Γενικά Road trip Ευρώπη εν μέσω κορονοιού

tseligkas

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
Σήμερα πρώτη μέρα εκτός Ελλάδας
Αναχώρηση από Θεσσαλονίκη 8 το πρωί, άφιξη στο Στζέγκεντ 8 το βράδυ ( ώρα Ελλάδας)
Σύνορα Σκόπια - Ελλάδα 15 λεπτά, Σκόπια - Σερβία 40 λεπτά, Σερβία - Ουγγαρία 1 ώρα.
Το μόνο που ζήτησαν ήταν τα διαβατήρια.
Η Ουγγαρία είναι ορθάνοιχτη, μάσκες πουθενά, ούτε εξωτερικούς ούτε εσωτερικούς χώρους.
Μπήκαμε με μάσκες στο ξενοδοχείο και μόνο που δεν γέλασαν οι άνθρωποι.
Αύριο Βιέννη, οψόμεθα.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για εμάς τους ψεκασμένους, τι ισχύει? Πού μπορούμε να πάμε? Μπορώ να πάρω το αυτοκίνητο και να πάω Ευρώπη? Που θα χρειαστώ test? Κωνσταντινούπολη μπορώ να πάω?
 

tseligkas

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
2η ημέρα Βιέννη, στα σύνορα Ουγγαρίας - Αυστρίας ζήτησαν πιστοποιητικό εμβολιασμού για τους ενήλικες και για τα παιδιά κάτω των 12 τίποτα. Μάσκες σε εσωτερικούς χώρους και μέσα μεταφοράς, στους εξωτερικούς τίποτα.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
ουγγαρια πανω απο νοβισαντ εχει τυχει να κανουμε και 7 ωρες αλλα ηταν αυγουστο οταν γυριζουν οι τουρκοι στην ευρωπη αυτη την εποχη ισως λιγοτερο κοιτουσαν τις ελληνικες ταυτοτητες σαν εξωγηινα εγγραφα κανα τεταρτο στην ουρα
 

tseligkas

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
Από Αυστρία Τσεχία μέσω Ζνόγμο ( 303-38) είδαμε υπέροχα τοπία Αυστριακής και Τσέχικης επαρχίας, Δεν υπάρχουν σύνορα οπότε δεν μας ζητήθηκε τίποτα ( τζάμπα κάναμε τεστ στα παιδιά στη Βιέννη.
Από Τσεχία Γερμανία δεν υπάρχουν σύνορα οπότε περάσαμε ξαφνικά στη Γερμανία.
Στο ξενοδοχείο τίποτα.
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι εξαιτίας του κορονοιού δεν υπάρχουν τουρίστες και απολαμβάνουμε
πραγματικά τις πόλεις και τα αξιοθέατα με ελάχιστο κόσμο, δεν υπάρχουν ουρές πουθενά.
Επειδή τις περισσότερες περιοχές τις έχω επισκεφθεί πριν την έκρηξη του παγκόσμιου τουρισμού,
μου θυμίζουν αυτό ακριβώς, ανθρώπινες διακοπές.
Νομίζω είναι η καλύτερη περίοδος για όποιον σκέφτεται ταξίδι στο εξωτερικό, μόνο να προλάβει να ξεκινήσει γιατί διαβάζω ότι κοκκινίζουμε με γοργούς ρυθμούς.

Βιέννη ελάχιστος κόσμος, μόνο ντόπιοι.

Το ίδιο και στην Πράγα
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom