Revolut

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Πριν την συναλλαγή θα αναφέρεται το ποσό γράφει. Oπότε στην πράξη θα το δούμε. Από ότι κατάλαβα και εγώ δεν περιλαμβάνεται η φόρτιση της κάρτας η το να στείλεις σε κάποιον χρήματα που έχει επίσης revolut. Kαι μιλάμε για 0.20€ λεπτά το πολύ όταν η Πειραιώς πχ. παίρνει 1.40€ το λιγότερο. Δεν έχω δει προσωπικά τόσο χαμηλή χρέωση σε άλλη τράπεζα
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
609
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Σήμερα έκανα μεταφορά από Alpha Bank σε Πειραιώς και χρεώθηκα 3,30 ευρώ ενώ τα έξοδα επιμερίζονταν. Δηλαδή και ο δικαιούχος θα πληρώσει έξοδα :shock:. Οπότε το εικοσάλεπτο δεν είναι τίποτα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.448
Σήμερα έκανα μεταφορά από Alpha Bank σε Πειραιώς και χρεώθηκα 3,30 ευρώ ενώ τα έξοδα επιμερίζονταν. Δηλαδή και ο δικαιούχος θα πληρώσει έξοδα :shock:. Οπότε το εικοσάλεπτο δεν είναι τίποτα.
Δεν είναι πρόβλημα το 20λεπτο, πρόβλημα είναι ότι άρχισε να βάζει χρεώσεις σε οτιδήποτε και να αλλάζει όρους και προϋποθέσεις κάθε τρις και λίγο. Από τότε που πήγε στους Λιθουανούς απέκτησε ας πούμε μια πιο λησταρχικη νοοτροπία. Εξυπηρετεί ακόμα βέβαια, άλλα μέχρι πότε.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
609
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Δεν είναι πρόβλημα το 20λεπτο, πρόβλημα είναι ότι άρχισε να βάζει χρεώσεις σε οτιδήποτε και να αλλάζει όρους και προϋποθέσεις κάθε τρις και λίγο. Από τότε που πήγε στους Λιθουανούς απέκτησε ας πούμε μια πιο λησταρχικη νοοτροπία. Εξυπηρετεί ακόμα βέβαια, άλλα μέχρι πότε.
Συμφωνώ. Παραμένει όμως μία πολύ οικονομική επιλογή για μεταφορές χρημάτων εντός και εκτός Ελλάδος. Μέχρι να αυξήσει τις τιμές κατακόρυφα θα τη χρησιμοποιώ.
 

razkal

Member
Μηνύματα
23
Likes
21
Και γω αυτό καταλαβαίνω. Κυρίως όταν στέλνεις σε άλλη χώρα σε άλλο νόμισμα;
Πάντως για τη φόρτιση ή για την αποστολή σε φίλους ή μοίρασμα λογαριασμών δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.
card transfer λενε. απο τις ελληνικες τραπεζες, σιγουρα η payzy υποστηριζει card top-up.
η μεταφορα με sepa θα συνεχισει χωρις χρεωση νομιζω.

επισης για τη revolut, με τα νεα ορια που εχουν βαλει για δωρεαν μετατροπη συναλλαγματος μεχρι 1000 ευρω το μηνα, υπαρχουν "παγιδες" στο κλεισιμο ξενοδοχειων κλπ.
Πχ, αν θες να κανεις 400 ευρω συναλλαγμα σε $, θα επρεπε να εχεις 600 ευρω υπολοιπο μεχρι να φτασεις τα 1000, και μετα 1% fee.
Αν ομως κλεισεις και το ξενοδοχειο (αξια 1500$ πχ) τον ιδιο μηνα, θα χρεωθεις το 1% σε ολο το ποσο και οχι στα 900$.
για παρομοιες καταστασεις πιο πολυ βολευει η n26.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
895
Likes
1.999
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Υπάρχει δυνατότητα να μου μεταφερουν χρήματα στην Revolut, ψάχνω να βρω αν έχει αριθμό λογαριασμού BIC αλλά δεν έχω ανακαλυψει κάτι.
Μήπως κανείς;
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλημέρα, ναι έχει, εκεί που βλέπεις το λογαριασμό σου στη REVOLUT, γράφει και ΙΒΑΝ και BIC Code, στην δική μου περίπτωση έχει αυτόν: REVOLT21
 

nick07

Member
Μηνύματα
308
Likes
576
Είναι τράπεζα αλλά Λιθουανική. Η ΑΑΔΕ δεν έχει πρόσβαση πάρα μόνο αν ζητηθούν συγκεκριμένα στοιχεία μέσω της λιθουανικής κυβέρνησης. Επίσης οι αγορές μέσω ρεβολούτ δεν προσμετρώνται στο αφορολόγητο μας.
Έχω κάνει εγγράφως ερώτημα στη ρεβολουτ κ μου έστειλαν πληροφορίες.
Υπαρχει η αυτοματη ανταλλαγη πληροφοριων οποτε οι φορολογικες αρχες της καθε χωρας μοιραζουν, αυτοματα και χωρις να απαιτειται αιτημα, τις βασικες πληροφοριες καθε λογαριασμου στις φορολογικες αρχες των υπολοιπων χωρων. Αιτημα χρειαζεται αν απαιτουνται αναλυτικες κινησεις κλπ.
Επομενως, η προσβαση στην πληροφορια ειναι καπως πιο περιορισμενη συγκριτικα με εγχωρια τραπεζικα ιδρυματα, αλλα εξακολουθει να υφισταται κανονικα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Υπαρχει η αυτοματη ανταλλαγη πληροφοριων οποτε οι φορολογικες αρχες της καθε χωρας μοιραζουν, αυτοματα και χωρις να απαιτειται αιτημα, τις βασικες πληροφοριες καθε λογαριασμου στις φορολογικες αρχες των υπολοιπων χωρων. Αιτημα χρειαζεται αν απαιτουνται αναλυτικες κινησεις κλπ.
Επομενως, η προσβαση στην πληροφορια ειναι καπως πιο περιορισμενη συγκριτικα με εγχωρια τραπεζικα ιδρυματα, αλλα εξακολουθει να υφισταται κανονικα.
Ετσι είναι και ισχύει εδώ και αρκετά χρόνια(από το 2017/2018 νομίζω) η αυτόματη ανταλλαγή πληροφοριών..το είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ.Και ένα σημερινό άρθρο που αναφέρει ονομαστικά και την Revolut.

Εφορία: Στο μικροσκόπιο καταθέσεις, θυρίδες και ηλεκτρονικά πορτοφόλια
 

bandit650

Member
Μηνύματα
626
Likes
2.854
Υπάρχει ελληνική τράπεζα που δεν χρεώνει προμήθεια σε ανάληψη μετρητών από την revolut;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.482
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom