Αλβανία Μαυροβούνιο Road trip - Αλβανία - Μαυροβούνιο

aiolikos

Member
Μηνύματα
18
Likes
30
Το προξενείο μου ανέφερε ότι η επίδειξη ταυτότητας αρκεί για να περάσουμε τον έλεγχο και ότι για το αμάξι θα πρέπει να βγάλουμε από εκεί μια κάρτα (φαντάζομαι σαν τη βουλγάρικη βινιέτα). Κάτι πιο συγκεκριμένο δε βρήκα.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Το προξενείο μου ανέφερε ότι η επίδειξη ταυτότητας αρκεί για να περάσουμε τον έλεγχο και ότι για το αμάξι θα πρέπει να βγάλουμε από εκεί μια κάρτα (φαντάζομαι σαν τη βουλγάρικη βινιέτα). Κάτι πιο συγκεκριμένο δε βρήκα.
Ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα Κόσοβο. Χρειάζεται διαβατήριο. Στα σύνορα πληρώνεις 15 ευρώ για την ασφαλιστική κάλυψη του αυτοκινήτου αφού η πράσινη κάρτα δεν εχει ισχυ στη χώρα. Οι δρόμοι του Κοσοβου ούτε κατά διάνοια δε συγκρίνονται με της Αλβανίας που είναι χαλί μαύρο. Στο Κόσοβο εχει εθνική οδό.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα Κόσοβο. Χρειάζεται διαβατήριο. Στα σύνορα πληρώνεις 15 ευρώ για την ασφαλιστική κάλυψη του αυτοκινήτου αφού η πράσινη κάρτα δεν εχει ισχυ στη χώρα. Οι δρόμοι του Κοσοβου ούτε κατά διάνοια δε συγκρίνονται με της Αλβανίας που είναι χαλί μαύρο. Στο Κόσοβο εχει εθνική οδό.
Για πόσο κρατάει η ασφάλεια αυτή; Έχω πάει Κόσοβο σαν kfor. Εχουν καλούς δρόμους, κακούς ΟΔΗΓΟΥΣ.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
15 ευρώ για κάνα 2 εβδομάδες. Αν μείνεις περισσότερο είναι άλλη η τιμή, πηγαίνει κλιμακωτά.
Για πόσο κρατάει η ασφάλεια αυτή; Έχω πάει Κόσοβο σαν kfor. Εχουν καλούς δρόμους, κακούς ΟΔΗΓΟΥΣ.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Μπαινω σφηνα εδω για να πω "ποοοοοοοοσοι Ελληνες ηταν στο Kotor αυτες τις μερες???" Πραγματικα ακουγα σχεδον μονο ελληνικα... Φανερωθειτε!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Έχω ξεχωρίσει τα ακόλουθα σημεία επίσκεψης: Πάρκο Lovcen, Σπήλαιο Lipa Cave, Μοναστήρι Ostrog και πέρα από Budva, Kotor, Perast και Sveti Stefan μου κίνησε το ενδιαφέρον η "συμπρωτεύουσα" του Μαυροβουνίου το Τσετινιε και ίσως η παραλία στο Ulcinj λίγο νοτιότερα. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει? Επίσης κάποια πρόταση για την περιοχή των Τιράνων ή και σχετικά κοντά θα ήταν ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!
Καλησπερα! Βρεθηκα στην Cetinje πριν λιγες μερες. Ειναι η Old Royal Capital της χωρας. Δεν την ειχαμε καθολου στο προγραμμα, αλλα λογω αλλαγης πλανου μας προεκυψε μια μερα κενη στην περιοχη του Kotor, συναναστραφηκαμε με ντοπιους και μια κυρια μας προτεινε/επεισε να παμε εκει. Ανεβηκαμε απο Kotor μεσω του παλιου δρομου, panoramic route, οχι του καινουριου, φιδισιος δρομος, σε καποια σημεια στενος που οταν συναντας αλλο οχημα κανεις οπισθεν και την προσευχη σου! αλλα γενικα οκ! Και εντυπωσιακη θεα στο φιορδ του Kotor, υπεροχες εικονες. Η Cetinje ηταν εντελως ερημη, τα παντα κλειστα (ηταν Κυριακη του Ορθοδοξου Πασχα κ εχει πολλους ορθοδοξους, ισως γι αυτο), πολυ σουρεαλ το να περπαταμε σε μια ερημη μα προσεγμενη κ φροντισμενη πολη.. Σαν να ηταν σκηνικο ταινιας, περιεργα vibes! Συνολικα μου αφησε θετικη εντυπωση. :)
 
Last edited:

aiolikos

Member
Μηνύματα
18
Likes
30
Καλησπερα! Βρεθηκα στην Cetinje πριν λιγες μερες. Ειναι η Old Royal Capital της χωρας. Δεν την ειχαμε καθολου στο προγραμμα, αλλα λογω αλλαγης πλανου μας προεκυψε μια μερα κενη στην περιοχη του Kotor, συναναστραφηκαμε με ντοπιους και μια κυρια μας προτεινε/επεισε να παμε εκει. Ανεβηκαμε απο Kotor μεσω του παλιου δρομου, panoramic route, οχι του καινουριου, φιδισιος δρομος, σε καποια σημεια στενος που οταν συναντας αλλο οχημα κανεις οπισθεν και την προσευχη σου! αλλα γενικα οκ! Και εντυπωσιακη θεα στο φιορδ του Kotor, υπεροχες εικονες. Η Cetinje ηταν εντελως ερημη, τα παντα κλειστα (ηταν Κυριακη του Ορθοδοξου Πασχα κ εχει πολλους ορθοδοξους, ισως γι αυτο), πολυ σουρεαλ το να περπαταμε σε μια ερημη μα προσεγμενη κ φροντισμενη πολη.. Σαν να ηταν σκηνικο ταινιας, περιεργα vibes! Συνολικα μου αφησε θετικη εντυπωση. :)
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε! Από το ψάξιμο που κάνω για τον προγραμματισμό του ταξιδιού το μέρος φαντάζει πολύ γοητευτικό. Ελπίζω και ο καιρός να είναι με το μέρος μας. Κάτι που συναντήσατε και αξίζει προσοχής/δοκιμής?? (Από παραλία μέχρι έδεσμα..)
 

aiolikos

Member
Μηνύματα
18
Likes
30
Ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα Κόσοβο. Χρειάζεται διαβατήριο. Στα σύνορα πληρώνεις 15 ευρώ για την ασφαλιστική κάλυψη του αυτοκινήτου αφού η πράσινη κάρτα δεν εχει ισχυ στη χώρα. Οι δρόμοι του Κοσοβου ούτε κατά διάνοια δε συγκρίνονται με της Αλβανίας που είναι χαλί μαύρο. Στο Κόσοβο εχει εθνική οδό.
Η απάντηση που μας ήρθε σήμερα από το ελληνικό προξενείο στο Κόσοβο αναφορικά με τη χρήση ταυτότητας για την ελεύθερη είσοδο στη χώρα ήταν θετική. Δε θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου απλή ενημέρωση κάνω.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε! Από το ψάξιμο που κάνω για τον προγραμματισμό του ταξιδιού το μέρος φαντάζει πολύ γοητευτικό. Ελπίζω και ο καιρός να είναι με το μέρος μας. Κάτι που συναντήσατε και αξίζει προσοχής/δοκιμής?? (Από παραλία μέχρι έδεσμα..)
Διαβασα οτι σχεδιαζετε για 2 διανυκτερευσεις στο Kotor, σωστα? Καπως ετσι βρεθηκαμε κ εμεις με μια κενη μερα εκει :) Μια μερα πιθανον αρκει για να τα δεις ολα στο Kotor bay και να πας και Cetinje την επομενη πρωι, απο τον παλιο δρομο. Κατεβαινοντας απο τον καινουριο θα πεσετε πανω στην Budva, που εγω θεωρουσα οτι δεν θα μου αρεσει καθολου λογω μεγαθηριων κτισματων ως την παραλια, αλλα τελικα την βρηκα ενδιαφερουσα, συνδυαζει ομορφη παλια πολη, αλλα και η καινουρια πολη σφιζει απο ζωη. Δειτε και το Porto Montenegro, ισως σας αρεσει
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η απάντηση που μας ήρθε σήμερα από το ελληνικό προξενείο στο Κόσοβο αναφορικά με τη χρήση ταυτότητας για την ελεύθερη είσοδο στη χώρα ήταν θετική. Δε θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου απλή ενημέρωση κάνω.
Όταν πας, αν καταφέρεις να μπεις με ταυτότητα, ρίξε μια ενημέρωση εδώ. Πολύ θα με ενδιέφερε για φέτος το καλοκαίρι.
 

aiolikos

Member
Μηνύματα
18
Likes
30
Διαβασα οτι σχεδιαζετε για 2 διανυκτερευσεις στο Kotor, σωστα? Καπως ετσι βρεθηκαμε κ εμεις με μια κενη μερα εκει :) Μια μερα πιθανον αρκει για να τα δεις ολα στο Kotor bay και να πας και Cetinje την επομενη πρωι, απο τον παλιο δρομο. Κατεβαινοντας απο τον καινουριο θα πεσετε πανω στην Budva, που εγω θεωρουσα οτι δεν θα μου αρεσει καθολου λογω μεγαθηριων κτισματων ως την παραλια, αλλα τελικα την βρηκα ενδιαφερουσα, συνδυαζει ομορφη παλια πολη, αλλα και η καινουρια πολη σφιζει απο ζωη. Δειτε και το Porto Montenegro, ισως σας αρεσει

Πολύ σωστά, 2 βράδια κλείσαμε στο Κοτόρ αλλά ουσιαστικά μία μέρα σκοπεύουμε να την εκμεταλλευτούμε για την περιήγηση μέσα στην πόλη και τη δεύτερη εξόρμηση στις γύρω γειτονιές βλέπε παρκο Lovcen, Τσετίνιε και κατεβασιά προς Budva. Επόμενη διανυκτέρευση βάλαμε Τίρανα για να σπάσουμε λίγο την απόσταση της επιστροφής. Ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγής από ένα βράδυ σε Κοτόρ και Μπούτβα. Σε ευχαριστώ πολύ για το έξτρα τιπ!

Όταν πας, αν καταφέρεις να μπεις με ταυτότητα, ρίξε μια ενημέρωση εδώ. Πολύ θα με ενδιέφερε για φέτος το καλοκαίρι.
Φυσικά!
 

aiolikos

Member
Μηνύματα
18
Likes
30
Όταν πας, αν καταφέρεις να μπεις με ταυτότητα, ρίξε μια ενημέρωση εδώ. Πολύ θα με ενδιέφερε για φέτος το καλοκαίρι.

Προς ενημέρωση, περάσαμε χωρίς καμία δυσκολία από Κόσοβο (όπως και από Σκόπια, Βοσνία, Κροατία, Μαυροβούνιο και Αλβανία) με την επίδειξη της ταυτότητας. Όλοι τους ήταν πολύ ευγενικοί και ο μόνος λόγος που μπορεί να δυσανασχετούσαν λίγο ήταν για το ότι θα έπρεπε να περάσουν χειροκίνητα τα στοιχεία της ταυτότητας, ενώ με τη χρήση διαβατηρίου απλά το σκανάρουν. Να σημειώσω ότι ο αυτοκινητόδρομος που περνάει μέσα από το Κόσοβο είναι ποίημα. Η μόνη δυσκολία ήταν κατά την επιστροφή, λόγω της κακής κατάστασης του οδικού δικτύου της Αλβανίας μέχρι και τα Τίρανα σε συνδυασμό με οδηγική συμπεριφορά των ντόπιων. Πολύ καλές εντυπώσεις για Κοτόρ, Σβέτι Στεφαν ( η καλυτερη παραλία από αποψη διαύγειας νερού, αλλά αρκετά δροσερή για τους μη μυημένους ), Μπούτβα ένα βράδυ αφιερώσαμε αλλά δε συγκινήθηκα αφού πέρα από τεράστιες ξενοδοχειακές μονάδες και γιοτ στη μαρίνα τους δεν έβλεπες κάτι άλλο. Σαν πρόταση για όσους προτίθενται να ταξιδέψουν προς τα εκεί είναι το μοναστήρι του Ostrog, το εθνικό πάρκο Lovcen με θέα που κόβει την ανάσα και ιδανικά αν επιλέξετε να το ανεβείτε μέσω Τσετίνιε ( το οποίο αξίζει να το περπατήσετε και να δοκιμάσετε τοπικό φαγητό στα εστιατόρια του, εμείς τιμήσαμε το τιμιότατο restoran taverna ) σας προτείνω το κατέβασμα από τον άλλο δρόμο προς Κοτορ που μπορεί να έχει αρκετές στροφές και να είναι λίγο στενός, αλλά οι εικόνες που θα σας χαρίσει η διαδρομή είναι μοναδικές και μια στάση αν όχι διαμονή στο Τρεμπίνιε. Για τα υπόλοιπα βλέπε Ντουμπρόβνικ, Σκόπια, Τίρανα έχουν γίνει αρκετές αναφορές από άλλα μέλη. Φθηνότερη βενζίνη σε Σκόπια, Κόσοβο και Βοσνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom