Revolut

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Μπορείς να την περάσεις σε google pay ή αντίστοιχη υπηρεσία και να πληρώνεις από το κινητό

το εχω κανει ηδη και αλλοτε πληρωνω με κινητο και αλλοτε με φυσικη καρτα!!!
αλλο ειναι το θεμα μου..... σας παρακαλω αν το εχετε αντιμετωπισει
Δεν προλαβαινω καρτα νεα!!!! - αν και εχω αιτηθει στο παρελθον και μαλλον αγνοειται..


Μπορω να δουλευω και εγω απο Ελλαδα και η ιδια απο Ελβετια την ιδια καρτα η θα φαει καμια εμπλοκη το συστημα?? εννοειται θα εχει Πιν λογαριασμου μου για τις συναλλαγες της
και δευτερον!!! εγω θα θελω Λεβ και αυτη Φραγκα..... απο τον ιδιο ενιαιο λογαριασμο θα γινεται η συναλλαγη???
μπορω να κανω διακριση σε 2 διαφορετικα συναλλαγματα και ο ενας να πληρωνει σε Φραγκα και ο αλλος σε αλλο τριτο νομισμα αυτο ρωταω!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπορω να δουλευω και εγω απο Ελλαδα και η ιδια απο Ελβετια την ιδια καρτα η θα φαει καμια εμπλοκη το συστημα??
Μήπως με μια Virtual card από το κινητό σου λύνεται το πρόβλημα; Είναι σα να έχεις ξεχωριστή κάρτα, τσέκαρε το.
 
D

Delmem38110

Guest
το εχω κανει ηδη και αλλοτε πληρωνω με κινητο και αλλοτε με φυσικη καρτα!!!
αλλο ειναι το θεμα μου..... σας παρακαλω αν το εχετε αντιμετωπισει
Δεν προλαβαινω καρτα νεα!!!! - αν και εχω αιτηθει στο παρελθον και μαλλον αγνοειται..


Μπορω να δουλευω και εγω απο Ελλαδα και η ιδια απο Ελβετια την ιδια καρτα η θα φαει καμια εμπλοκη το συστημα?? εννοειται θα εχει Πιν λογαριασμου μου για τις συναλλαγες της
και δευτερον!!! εγω θα θελω Λεβ και αυτη Φραγκα..... απο τον ιδιο ενιαιο λογαριασμο θα γινεται η συναλλαγη???
μπορω να κανω διακριση σε 2 διαφορετικα συναλλαγματα και ο ενας να πληρωνει σε Φραγκα και ο αλλος σε αλλο τριτο νομισμα αυτο ρωταω!!!!
λογικά θα την μπλοκάρει το σύστημα.
επικοινώνησε με την εξυπηρέτηση και ζητά τους βοήθεια. είναι το πιο απλό.
φέτος το καλοκαίρι κάθε φορά που άλλαζα χώρα, η κάρτα κλείδωνε και χρειαζόταν επιβεβαίωση στην εφαρμογή. ποσό μάλλον αν δουν την ίδια κάρτα σε δυο χώρες ταυτόχρονα.
το καλύτερο είναι να ενημερώσεις την εξυπηρέτηση πελατών. επίσης στο μενού της κάρτα έχει και κουμπάκι που πρέπει να απενεργοποιήσεις όσον αφορά την τοποθεσία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
το εχω κανει ηδη και αλλοτε πληρωνω με κινητο και αλλοτε με φυσικη καρτα!!!
αλλο ειναι το θεμα μου..... σας παρακαλω αν το εχετε αντιμετωπισει
Δεν προλαβαινω καρτα νεα!!!! - αν και εχω αιτηθει στο παρελθον και μαλλον αγνοειται..


Μπορω να δουλευω και εγω απο Ελλαδα και η ιδια απο Ελβετια την ιδια καρτα η θα φαει καμια εμπλοκη το συστημα?? εννοειται θα εχει Πιν λογαριασμου μου για τις συναλλαγες της
και δευτερον!!! εγω θα θελω Λεβ και αυτη Φραγκα..... απο τον ιδιο ενιαιο λογαριασμο θα γινεται η συναλλαγη???
μπορω να κανω διακριση σε 2 διαφορετικα συναλλαγματα και ο ενας να πληρωνει σε Φραγκα και ο αλλος σε αλλο τριτο νομισμα αυτο ρωταω!!!!
Της ανοιγεις ενα λογαριασμο και βγαζει καρτα εικονικη απο το κινητο της και πληρωνει και εσυ κρατας την δικια σου.problem solved.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Για να συμβεί αυτό πρέπει να έχει κινητό NFC....το οποίο δεν υπάρχει...και στους δύο.
Εγώ δουλεύω με εικονική virtual η οποία είναι όμως μιας χρήσης και ο 2ος αυτή με την φυσική κάρτα... Το μόνο που προλαβαίνω......
Αν φάει εμπλοκή λόγω διπλής τοποθεσίας θα μιλήσω με chat...
Σας ευχαριστώ πολύ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Για να συμβεί αυτό πρέπει να έχει κινητό NFC....το οποίο δεν υπάρχει...και στους δύο.
Εγώ δουλεύω με εικονική virtual η οποία είναι όμως μιας χρήσης και ο 2ος αυτή με την φυσική κάρτα... Το μόνο που προλαβαίνω......
Αν φάει εμπλοκή λόγω διπλής τοποθεσίας θα μιλήσω με chat...
Σας ευχαριστώ πολύ
Και πως πληρωνεις με εικονικη virtual αφου δεν εχεις κινητο με nfc?και ξαναλεω βγαζεις σε εκεινη καρτα,επιλεγεις με εξτρα κοστος ταχυαποστολη και σε 2 βδομαδες που πας Μπανσκο παιρνεις την δικια της και κανεις την δουλεια σου...για οσο θα εισαι ελλαδα αναγκαστικα χρησιμοποιεις ελληνικες χρεωστικες
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Και πως πληρωνεις με εικονικη virtual αφου δεν εχεις κινητο με nfc?και ξαναλεω βγαζεις σε εκεινη καρτα,επιλεγεις με εξτρα κοστος ταχυαποστολη και σε 2 βδομαδες που πας Μπανσκο παιρνεις την δικια της και κανεις την δουλεια σου...για οσο θα εισαι ελλαδα αναγκαστικα χρησιμοποιεις ελληνικες χρεωστικες
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας θα ενημερώσω για το τι μέλλει γενέσθαι και τι θα ισχύσει σε Τρεις χώρες με μια revolut κάρτα. ...(ο ένας έχει NfC ο άλλος θα πάρει την φυσική κάρτα αναγκαστικά)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.001
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
καλησπέρα σας, ετοιμάζω ταξίδι κρακοβία, μπρατισλάβα και βιέννη. σε 2 απο τις 3 χώρες δεν θα χρειαστώ συνάλλαγμα αλλά θα ήθελα να καταλάβω τη λογική.

πρώτον υπάρχουν 2 επιλογές, είτε κάνω μία και καλή συνάλλαγμα της χώρας, (καλύτερα καθημερινή για να κλειδώσω καλύτερη ισοτιμία) χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ κ αν μεινει κάτι το γυρίζω πάλι σε ευρώ. είτε χρησιμοποιώ κατευθείαν ρεβολουτ και γινεται η μετατροπή διατραπεζικά με την ισοτιμία που τρέχει εκεινη τη στιγμή. ερώτηση: υπάρχει κάποια χρέωση σε κάποια απο τις 2 διαδικασίες; προμήθεια εννοώ.

Δεύτερο αν το ταξίδι είχε 2 ή 3 διαφορετικές χώρες με διαφορετικό νόμισμα υπάρχει κάποιο θέμα στο να μπλοκάρει κάπου η κάρτα; λόγω αλλαγής τοποθεσίας εννοώ. τι κάνω σε αυτην την περίπτωση; μιλαω απο πριν με ρεβολουτ; κάνω 2 3 διαφορετικές ψηφιακές κάρτες μία χρήσης ανάλογα με το νόμισμα και χρησιμοποιώ την κάθε μία ξεχωριστα ανα χωρα;

και τέλος; όριο στις συναλλαγές έξω έχουμε; στα ποσα θα μετατρέψουμε πχ σε ξένο νόμισμα ή στην απ απ ευθείας χρήστη απο ευρώ;
 
D

Delmem38110

Guest
καλησπέρα σας, ετοιμάζω ταξίδι κρακοβία, μπρατισλάβα και βιέννη. σε 2 απο τις 3 χώρες δεν θα χρειαστώ συνάλλαγμα αλλά θα ήθελα να καταλάβω τη λογική.

πρώτον υπάρχουν 2 επιλογές, είτε κάνω μία και καλή συνάλλαγμα της χώρας, (καλύτερα καθημερινή για να κλειδώσω καλύτερη ισοτιμία) χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ κ αν μεινει κάτι το γυρίζω πάλι σε ευρώ. είτε χρησιμοποιώ κατευθείαν ρεβολουτ και γινεται η μετατροπή διατραπεζικά με την ισοτιμία που τρέχει εκεινη τη στιγμή. ερώτηση: υπάρχει κάποια χρέωση σε κάποια απο τις 2 διαδικασίες; προμήθεια εννοώ.

Δεύτερο αν το ταξίδι είχε 2 ή 3 διαφορετικές χώρες με διαφορετικό νόμισμα υπάρχει κάποιο θέμα στο να μπλοκάρει κάπου η κάρτα; λόγω αλλαγής τοποθεσίας εννοώ. τι κάνω σε αυτην την περίπτωση; μιλαω απο πριν με ρεβολουτ; κάνω 2 3 διαφορετικές ψηφιακές κάρτες μία χρήσης ανάλογα με το νόμισμα και χρησιμοποιώ την κάθε μία ξεχωριστα ανα χωρα;

και τέλος; όριο στις συναλλαγές έξω έχουμε; στα ποσα θα μετατρέψουμε πχ σε ξένο νόμισμα ή στην απ απ ευθείας χρήστη απο ευρώ;
1. κάνεις ελάχιστα ρευστό και χρησιμοποιείς κατά κόρων την ρεβολουτ. δευτέρα με παρασκευή καμία προμήθεια. Σάββατο. και Κυριακή 1% για αγορές με κάρτα. και σε νόμισμα εκτός ευρώ.
μέγιστο ποσό ανάληψης χωρίς προμήθεια ανά μήνα 200 ευρω.
η έχεις μια η 100 κάρτες εινα το ίδιο. αντλούν όλες χρήματα από έναν λογαριασμό.
δεν χρειάζεται να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση. απλά να έχεις ιντερνετ για να ξεμπλοκάρεις ενδεχομένως την κάρτα.
2. αλλάζοντας χώρες ενδέχεται να μπλοκάρει η κάρτα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να απαντήσεις στη ειδοποίηση της εφαρμογής για να ξεμπλοκάρει. άρα ίντερνετ παντού.
3. δεν υπάρχει οριο στις Συναλλαγές. όσα χρήματα έχεις μπορείς να τα ξοδέψεις.
 
Last edited by a moderator:

tauntaun13

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Ερώτηση γιατί αύριο είναι η τελευταία μέρα που μπορεί να λάβω την κάρτα πριν το ταξίδι και οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ... Εφτιαξα μια αποκλειστικά virtual card για να την χρησιμοποιήσω με Google pay και nfc στο ταξίδι, επειδή όμως οι virtual κάρτες δεν έχουν pin, στις συναλλαγές άνω των 30 λιρών (ή όσο είναι το όριο στην Αγγλία για ανέπαφες άνευ χρήση pin) θα μπορώ να την χρησιμοποιώ; Ή δεν θα αρκούν οι δικλείδες ασφαλείας του κινητού και θα ζητάνε pin οπότε παπαλα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Ερώτηση γιατί αύριο είναι η τελευταία μέρα που μπορεί να λάβω την κάρτα πριν το ταξίδι και οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ... Εφτιαξα μια αποκλειστικά virtual card για να την χρησιμοποιήσω με Google pay και nfc στο ταξίδι, επειδή όμως οι virtual κάρτες δεν έχουν pin, στις συναλλαγές άνω των 30 λιρών (ή όσο είναι το όριο στην Αγγλία για ανέπαφες άνευ χρήση pin) θα μπορώ να την χρησιμοποιώ; Ή δεν θα αρκούν οι δικλείδες ασφαλείας του κινητού και θα ζητάνε pin οπότε παπαλα;
Δες αν μπορεις να αυξησεις το οριο της καρτας(λογικα θα μπορεις)..αν οχι τοτε κανε εικονικη μιας χρησης,δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο οριο στις ποσες εικονικες μιας χρησης μπορεις να φτιαξεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom