Γαλλία Ισπανία Ιταλία Μονακό Road trip Μιλάνο-Νότια Γαλλία-Βαρκελώνη

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
maska αλληλλοδιαβάζουμε τις Γαλλίες μας αυτή την περίοδο!:p Σε ευχαριστώ πολύ!
dafni σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια αλλά κυρίως για την ιστορία σου "αύρα μεσογειακή" που αποτέλεσε έμπνευση και πολύτιμη βοήθεια για το ταξίδι μας!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Pattyyy άψογη στις περιγραφές σου μέχρι τωρα ,αν και το μόνο'' κοινό κομματι ταξιδιού '' ειναι το como to bellagio και η Varenna μπορω να σε καταλάβω απόλυτα .

ιδανική κίνηση το φαγητό στο Vecchia Varenna !! η χριστίνα σερβίρει ακόμα άραγε :rolleyes:.

και μια φώτο του Vecchia

 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο! Η υπέροχη ιστορία σου για τις λίμνες έκανε την επίσκεψη στο Como εκ των ουκ άνευ. Η πρόταση του traveller αρχικά για το vecchia varenna έδωσε την ιδέα και στη συνέχεια οι φωτογραφίες σου με τα πιάτα ήταν η χαριστική βολή! Ήθελα να τα δοκιμάσω όλα!:p
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Pattyyy εσύ μπορεί να σκέφτεσαι να ξεκινήσεις την ορειβασία, αλλά εγώ με τις περιγραφές σου σκέφτομαι να κάνω μία επίσκεψη στην Κυανή Ακτή μόνο και μόνο για να δοκιμάσω κάθε κρουασάν σοκολάτας που κυκλοφορεί ελεύθερο! Όπως καταλαβαίνεις εγώ σε οδηγώ σε υγιή μονοπάτια και εσύ στην απόλυτη καταστροφή σιλουέτας:haha:... Δεν μπορώ να σου κρατήσω κακία όμως, οπότε αναμένω με ιδιαίτερη λιγούρα, εεε περιέργεια εννοούσα, την συνέχεια της ταξιδιωτικής-γαστρονομικής εμπειρίας σου...

ΥΓ. Ανταλλάσσω ορειβατικούς χάρτες με δοκιμή menu από Γαλλικές patisserie!:D
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Στην δουλειά μου δίνω καθημερινά συμβουλές για σωστή διατροφή και υγιεινό τρόπο ζωής! Πού να'ξεραν τι κάνω στον ελεύθερό μου χρόνο..:haha: Ορέστη το επόμενο κεφάλαιο που θα ακολουθήσει σήμερα είναι αυστηρώς ακατάλληλο για φυσιολάτρες και ορειβάτες. Εγώ προειδοποίησα! Αμαρτία ουκ έχω...:p
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Aπολαμβάνοντας τη ζωή στην Arles...

Μεσημεράκι πια καταφτάνουμε στην Arles. Εύκολα βρίσκουμε το Le Belvedere το ξενοδοχείο μας (thank you Dafni!). Βρίσκεται κεντρικότατα, στην παλιά πόλη στην Place Voltaire. Mε συνδυασμό σύγχρονης με μπαρόκ διακόσμησης και μια όμορφη θέα στην πλατεία κλέβει τις εντυπώσεις. Το λατρέψαμε! Η τιμή του απλού δίκλινου ήταν στα 70 ευρώ αλλά προτιμήσαμε το comfort δίκλινο για extra χώρο και άνεση στα 90 ευρώ. http://www.hotellebelvedere-arles.fr/index.php?page=hotel
Αφού ξεκουραστήκαμε και φρεσκαριστήκαμε 2-3 ώρες, ήμασταν έτοιμοι για εξερεύνηση της πόλης. Άραγε θα ανακαλύπταμε τους λόγους που αποτέλεσε δημιουργική έμπνευση για τον Βαν Γκογκ; Θα καταλαβαίναμε το γιατί τόσοι άνθρωποι ενθουσιάζονται μαζί της; Άραγε η Arles θα κατάφερνε να μας κλέψει την καρδιά; Χμμμ...Άνετα!
Ξεκινήσαμε κλασσικά περπατώντας την πόλη από άκρη σ'άκρη. Δεν είναι και μεγάλη άλλωστε. Διασχίσαμε στενά δρομάκια και όμορφες πλατείες (place forum, place de la democracie), θαυμάσαμε εκκλησίες (καθεδρικός Saint Trophine) και γραφικές γωνιές. Ώσπου την ώρα του δειλινού φτάσαμε στο ποτάμι. Δεν θα το χαρακτήριζα γραφικό αλλά την ώρα που το αντικρύσαμε φυσούσε δυνατός αέρας και το απολαύσαμε μόνοι μας. Τυλιγμένο στις μωβ αποχρώσεις του δειλινού και με τα ατμοσφαιρικά φώτα στις άκρες του να έχουν μόλις ανάψει κατάφερε να ασκήσει πάνω μας μια μυστηριώδη έλξη. Τι είναι όμως αυτό που κάνει την Arles τόσο ξεχωριστή; Η αίσθηση γοητευτικής παρακμής που αποπνέει, η τσιγγάνικη τσαχπινιά που την κάνει να ξεχωρίζει, οι σκοτεινές γωνιές της που αφήνουν την φαντασία να πλέκει ιστορίες μυστηρίου ή μήπως οι εθιστικές εμπειρίες ευζωισμού που προσφέρει; Μμμ..Μάλλον όλα αυτά και πολύ περισσότερα που μόνο βιώνοντας την αύρα αυτής της πόλης μπορεί κανείς να τα αντιληφθεί.
Βραδάκι πια καταλήξαμε για φαγητό σε ένα υπέροχο εστιατόριο, το Le Plaza ή La Paillote (μάλλον έχει μετονομαστεί) στην rue de docteur Fanton όπου απολαύσαμε την ιεροτελεστία του γαλλικού φαγητού. Ένα εναρκτήριο πιάτο, ένα ορεκτικό, ένα ενδιάμεσο πιάτο, ένα κυρίως και ένα επιδόρπιο αντιστοιχούσαν στον καθένα μας συν 2 φιάλες υπέροχο γαλλικό κρασί. Όλα τα πιάτα ήταν πολύ γευστικά (εκτός από ένα κατσικίσιο τυρί που μόνο εγώ κι ο Ντίνος τολμήσαμε να δοκιμάσουμε αλλά δεν μας άρεσε-dommage pour le fromage!). To δείπνο αυτό μας έμεινε αξέχαστο όμως όχι μόνο για την γευστική εμπειρία αλλά την ευρύτερη γαστρονομική. Τα πιάτα κατέφταναν στο τραπέζι μας με αρκετή χρονική απόσταση το ένα από το άλλο. Έτσι δεν επήλθε γρήγορα ο κορεσμός και αναμέναμε με ανυπομονησία το επόμενο πιάτο-έκπληξη. Το υπέροχο κρασί μας κρατούσε συντροφιά στα μεσοδιαστήματα...Μείναμε στο εστιατόριο περίπου 3 ώρες! Ήταν μια μαγική βραδιά...
Ξημερώνει Τρίτη. Το πρωινό είναι αφιερωμένο φυσικά στην Arles. Για άλλη μια φορά τριγυρνάμε στα δρομάκια της, κάνοντας όμως 3 κομβικές στάσεις! Αρχικά καθόμαστε για πρωινό σε ένα μικρό, γουστόζικο φούρνο-ζαχαροπλαστείο (patissier-chocolatier G.Leblanc). Ένα σφολιατοειδές που δοκίμασα με τυρί και κοτόπουλο ήταν τέλειο! Στη συνέχεια καθήσαμε για καφεδάκι σε ένα από τα 2 τραπεζάκια ενός μικροσκοπικού μαγαζιού που πουλούσε διάφορες ποικιλίες καφέ-σοκολάτας-τσαγιού. Τέλος, καταλήξαμε σε μία κάβα που μας τράβηξε την προσοχή. Εκεί προμηθευτήκαμε διάφορες φιάλες κρασιού (κριτήριο επιλογής το ένστικτο!) που με κόπο κατέφθασαν σώες και αβλαβείς στην πατρίδα! Και τα 3 αυτά μαγαζάκια είχαν "χαρακτήρα" και στυλ, φινέτσα και ποιότητα...Γι'αυτό και μετέτρεψαν μια πρωινή βόλτα σε αξέχαστη εμπειρία!
Με όλες μας τις αισθήσεις ηδονικά διεγερμένες και απόλυτα ικανοποιημένες αφήνουμε πίσω μας την πλανεύτρα μάγισσα του ταξιδιού και συνεχίζουμε την πορεία μας βορειοδυτικά. Η πόλη που τα τελευταία 4 χρόνια επιθυμούμε διακαώς να επισκεφτούμε βρίσκεται πλέον πολύ κοντά. Carcassonne, the legend! We are coming!
 
Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Eυχαριστώ που μου ξαναέφερες στη μνήμη μια από τις πιο αγαπημένες μου πόλεις. Έτσι είδα την Άρλ κι εγώ, με τον αέρα να φυσάει στο ποτάμι και το φως που αιχμαλώτισε ο Βαν Γκόγκ στους πίνακές του διάχυτο παντού. Ήταν το καλύτερο για να κλείσει όμορφα η μέρα. Thanks
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πολύ΄ωραία μέχρι εδώ pattyyy. Μας ανοίγεις την όρεξη.:)
Περιμένουμε και τη συνέχεια. Με λεπτομέρειες!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μας κατέστρεψες πρωί πρωί με όλα αυτά τα εδέσματα, τις φωτό, τις περιγραφές.....Θέλω να πάω τώρα, μπορώ;:D
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ χαιρομαι που σου άρεσε η Αρλ και που ένοιωσες τη γοητεια της....
(καλά εκανες και έκλεισες το comfort δωματιο στο belvedere.... το στανταρ ήταν πολύ πολύ μικρο):D
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Πολύ καλές επιλογές πόλεων κάνεις pattyyy. Ψάχνοντας κι εγώ μια μέρα για Γαλλία είχα σταθεί τυχαία στις Arles και Carcassone! Άντε να μάθουμε περισσότερα για την δεύτερη τώρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.296
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom