Road trip με campervan

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σας,
Θέλω να σχεδιάσω ένα ταξίδι στους Δολομίτες τον Ιούνιο, ξεκινώντας από Βενετία, με διάρκεια 1 εβδομάδα.
Θα είναι η πρώτη φορά που θα επιλέξουμε να κάνουμε road trip με campervan και δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό στην πράξη.
Η σκέψη του campervan ήρθε για την ελευθερία που προσφέρει και τα χιλιόμετρα που θα γλυτώνουμε καθημερινά καθώς δεν θα χρειάζεται να κάνουμε πισωγυρίσματα.
Έχω όμως τις εξής απορίες :

1. Υπάρχουν περιορισμοί στο που μπορείς να διανυκτερεύσεις; Μπορείς π.χ σε πάρκινγκ ή μπορείς μόνο σε camping;
2. Σχετικά με τον ανεφοδιασμό σε ρεύμα, γκάζι, νερό, άδειασμα τουαλέτας τι παίζει; Κάθε πότε πρέπει να ανεφοδιάζεσαι; Κάθε μέρα, ανα 2 μέρες; Που μπορείς να το κάνεις αυτό; Μόνο σε campings; 'Η υπάρχουν και μέρη που απλά σταματάς και μπορείς να κάνεις όλα αυτά;

Από την μία μου αρέσει η φάση του campervan, από την άλλη φοβάμαι μήπως όλη μέρα είμαστε μες το άγχος που θα βρούμε να μείνουμε το βράδυ ή που θα κάνουμε τους ανεφοδιασμούς μας.

Όποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία, ας δώσει τα φώτα του παρακαλώ....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλώς τονε κι ας άργησε!

Θα σου πω αρχικά τι είδα και τι ξέρω γενικά, γιατί έκανα οδικό το καλοκαίρι στις λίμνες, και θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα.

1. Υπάρχουν περιορισμοί στο που μπορείς να διανυκτερεύσεις; Μπορείς π.χ σε πάρκινγκ ή μπορείς μόνο σε camping;
Είδα campervan να διανυκτερεύουν σε πάρκινγκ της Ασίζης, και της Κόμο. Σίγουρα μπορείς να διανυκτερεύσεις και σε βενζινάδικα!
2. Σχετικά με τον ανεφοδιασμό σε ρεύμα, γκάζι, νερό, άδειασμα τουαλέτας τι παίζει; Κάθε πότε πρέπει να ανεφοδιάζεσαι; Κάθε μέρα, ανα 2 μέρες; Που μπορείς να το κάνεις αυτό; Μόνο σε campings; 'Η υπάρχουν και μέρη που απλά σταματάς και μπορείς να κάνεις όλα αυτά;
Ξέρω απο επαγγελματίες αυτοκινητιστές οτι στα μεγάλα βενζινάδικα μπορείς να διανυκτερεύσεις και μάλιστα αυτά είναι τόσο καλά εξοπλισμένα, ώστε να κάνεις και το μπάνιο σου. Δεν ξέρω για τα λύματα τι γίνεται, αλλά θα προσπαθήσω να μάθω.

Για όλα αυτά που ρωτάς έχει σημασία τι campervan θα νοικιάσετε! Υπάρχουν αυτοκινούμενα που μπορούν να είναι αυτόνομα (απο λύματα και ρεύμα) για 2 μέρες και άλλα που μπορούν να είναι αυτόνομα και για 5 μέρες! Το πρώτο πράγμα που θα έκανα εγώ είναι να στείλω ένα mail σε κανα δυο εταιρείες ενοικίασης camper στην Ιταλία και να κάνω αυτές τις βασικές ερωτήσεις.

Για ότι άλλο καταφέρω να μάθω θα σου πω! Μέχρι τότε ελπίζω να απαντήσει και κάποιος που έχει νοικιάσει στην Ιταλία camper, γιατί θέλω και εγώ να μάθω.

Welcome back :)
 
D

Delmem38110

Guest
Ξέρω απο επαγγελματίες αυτοκινητιστές οτι στα μεγάλα βενζινάδικα μπορείς να διανυκτερεύσεις και μάλιστα αυτά είναι τόσο καλά εξοπλισμένα, ώστε να κάνεις και το μπάνιο σου. Δεν ξέρω για τα λύματα τι γίνεται, αλλά θα προσπαθήσω να μάθω.
στα βενζινάδικα, στο αυτοκινητόδρομο όπως και στα παρκινγ μεσα σε αυτόν έχει παρα πολλές νταλίκες το βράδυ, και το καλοκαίρι είδα και τροχόσπιτα.τα σαβατοκυριακα γίνετε το αδιαχώρητο λόγο απαγόρευσης κυκλοφορίας στις νταλίκες, σαββατο 00:00 μέχρι και Κυριακή 24:00, τα βενζινάδικα όντως παρέχουν τουαλέτα και ντουζ και ίσως είναι και δωρεάν. δεν χρειάστηκε ποτέ να το ψάξω δυστυχώς, πάντως είναι μια πολύ Καλή λύση να δεις την Ιταλία. σίγουρα υπάρχουν και μέρη. παραθέτω έναν σύνδεσμο από ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο για το που μπορείς να σταθμεύσεις...
Aree di sosta in Italia | CamperOnLine
Idee di viaggio, viaggi in camper, resoconti di vacanze in camper su camper.it
ένα τέτοιο μεγάλο ταξίδι ενός μήνα θα κάνουμε τον Αύγουστο του 23 στην Αμερική αρχίζοντας από Τέξας, ήταν για φέτος αλλά μας πήγε πίσω ο κορόνας.
σαν αναζήτηση βαλε
camper in italia
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλώς τονε κι ας άργησε!

Θα σου πω αρχικά τι είδα και τι ξέρω γενικά, γιατί έκανα οδικό το καλοκαίρι στις λίμνες, και θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα.


Είδα campervan να διανυκτερεύουν σε πάρκινγκ της Ασίζης, και της Κόμο. Σίγουρα μπορείς να διανυκτερεύσεις και σε βενζινάδικα!

Ξέρω απο επαγγελματίες αυτοκινητιστές οτι στα μεγάλα βενζινάδικα μπορείς να διανυκτερεύσεις και μάλιστα αυτά είναι τόσο καλά εξοπλισμένα, ώστε να κάνεις και το μπάνιο σου. Δεν ξέρω για τα λύματα τι γίνεται, αλλά θα προσπαθήσω να μάθω.

Για όλα αυτά που ρωτάς έχει σημασία τι campervan θα νοικιάσετε! Υπάρχουν αυτοκινούμενα που μπορούν να είναι αυτόνομα (απο λύματα και ρεύμα) για 2 μέρες και άλλα που μπορούν να είναι αυτόνομα και για 5 μέρες! Το πρώτο πράγμα που θα έκανα εγώ είναι να στείλω ένα mail σε κανα δυο εταιρείες ενοικίασης camper στην Ιταλία και να κάνω αυτές τις βασικές ερωτήσεις.

Για ότι άλλο καταφέρω να μάθω θα σου πω! Μέχρι τότε ελπίζω να απαντήσει και κάποιος που έχει νοικιάσει στην Ιταλία camper, γιατί θέλω και εγώ να μάθω.

Welcome back :)
Καλώς σας βρήκα! Ναι, αργησα! Covid σε συνδιασμό με άφιξη νέου μελους στην οικογένεια, δεν ηταν εύκολο project τα ταξίδια. Ωστόσο καταφέραμε να πάμε ενα 3ημερακι το Σεπτέμβρη στη Ρωμη με τη μικρή μας. Σιγά σιγά ξεκινάμε παλι..:clap:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλώς σας βρήκα! Ναι, αργησα! Covid σε συνδιασμό με άφιξη νέου μελους στην οικογένεια, δεν ηταν εύκολο project τα ταξίδια. Ωστόσο καταφέραμε να πάμε ενα 3ημερακι το Σεπτέμβρη στη Ρωμη με τη μικρή μας. Σιγά σιγά ξεκινάμε παλι..:clap:
Να σας ζήσει το νέο ταξιδιάρικο μέλος!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
1. Υπάρχουν περιορισμοί στο που μπορείς να διανυκτερεύσεις; Μπορείς π.χ σε πάρκινγκ ή μπορείς μόνο σε camping;
Περιορισμοί υπάρχουν στο ελεύθερο κάμπιγκ ,με την έννοια σταματάς, απλώνεις τέντα, βγάζεις τραπέζια. Αν απλά σταματήσεις και την πέσεις για ύπνο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Πολλά βενζινάδικα,
σταθμοί, έχουν τα πάντα για την εξυπηρέτηση .
2. Σχετικά με τον ανεφοδιασμό σε ρεύμα, γκάζι, νερό, άδειασμα τουαλέτας τι παίζει; Κάθε πότε πρέπει να ανεφοδιάζεσαι; Κάθε μέρα, ανα 2 μέρες; Που μπορείς να το κάνεις αυτό; Μόνο σε campings; 'Η υπάρχουν και μέρη που απλά σταματάς και μπορείς να κάνεις όλα αυτά;
Τα νέου τύπου camper έχουν σύστημα τουαλέτας που αλέθει τα απόβλητα και τα στέλνει σε δεξαμενή. Τα βενζινάδικα αυτά έχουν ειδικές σχάρες που πας το camper πάνω από την σχάρα και ανοίγεις την βάνα και την αδειάζεις. Η συχνότητα αδειάσματος είναι σε συνάρτηση της χρήσης αλλά και των ατόμων. Συνήθως 2-3 ημέρες. Όχι παραπάνω γιατί τα νέου τύπου χημικά σαν πιο οικολογικά είναι και πιο ελαφριά. (έχει απαγορευτεί μια χημική ουσία που δεν θυμ΄μαι πως την λένε)
Μετά την τρίτη ημέρα μυρίζουν άσχημα.
Ρεύμα. Εξαρτάται από το camper. Συνήθως υπάρχει αυτονομία.
Γκάζι. Αν η φιάλη Είναι σχεδόν καινούρια φτάνει και περισσεύει για μια εβδομάδα για μαγείρεμα και
για ψυγείο. Αν έχει ταχυθερμοσίφωνο, αυτό καταναλώνει πολύ. Πολλές φορές έχουν δεύτερη φιάλη
για αυτήν την δουλειά.
Νερό. Υπάρχει παντού. Σε μερικούς σταθμούς έχει δωρεάν, σε άλλους πληρώνεις. Τα περισσότερα
βενζινάδικα -σταθμοί έχουν ντούζ αλλά είναι με πληρωμή.
screenshot-www.google.gr-2021.11.14-23_45_50.png

Υπάρχουν και δωρεάν για γέμισμα δεξαμενής. Συνήθως είναι δίπλα -δίπλα με τον αέρα για τα λάστιχα.
screenshot-www.google.gr-2021.11.14-23_47_20.png

Αυτό είναι από πάρκινγκ σε βενζινάδικο. Εγώ ήμουν τροχοσπιτάς και είχα κάνει αρκετές μετατροπές.
Αλλά και τα τροχόσπιτα που είχα ήταν μεγάλα και είχα αυτονομία σε πολλά πράγματα.
Θυμάμαι παλιά είχα μια κάρτα μέλους τη agip (Eni) Και είχαμε δωρεάν ντουζ και έκπτωση στις καφετερίες της. Έχω πολλά χιλιόμετρα στους δρόμους της Ευρώπης, οπότε αν κάτι ξέρω μπορώ να
βοηθήσω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Περιορισμοί υπάρχουν στο ελεύθερο κάμπιγκ ,με την έννοια σταματάς, απλώνεις τέντα, βγάζεις τραπέζια. Αν απλά σταματήσεις και την πέσεις για ύπνο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Πολλά βενζινάδικα,
σταθμοί, έχουν τα πάντα για την εξυπηρέτηση .

Τα νέου τύπου camper έχουν σύστημα τουαλέτας που αλέθει τα απόβλητα και τα στέλνει σε δεξαμενή. Τα βενζινάδικα αυτά έχουν ειδικές σχάρες που πας το camper πάνω από την σχάρα και ανοίγεις την βάνα και την αδειάζεις. Η συχνότητα αδειάσματος είναι σε συνάρτηση της χρήσης αλλά και των ατόμων. Συνήθως 2-3 ημέρες. Όχι παραπάνω γιατί τα νέου τύπου χημικά σαν πιο οικολογικά είναι και πιο ελαφριά. (έχει απαγορευτεί μια χημική ουσία που δεν θυμ΄μαι πως την λένε)
Μετά την τρίτη ημέρα μυρίζουν άσχημα.
Ρεύμα. Εξαρτάται από το camper. Συνήθως υπάρχει αυτονομία.
Γκάζι. Αν η φιάλη Είναι σχεδόν καινούρια φτάνει και περισσεύει για μια εβδομάδα για μαγείρεμα και
για ψυγείο. Αν έχει ταχυθερμοσίφωνο, αυτό καταναλώνει πολύ. Πολλές φορές έχουν δεύτερη φιάλη
για αυτήν την δουλειά.
Νερό. Υπάρχει παντού. Σε μερικούς σταθμούς έχει δωρεάν, σε άλλους πληρώνεις. Τα περισσότερα
βενζινάδικα -σταθμοί έχουν ντούζ αλλά είναι με πληρωμή. View attachment 379220
Υπάρχουν και δωρεάν για γέμισμα δεξαμενής. Συνήθως είναι δίπλα -δίπλα με τον αέρα για τα λάστιχα.
View attachment 379221
Αυτό είναι από πάρκινγκ σε βενζινάδικο. Εγώ ήμουν τροχοσπιτάς και είχα κάνει αρκετές μετατροπές.
Αλλά και τα τροχόσπιτα που είχα ήταν μεγάλα και είχα αυτονομία σε πολλά πράγματα.
Θυμάμαι παλιά είχα μια κάρτα μέλους τη agip (Eni) Και είχαμε δωρεάν ντουζ και έκπτωση στις καφετερίες της. Έχω πολλά χιλιόμετρα στους δρόμους της Ευρώπης, οπότε αν κάτι ξέρω μπορώ να
βοηθήσω.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Δεν έχουμε σκοπό να απλωνουμε τεντες, καρέκλες κτλ. Γενικά δεν είμαστε του αραγματος. Για πεζοπορίες θελουμε να πάμε. Το campervan το θέλουμε απλα για μέσο μεταφοράς κ ύπνο.
Αρα απ οτι καταλαβαίνω δε θα δυσκολευτουμε με βαση αυτά που λες.
Κάτι τέτοιο σκεφτομαστε να νοικιασουμε.
Atlas Model - Motorhome rental in Europe | Indie Campers
Δε θα έχουμε αναγκη απο ντουζιερα σε βενζινάδικο γιατί διαθετει μέσα.
Δεν θέλει κάποιο ειδικό δίπλωμα. Σωστα;
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Για πεζοπορίες θελουμε να πάμε
Είναι ότι πρέπει γι αυτήν την δουλειά.
Το campervan το θέλουμε απλα για μέσο μεταφοράς κ ύπνο.
Όπου επιτρέπονται τα ιχ να παρκάρουν νόμιμα , παρκάρει κι αυτό.
Δεν θέλει κάποιο ειδικό δίπλωμα. Σωστα;
Η Knaus που τα φτιάνει, φτιάχνει με 2 διαφορετικά σασί.
Ένα με 3,5 τόνους και ένα με 4. Αυτό με τους 3,5 δεν έχει πρόβλημα , είναι οκ με κατηγορίας Β.
Αυτό με το 4, θέλει κατηγορίας Γ (C) Στείλε τους ένα μέιλ να δεις ποιο έχουν και τι θέλει.
Δε θα έχουμε αναγκη απο ντουζιερα σε βενζινάδικο γιατί διαθετει μέσα.
Εξαρτάτε πόσα άτομα θα είστε και τι οικονομία στο νερό κάνετε. Έχει δεξαμενή 100 λίτρων.
Είναι για ντουζ και τουαλέτα. Θα σας φτάσει; Οι Ιταλοί έχουν μεγάλη αγάπη στα Camper και
στα τροχόσπιτα από παλιά. Οπότε σ αυτά είναι οργανωμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom