Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ετσι ετσι δωσε στο λαο Info φιλεναδα γιατι χανομαστε!πρεπει να οργανωθω αμεσα λεμε!τελικα 2 μερες είναι πολλες για μοναχο?σε σχεση με νυρεμβεργη?
μπας κι εχεις χρονο να μας πεταξεις καμια ταξιδιωτικη ιστορια?
2 μερες Μοναχο,1 μερα Νυρεμβεργη...νομιζω το καλυτερο....ταξιδιωτικη ιστορια μπαααα....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@sofianaxos . Φτανεις 8.05 στο Μοναχο και θα παρεις τρενο 9.45; Γιατι δεν παιρνεις πιο νωρις για Hauptbahnhof (δεν εχει; ) και μετα να παρεις για Salzburg με την ησυχια σου, μην εισαι και με την ψυχη στο στομα;

Αυτο με τις 6 το πρωι. Πρεπει να εχεις φτασει αεροδρομιο γιατι ετσι κι αλλιως το εισιτηριο δεν το επικυρωνεις οποτε δεν μπορει να ξερει ο ελεγκτης τι ωρα μπηκες (μπορει να μπηκες και μετα τις 6). Αλλα μεταξυ μας αν πετας στις 8 και εχεις να παραδωσεις και αποσκευη πρεπει ετσι κι αλλιως να εισαι στο αεροδρομιο πριν τις 6.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
794
Likes
274
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
@sofianaxos . Φτανεις 8.05 στο Μοναχο και θα παρεις τρενο 9.45; Γιατι δεν παιρνεις πιο νωρις για Hauptbahnhof (δεν εχει; ) και μετα να παρεις για Salzburg με την ησυχια σου, μην εισαι και με την ψυχη στο στομα;

Αυτο με τις 6 το πρωι. Πρεπει να εχεις φτασει αεροδρομιο γιατι ετσι κι αλλιως το εισιτηριο δεν το επικυρωνεις οποτε δεν μπορει να ξερει ο ελεγκτης τι ωρα μπηκες (μπορει να μπηκες και μετα τις 6). Αλλα μεταξυ μας αν πετας στις 8 και εχεις να παραδωσεις και αποσκευη πρεπει ετσι κι αλλιως να εισαι στο αεροδρομιο πριν τις 6.
tripakia ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έλεγα να αφήσω αρκετό χρόνο μεταξύ της πτήσης και του τρένου γιατί δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται και μετά ήθελα να βγάλω online εισιτήριο που ήταν σε προσφορά 19 ευρώ (αντί να πληρώσω ξεχωριστό από το αεροδρόμιο προς το κέντρο και μετά άλλο για το Salzburg). Αλλά για να μην αγχώνομαι αποφάσισα να βγάλω εκείνη την μέρα ένα bayern ticket και έτσι να μαι καλυμμένη.
Για την επιστροφή η πτήση μου είναι για την ακρίβεια 9 παρά το πρωί οπότε υπολόγιζα να χω μπει στο τρένο γύρω στις 6 παρά, γιατί είχα την εντύπωση ότι η χρονική διάρκεια ισχύει όπως στα δικά μας εισιτήρια, που αν είσαι μέσα πριν την λήξη του εισιτηρίου δεν έχεις θέμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για την επιστροφή η πτήση μου είναι για την ακρίβεια 9 παρά το πρωί οπότε υπολόγιζα να χω μπει στο τρένο γύρω στις 6 παρά, γιατί είχα την εντύπωση ότι η χρονική διάρκεια ισχύει όπως στα δικά μας εισιτήρια, που αν είσαι μέσα πριν την λήξη του εισιτηρίου δεν έχεις θέμα.
Γι αυτο σου εκανα την διευκρινιση πως ειναι εισιτηριο που δεν ακυρωνεται. Καλου κακου ρωτα κιολας.

Tips: 1. Πηγαινε βγαλε εισιτηριο στο γκισε-ρεσεψιον, κατι τετοιο που εχει απεναντι απο την κυλιομενη για την αποβαθρα. Στα μηχανηματα συνωστιζεται πολυς κοσμος και ισως ειναι πιο χρονοβορο, εκτος κι αν ειναι αδεια τα μηχανηματα και εχει ουρα στο γκισε).

2. Για ο,τι χρειαστεις για Μοναχο (ισως και για τα περιξ) ρωτα την @Krazykat ειναι ατσιδα. Εμενα να φανταστεις μου φτιαξε προγραμμα για 4-5 ωρες (με σαφηνεια και λεπτομερεια)

3. Και το κοριτσι που τρυπα (βλ. @karfitsa ) ρωτα το, τωρα που τα 'χει φρεσκα (πριν αρχισει να επιδρα το Αλτσχαιμερ)
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διόδια δεν έχει στη Γερμανία. Στην αυστρία φτάνοντας στα σύνορα( θα το καταλάβεις από τις πινακίδες) θα σταματήσεις σε ένα πρατήριο να προμηθυτείς βινιέτα που κοστίζει € 8,50. Για χιόνι μη σε απασχολεί. Είναι πολύ οργανωμένοι και με χιονολάστιχα ( τα οποία είναι υποχρεωτικά) δεν θα έχεις πρόβλημα. Η ξενάγηση στο neaunweinstein διαρκεί κατι παραπάνω από μισή ωρα. Υπολόγιζε άλλο τόσο να ανέβεις στο κάστρο από το πάρκιν και βεβαίως την περίπτωση να βρείς ουρές. Τουλάχιστον 2 ώρες. Το hallstatt είναι μικρό. Εμείς όταν πήγαμε είχε άσχημο καιρό, χιόνιζε και τα πάντα ήταν κλειστά. Αν ο καιρός είναι καλός είναι πολύ όμορφα για βολτούλα και καφεδάκι.
Θα μου πρότεινες μια επίσκεψη στο κάστρο? Θα μπορούσα πχ να κάνω τη διαδρομή χωρίς να μπώ και να φτάσω μέχρι την είσοδο για να βγάλω ωραίες φωτογραφίες? Ή θα αρκεστώ σε φωτογραφίες πολύ μακρινές αν επιλέξω να μην το επισκεφτώ εσωτερικά?
Όσο για το Hallstatt γνωρίζω ότι είναι μικρό,υπολογίζω μια ωρίτσα να το γυρίσω και να χαζέψω τη λίμνη και τα σοκάκια και καμια ωρα να χαλαρωσω απολαμβανοντας καφεδάκι!!
Έχεις να προτείνεις καλό και οικονομικό φαγητό (περίπου 20-25Ε το άτομο) για κάποιο από τα Salzburg,Innbruck,Fussen?

Ωραιο προγραμμα,ισως η δευτερη μερα ειναι λιγο φορτωμενη...Ισως αντι για την Achensee προτιμοτερη ειναι η Konigsee,κοντα στο Berchtesgaden,πραγματικα πανεμορφη.
Φίλε Greco τελικά απότι διάβασα η Φωλιά του Αετού είναι κλειστή εκείνη την περίοδο οπότε μάλλον θα αρκεστώ σε μια επίσκεψη στην koenigsee εκείνη τη μέρα!! αν μπορούσες να με διαφωτίσεις πχ τι πρόγραμμα να ακολουθήσω σε εκείνο το σημείο (Berchtesdgaden,Koenigsee) θα σου ήμουν ευγνώμων!!
Όσο για τη 3η μέρα ίσως έχεις δίκιο...αν θα έχω επισκεφτεί την προηγούμενη μέρα την Koenigsee ίσως η επίσκεψη στην Achensee αφού θα μου περιορίσει και την ώρα στο innsbruck να είναι υπερβολή!!!

Η Konigssee είναι πανέμορφη και καταπληκτική η διαδρομή με το καραβάκι.
10655-1384983052-8674511e6f0666fccb57fbb4566b09c6.jpg
Φίλε Chris επειδη βλέπω ότι ακολουθήσαμε παρόμοιο πρόγραμμα και θα με βοηθούσες πολύ έχεις καμια ιστορία με τα μέρη εκεί? Ή να σε ρωτήσω ότι χριεάζομαι και να με διαφωτίσεις? :)
 
Last edited by a moderator:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Θα μου πρότεινες μια επίσκεψη στο κάστρο? Θα μπορούσα πχ να κάνω τη διαδρομή χωρίς να μπώ και να φτάσω μέχρι την είσοδο για να βγάλω ωραίες φωτογραφίες? Ή θα αρκεστώ σε φωτογραφίες πολύ μακρινές αν επιλέξω να μην το επισκεφτώ εσωτερικά?
Εμείς δεν μπήκαμε μέσα γιατί δε μας ενδιέφερε το εσωτερικό. Μια χαρά φωτογραφίες βγάζεις απ'έξω.
Αν την εποχή που θα πας δεν είναι κλειστή και η Marienbrucke, ακόμα καλύτερα.
Η παρακάτω ιστορία έχει χρήσιμες πληροφορίες και λεπτομέρειες για το κάστρο:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Παλάτι-linderhof-κάστρο-neuschwanstein.47745/
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.103
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Φίλε Chris επειδη βλέπω ότι ακολουθήσαμε παρόμοιο πρόγραμμα και θα με βοηθούσες πολύ έχεις καμια ιστορία με τα μέρη εκεί? Ή να σε ρωτήσω ότι χριεάζομαι και να με διαφωτίσεις? :)
Ιστορία δεν έχω γράψει. Διάβασε αυτή που σου προτείνει η Anny.
Πάντως αν μπορώ να βοηθήσω για οτιδήποτε άλλο, πολύ ευχαρίστως.
ΥΓ. Στην Konigssee να πάρετε το καραβάκι και να πάτε μια βόλτα μέχρι το τέρμα όπου υπάρχει μια δεύτερη λιμνούλα πολύ όμορφη.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ιστορία δεν έχω γράψει. Διάβασε αυτή που σου προτείνει η Anny.
Πάντως αν μπορώ να βοηθήσω για οτιδήποτε άλλο, πολύ ευχαρίστως.
ΥΓ. Στην Konigssee να πάρετε το καραβάκι και να πάτε μια βόλτα μέχρι το τέρμα όπου υπάρχει μια δεύτερη λιμνούλα πολύ όμορφη.
Ναι όντως πολύ ωραία η ιστορία...Αν και ψιλοκατέληξα να μην επισκεφτώ εσωτερικά το κάστρο γτ νομιζω θα σπαταλήσω πολύ ώρα μιας και εκείνη τη μέρα θα έχω ξεκινήσει πρωί από Innsbruck και θα έχω στόχο να επισκεφτώ mittenwald,obberamergau (που από αυτά που ακούω δεν πρέεπει να χάσω),να προλάβω μέρα το κάστρο και να τακτοποιηθώ και στο fussen για να κάνω και μια βόλτα και εκεί!!!Στο Linderhof έτσι κι αλλιώς λίγω πίεσης χρόνου δεν το είχα στο πρόγραμμα!!
Στο Innsbruck είναι τπτ must see?γτ βλέπω ότι δεν έχει τόσα αξιοθέατα όσο το Salzburg!!!
επίσης στη διαδρομή από Salzburg για Innsbruck η διαδρομή από μόνη της θα με αποζημειώσει ή έχεις να προτείνεις κάποια χωριά για επίσκεψη?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Φίλε Greco τελικά απότι διάβασα η Φωλιά του Αετού είναι κλειστή εκείνη την περίοδο οπότε μάλλον θα αρκεστώ σε μια επίσκεψη στην koenigsee εκείνη τη μέρα!! αν μπορούσες να με διαφωτίσεις πχ τι πρόγραμμα να ακολουθήσω σε εκείνο το σημείο (Berchtesdgaden,Koenigsee) θα σου ήμουν ευγνώμων!!
Όσο για τη 3η μέρα ίσως έχεις δίκιο...αν θα έχω επισκεφτεί την προηγούμενη μέρα την Koenigsee ίσως η επίσκεψη στην Achensee αφού θα μου περιορίσει και την ώρα στο innsbruck να είναι υπερβολή!!!
Θεωρω τη συγκεκριμενη λιμνη την ωραιοτερη της περιοχης,εγω πηρα το καραβακι μεχρι την εκκλησια του Αγιου Βαρθολομαιου,απο τα πιο φωταγραφημενα σημεια της Βαυαριας,πολυ γραφικα και με ταβερνες-βεβαια ειχα παει καλοκαιρι.Οπως πολυ σωστα λεει ο Chris,μπορεις να πας μεχρι το τελος της λιμνης κι απο εκει μετα απο συντομη πεζοπορια φθανεις σε αλλη-πανεμορφη λενε-λιμνουλα την Obersee,αλλα εγω δεν ειχα χρονο και δεν πηγα.Γενικα,θελει καλο προγραμματισμο γιατι φανταζομαι λογω εποχης θα εχει λιγοτερα δρομολογια,φροντισε να εχεις χρονο μπροστα σου.Αλλα και το ιδιο το χωριο το Berchtesgaden ειναι πολυ γραφικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.123
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom