road trip Ελλάδα

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
χαίρεται, 6 με 17 Σεπτεμβρίου θα έρθουν στην Ελλάδα 3 φιλαράκια μου από Αγγλία και Γερμανία. 15 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να είμαστε στην Πάργα μιας και παντρεύεται εκεί ο αδερφός ενός εκ των φίλων μου. σκέφτομαι λοιπόν με αφετηρία την Λάρισα οπού μένω να τους πάω πρωτα στο Πήλιο για 2-3 μέρες κάπου στον άι Γιάννη. στη συνέχεια να πάμε δυτικά σε Λευκάδα Συβοτα και Πάργα (λόγο του γάμου). θα ήθελα γνώμες και συμβουλές για το δυτικό κυρίως κομμάτι του ταξιδιού μιας και δεν έχω πάει σε εκείνα τα μέρη. αν και που έχει κάμπινγκ και γενικά που είναι καλά να πάμε. ο στόχος είναι να αγαπήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο την χώρα μας! ευχαριστώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα τους πας πρώτα μια μέρα στα Μετέωρα. Δίπλα είσαι, και θα πάθουν πλάκα. Μετά βλέπεις...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Νομίζω πως αξιζει και μια βόλτα στα Ζαγοροχώρια.... Αφού θα πας προς τα εκει φτάνοντας στα Γιάννενα πας μια 1-2 μέρες στο Ζαγόρι και μετά κατεβαίνεις προς Πάργα!
Αλλη επιλογή είναι και μια βόλτα στη Λευκάδα να δούνε τη δυτική πλευρά του νησιού με τις υπέροχες παραλίες!
Το θέμα είναι τι προτιμάτε; Αραχτοί στις παραλίες; road trip με αρκετούς προορισμούς; Βουνό; Θάλασσα κλπ κλπ...;

* Θες αποκλειστικά κάμπινγκ;
Δες αν θέλεις http://www.porosbeach.com.gr/gr/home/index.html
http://www.pargacamping.gr/
και άλλα πολλά στην περιοχή Λυχνος, Πρέβεζα....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
θα ήθελα γνώμες και συμβουλές για το δυτικό κυρίως κομμάτι του ταξιδιού μιας και δεν έχω πάει σε εκείνα τα μέρη. αν και που έχει κάμπινγκ και γενικά που είναι καλά να πάμε. ο στόχος είναι να αγαπήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο την χώρα μας! ευχαριστώ.
Οι ακτές της Θεσπρωτίας είναι όμορφες και η διαδρομή από Ηγουμενίτσα για Πάργα ενδιαφέρουσα. Για την Πάργα δεν θα σου πω τίποτα γιατί μάλλον ξέρεις ή θα διαβάσεις και αλλού.

Όμορφο μέρος (και με υποδομές) είναι η Πέρδικα όπου μάλλον θα κάνετε στάση (τουλάχιστον για την θέα). Τα Σύβοτα, σαν χωριό, εκτός του παραλιακού μετώπου (λιμανάκι, πάρκο) δεν παρουσιάζουν κάτι διαφορετικό από άλλα αντίστοιχα μέρη στην Ελλάδα. Πολλές μονάδες με ενοικιαζόμενα δωμάτια ή μικρά ξενοδοχεία. Ενδιαφέρον παρουσιάζει ο Άγιος Νικόλαος (ψηλά στο λόφο - δύσκολος και στενός δρόμος). Πολύ όμορφος κόλπος - φοβερή θέα από ψηλά, πολλά σκάφη "αρόδο"). Υπάρχει και αξιόλογη ξενοδοχειακή μονάδα με πρόσβαση στην παραλία.

Ένα συμπαθητικό κάμπινγκ κοντά στην Ηγουμενίτσα, με καλή παραλία αλλά και πράσινο είναι το Καλάμι:

Camping Kalami Beach online

Campsite Kalami Beach

Panoramio - Photo of Κάμπινγκ Καλάμι, παραλία

Για γραφικό ταβερνάκι στην Ηγουμενίτσα, κυριολεκτικά πάνω στο κύμα, με θέα στην πόλη και φρέσκο ψάρι, κατευθυνθείτε νότια, κάπου 2 χλμ. μετά το νέο λιμάνι. Θα δείτε πινακίδες και τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Πιστεύω το Πήλιο φαντάζει ως μία πολύ ωραία επιλογή για τους ξένους φίλους σου, από τη στιγμή που τα συνδυάζει όλα (βουνό, θάλασσα, αρχιτεκτονική, κτλ).

Από εκεί και πέρα, αν κατάλαβα καλά, έχετε στη διάθεσή σας 10 ημέρες περίπου, και αν βγάλεις τις ημέρες του γάμου στν Πάργα, σας μένουν περίπου 6-7 ολόκληρες ημέρες;

Τώρα είναι θέμα γούστου, όπως προανέφερε skoumpi. Τι προτιμάτε; παραλίες και μπάνια, βουνό και δροσιά, ή τουρισμό σε αστικό περιβάλλον, κανά μουσείο, κτλ;

Ας πούμε, εγώ θα έβαζα στο πρόγραμμά σας και μία-δύο ημέρες Γιάννενα, και τις υπόλοιπες Λευκάδα, όπως πρότεινες.

Για πες μας πάνω κάτω τι προτιμάτε για να κινηθούμε αναλόγως!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοπον,ξεκινας με συνδυασμο βουνου και παραλιας.

Ξεκινας απο Λαρισα.

Πας μια μερα Καλλιπευκη για να θαυμασουν τον Ολυμπο και το ωραιο δασος που εχει εκει το χωριο(μαζι μετα ψητα!!).

Συνεχιζεις,απο το δρομο καλλιπευκη-παλαιος παντελεημονας, προς Πλαταμωνα-Αγιοκαμπο για να μεινετε μερικες μερες στην παραλιακη ζωνη,της Λαρισας θα ελεγα καλυτερα.

Επειτα να πατε μια βολτα προς το πηλιο.Να κανετε ενα μικρο τουρ εκει στα ωραια χωριουδακια.

Μετα μπορεις να πας οπως ειπε και ο taver προς μετεωρα.
Και αφου ο γαμος ειναι στην Παργα να κανετε και εκει κοντα καποιες βολτες.

Τωρα δεν ξερω ποσες μερες και που θα τις διαθεσεις.
Αυτο το κανεις εσυ!!
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
καταρχήν δεν θέλω να είμαστε μονίμως στον δρόμο οπότε δεν θα προσπαθήσω να τούς πάω παντού. δεύτερον λόγο και της καταγωγής τους δεν έχουν καλές παραλίες οπότε έμφαση λέω να δώσω εκεί, ωστόσο καλά θα είναι να δούνε και λίγο ορεινή Ελλάδα. τα μετέωρα είναι μια πολύ καλή ιδέα,το Παπιγκο επίσης. διάβασα και για τον Αχέροντα που είναι κοντά σχετικά σε Λευκάδα-Πάργα που θα κινηθούμε. για τα Ζαγόρια διάβασα καμπόσα αλλά δεν βρήκα κάπου να λέει που να πάμε για να κατασκηνώσουμε μια μέρα στον Βοϊδομάτη.
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
+1 για τα Μετέωρα. Εξαιρετική ιδέα.
Αφού θα κινηθείς δυτική κυρίως Ελλάδα, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξεις προς ανατολάς. Δοκίμασε Σύβοτα, Αχέροντα (άμα κάνει πολλή ζέστη βουτήξτε κιόλας αλλά με προσοχή γτ η θερμοκρασία ποταμού είναι σταθερά κάτω των 10 βαθμών κελσίου-μη σου μείνουν χαμογελαστοί), Βόνιτσα, Λευκάδα όπου εκτός από τις κλασικές δυτικές ακτές, κάνε τους μία βόλτα στα ορεινά του νησιού, (νομίζω Καρυές λέγεται το χωριό και θυμίζει πάρα πολύ κάποια μέρη του Πηλίου ) κι έπειτα πάρτε το καραβάκι να δουν και το Σκορπιό και τη σπηλιά του Παπανικολή (ελπίζω να μη φαντάζει εξαιρετικά μεγαλεπίβολο το σχέδιο). Αλλά μιας και θα πιάσεις την Ήπειρο για τα καλά, ε, μην παραλείψεις Γιάννενα-Ζαγοροχώρια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom