Revolut

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Είναι τράπεζα αλλά Λιθουανική. Η ΑΑΔΕ δεν έχει πρόσβαση πάρα μόνο αν ζητηθούν συγκεκριμένα στοιχεία μέσω της λιθουανικής κυβέρνησης. Επίσης οι αγορές μέσω ρεβολούτ δεν προσμετρώνται στο αφορολόγητο μας.
Έχω κάνει εγγράφως ερώτημα στη ρεβολουτ κ μου έστειλαν πληροφορίες.
Σωστά δεν υπάρχει διασύνδεση απευθείας,ναι αν ζητηθούν θα δώσει τα πάντα από στοιχεία αλλά δεν στέλνει όπως και να χει
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Είναι τράπεζα αλλά Λιθουανική. Η ΑΑΔΕ δεν έχει πρόσβαση πάρα μόνο αν ζητηθούν συγκεκριμένα στοιχεία μέσω της λιθουανικής κυβέρνησης. Επίσης οι αγορές μέσω ρεβολούτ δεν προσμετρώνται στο αφορολόγητο μας.
Έχω κάνει εγγράφως ερώτημα στη ρεβολουτ κ μου έστειλαν πληροφορίες.
Σωστά δεν υπάρχει διασύνδεση απευθείας,ναι αν ζητηθούν θα δώσει τα πάντα από στοιχεία αλλά δεν στέλνει όπως και να χει
Δεν εννοούσα απευθείας διασύνδεση και πρόσβαση κάθε στιγμή και on line.Σε ετήσια βάση και ανα ημερολογιακό έτος έχει πληροφορίες βάσει του αυτόματου συστήματος ανταλλαγής πληροφοριών.Είναι υποχρεωμένη να στέλνει αυτόματα,κάθε χρόνο, τις πληροφορίες(στοιχεία κατάχου,συνολική κίνηση λογ. .ΑΦΜ κτλ) η αντίστοιχη αρχή της Λιθουανίας(και της κάθε Λιθουανίας).Τώρα σε ποιές περιπτώσεις αποφασίζεται και ζητιούνται(αν χρειάζεται) περισσότερα και αναλυτικά στοιχεία είναι άλλη ιστορία.
Φυσικά οι κάρτες των ξένων τραπεζών δεν συμμετέχουν στο αφορολόγητο.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
166
Likes
423
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Από τη στιγμή που η φόρτιση της revolut γίνεται μέσω ελληνικής χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας, και για την τράπεζα η συναλλαγή φαίνεται σαν πληρωμή στον έμπορο Revolut, αυτό δεν συμμετέχει στο αφορολόγητο ? Κάνω λάθος?
Το τι συναλλαγές θα γίνουν απο εκεί και πέρα με αυτά τα χρήματα είναι άλλη υπόθεση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Από τη στιγμή που η φόρτιση της revolut γίνεται μέσω ελληνικής χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας, και για την τράπεζα η συναλλαγή φαίνεται σαν πληρωμή στον έμπορο Revolut, αυτό δεν συμμετέχει στο αφορολόγητο ? Κάνω λάθος?
Το τι συναλλαγές θα γίνουν απο εκεί και πέρα με αυτά τα χρήματα είναι άλλη υπόθεση.
Αυτό δεν το έχω ψάξει καθώς δεν με ενδιαφέρει.Μιλούσα για συνηθισμένες κάρτες ξένων τραπεζών.Ας μας πεί κάποιος που έκανε φόρτιση και μετά αυξήθηκε με το ποσό το αφορόγητο του.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από τη στιγμή που η φόρτιση της revolut γίνεται μέσω ελληνικής χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας, και για την τράπεζα η συναλλαγή φαίνεται σαν πληρωμή στον έμπορο Revolut, αυτό δεν συμμετέχει στο αφορολόγητο ? Κάνω λάθος?
Το τι συναλλαγές θα γίνουν απο εκεί και πέρα με αυτά τα χρήματα είναι άλλη υπόθεση.
Δεν προστίθενται. Φαίνεται πληρωμή στη ρεβολούτ αλλά όχι σε ποιόν έμπορο κ για τι είδους δραστηριότητα.
Επιπλέον η Revolut δεν παρέχει στοιχεία σε καμία αλλά τράπεζα , απαντάει μόνο στις λιθουανικές αρχές εφόσον ζητηθεί. Αυτό απάντησαν τουλάχιστον σε μένα μερικούς μήνες νωρίτερα.
Η ΑΑΔΕ μπορεί να ζητήσει στοιχεία από τη Λιθουανία εφόσον έχει υπόνοιες φοροδιαφυγής εικάζω για μεγάλα ποσά αλλά οι τράπεζες γενικά αποφεύγουν να παρέχουν στοιχεία των πελατών τους αν δεν εξαναγκαστούν. Τώρα το πόση αξία έχουν τα ελληνικά ΦΕΚ για τη ρεβολούτ...τα ευκόλως εννοούμενα.....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Από τη στιγμή που η φόρτιση της revolut γίνεται μέσω ελληνικής χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας, και για την τράπεζα η συναλλαγή φαίνεται σαν πληρωμή στον έμπορο Revolut, αυτό δεν συμμετέχει στο αφορολόγητο ? Κάνω λάθος?
Το τι συναλλαγές θα γίνουν απο εκεί και πέρα με αυτά τα χρήματα είναι άλλη υπόθεση.
Μετριεται ως μεταφορα σε αλλη τραπεζα οχι ως πληρωμη σε καποιο εμπορο για να μπει στο αφορολογητο!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Kαλημερα! Έχω ξεχαστεί λίγο με ρεβολουτ. Έχω μέσα 100 ευρώ πχ.. αν κάνω σήμερα που είναι Κυριακή μια πληρωμή σε νόμισμα εμιράτων , χωρίς να κάνω μετατροπή τα ευρώ σε νόμισμα εμιράτων, μου κρατάει κάποια προμήθεια ή παίρνει την σημερινή ισοτιμία??
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Kαλημερα! Έχω ξεχαστεί λίγο με ρεβολουτ. Έχω μέσα 100 ευρώ πχ.. αν κάνω σήμερα που είναι Κυριακή μια πληρωμή σε νόμισμα εμιράτων , χωρίς να κάνω μετατροπή τα ευρώ σε νόμισμα εμιράτων, μου κρατάει κάποια προμήθεια ή παίρνει την σημερινή ισοτιμία??
Απο όσο έχω καταλάβει το ΣΚ έχει επιπλέον 1% προμήθεια και λαμβάνει την ισοτιμία Παρασκευής. Για standard και plus.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Αλλαγή στα fees της Revolut από 8.1.2024 (μου ήρθε mail). Η πιο σημαντική κατ'εμέ:
"We're also introducing a minimum fee of €0.20 per transfer for all card transfers within the UK and Europe due to an increase in our transaction costs
For example, if you send a card transfer from Spain to Poland, you'll be charged a fee of 0.7% of the transaction amount or €0.20, whichever is higher"
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Αλλαγή στα fees της Revolut από 8.1.2024 (μου ήρθε mail). Η πιο σημαντική κατ'εμέ:
"We're also introducing a minimum fee of €0.20 per transfer for all card transfers within the UK and Europe due to an increase in our transaction costs
For example, if you send a card transfer from Spain to Poland, you'll be charged a fee of 0.7% of the transaction amount or €0.20, whichever is higher"
Η αρχή της χρέωσης των συναλλαγών μέσω revolut?? Ότι κάνουν και οι τράπεζες η κάνω λάθος;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
875
Likes
1.939
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Η αρχή της χρέωσης των συναλλαγών μέσω revolut?? Ότι κάνουν και οι τράπεζες η κάνω λάθος;
Αν κατάλαβα καλά μιλάει για μεταφορές χρημάτων προς άλλους και όχι για φόρτιση της κάρτας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν κατάλαβα καλά μιλάει για μεταφορές χρημάτων προς άλλους και όχι για φόρτιση της κάρτας.
Και γω αυτό καταλαβαίνω. Κυρίως όταν στέλνεις σε άλλη χώρα σε άλλο νόμισμα;
Πάντως για τη φόρτιση ή για την αποστολή σε φίλους ή μοίρασμα λογαριασμών δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom