Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Θα ´ηθελα και εγώ πληροφορίες για Νυρεμβεργη τα Χριστούγεννα
Με πολυ λιγα λογια....
Το καστρo Kaiserburg,το κτηριο του Δικαστηριου,το γερμανικο Εθνικο Μουσειο,την Lorenzkirche,την Sebalduskirche,την Fraukirche, την πλατεια Hauptmarkt με την υπαιθρια αγορα και απο εκει ξεκιναει και η χριστουγεννιατικη αγορα και κοντα ειναι και το δημαρχειο.Και,αλλα πολλα.Αλλα για μικρη διαμονη δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια....
Βεβαια,πολυ περπατημα.....παραδοσιακα και μεσαιωνικα κτιρια,γεφυρες, που αξιζουν.Ολο το κεντρο,γνωριζουμε οτι αναστηλωθηκε,αλλα εχει αποκτησει σχεδον την αρχικη του μορφη.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
68
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, προκειται κιεγω να ταξιδεψω σε μια εβδομαδα σε Αυστρια και Βαυαρια. Εχω ριξει αρκετο διαβασμα και σε θεματα του φορουμ για τις περιοχες και γενικα ελπιζω να δω οσο γινεται περισσοτερα πραγματα. Μια ανησυχια την εχω για τον καιρο που θα συναντησουμε, αν και προς το παρον οι προβλεψεις δεν δειχνουν εντονη κακοκαιρια.(καλου κακου, παρηγγειλα αυτοκινητο με χειμερινα λαστιχα παντως)

Σε γενικες γραμμες εχω βαλει στο προγραμμα
1. Salzburg (2μερες διαμονη) με εκδρομες στα Hallstatt, Wolfgangsee κι αν προλαβω Königssee(ελεγα να παω και στο Eagle's Nest, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει)
2.Innsbruck (3 μερες) με επισκεψεις σε Pertisau, Alpbach, Zell am See, ισως και Seefeld, Mittenwald, Zugspitze (μου εχουν πει να μην το χασω) & Garmisch-Partenkirchen, γενικα αναλογως τον καιρο, τον χρονο και την κουραση..
3.Munich (6 μερες) με εκδρομες στα γνωστα καστρα +μοναστηρι Ettal, καμμια λιμνη (Chiemsee, Walchensee, Forggensee?) και διαφορα χωρια απο δω και απο κει (Oberammergau, Rothenburg ob der Tauber, κτλ.). Ε να μεινω και στο Μοναχο κανα τριημερο να το γυρισω καλα..
Εχω ενα ερωτημα για το αν αξιζει να πεταχτω ως το Oberstaufen, στην αρχη σχεδον του German Alpine Road , που εχω διαβασει οτι εχει φοβερη θεα και να συνεχισω μετα ως το Fussen, τα καστρα, το Ettal, κλπ.
Επισης η Χαιδελβεργη ειναι πανω απο τριωρο απο Μοναχο, αλλα ειναι απο τις πολεις που θα ηθελα να παω. Μηπως ομως το βαρυνω πολυ το προγραμμα και δεν θα προλαβω να απολαυσω αυτα που θα δω?
Γενικα πως φαινεται το προγραμμα μου και αν εχετε καποια αλλη προταση, θα το εκτιμουσα να μου την πειτε..
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, προκειται κιεγω να ταξιδεψω σε μια εβδομαδα σε Αυστρια και Βαυαρια. Εχω ριξει αρκετο διαβασμα και σε θεματα του φορουμ για τις περιοχες και γενικα ελπιζω να δω οσο γινεται περισσοτερα πραγματα. Μια ανησυχια την εχω για τον καιρο που θα συναντησουμε, αν και προς το παρον οι προβλεψεις δεν δειχνουν εντονη κακοκαιρια.(καλου κακου, παρηγγειλα αυτοκινητο με χειμερινα λαστιχα παντως)

Σε γενικες γραμμες εχω βαλει στο προγραμμα
1. Salzburg (2μερες διαμονη) με εκδρομες στα Hallstatt, Wolfgangsee κι αν προλαβω Königssee(ελεγα να παω και στο Eagle's Nest, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει)
2.Innsbruck (3 μερες) με επισκεψεις σε Pertisau, Alpbach, Zell am See, ισως και Seefeld, Mittenwald, Zugspitze (μου εχουν πει να μην το χασω) & Garmisch-Partenkirchen, γενικα αναλογως τον καιρο, τον χρονο και την κουραση..
3.Munich (6 μερες) με εκδρομες στα γνωστα καστρα +μοναστηρι Ettal, καμμια λιμνη (Chiemsee, Walchensee, Forggensee?) και διαφορα χωρια απο δω και απο κει (Oberammergau, Rothenburg ob der Tauber, κτλ.). Ε να μεινω και στο Μοναχο κανα τριημερο να το γυρισω καλα..
Εχω ενα ερωτημα για το αν αξιζει να πεταχτω ως το Oberstaufen, στην αρχη σχεδον του German Alpine Road , που εχω διαβασει οτι εχει φοβερη θεα και να συνεχισω μετα ως το Fussen, τα καστρα, το Ettal, κλπ.
Επισης η Χαιδελβεργη ειναι πανω απο τριωρο απο Μοναχο, αλλα ειναι απο τις πολεις που θα ηθελα να παω. Μηπως ομως το βαρυνω πολυ το προγραμμα και δεν θα προλαβω να απολαυσω αυτα που θα δω?
Γενικα πως φαινεται το προγραμμα μου και αν εχετε καποια αλλη προταση, θα το εκτιμουσα να μου την πειτε..
Και μόνο που έχεις 11 μέρες είσαι πάρα πολύ τυχερός!! H Heidelberg είναι πολύ μακριά δεν αξίζει να χάσεις μια μέρα! Αν έχεις δυνατότητα να κάνεις μεγάλα ταξίδια, μπορείς να επισκεφτείς το μέρος μελανα δρυμου και αλσατιας σε καποιο αλλο και να βαλεις και να επισκεφθεις την χαιδεμβεργη τοτε!!ολα ωραια φαινονται,οντως για το Μοναχο 3 μερες μια χαρα τις θεωρω!! Οσο για τα oberramergau,mittenwald,garmisch ειναι αν θυμαμαι καλα πιο κοντα στο innsbruck αλλα ειναι μικρουλια οποτε με μια βολτιτσα 1-2 ωρες στο καθενα θα εισαι καλυμμενος!! Το hallstatt ειναι υπεροχο και σπαταλησε οσο περισσοτερη ωρα μπορεις εκει (αρκει να εχει καλο καιρο),konigsee οπωσδηποτε,ειναι φανταστικη λιμνη,κανε βαρκαδα και πεζοπορια γυρω απ τη λιμνη!και κατι τελευταιο το innsbruck ειναι υπεροχο,ενας παραδεισος μεσα στα βουνα,θες να περπατας συνεχεια και να βλεπεις τον κοσμο να παιζει με τα παιδια του στα παρκα,να καθεται να διαβασει στο ποταμι,να κανει ποδηλατο και τοσα πολλα αλλα! Αφιερωσε 2 γεματες μερες για να το χαρεις γτ πραγματικα αξιζει (εξαλλου στις 11 μερες θα χρειαστεις και 2-3 μερες χαλαρωμα ;) ) ελπιζω να βοηθησα :)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Οπως ακριβως στα εγραψε ο φιλος desiro,απλα να προσθεσω οτι το Eagle s nest αξιζει μονο με καλο καιρο.Επισης για τη Wolfgangsee,απο το Salzburg πολυ κοντα ειναι το πολυ ομορφο παραλιμνιο χωριο St.Gilgen κι απο εκει με καραβακι στο St.Wolfgang.Απο εκει με τρενακι-με αρκετα τσουχτερη τιμη- ανεβαινεις σε μια κορυφη με υπεροχη θεα σε 4 λιμνες,εχει κι ενα hotel-restaurant εκει.Και παλι βεβαια ο καιρος θα παιξει το ρολο του.Παντως,οπως γνωριζεις,δεν μπορεις να τα δεις ολα γιατι οι ομορφιες της περιοχης ειναι ανεξαντλητες.Κανε καποιες επιλογες και φροντισε να εχεις μερες χαλαρωσης.Το σιγουρο ειναι οτι θα περασεις υπεροχα κι οτι πιθανοτατα θα ξαναπας για να συμπληρωσεις τα κενα.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
68
Ευχαριστω για τις προτασεις. Μαλλον η Χαιδελβεργη οντως θα παραμερισθει, αφου πεφτει λιγο μακρια. Κι επειδη θελω να περασω κι απο Ίνγκολσταντ, δεν αποκλειεται να κανω μια βολτα και Νυρεμβεργη, οποτε δεν πιστευω να περισεψει χρονος και αντοχες..Για Oberstaufen εχει κανεις αποψη?
Το Ιννσμπρουκ θα το γυρισω αρκετα νομιζω, βολευει και το ξενοδοχειο που ειναι εντελως κεντρο..
Α κατι που ειχα απορια, επειδη εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις για το θεμα του παρκινγκ..Να το παρκαρω παντα μονο σε παρκινγκ επι πληρωμη ή μπορω να βρισκω και ελευθερες θεσεις ανετα? Μιλαω για τις επισκεψεις στα χωρια και τις πολεις, γιατι στα ξενοδοχεια θα το παρκαρω στο παρκινγκ τους.

greco, αυτο λες http://www.franzlshuette.at/ μαλλον ε?
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστω για τις προτασεις. Μαλλον η Χαιδελβεργη οντως θα παραμερισθει, αφου πεφτει λιγο μακρια. Κι επειδη θελω να περασω κι απο Ίνγκολσταντ, δεν αποκλειεται να κανω μια βολτα και Νυρεμβεργη, οποτε δεν πιστευω να περισεψει χρονος και αντοχες..Για Oberstaufen εχει κανεις αποψη?
Το Ιννσμπρουκ θα το γυρισω αρκετα νομιζω, βολευει και το ξενοδοχειο που ειναι εντελως κεντρο..
Α κατι που ειχα απορια, επειδη εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις για το θεμα του παρκινγκ..Να το παρκαρω παντα μονο σε παρκινγκ επι πληρωμη ή μπορω να βρισκω και ελευθερες θεσεις ανετα? Μιλαω για τις επισκεψεις στα χωρια και τις πολεις, γιατι στα ξενοδοχεια θα το παρκαρω στο παρκινγκ τους.

greco, αυτο λες http://www.franzlshuette.at/ μαλλον ε?
Το κάθε χωριό είναι διαφορετικό!! Στο Hallstatt πχ έχει 3-4 μεγάλα πάρκινγκ και παρκάρεις αναγκαστικά εκεί επί πληρωμή!! Στο Mittenwald το ίδιο (πολύ μικρότερα τα πάρκινγκ βέβαια)!! Γενικά σπάνια θα βρείς ελεύθερες θέσεις αλλά για 1-2 ώρες το κόστος θα είναι πολύ μικρό οπότε δεν σ' απασχολεί!!Θα έχει παρκόμετρα δίπλα αλλά αν θυμάμαι καλά γύρω στο 2Ε η ώρα κυμαινόταν!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ειναι το Schafbergspitze hotel.
 

pmoromalos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα στην όμορφη παρεα

Σκεπτόμαστε η γυναίκα μου και εγω με ένα ζευγάρι να ταξιδέψουμε Αυστρία για 6 με 7 διανυκτερεύσεις.

Φτάνουμε Μονάχο, νοικιάζουμε αμάξι και πηγαίνουμε προς Αυστρία , σας παραθέτω αναλυτικά το δρομολόγιο , τα μέρη και τις διανυκτερεύσεις που σκάφτομαι να κάνουμε με την προϋπόθεση ότι θα φτάσουμε πρωι.

Πρωτη μερα

Mοναχο

· Tengersee. (45 λεπτα απο Αεροδρομιο)

· Achenkirch (50 λεπτα από Tengersee.) λίμνη Achensee.

· Maurach– κωμόπολη

· Innsbruck. Διαμονη - Βολτα στη πολη (50 λεπτα από Achenkirch)


Δευτερη μερα

· Innsbruck. Βολτα στη πολη

· Neuschwanstein και Hohenschwangau Castle (60 λεπτα από Zugspitze.)

· Zugspitze το ψηλοτερο βουνο ανεβαινεις με τελεφερι 50 ευρω, (60 λεπτα από Innsbruck.)

· Partnachklamm (60 λεπτα από Zugspitze.)

· Innsbruck. Διαμονη



Τριτη μερα (Ισως και η πιο δυσκολη)

Schafberg . (57 λεπτα από Salzburg)

· Salzburg . (Διαμονη)



Έκτη μέρα

· Berchtesgaden (35 λεπτα από Salzburg)

· Koenigssee (10 λεπτα από Berchtesgaden)

· Αετοφωλιά του Χίτλερ και να θαυμάσουμε την υπέροχη θέα προς τις Άλπεις

Kehlsteinhaus (10 λεπτα από Koenigssee)

· Salzburg . (Διαμονη) (επιστροφη 40 λεπτα)



Εβδόμη μερα

· Gollinger Wasserfall (35 λεπτα από Salzburg)

· Golling an der Salzach. (10 λεπτα από Gollinger Wasserfall)

· Eisriesenwelt (30 λεπτα από Gollinger Wasserfall)

· Halstatt (80 λεπτα από Eisriesenwelt)

· Salzburg . (Διαμονη) (επιστροφη 80 λεπτα)



Ογδόη μέρα

· Επιστροφη στο Mοναχο (120 λεπτα από Salzburg).

· Βολτα στο Μοναχο και αναχώρηση




Εχω καποιους προβληματισμους και θα ηθελα τη βοηθεια σας…

1. Εάν κάθε μερα είναι αρκετος ο χρονοα για να κανουμε αυτά που εχω βαλει ?

2. Εάν γνωριζει κανεις σε αυτά τα μερη πόση ωρα περιπου θα χρειαστουμε ?

3. Δραστηριοτητες που μπορουμε να κανουμε σε αυτά τα μερη ?

4. Εάν υπαρχει κατι άλλο που αξιζει παρα πολύ να δουμε ?

5. Οποιαδήποτε πληροφορία προκειμένου να με βοηθησετε με την οργάνωση θα ειναι ευπροσδεκτη..


Ευχαριστω εκ των προτερων. ‘ελπιζω να μην σας κουρασα’
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom