Αυστρία Ελβετία Λιχτενστάιν Road trip και βινιέτες

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Με αφορμή ένα γάμο που θα γίνει στο Dusseldorf. το καλοκαίρι και πολύ θα ήθελα να παρεβρεθώ σκέφτομαι να κάνω και ένα πενθήμερο road trip στη Γερμανία (και όχι μόνο).
Ψάχνοντας για εισιτήρια, τα οικονομικότερα που βρίσκω είναι για το Memmingen της Γερμανίας.
Αυτό είναι όμως πολύ κοντά σε Lihtenstain, αλλά και στους καταρράκτες του Ρήνου στην Ελβετία που πάντα είχα "στο μάτι" να πάω.
Επειδή είμαι σε φάση που προσπαθώ να υπολογίσω τον προϋπολογισμό του ταξιδιού θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Την πρώτη ημέρα σκέφτομαι να κάνω την παρακάτω διαδρομή:
Memmingen - Lihtenstain - St. Gallen - Rhine waterfalls - ξενοδοχείο σε Γερμανία

διαδρομή.png


Μπορεί κάποιος που έχει κάνει κάτι παρόμοιο ή κάποιος που να γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά με τα διόδια και τις βινιέτες;
Γνωρίζω ότι Ελβετία και Αυστρία θα πρέπει με την είσοδο στη χώρα να βγάλω βινιέτα των 38€ και 9,5€ περίπου αντίστοιχα σε περίπτωση που κινηθώ σε μεγάλους αυτοκινητόδρομους.
Στον παραπάνω χάρτη φαίνεται η διαδρομή που θέλω να κάνω. Για το λιγοστό κομμάτι που θα διασχίσω μέσα στην Αυστρία και το κομμάτι που θα διασχίσω στην Ελβετία (το οποίο αν είναι αυτοκινητόδρομος ή όχι δεν ξέρω) γνωρίζεται αν είναι απαραίτητες οι βινιέτες;
Επίσης τι γίνεται με το Lihtenstein;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Βάλε τη διαδρομή στο viamichelin και θα δεις. Εγώ βλέπω ότι χρειάζεται βινιέτα και για τις δύο χώρες. Αυτό προκύπτει από το "road tax". Εναλλακτικά μπορείς να επιλέξεις "avoid vignettes" και να δεις τη διαφορά.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
@ravT Σε ευχαριστώ. Το είχα υπ' όψη μου το site, αλλά δεν το είχα μελετήσει όσο έπρεπε.
@Eurotraveler Σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Το via michelin τον τελευταίο καιρό το είχα ξεχάσει εντελώς. Είχα "κολλήσει" στο google maps και είχα ξεχάσει ότι το via michelin υπολογίζει κοστολόγια βενζίνης και διόδια. Μου άνοιξε τα μάτια.

Τελικά νομίζω ότι είναι απαγορευτικό αυτό που σκέφτομαι τελικά. :( Για μια μέρα δεν αξίζει να πας Ελβετία με τα διόδια που έχει. Και στο Λιχτενστάιν θα πάω κάποια άλλη στιγμή. Μάλλον θα επικεντρωθώ στη Γερμανία και μόνο σε αυτό το ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom