Revolut

GThan

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Θα πληρωθεί το ποσό με μετατροπή από τη Revolut χωρίς κάποιο κόστος, ΕΚΤΟΣ αν είναι Σαββατοκύριακο ή αργία, που στην περίπτωση αυτή θα χρεωθείς μια μικρή προμήθεια.

Έχει νόημα όταν επίκειται Σαββατοκύριακο ή αργία ούτως ώστε να γλιτώσεις την (μικρή) προμήθεια συναλλάγματος ή εάν μένεις για καιρό σε κάποια χώρα και γνωρίζεις εκ των προτέρων για παράδειγμα οτι το ευρώ θα πέσει έναντι του άλλου νομίσματος... δεν μπορώ να φανταστώ άλλον λόγο.
Ήσουν απόλυτα κατατοπιστικός! 👍
Καλά ταξίδια να έχεις!
 

poised

Member
Μηνύματα
903
Likes
7.041

teoper

Member
Μηνύματα
91
Likes
138
Ερώτηση.Συμφερει να πληρώσω ένα ξενοδοχείο που έχω κλείσει με booking.com με την revolut κάρτα που έχω ή με κάρτα της τράπεζας Πειραιώς.Η πληρωμή θα γίνει διαδικτυακα τον επόμενο μήνα.Εννοω κόστος προμηθειών.
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
36
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Ερώτηση.Συμφερει να πληρώσω ένα ξενοδοχείο που έχω κλείσει με booking.com με την revolut κάρτα που έχω ή με κάρτα της τράπεζας Πειραιώς.Η πληρωμή θα γίνει διαδικτυακα τον επόμενο μήνα.Εννοω κόστος προμηθειών.
Αν η πληρωμή είναι να γίνει σε ευρώ δεν έχει καμία διαφορά.
Αν είναι σε άλλο νόμισμα τότε ρεβολουτ. Καλύτερη ισοτιμία και χωρίς έξοδα μετατροπής συναλλάγματος
 

teoper

Member
Μηνύματα
91
Likes
138
Αν η πληρωμή είναι να γίνει σε ευρώ δεν έχει καμία διαφορά.
Αν είναι σε άλλο νόμισμα τότε ρεβολουτ. Καλύτερη ισοτιμία και χωρίς έξοδα μετατροπής συναλλάγματος
Το ξενοδοχείο είναι Τουρκία.Εγω πληρώνω σε ευρώ στην booking. Δεν ξέρω ποια στιγμή γίνεται η μετατροπή σε λίρες. Εκτός αν η booking δίνει στο ξενοδοχείο ευρώ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Αν πληρώσεις διαδικτυακά την booking είναι σε ευρώ οπότε είσαι οκ με την ελληνική κάρτα. Αν πληρώσεις στο POS του ξενοδοχείου θα χρεωθείς τουρκικές λίρες, οπότε ασύγκριτα συμφέρει η Revolut.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.086
Likes
1.653
Ερώτηση.Συμφερει να πληρώσω ένα ξενοδοχείο που έχω κλείσει με booking.com με την revolut κάρτα που έχω ή με κάρτα της τράπεζας Πειραιώς.Η πληρωμή θα γίνει διαδικτυακα τον επόμενο μήνα.Εννοω κόστος προμηθειών.
Θα δεις την κράτησή σου, που αναγράφει "Έχετε προγραμματίσει μία πληρωμή για αυτήν την κράτηση και θα χρεώσουμε την κάρτα σας αυτόματα" την τάδε ημερομηνία και το τάδε ποσό στο τάδε νόμισμα. Εδώ και χρόνια, με την κατρακύλα της λίρας, η χρέωση για τα τουρκικά ξενοδοχεία στο Booking γίνεται σε ευρώ, οπότε θεωρώ ότι και το e-mail σου ευρώ θα γράφει και η χρέωση θα γίνει όπως οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή σε ευρώ. Στην περίπτωση που γράφει λίρες, άλλαξε την κάρτα, η Πειραιώς είναι πλέον, από την εμπειρία μου, μακράν η χειρότερη στις μετατροπές συναλλάγματος. Αν έχεις Revolut, βάλε αυτή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.462
Likes
4.482
Τα περισσότερα ξενοδοχεία στην Τουρκία λόγω πληθωρισμού κλπ. τα τελευταία χρόνια έχουν τις τιμές και χρεώνουν κατευθείαν σε ευρώ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Τα περισσότερα ξενοδοχεία στην Τουρκία λόγω πληθωρισμού κλπ. τα τελευταία χρόνια έχουν τις τιμές και χρεώνουν κατευθείαν σε ευρώ
Μπορεί να αναφέρουν τις τιμές σε ευρώ, όμως όταν χρεώνεται η κάρτα στο POS, χρεώνεται σε τούρκικες λίρες.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.686
Μπορεί να αναφέρουν τις τιμές σε ευρώ, όμως όταν χρεώνεται η κάρτα στο POS, χρεώνεται σε τούρκικες λίρες.
Αναφορά και χρέωση νομίσματος (στην μπουκινγκ τουλάχιστον που κλείνω συχνά) για Τουρκιά είναι αποκλειστικά και μόνο σε ευρώ.
Κανένα κατάλυμα δεν έχει τουρκικές λίρες λόγω πληθωρισμού όπως σωστά αναφέρθηκε.
Αν πληρώσεις τοπικά θα είναι μεν σε τουρκικές λίρες άλλα με την ισοτιμία σε εύρω εκείνης της στιγμής.
Η πληρωμή στην μπουκινγκ είναι αποκλειστικά σε εύρω και δεν αλλάζει από την στιγμή της κράτησης μέχρι την ήμερα της πληρωμής.
Αν ήταν φιξαρισμένη σε λίρες μονό κέρδος θα είχαμε άλλα δεν.
 

teoper

Member
Μηνύματα
91
Likes
138
Αναφορά και χρέωση νομίσματος (στην μπουκινγκ τουλάχιστον που κλείνω συχνά) για Τουρκιά είναι αποκλειστικά και μόνο σε ευρώ.
Κανένα κατάλυμα δεν έχει τουρκικές λίρες λόγω πληθωρισμού όπως σωστά αναφέρθηκε.
Αν πληρώσεις τοπικά θα είναι μεν σε τουρκικές λίρες άλλα με την ισοτιμία σε εύρω εκείνης της στιγμής.
Η πληρωμή στην μπουκινγκ είναι αποκλειστικά σε εύρω και δεν αλλάζει από την στιγμή της κράτησης μέχρι την ήμερα της πληρωμής.
Αν ήταν φιξαρισμένη σε λίρες μονό κέρδος θα είχαμε άλλα δεν.
Σας ευχαριστω ολους. Απο οτι καταλαβα θα πληρωσω σε ευρω οποια καρτα και αν δηλωσω στην booking.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.692
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom