Revolut

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Επειδή εδώ το θέμα μας είναι η revolut, προκειμένου να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις αλλά και για να βοηθηθω και εγώ που άνοιξα πολύ πρόσφατα λογαριασμό revolut.
Μιά αμφισβήτηση συναλλαγής άσχετα με την έκβαση της δεν σημαίνει ότι η revolut σας έκλεψε.
Οι χρεώσει αυτές έγιναν αυθαίρετα από την revolut? ή από άλλη εταιρία που με κάποιον τρόπο βρήκε απέκτησε υπεκλεψε τα στοιχεία της κάρτας?
Αν επιτρέπετε για τι πόσα μιλάμε?
Με την εταιρία που πήρε το ποσό εσείς ή κάποιος από το οικογενειακό περιβάλλον που έχει πρόσβαση στην κάρτα δεν είχε ποτέ καμία αλληλεπιδράση?
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
211
Likes
1.107
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Επειδή εδώ το θέμα μας είναι η revolut, προκειμένου να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις αλλά και για να βοηθηθω και εγώ που άνοιξα πολύ πρόσφατα λογαριασμό revolut.
Μιά αμφισβήτηση συναλλαγής άσχετα με την έκβαση της δεν σημαίνει ότι η revolut σας έκλεψε.
Οι χρεώσει αυτές έγιναν αυθαίρετα από την revolut? ή από άλλη εταιρία που με κάποιον τρόπο βρήκε απέκτησε υπεκλεψε τα στοιχεία της κάρτας?
Αν επιτρέπετε για τι πόσα μιλάμε?
Με την εταιρία που πήρε το ποσό εσείς ή κάποιος από το οικογενειακό περιβάλλον που έχει πρόσβαση στην κάρτα δεν είχε ποτέ καμία αλληλεπιδράση?
Δεν είναι στις προθέσεις μου να σε πείσω,ούτε εσένα-που από ότι φαίνεται εμπιστεύεσαι άνευ όρων μια τράπεζα που δεν διαθέτει ούτε μια δικλείδα ασφαλείας στις συναλλαγές! (και αβλεπεί εντός μιας νυκτός μου επέστρεψε σε δυο περιπτώσεις τα χρήματα)-π.x. pin,alerts,στοιχειώδη βήματα π.χ. για την ALPHA BANK...ούτε και να δημιουργήσω ΄΄εντυπώσεις΄΄.Δεν έχει σημασία να αναφερθούν τα ποσά,ούτε και να τονιστεί το γεγονός της επαναλήψεως(κάτι που συμβαίνει δις,χάνει την έννοια του τυχαίου).Σημασία έχει ότι ακόμη και εσύ,διαβάζοντας τη δική μου εμπειρία ,θα είσαι διπλά προσεκτικός στο εξής,(κάρτες μιας χρήσεως γνωρίζουμε όλοι να κάνουμε,αλλά δεν αρκεί)και αξία έχουν τα γραφόμενά μου,έστω και αν ένας απο το forum,αποφύγει μια τέτοια δυσάρεστη εμπειρία.Οι καιροί είναι πονηροί και άλλο τόσο υποψιασμένοι οφείλουμε να είμαστε και εμείς..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δεν είναι στις προθέσεις μου να σε πείσω,ούτε εσένα-που από ότι φαίνεται εμπιστεύεσαι άνευ όρων μια τράπεζα που δεν διαθέτει ούτε μια δικλείδα ασφαλείας στις συναλλαγές! (και αβλεπεί εντός μιας νυκτός μου επέστρεψε σε δυο περιπτώσεις τα χρήματα)-π.x. pin,alerts,στοιχειώδη βήματα π.χ. για την ALPHA BANK...ούτε και να δημιουργήσω ΄΄εντυπώσεις΄΄.Δεν έχει σημασία να αναφερθούν τα ποσά,ούτε και να τονιστεί το γεγονός της επαναλήψεως(κάτι που συμβαίνει δις,χάνει την έννοια του τυχαίου).Σημασία έχει ότι ακόμη και εσύ,διαβάζοντας τη δική μου εμπειρία ,θα είσαι διπλά προσεκτικός στο εξής,(κάρτες μιας χρήσεως γνωρίζουμε όλοι να κάνουμε,αλλά δεν αρκεί)και αξία έχουν τα γραφόμενά μου,έστω και αν ένας απο το forum,αποφύγει μια τέτοια δυσάρεστη εμπειρία.Οι καιροί είναι πονηροί και άλλο τόσο υποψιασμένοι οφείλουμε να είμαστε και εμείς..
Την ίδια revolut εμπιστευτήκαμε και οι δυο με τους ίδιους ακριβώς όρους.
Δεν αμφισβητώ ότι είσαι το θύμα αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως συνέβει για να το αποφύγω,εννοείται ότι μας βοηθάς με τα γραφόμενά σου και αυτός είναι ο σκοπός που κουβεντιάζουμε. Κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν.
Θα βοηθούσε όμως ακόμη παραπάνω αν καταλάβαινα (τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταλάβει) τι ακριβώς συνέβει με την revolut και έχασες χρήματα.
Το ότι μπορεί να επέστρεψε χρήματα συναλλαγής δεν συνεπάγεται ότι στα είχαν κλέψει κιόλας και ειδικά η ίδια η revolut όπως ανέφερες παραπάνω.
Όπως και αν έγινε πάντως ευτυχώς που τα πήρες πίσω,είναι και αυτό ένα δείγμα θετικό για την εξυπηρέτηση ,ειδικά αφού έγινε και τόσο άμεσα.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Καλησπέρα. Λόγω ταξιδιού θέλω να πάρω και εγώ μια κάρτα. Ερωτήματα:
1. Τρέχει κανένα promo για την κάρτα? Link?
2. H κάρτα συνδέεται με άλλη κάρτα (π.χ. από ελληνική τράπεζα) και την φορτώνεις εσύ ή το κάνει αυτόματα κάθε φορά που γίνεται η συναλλαγή? Αν δεν γίνεται αυτόματα θα πρέπει να έχει μεταφέρει ένα ποσό Α, να το αλλάξεις σε Β στο τοπικό νόμισμα, να κάνεις τις αγορές σου, το υπόλοιπο Γ να το αλλάξεις πάλι σε ευρώ Δ και να το γυρίσεις (αν θες) πίσω στην κάρτα?
3. Συμβουλές για τρόπο/χρήση της κάρτας? (Ξέρω ότι από Δευτέρα->Παρασκευή να γίνονται οι αλλαγές στα νομίσματα)
4. Χρεώσεις εξτρα ή οτιδήποτε άλλο?
Ευχαριστώ....
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα. Λόγω ταξιδιού θέλω να πάρω και εγώ μια κάρτα. Ερωτήματα:
1. Τρέχει κανένα promo για την κάρτα? Link?
2. H κάρτα συνδέεται με άλλη κάρτα (π.χ. από ελληνική τράπεζα) και την φορτώνεις εσύ ή το κάνει αυτόματα κάθε φορά που γίνεται η συναλλαγή? Αν δεν γίνεται αυτόματα θα πρέπει να έχει μεταφέρει ένα ποσό Α, να το αλλάξεις σε Β στο τοπικό νόμισμα, να κάνεις τις αγορές σου, το υπόλοιπο Γ να το αλλάξεις πάλι σε ευρώ Δ και να το γυρίσεις (αν θες) πίσω στην κάρτα?
3. Συμβουλές για τρόπο/χρήση της κάρτας? (Ξέρω ότι από Δευτέρα->Παρασκευή να γίνονται οι αλλαγές στα νομίσματα)
4. Χρεώσεις εξτρα ή οτιδήποτε άλλο?
Ευχαριστώ....
Καλησπέρα.
1. Δε ξέρω σίγουρα, αλλά νομίζω όχι. Αν τρέχει θα είναι για τους ήδη πελάτες για να πάνε απο standard σε platinum.
2. Ναι, τη συνδέεις με το λογαριασμό σου και βάζεις εσύ όσα χρήματα θες κάθε φορά. Μετά αναλόγως, αν θες κάνεις συνάλλαγμα, όπως είπες καθημερινές (ΔΕΥ-ΠΑΡ) χωρίς χρεώσεις. Δε χρειάζεται να επιστρέφεις τα λεφτά πίσω στην κάρτα σου αλλά αν σου έχει μείνει συνάλλαγμα το ξανακάνεις μετατροπή.
3. Τη χρησιμοποιείς παντού. Βολεύει ακόμα περισσότερο και για παρέες όταν πχ, βγείτε για φαγητό μπορείς να πληρώσεις το λογαριασμό και να κάνεις απευθείας μοίρασμα το λογαρισμό στον καθέναν (αν φυσικά έχουν όλοι Revolut)
4. Μπορείς να κάνεις αναλήψεις έως 200 € το μήνα χωρίς προμήθεια. Αν τα υπερβείς, είναι 2% ή 1% fee προστίθεται σε κάθε ανάληψη.
Επίσης έχεις όριο συναλλάγματος 1000€ μηνιαιώς.

Ότι σου λεώ ισχύει για το Standard πρόγραμμα. Ελπίζω να βοήθησα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.311
Καλησπέρα. Λόγω ταξιδιού θέλω να πάρω και εγώ μια κάρτα. Ερωτήματα:
1. Τρέχει κανένα promo για την κάρτα? Link?
2. H κάρτα συνδέεται με άλλη κάρτα (π.χ. από ελληνική τράπεζα) και την φορτώνεις εσύ ή το κάνει αυτόματα κάθε φορά που γίνεται η συναλλαγή? Αν δεν γίνεται αυτόματα θα πρέπει να έχει μεταφέρει ένα ποσό Α, να το αλλάξεις σε Β στο τοπικό νόμισμα, να κάνεις τις αγορές σου, το υπόλοιπο Γ να το αλλάξεις πάλι σε ευρώ Δ και να το γυρίσεις (αν θες) πίσω στην κάρτα?
3. Συμβουλές για τρόπο/χρήση της κάρτας? (Ξέρω ότι από Δευτέρα->Παρασκευή να γίνονται οι αλλαγές στα νομίσματα)
4. Χρεώσεις εξτρα ή οτιδήποτε άλλο?
Ευχαριστώ....
1) Κάποιο μέλος μπορεί θα σου δώσει κωδικό για να πάρετε και οι δυο χρήματα με το άνοιγμα καινούριου λογαριασμού. Σε μένα τρέχει προμο 50 εύρω άλλα είναι για γνωστούς και φίλους στις επαφές. Δες αν κάποιος γνωστό σου έχει τέτοιο προμο να σου στείλει πρόσκληση. Ισχύουν οροί και προϋποθέσεις,
2) φορτίζεις όταν έχεις ανάγκη από την εφαρμογή της Ρεβολουτ από την ελληνική χρεωστική, πιστωτική κάρτα..
3,4) εδώ τα λέει όλα.
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.874
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Επειδή δεν το παρακολουθώ το νήμα αυτό, εσείς που χρησιμοποιείτε τη revolute, σας έχει ζητηθεί και έχετε δώσει ΑΦΜ στην revolut? Παλιά δεν θυμάμαι να απαιτούνταν κάτι τέτοιο. Αυτό έχει αλλάξει; 🤔
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Επειδή δεν το παρακολουθώ το νήμα αυτό, εσείς που χρησιμοποιείτε τη revolute, σας έχει ζητηθεί και έχετε δώσει ΑΦΜ στην revolut? Παλιά δεν θυμάμαι να απαιτούνταν κάτι τέτοιο. Αυτό έχει αλλάξει; 🤔
Το ζητάει. Ναι τράπεζα είναι.εγω σκέψου που μετακόμισα Λονδίνο πρόσφατα μου το κλείδωσε η ρεβολουτ,και τα ξανά εκανα από την αρχή γιατί έβλεπε κινήσεις από ΗΒ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.331
Επειδή δεν το παρακολουθώ το νήμα αυτό, εσείς που χρησιμοποιείτε τη revolute, σας έχει ζητηθεί και έχετε δώσει ΑΦΜ στην revolut? Παλιά δεν θυμάμαι να απαιτούνταν κάτι τέτοιο. Αυτό έχει αλλάξει; 🤔
Το ζητάνε πλέον.Είναι Τράπεζα και η ΑΑΔΕ έχει πρόσβαση στα στοιχεία των συναλλαγών.΄Οπως και στις κάρτες των άλλων Τραπεζών.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το ζητάνε πλέον.Είναι Τράπεζα και η ΑΑΔΕ έχει πρόσβαση στα στοιχεία των συναλλαγών.΄Οπως και στις κάρτες των άλλων Τραπεζών.
Είναι τράπεζα αλλά Λιθουανική. Η ΑΑΔΕ δεν έχει πρόσβαση πάρα μόνο αν ζητηθούν συγκεκριμένα στοιχεία μέσω της λιθουανικής κυβέρνησης. Επίσης οι αγορές μέσω ρεβολούτ δεν προσμετρώνται στο αφορολόγητο μας.
Έχω κάνει εγγράφως ερώτημα στη ρεβολουτ κ μου έστειλαν πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom