτα τα εχεις ηδη στη ακρη και βρεις την τελεια ισοτιμια να τ αλλαξεις ολα εξαρχης!
Μεχρι 1000 ευρω ανα μηνα ειναι δωρεαν απο εκει και πανω εχει προμηθεια 0.5%
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Το ερώτημα ετέθη από την κουμπάρα, αλλά δεν γνωρίζω και είπα μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ.
Πρόκειται να ταξιδέψει Ισλανδία και το camper που σκέφτεται να κλείσει, κοστίζει 4.500€. Η μοναδική πιστωτική κάρτα της δεν έχει τόσο μεγάλο όριο. Μπορεί να μεταφέρει τα χρήματα στη revolut και να προ πληρώσει με αυτή ή θα έχει κάποια χρέωση; Η revo που έχει είναι η απλή, χωρίς συνδρομή.
Καταρχάς, να ζητήσει αύξηση του ορίου της κάρτας της και να έχει διαθέσιμο όλο το πιστωτικό υπόλοιπο στο ταξίδι. Αν το υπόλοιπο δεν επαρκεί, να πληρώσει με δύο κάρτες. Αφού δεν έχει δεύτερη κάρτα, να εκδώσει μία, υπάρχουν πολλές με δωρεάν συνδρομή τον πρώτο χρόνο που δίνουν άνετα πιστωτικό όριο 1.500€ ακόμη και για μικρότερα εισοδήματα, και μετά το ταξίδι την ακυρώνει. Συχνός περιορισμός στις εταιρείες ενοικίασης είναι η πιστωτική κάρτα να είναι στο όνομα του οδηγού. Επίσης, αν επιτρέπεται ενοικίαση με χρεωστική, φροντίζει να υπάρχει διαθέσιμο το ποσό στον λογαριασμό της και αλλάζει το ημερήσιο όριο αγορών στο εξωτερικό σε 5.000€ ή μεγαλύτερο (καλύτερα πριν το ταξίδι να ανεβάσει όλα τα όρια αγορών σε POS, διαδίκτυο, εξωτερικό).
Δεν θα βασιζόμουν στη revolut, μία στραβή να κάτσει και να απορριφθεί για οποιαδήποτε λόγο, θα μείνει με 4.500€ στην προπληρωμένη κάρτα και το αυτοκίνητο απλήρωτο και θα προσπαθεί να βρει λύση μέσω chat. Παρεμπιπτόντως, η Revolut είναι προπληρωμένη κάρτα και όχι χρεωστική, και πολλές εταιρείες ενοικίασης δεν δέχονται προπληρωμένες. Κάποιες δέχονται αν καταβληθεί έξτρα εγγύηση, πλήρης ασφάλιση κλπ. Τελευταία λύση, πληρωμή με μετρητά, εφόσον στην Ισλανδία επιτρέπεται σε αυτό το ύψος (στην Ελλάδα το όριο είναι 500€).
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
καλησπερα, εβγαλα στο κινητο τη ρεβολουτ .... Ξερει κανεις πως λειτουργει; της εβαλα 50ε και ανοιξα το nfs ... τι κανω μετα; εικονικη δεν ειναι; γιατι δοκιμασα να την περασω δοκιμαστικα αλλα δεν μπορεσα να πληρωσω...
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
η εφαρμογη της ρεβολουτ δε υποστηριζει nfs. μπορεις ομως να τη βαλεις σε αλλη που το υποστηριζει. πχ google pay
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
καλησπερα, εβγαλα στο κινητο τη ρεβολουτ .... Ξερει κανεις πως λειτουργει; της εβαλα 50ε και ανοιξα το nfs ... τι κανω μετα; εικονικη δεν ειναι; γιατι δοκιμασα να την περασω δοκιμαστικα αλλα δεν μπορεσα να πληρωσω...
Η πρώτη συναλλαγή πρέπει να γίνει βάζοντας την κάρτα στο POS, όχι ανέπαφα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ναι, δεν εχω φυσικη καρτα.... επρεπε να βγαλω;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
ναι, δεν εχω φυσικη καρτα.... επρεπε να βγαλω;
ΑΝ οι συναλλαγές που σκοπεύεις να κάνεις είναι μόνο ηλεκτρονικές όχι. Αν θέλεις και χρήση σε κατάστημα Ελλάδα η εξωτερικό Ναι.
Η όπως είπα και πριν. Google pay
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
ναι, δεν εχω φυσικη καρτα.... επρεπε να βγαλω;
Συνδεσε την σε google pay και εγινε η δουλεια σου..εχω χασει τη φυσικη μου καρτα εδω κ 1 χρονο,εβγαλα εικονικη,την περασα google pay και απο τοτε πληρωνω μονο απο εκει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom