Γαλλία Ιταλία Road trip από Μιλάνο-Κυανή Ακτή

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Γεια σας παίδες! Αφορμή για να βρω αυτό το πολύ ενδιαφέρον φόρουμ ήταν η αναζήτηση
πληροφοριών για το επόμενο ταξίδι μου στο εξωτερικό. Μετά από πολλές αμφιταλαντεύσεις
μεταξύ των επιλογών μας, εγώ και οι συνταξιδιώτες μου καταλήξαμε να πάμε αεροπορικώς
Μιλάνο και από εκεί ενοίκιαση αυτοκινήτου και προορισμός οι Κάννες! Το ταξίδι θα λάβει χώρα από 22/3/09 εως 27/3/09. Έχουμε σκοπό να επισκεφτούμε τους εξής προορισμούς : Κόμο, Γένοβα, Ριβιέρα, Μονακό και φυσικά Κάννες. Τώρα είμαι στη φάση να κλέισω τα αεροπορικά.
Οπότε ότι έχει ο καθένας να μου πει σχετικά με το ταξίδι, περιμένω! Από την γνώμη του γενικά μέχρι εναλλακτικές διαδρομές, προορισμούς, αξιοθέατα, must, ξενοδοχεία κτλ.
Είμαι όλος μάτια να διαβάσω!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.961
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας παίδες! Αφορμή για να βρω αυτό το πολύ ενδιαφέρον φόρουμ ήταν η αναζήτηση
πληροφοριών για το επόμενο ταξίδι μου στο εξωτερικό. Μετά από πολλές αμφιταλαντεύσεις
μεταξύ των επιλογών μας, εγώ και οι συνταξιδιώτες μου καταλήξαμε να πάμε αεροπορικώς
Μιλάνο και από εκεί ενοίκιαση αυτοκινήτου και προορισμός οι Κάννες! Το ταξίδι θα λάβει χώρα από 22/3/09 εως 27/3/09. Έχουμε σκοπό να επισκεφτούμε τους εξής προορισμούς : Κόμο, Γένοβα, Ριβιέρα, Μονακό και φυσικά Κάννες. Τώρα είμαι στη φάση να κλέισω τα αεροπορικά.
Οπότε ότι έχει ο καθένας να μου πει σχετικά με το ταξίδι, περιμένω! Από την γνώμη του γενικά μέχρι εναλλακτικές διαδρομές, προορισμούς, αξιοθέατα, must, ξενοδοχεία κτλ.
Είμαι όλος μάτια να διαβάσω!!!!!

Μάρτιο στην Cote d' Azur? Είπαμε, καλή η low season, αλλά αυτό παραείναι.... Στη Μύκονο θα πηγαίνατε τέτοια εποχή? Μήπως να το ξανασκεφτόσασταν για λίγο αργότερα? [ Προσέχοντας να μην πέσετε πάνω στο grand prix του Μοντε Κάρλο 21-24/5/2009, και στο φεστιβάλ Καννών, 13-24/5/2009, όπου οι τιμές εκτοξεύονται ].
Από την άλλη, το low season έχει και τα καλά του. Θα αποφύγετε π.χ. το θρυλικό μποτιλιάρισμα στο δρόμο για το St. Tropez...

Πέραν από τα προφανή που θα έχετε βρεί κι αλλού:
1. Οπωσδήποτε κάντε πολλές πολλές φορές τη διαδρομή από τη Νικαια ως το Monte Carlo, και από τους 3 δρόμους (Grande Cornice, Moyenne Cornice, Basse Cornice).
2. Στο δρόμο για το St. Tropez, στάση οπωσδήποτε στο Port Grimaud.
3. Εκτός από τα παραλιακά, πηγαίντε οπωσδήποτε στη Grasse και στα χωριουδάκια πάνω από το Draguignan (Callas, Bargemon, κλπ).
4. Προσοχή στις ώρες του φαγητού. Οι Γάλοι δεν αστιεύονται. Ένα βράδυ βγήκαμε για φαγητό στη Νίκαια στις 21:50 και καταλήξαμε να φάμε στα MacDonalds - όλα τα εστιατόρια είχαν κλείσει.

Επίσης: Στο Κόμο, αυτό που αξίζει είναι η λίμνη, και οι βίλες ένθεν και κείθε. Όχι η ομώνυμη πόλη. Αφιερώστε μια μέρα τουλάχιστον, και κάντε το γύρο. Για την εποχή που θέλετε, ίσως αντί για Κυανή ακτή θα ήταν προτιμότερο να πάτε και στις υπόλοιπες λίμνες του Ιταλικού Βορρά.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Φίλε "taver", λίγο η απαντησή σου, λίγο το ότι χάσαμε μια προσφορά για Μιλάνο, το ταξίδι μάλλον άλλαξε! Τώρα λέμε να πάμε Ρώμη να κάτσουμε 1-2 μέρες και μετά βουρ για Μιλάνο!Με σταθμούς την Σιένα,Φλωρεντία,Μπολώνια κτλ. Σίγουρα δεν θα κάτσουμε πολύ σε αυτά τα μέρη γιατι Θα πάμε Κυριακή και θα πρέπει να είμαστε Μιλάνο την Παρασκευή! Τί λες, καλύτερο? Από το αλμπουμ σου, βλέπω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.961
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλε "taver", λίγο η απαντησή σου, λίγο το ότι χάσαμε μια προσφορά για Μιλάνο, το ταξίδι μάλλον άλλαξε! Τώρα λέμε να πάμε Ρώμη να κάτσουμε 1-2 μέρες και μετά βουρ για Μιλάνο!Με σταθμούς την Σιένα,Φλωρεντία,Μπολώνια κτλ. Σίγουρα δεν θα κάτσουμε πολύ σε αυτά τα μέρη γιατι Θα πάμε Κυριακή και θα πρέπει να είμαστε Μιλάνο την Παρασκευή! Τί λες, καλύτερο? Από το αλμπουμ σου, βλέπω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία...
Θα τρέχετε "σαν το Βέγγο", είναι σίγουρα πολύ γεμάτο αυτό το πρόγραμμα.... Γίνεται βέβαια. Το πόσες μέρες θα αφιερώσετε σε ποιό μέρος, έχει να κάνει και με το τι θέλετε να δείτε περισσότερο.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
συμφωνω με τον taver για αυτα που σου προτεινει για νικαια- cannes.
στο μονο που δεν συμφωνω ειναι τα εστιατορια οπου μεχρι 1 τη νυχτα σερβιριζαν.βεβαια ειχα παει αρχες αυγουστου.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Παίδες τα εισητήρια κλείστηκαν για 22/3 για Ρώμη και επιστροφή 27/3 από Μιλάνο. Οπότε λέω να ανοίξω ένα άλλο τόπικ "Road trip Romme-Milan".Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και περιμένω τις προτάσεις στο καινούργιο τόπικ!

υ.γ "taver" έχω τώρα πολύ χρόνο να διοργανώσω το τι θα δω.Θα ήθελα και τις προτάσεις σου στο άλλο τόπικ πάντως. Όταν το ανοίξω... Σε ευχαριστώ
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Αν κάποιος επιλέξει ένα μέρος για διαμονή μόνο με σκοπό να δει τη Κυανή Ακτή και τη Προβηγκία γενικά, που είναι καλύτερα να μείνει?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.961
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν κάποιος επιλέξει ένα μέρος για διαμονή μόνο με σκοπό να δει τη Κυανή Ακτή και τη Προβηγκία γενικά, που είναι καλύτερα να μείνει?
Κυανή Ακτή και Προβηγκία με μία μόνο βάση? Δύσκολο. Πολλά τα χιλιόμετρα. Καλύτερα να το σπάσει. Λίγες μέρες με βάση τις Κάννες (ή κάπου εκεί κοντά), και λίγες μέρες με βάση την Avignon (ή κάπου εκεί κοντά).
Ή και να το σπάσει σε 2 ταξίδια.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
από μιλάνο για νίκαια πιος είναι ο συντομότερος και καλύτερος δρόμος να πάρω. να πάω τορίνο και από εκεί να συνεχίσω ή να κατεβω γένοβα και μετά να πάω παραλιακά? σίγουρα αρκετοί έχετε κάνει την διδρομή αυτή. πόσες ώρες είναι? και κάτι τελευταίο. επειδή θα νοικιάσω αυτοκίνητο στο μιλάνο, υπάρχει πρόβλημα με την εταιρεία ενοικιάσεως που θα μεταβώ σε άλλη χώρα? μήπως υπάρχει έξτρα χρέωση? (το αυτοκίνητο θα το παραδώσω στο μιλάνο). αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει παρακαλώ.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
από μιλάνο για νίκαια πιος είναι ο συντομότερος και καλύτερος δρόμος να πάρω. να πάω τορίνο και από εκεί να συνεχίσω ή να κατεβω γένοβα και μετά να πάω παραλιακά? σίγουρα αρκετοί έχετε κάνει την διδρομή αυτή. πόσες ώρες είναι? και κάτι τελευταίο. επειδή θα νοικιάσω αυτοκίνητο στο μιλάνο, υπάρχει πρόβλημα με την εταιρεία ενοικιάσεως που θα μεταβώ σε άλλη χώρα? μήπως υπάρχει έξτρα χρέωση? (το αυτοκίνητο θα το παραδώσω στο μιλάνο). αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει παρακαλώ.
ναι ο καλυτερος δρομος ειναι απο γενοβα, βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να πας απο τορινο. google maps για να δεις τους δρομους. νομιζω οτι δεν πρεπει να εχεις εξτρα χρεωση, αλλα μαλλον με το γραφειο πρεπει να το συζητησεις. ειναι 314 χιλιομετρα , το ποση ωρα, ειναι αναλογα ποση κινηση θα εχει(καλοκαιρι εχει πολλη) και ποσο θα σταματας να δεις τα διαφορα μεχρι την νικαια, σαν ρεμο, μοντε καρλο, καννες θα πας σιγουρα ειναι κοντα. θα μεινεις πουθενα η θα γυρισεις πισω την ιδια μερα ?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
θα μείνω 3 μέρες νίκαια και μετά θα γυρίσω ιταλία και θα μείνω άλλες 3 μέρες στο κόμο και περίχωρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom