Revolut

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Δεν ισχύει αυτό καρατσεκαρισμένο. Τρεις φορές πλήρωσα τον Νοέμβριο στη Βόρεια Μακεδονία με debit mastercard της Εθνικής λόγω μπλοκαρίσματος της Revolut (από δική μου $@#$@#) ποσά 10-30 ευρώ και στις τρεις πήρε προμήθεια και μάλιστα μεγάλη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Έκτος αν ο ταβερ εννοούσε κάτι άλλο.
Αυτό το έγραψε ο @taver πριν 5 χρόνια, στο ξεκίνημα αυτού του νήματος, όταν φόρτιζες την revolut με εμβάσματα με κάποιο κόστος.
Τα διάβασα και εγώ όταν ξεκίνησα να διαβάζω ξανά το παρόν νήμα, αλλά μετά κατάλαβα ότι είχαν αλλάξει πάρα πολλά από αυτά που ίσχυαν πριν 5 χρόνια για τη χρήση και της φόρτιση της revolut.
Όπότε έκανα ερωτήματα για να καταλάβω τι ισχύει τώρα και ευτυχώς μου λύθηκαν όλες οι απορίες μου...:)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δεν ισχύει αυτό καρατσεκαρισμένο. Τρεις φορές πλήρωσα τον Νοέμβριο στη Βόρεια Μακεδονία με debit mastercard της Εθνικής λόγω μπλοκαρίσματος της Revolut (από δική μου $@#$@#) ποσά 10-30 ευρώ και στις τρεις πήρε προμήθεια και μάλιστα μεγάλη.
Μήπως θυμάσαι το ποσοστό της προμήθειας για να το έχουμε υπόψη; Σου ήρθε κάποιο ενημερωτικό μήνυμα από την τράπεζα για το ποσό;
Το ρωτάω γιατί η ΠΕΙΡΑΙΩΣ σε ενημερώνει με γραπτό μήνυμα για το ποσοστό της προμήθειας για την συναλλαγματική μετατροπή που ανέρχεται σε 7% τουλάχιστον για τη χρήση της στη Βουλγαρία.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
και ευτυχώς μου λύθηκαν όλες οι απορίες μου...:)
Όλες; δηλαδή , εγω με φορτωμένα 200 ευρώ στην ρ. , αγοράζω κάτι δείχνοντας το πορτοφόλι του κινητού και απλά μετατρέπεται σε στερλίνες πχ;

Αν θέλω να βγάλω χρήματα από ΑΤΜ, προφανώς δεν γίνεται, ε;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
αγαπητότατες και αγαπητότατοι

Παραμένει εν ισχύι ακομα αυτό:

Αν σκοπεύεις να χαλάσεις κάτω από €700, η debit mastercard της εθνικής συμφέρει καλύτερα από τη Revolut...
Πριν 1 μήνα είχα πάει Λoνδίνo και χρησιμοποίησα πρώτη φορά τη Revolut. Το ταξίδι και τα έξοδα ήταν λίγα, οπότε και εκμεταλλεύτηκα τη συγκυρία για να δοκιμάσω διάφορους τρόπους πληρωμής για να δω τι παίζει με τα μικρο-έξοδα... Όλα τα έξοδα έγιναν ΠΣΚ, με εξαίρεση τη φόρτιση της Revolut που έγινε Τετάρτη ή Πέμπτη. Συνεπώς, οι οι αντιστοιχίες των νομισμάτων ήταν πάνω-κάτω οι ίδιες...

Paypal
Αγόρασα εισιτήριο για το τρένο, πλήρωσα 13,2 λίρες και χρεώθηκα 16,2 ευρώ στην Debit Mastercard (Εθνική). Ισοτιμία: 1,227

Revolut
Την φόρτισα με 100 ευρώ (από την ίδια κάρτα της Εθνικής) και μπήκαν 85,6 λίρες. Ισοτιμία: 1,168

Ανταλλακτήριο
Άλλαξα γύρω 300 ευρώ σε 252 λίρες, χωρίς προμήθεια. Ισοτιμία 1,1904

Debit Mastercard (Εθνική)
Πλήρωσα για φαγητό 21,9 λίρες και χρεώθηκα στην κάρτα 25,58 ευρώ + 1 ευρώ προμήθεια. Ισοτιμία: 1,168 (συν το ευρώ της προμήθειας) ή 1,214 (αν συμπεριλάβεις και την επιπλέον χρέωση της προμήθειας). Η ισοτιμία ήταν ίδια ακριβώς με της Revolut, μόνο που εδώ χρεώθηκα επιπλέον και την προμήθεια.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Μήπως θυμάσαι το ποσοστό της προμήθειας για να το έχουμε υπόψη; Σου ήρθε κάποιο ενημερωτικό μήνυμα από την τράπεζα για το ποσό;
Το ρωτάω γιατί η ΠΕΙΡΑΙΩΣ σε ενημερώνει με γραπτό μήνυμα για το ποσοστό της προμήθειας για την συναλλαγματική μετατροπή που ανέρχεται σε 7% τουλάχιστον για τη χρήση της στη Βουλγαρία.
Λοιπόν, οι χρεωστικές της Εθνικής έχουν σήμερα προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος για αγορές και αναλήψεις μετρητών σε νόμισμα διάφορο του ευρώ 2% επί του ποσού συναλλαγής με ελάχιστο 1€. Στις αναλήψεις έχουν επιπλέον πάγιο 4€ ανά συναλλαγή. Οι πιστωτικές της έχουν 2% έξοδα μετατροπής συναλλάγματος συναλλαγών, επίσης με ελάχιστη χρέωση 1€. Δηλαδή απλά, σε κάθε συναλλαγή κάτω από 50€ το χαράτσι είναι 1€. Παλαιότερα ίσχυαν άλλα, δεν έχει καμιά σημασία.
Προσοχή εδώ και περίπου ένα-δυο χρόνια χρειάζεται η Πειραιώς, γιατί χρησιμοποιεί δική της ισοτιμία και έχει και 2,5% έξοδα μετατροπής.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Όλες; δηλαδή , εγω με φορτωμένα 200 ευρώ στην ρ. , αγοράζω κάτι δείχνοντας το πορτοφόλι του κινητού και απλά μετατρέπεται σε στερλίνες πχ;

Αν θέλω να βγάλω χρήματα από ΑΤΜ, προφανώς δεν γίνεται, ε;
Χτυπας το κινητο πανω στο pos και αφαιρειτε σε στερλινες ή αν σε ρωτησουν ευρω ή στερλινες λες στερλινες...γι αυτο λεμε ολοι εδω μεσα το ιδιο πραγμα,μετατρεψτε το ποσο εξαρχης για να μην εχετε θεμα!για αναληψη θες αποκλειστικα καρτα
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όλες; δηλαδή , εγω με φορτωμένα 200 ευρώ στην ρ. , αγοράζω κάτι δείχνοντας το πορτοφόλι του κινητού και απλά μετατρέπεται σε στερλίνες πχ;

Αν θέλω να βγάλω χρήματα από ΑΤΜ, προφανώς δεν γίνεται, ε;
Πριν ταξιδέψεις θα φορτώσεις την revolut με ευρώ και θα τα μετατρέψεις όλα ή κάποιο ποσό στο νόμισμα της χώρας που θα πας π.χ. λίρες Αγγλίας. Την μετατροπή θα την κάνεις εργάσιμη μέρα έως Παρασκευή για να μην χρεώσει προμήθεια η Revolut.
Εάν διαβάσεις μόνο τις 3 τελευταίες σελίδες σε αυτό το νήμα θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Δεν χρειάζεται να πας πιο πίσω...
Εγώ ήμουν άσχετη και με βοήθησαν πολύ τα μέλη τις τελευταίες μέρες.
Αφού βοήθησα και 2 φίλους που έκαναν πρόσφατα revolut. 😇🤣
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Λοιπόν, οι χρεωστικές της Εθνικής έχουν σήμερα προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος για αγορές και αναλήψεις μετρητών σε νόμισμα διάφορο του ευρώ 2% επί του ποσού συναλλαγής με ελάχιστο 1€. Στις αναλήψεις έχουν επιπλέον πάγιο 4€ ανά συναλλαγή. Οι πιστωτικές της έχουν 2% έξοδα μετατροπής συναλλάγματος συναλλαγών, επίσης με ελάχιστη χρέωση 1€. Δηλαδή απλά, σε κάθε συναλλαγή κάτω από 50€ το χαράτσι είναι 1€. Παλαιότερα ίσχυαν άλλα, δεν έχει καμιά σημασία.
Προσοχή εδώ και περίπου ένα-δυο χρόνια χρειάζεται η Πειραιώς, γιατί χρησιμοποιεί δική της ισοτιμία και έχει και 2,5% έξοδα μετατροπής.
Δεν κατάλαβα γιατί χρειάζεται η κάρτα της ΠΕΙΡΑΙΩΣ; Δίνει καλύτερη ισοτιμία;
Πάντως δεν έχει μόνο 2,5% έξοδα. Στη Βουλγαρία ήρθε σε φιλικό μου πρόσωπο μήνυμα που αναφέρει 7,35% ποσοστό προσαύξησης.
Μετά από αυτά που διάβασα κατέληξα ότι η Alpha είναι καλύτερη στις μετατροπές γιατί δεν είχε τουλάχιστον αυτό το χαράτσι του 1€ σε κάθε συναλλαγή.
Συνεπώς, μετά την εκτενή μελέτη του Νίκου @Nikos1986 που τσέκαρε όλες τις μεθόδους πληρωμής στην Αγγλία, καταλήγω ότι ήρθε η ώρα και για 2η revolut στην οικογένεια....😇

Screenshot_20240126_004929_Facebook.jpg


.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Εννοω για να μη πονοκεφαλιαζετε πως γινονται οι χρεωσεις στη καρτα οταν την χρησιμοποιειται στο εξωτερικο,μετατρεπεις το ποσο που θες να ξοδεψεις στο ταξιδι σου συνολικα στο νομισμα της χωρας που πας κ εισαι ξεγνοιαστος!αν σου περισσεψουν στην επιστροψη τα ξαναγυρνας σε ευρω και εισαι κομπλε!
Εξτρα μπονους χακ: (με επιφυλαξη διοτι δε ξερω μεχρι ποτε θα ισχυει)
Αν πας να στειλεις απο ρεβολουτ προς Εθνικη(μ αυτην την τραπεζα εχω προσπαθησει)τα ΕΥΡΩ σου πισω δεν εχεις καμια απολυτως χρεωση!το λεω επειδη το δοκιμασα πριν 1 μηνα και πετυχε κ ηταν απορια πολλων εδω μεσα αν τους μεινουν ευρω στη ρεβολουτ τι μπορουν να τα κανουν κ αν μπορουν να τα σηκωσουν στην Ελλαδα...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Δεν κατάλαβα γιατί χρειάζεται η κάρτα της ΠΕΙΡΑΙΩΣ; Δίνει καλύτερη ισοτιμία;
Πάντως δεν έχει μόνο 2,5% έξοδα. Στη Βουλγαρία ήρθε σε φιλικό μου πρόσωπο μήνυμα που αναφέρει 7,35% ποσοστό προσαύξησης.
Δεν έγραψα ότι χρειάζεται, αντίθετα ότι δεν συμφέρει, καθώς χρησιμοποιεί δική της (προσαυξημένη) ισοτιμία, υπολόγισε 5% ως 7,5% χασούρα, ανάλογα το νόμισμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.799
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom