Revolut

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
Καλησπέρα, χρόνια πολλά.
Προσπαθώ να καταλάβω πώς ακριβώς δουλεύει η Revolut, διάβασα και εδώ κάποια πράγματα,αλλά δεν πρόλαβαινω να διαβάσω όλα τα μηνύματα, οπότε συγνώμη εάν έχει ήδη απαντηθεί νωρίτερα.
Θα κάνουμε ένα ταξίδι στη Μεγάλη Βρετανία. Μας είπαν εχθές για τη Revolut. Οπότε μια και είναι να φύγουμε την Παρασκευή δεν προλαβαίνουμε να έρθει φυσική κάρτα στο σπίτι. Άνοιξα λογαριασμό στη Revolut.
Οι ερωτήσεις οι εξής:
1) Mε την virtual card μπορώεσω app του κινητου ναχπληρωνω π Χ. σε σουπερμάρκετ, εστιατόρια, καταστήματα κλπ. σε POS;
2) Εάν θα βάλω σήμερα λεφτά στη virtual card από ελληνική τράπεζα ( πώς με μεταφορά, έμβασμα?) ποτέ θα εμφανιστούν. Το ξενοδοχείο θα μας ζητήσει στην άφιξη να πληρώσουμε το δωμάτιο. 3) Εάν δεν εμφανιστούν, πως συμφέρει να πληρώσω,έχω μόνο χρεωστική κάρτα; Η προμήθεια θα είναι νομίζω 20€ στα 1000€, σε τι νόμισμα θα πληρώνω, σε λίρες;
4) Μπορώ να συνδέσω τη revolut με υπάρχουν λογαριασμό στην τράπεζα,π.χ. Alpha;
5) Σε τι νόμισμα βάζω χρήματα
Γενικά ότι είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων,αλλά έχω χαθεί ....
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα, χρόνια πολλά.
Προσπαθώ να καταλάβω πώς ακριβώς δουλεύει η Revolut, διάβασα και εδώ κάποια πράγματα,αλλά δεν πρόλαβαινω να διαβάσω όλα τα μηνύματα, οπότε συγνώμη εάν έχει ήδη απαντηθεί νωρίτερα.
Θα κάνουμε ένα ταξίδι στη Μεγάλη Βρετανία. Μας είπαν εχθές για τη Revolut. Οπότε μια και είναι να φύγουμε την Παρασκευή δεν προλαβαίνουμε να έρθει φυσική κάρτα στο σπίτι. Άνοιξα λογαριασμό στη Revolut.
Οι ερωτήσεις οι εξής:
1) Mε την virtual card μπορώεσω app του κινητου ναχπληρωνω π Χ. σε σουπερμάρκετ, εστιατόρια, καταστήματα κλπ. σε POS;
2) Εάν θα βάλω σήμερα λεφτά στη virtual card από ελληνική τράπεζα ( πώς με μεταφορά, έμβασμα?) ποτέ θα εμφανιστούν. Το ξενοδοχείο θα μας ζητήσει στην άφιξη να πληρώσουμε το δωμάτιο. 3) Εάν δεν εμφανιστούν, πως συμφέρει να πληρώσω,έχω μόνο χρεωστική κάρτα; Η προμήθεια θα είναι νομίζω 20€ στα 1000€, σε τι νόμισμα θα πληρώνω, σε λίρες;
4) Μπορώ να συνδέσω τη revolut με υπάρχουν λογαριασμό στην τράπεζα,π.χ. Alpha;
5) Σε τι νόμισμα βάζω χρήματα
Γενικά ότι είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων,αλλά έχω χαθεί ....
1) Ναι, με apple ή google pay
2) Top up από μία κάρτα που έχεις στο λογαριασμό σου στη Revo. Και θα τα έχεις άμεσα ή σε λίγη ώρα.
3) Θα εμφανιστούν. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσεις να φορτώσεις χρήματα θα αναγκαστείς να πληρώσεις αρκετά μεγάλες προμήθειες που δεν νομίζω πως είναι μόνο 20€ στο χιλιάρικο. Πληρώνεις πάντα στο νόμισμα της χώρας που ανήκει το POS που κάνει τη συναλλαγή.
4) Όχι. Η κάρτα θα είναι συνδεδεμένη με τους λογαριασμούς σου στη Revo
5) Βάζεις σε ευρώ και όταν χρειαστεί η Revo κάνει το συνάλλαγμα αυτόματα χωρίς προμήθεια, εκτός ΣΚ όπου γι αυτήν την περίπτωση μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα από προηγούμενη μέρα ώστε να το χρησιμοποιήσεις για τα έξοδα του ΣΚ. Αυτό σημαίνει πως αυτόματα θα ανοίξεις ένα νέο λογαριασμό σε pounds ο οποίος επίσης θα είναι συνδεδεμένος με την κάρτα.
 

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
1) Ναι, με apple ή google pay
2) Top up από μία κάρτα που έχεις στο λογαριασμό σου στη Revo. Και θα τα έχεις άμεσα ή σε λίγη ώρα.
3) Θα εμφανιστούν. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσεις να φορτώσεις χρήματα θα αναγκαστείς να πληρώσεις αρκετά μεγάλες προμήθειες που δεν νομίζω πως είναι μόνο 20€ στο χιλιάρικο. Πληρώνεις πάντα στο νόμισμα της χώρας που ανήκει το POS που κάνει τη συναλλαγή.
4) Όχι. Η κάρτα θα είναι συνδεδεμένη με τους λογαριασμούς σου στη Revo
5) Βάζεις σε ευρώ και όταν χρειαστεί η Revo κάνει το συνάλλαγμα αυτόματα χωρίς προμήθεια, εκτός ΣΚ όπου γι αυτήν την περίπτωση μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα από προηγούμενη μέρα ώστε να το χρησιμοποιήσεις για τα έξοδα του ΣΚ. Αυτό σημαίνει πως αυτόματα θα ανοίξεις ένα νέο λογαριασμό σε pounds ο οποίος επίσης θα είναι συνδεδεμένος με την κάρτα.
1) Ναι, με apple ή google pay
2) Top up από μία κάρτα που έχεις στο λογαριασμό σου στη Revo. Και θα τα έχεις άμεσα ή σε λίγη ώρα.
3) Θα εμφανιστούν. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσεις να φορτώσεις χρήματα θα αναγκαστείς να πληρώσεις αρκετά μεγάλες προμήθειες που δεν νομίζω πως είναι μόνο 20€ στο χιλιάρικο. Πληρώνεις πάντα στο νόμισμα της χώρας που ανήκει το POS που κάνει τη συναλλαγή.
4) Όχι. Η κάρτα θα είναι συνδεδεμένη με τους λογαριασμούς σου στη Revo
5) Βάζεις σε ευρώ και όταν χρειαστεί η Revo κάνει το συνάλλαγμα αυτόματα χωρίς προμήθεια, εκτός ΣΚ όπου γι αυτήν την περίπτωση μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα από προηγούμενη μέρα ώστε να το χρησιμοποιήσεις για τα έξοδα του ΣΚ. Αυτό σημαίνει πως αυτόματα θα ανοίξεις ένα νέο λογαριασμό σε pounds ο οποίος επίσης θα είναι συνδεδεμένος με την κάρτα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις. Καλή χρονιά να έχουμε και να περάσουμε όλοι τέλεια.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Για το Παρισι (και τις χωρες που χρησιμοποιουν ευρω) δεν εχουν καμια διαφορα οι ελληνικες χρεωστικες με τη revolut.
Εχει μεγαλη διαφορα..αυτη της ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ!ολες οι ελληνικες καρτες σε διαφορες συναλλαγες στο εξωτερικο μ εχουν κρεμασει,με πρωτη και καλυτερη την Εθνικη(η οποια με κρεμασε τουλαχιστον 3 φορες) οπου μου μπλοκαρε την καρτα γιατι ετσι γουσταρε παρολο που τα ορια της σε συναλλαγες ειναι ρυθμισμενα στο ανωτατο οριο...η τελευταια της φορα μαλιστα ηταν να μου μπλοκαρει πληρωμη ξενοδοχειου περσυ τον Μαρτη και παρολιγο να μεινουμε στο δρομο...γι αυτο απο δω κ περα οποτε παμε εξωτερικο,οτι νομισμα και να ναι,οι πληρωμες ολες γινονται αποκλειστικα με ρεβολουτ που δε μενεις ξεκρεμαστος...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
[/QUOTE]
2) Top up από μία κάρτα που έχεις στο λογαριασμό σου στη Revo. Και θα τα έχεις άμεσα ή σε λίγη ώρα.
Γενικά η Revolut δουλεύει πολύ καλά σε όσες χώρες την έχω χρησιμοποιήσει. Στα Η.Α.Ε. οταν προσπάθησα να προσθέσω χρήματα, αυτό δεν ήταν εφικτό άμεσα. Το μήνυμα που μου εμφανίστηκε ήταν το εξής(φωτο):
Οπότε, καλύτερα να έχουμε φορτώσει από πριν αρκετά χρήματα σε ευρώ και να μετατρέπουμε όσα χρειαζόμαστε σε νόμισμα του προορισμού μας
 

Attachments

Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288

Γενικά η Revolut δουλεύει πολύ καλά σε όσες χώρες την έχω χρησιμοποιήσει. Στα Η.Α.Ε. οταν προσπάθησα να προσθέσω χρήματα, αυτό δεν ήταν εφικτό άμεσα. Το μήνυμα που μου εμφανίστηκε ήταν το εξής(φωτο):
Οπότε, καλύτερα να έχουμε φορτώσει από πριν αρκετά χρήματα σε ευρώ και να μετατρέπουμε όσα χρειαζόμαστε σε νόμισμα του προορισμού μας
[/QUOTE]
Η φόρτωση με κάρτα είναι άμεση, οπού και να βρίσκεσαι.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Γενικά η Revolut δουλεύει πολύ καλά σε όσες χώρες την έχω χρησιμοποιήσει. Στα Η.Α.Ε. οταν προσπάθησα να προσθέσω χρήματα, αυτό δεν ήταν εφικτό άμεσα. Το μήνυμα που μου εμφανίστηκε ήταν το εξής(φωτο):
Οπότε, καλύτερα να έχουμε φορτώσει από πριν αρκετά χρήματα σε ευρώ και να μετατρέπουμε όσα χρειαζόμαστε σε νόμισμα του προορισμού μας
Η φόρτωση με κάρτα είναι άμεση, οπού και να βρίσκεσαι.
[/QUOTE]
Εμένα δεν μου έγινε πάντως στο Ντουμπαι. Μου εβγαζε διαρκως το παραπάνω μνμ.
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Βάζω λοιπόν ευρώ στην Revolut και μετα τα μετατρέπω σε ντιρχαμ για να την χρησιμοποιώ στο Ντουμπαι;
Αν δεν τα καταναλώσω ολα μπορούν να επιστραφούν στον αρχικό λογαριασμό της τράπεζας που τα πήρα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Βάζω λοιπόν ευρώ στην Revolut και μετα τα μετατρέπω σε ντιρχαμ για να την χρησιμοποιώ στο Ντουμπαι;
Αν δεν τα καταναλώσω ολα μπορούν να επιστραφούν στον αρχικό λογαριασμό της τράπεζας που τα πήρα;
Μπορουν να επιστραφουν αλλα θα χρεωθεις για τη μεταφορα..προτιμοτερο να τα γυρισεις σε ευρω και να τα χρησιμοποιεις απο τη ρεβολουτ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom