Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

Μηνύματα
7
Likes
0
σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, έκλεισα τα ξενοδοχεία και όλα καλά.
μια τελευταία ερώτηση μόνο, τα χιονολάστιχα είναι απαραίτητα για Βαυαρία?
απ' ότι ξέρω καταργήθηκε ο νόμος που ήθελε υποχρεωτικά τα χιονολάστιχα κατά την ενοικίαση του αυτοκινήτου.
είναι αναγκαία ή θα δεν θα έχω πρόβλημα και χωρίς αυτά στους autoban?

υ.γ απ' οτι καταλαβαίνετε προσπαθώ να ψαλιδίσω το budget...
 
Μηνύματα
7
Likes
0
άλλαξε δρομολόγια η Λουφτχάνσα και επειδή δεν μας βόλευαν οι ώρες, το πήγαινε εισιτήριο το κάναμε τελικά για Φρανκφούρτη (αντί Μονάχου). Αυτό βέβαια δεν μας χάλασε γιατί η πρώτη διανυκτέρευση μας είναι στο Rothenburg.
Η ερώτησις είναι με ποιά πόλη να συνδυάσουμε τη πρώτη μέρα στο Rothenburg?

Βουρτσμπουργκ, Βαμβέργη ή κάποια άλλη?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
To Wurzburg είναι σχεδόν πάνω στο δρόμο σου από Φρανκφούρτη για Rothenburg. Οπότε, μπορείς να κάνεις μια στάση εκεί να το δεις και να συνεχίσεις.

Η Βαμβέργη είναι αρκετά πιο μακριά.
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Χαίρετε..!
Το καλοκαιράκι,θα φιλοξενηθώ σε μία φίλη μου στο Μόναχο ίσως4-5 μέρες,ακομη δεν ξέρω κ λέμε να έρθει Μόναχο ο φίλος μου κ να κάνουμε ένα road trip..το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν αυτο το προγραμμα που έχουμε σκεφτεί βγαινει σε περίπου 7-8 μέρες.Παρακάτω είναι ο χάρτης από google maps-βγαίνει λίγο(?) σεντόνι...συγνώμη! https://maps.google.com/maps?saddr=...eRzF9mLF9SrgMAQ&oq=mu&dirflg=t&mra=ls&t=m&z=8


σκέφτομαι 2 δ/ν Salzburg,1 Innsbruck,1 Ulm,1 Rothenburg 1 Nurnberg και βλέπουμε...εσείς τι λέτε?Που πρέπει να αφιερώσω περισσότερο χρόνο?
Γενικώς κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!:)
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καταρχήν σου εύχομαι να περάσεις όμορφα, αν και το θεωρώ δεδομένο! Για Γερμανία δεν μπορώ να σου πω, αλλά απο Αυστρία έχω αρκετή εμπειρία. Το Salzburg είναι μικρό και ίσως οι 2 διανυκτερεύσεις είναι πολλές εφόσον δεν έχεις αρκετό χρόνο για το συνολικό ταξίδι. Εκτός αν το έχεις σαν βάση για να δεις κάποια μέρη τριγύρω αλλά τα βασικά τα βλέπεις κάνοντας στάσεις στο δρόμο προς Hallstatt, όπως πχ φεύγοντας απο Salzburg μπορείς να πιεις εναν καφέ δίπλα στη λίμνη στο Fuschl am See ή να κάνεις μια βόλτα στο Bad Ischl. Αν μπορούσες να κάνεις και καμία διανυκτέρευση σε ενα αγροτόσπιτο οπουδήποτε στην Αυστρία ή την Γερμανία θα ήταν ωραία εμπειρία. Φυσικά πάντα είναι θέμα γούστου όλα αυτά. Εγω βασικά στα road trip είμαι βλέποντας και κάνοντας. Δεν κλείνω απο πριν διανυκτερεύσεις για να είμαι πιο ελεύθερη.
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Καταρχήν σου εύχομαι να περάσεις όμορφα, αν και το θεωρώ δεδομένο! Για Γερμανία δεν μπορώ να σου πω, αλλά απο Αυστρία έχω αρκετή εμπειρία. Το Salzburg είναι μικρό και ίσως οι 2 διανυκτερεύσεις είναι πολλές εφόσον δεν έχεις αρκετό χρόνο για το συνολικό ταξίδι. Εκτός αν το έχεις σαν βάση για να δεις κάποια μέρη τριγύρω αλλά τα βασικά τα βλέπεις κάνοντας στάσεις στο δρόμο προς Hallstatt, όπως πχ φεύγοντας απο Salzburg μπορείς να πιεις εναν καφέ δίπλα στη λίμνη στο Fuschl am See ή να κάνεις μια βόλτα στο Bad Ischl. Αν μπορούσες να κάνεις και καμία διανυκτέρευση σε ενα αγροτόσπιτο οπουδήποτε στην Αυστρία ή την Γερμανία θα ήταν ωραία εμπειρία. Φυσικά πάντα είναι θέμα γούστου όλα αυτά. Εγω βασικά στα road trip είμαι βλέποντας και κάνοντας. Δεν κλείνω απο πριν διανυκτερεύσεις για να είμαι πιο ελεύθερη.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου!:D
θα ήταν πολύ ωραία να το κάναμε κ εμείς αυτό,αλλά αν δεν τα κλείσω αφενός θα αγχωθώ ΠΑΡΑ πολύ αφετέρου θεωρώ ότι θα ανέβει αρκετά το κόστος!
Για Ιννσμπρουκ 1 μέρα το θεωρείς λίγο?Δεδομένου βέβαια ότι δεν το έχω ξαναεπισκεφθεί..
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σου!Σου παραθετω την ιστορια μου απο το δικο μου ταξιδι σε εκεινες τις περιοχες.Απλα θα σε συμβουλευα να μην προσπαθησεις να δεις οσο πιο πολλα μπορεις γιατι ετσι και θα κουραστειτε,και δεν τα ευχαριστηθειτε.
Καλα να περασεις!
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...ED%E7-%EA%EF%EC%EF-car-full-crazy-people.html
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Φωτεινή θα σου έστλνα π.μ αλλά ακόμη δεν μπορώ!
Διάβασα την ιστορία σου...πολύ όμορφη!!πραγματικά!Και οι φωτογραφίες τέλειες!Αρχικά αυτό το ταξίδι σκεφτόμασταν να κάνουμε,αλλά επειδή θα νοικιάσουμε αυτοκινητο αν το αφήναμε πχ Μιλάνο θα ήταν πάρα πολύ πιο ακριβό!Εσύ πόσες μέρες προτείνεις Σαλτσμπουργκ κ Ιννσμπρουκ?Εχω πάει Βιέννη,δεν ενθουσιάστηκα,γι'αυτό κ ρωτάω...βέβαια όλα είναι υποκειμενικά!:D
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το Salzburg ειναι σαν μια μικρη Βιεννη,απιστευτα τουριστικη βεβαια,τετοιον κοσμο συνωστισμενο δεν ειχα ξανασυναντησει ποτε μου,μεχρι που το περασμενο καλοκαιρι βρεθηκα στην Πραγα και ειδα την τουριστιλα σε ολο της το μεγαλειο...
Θα σου προτεινα το Salzburg να το κανεις σαν μονοημερη απο το Μοναχο,μιας και δεν σε ενθουσιασε η Βιεννη.Θα ηταν πολυ πιο καλο να διανυκτερευσεις καπου κοντα στο Hallstatt και απο εκει να κανεις 2-3 εκδρομουλες αν θες.
Στο Ινσμπρουκ δεν ειχα παει (εκατσε φρονιμητης εκεινη την ημερα),οποτε δεν μπορω να σου πω τιποτα επ'αυτου.Σιγουρα θα αξιζει το μουσειο Swarovski που ειναι εξω απο την πολη,και η πολη βεβαια θα ειναι κατι το διαφορετικο.
Εσυ τι θες;Μουσεια και ιστοριες,ή φυση;Γιατι παιζει μεγαλο και σημαντικο ρολο ολο αυτο.
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Φύση,τοπία,λίμνες,λουλούδια!!Γι'αυτό άλλωστε φαγώθηκα να πάμε καλοκαίρι γιατί χειμώνα με τετοια κρύα εκεί δεν θα το ευχαριστιόμουν!! ;)
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ωραια...
Τοτε κανε το εξης.Βρες 2 χωριουδακια,ενα στις Αυστριακες και ενα στις Βαυαρικες Αλπεις,τα οποια να ειναι σε βολικο σημειο και απο εκει κανε εκδρομες καθημερινα.
Κοινως "σπασε" στα 2 το ταξιδι,ή και στα 3.
Φυσικα αυτο ειναι πιο ευκολο,τωρα αν δεν εχετε προβλημα να αλλαζετε ξενοδοχεια καθε μερα τοτε απλα ψαξε τις περιοχες και αποφασισε τις διανυκτερευσεις σου.Σου παραθετω το site απο το οποιο εκλεισα το δωματιο μου στις Αλπεις,που πιανει ολες τις Αλπεις,και σου εχει ολες τις περιοχες και τα χωρια ανα χωρα.Δες φωτο απο τα χωρια,το σημειο που βρισκονται,μπες και στο viamichelin να βλεπεις τις αποστασεις και φτιαξε το πλανο σου.
Παντως να ξερεις,οσο πιο ψηλα,τοσο πιο καλα...
Και κατι αλλο,αυτα που θα δεις ειναι πολυ πιο ομορφα απο αυτα που βλεπεις στις φωτο.Απλα διαλεξε ψιλοτουριστικα μερη,μην πεφτει το μαυρο σκοταδι και δεν κυκλοφορει κανεις...
http://www.tiscover.com/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom