Ιταλία Road trip νοτια Ιταλια

Neda

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Γειά σας.
Σχεδιάζω ταξίδι 2 εβδομάδων το Πάσχα για Νότια Ιταλία. (Έχω πάει Ρώμη και Τοσκάνη) Έχω καταλήξει να πάω ακτοπλοϊκώς μέχρι Μπάρι κι από κει συνέχεια με το αυτοκινητο προς Alberobello , Matera , Νάπολη, Costiera Amalfitana. Πιστεύετε ότι θα βρω καταλύματα επί τοπου ή να κάνω προκρατησεις; Επίσης ποιο άλλο κομμάτι της Νότιας Ιταλίας θα προτείνατε να προσθέσω; Πουλια/Καλαβρια/Σικελία... Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω
 

gvartziotis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γειά σας. Σας διαβάζω αρκετές φορές, αλλά πρώτη φορά στέλνω μήνυμα. Θα ταξιδέψω με αυτοκίνητο από Μπάρι για Νάπολη . Θα έχω Ελέυθερη την ημέρα από το πρωί που θα φτάσω στο Μπάρι εως το βράδυ που θέλω να φτάσω στη Νάπολη. Σκέφτομαι τη Μάτερα να δω. Θα ήθελα να πάω και πομπηία, αλλά θα ήθελα να έχω και Έλληνα ξεναγό, έχετε καμία πρόταση? Δεν ξέρω Αγγλικά. Θα ήθελα προτάσεις για το τι αξίζει να δω στην διαδρομή μου. Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Η πρόταση οι δική μου θα ήταν:
- Bari, Alberobello, Matera, Napoli (περίπου 5 ώρες χωρίς τις στάσεις)
Ανάλογα με την εποχή (λόγω κίνησης) ίσως θα μπορούσες να πας και μέσω Amalfi, Positano, Sorrento. Αν και για τα συγκεκριμένα καλό θα ήταν να αφιερώσεις μια ολόκληρη μέρα από Νάπολη, αν την έχεις ή ίσως να χρησιμοποιήσεις το καραβάκι.
Την Πομπηία δεν θα την έβαζα σε μια ημέρα οδήγησης, χρειάζεται αρκετό χρόνο (ένα πρωί ολόκληρο) μόνη της ή σε συνδυασμό με Ercolano. Είναι πολύ κοντά στη Νάπολη ήδη.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Το Μπάρι έχει μια πανέμορφη παλιά πόλη, αφιέρωσε τουλάχιστον δύο ώρες να την απολαύσεις. Το μεσημέρι θα είσαι Αρμπερομπελλο, μια ώρα κάθεσαι. Μετά Ματέρα που θέλει δύο ώρες βόλτα και από κει σε μιαμισι ωρα είσαι Νάπολη. Ξέχνα την Πομπηία.
 

gvartziotis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Το Μπάρι έχει μια πανέμορφη παλιά πόλη, αφιέρωσε τουλάχιστον δύο ώρες να την απολαύσεις. Το μεσημέρι θα είσαι Αρμπερομπελλο, μια ώρα κάθεσαι. Μετά Ματέρα που θέλει δύο ώρες βόλτα και από κει σε μιαμισι ωρα είσαι Νάπολη. Ξέχνα την Πομπηία.
Νομίζω αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ!
 

gvartziotis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Η πρόταση οι δική μου θα ήταν:
- Bari, Alberobello, Matera, Napoli (περίπου 5 ώρες χωρίς τις στάσεις)
Ανάλογα με την εποχή (λόγω κίνησης) ίσως θα μπορούσες να πας και μέσω Amalfi, Positano, Sorrento. Αν και για τα συγκεκριμένα καλό θα ήταν να αφιερώσεις μια ολόκληρη μέρα από Νάπολη, αν την έχεις ή ίσως να χρησιμοποιήσεις το καραβάκι.
Την Πομπηία δεν θα την έβαζα σε μια ημέρα οδήγησης, χρειάζεται αρκετό χρόνο (ένα πρωί ολόκληρο) μόνη της ή σε συνδυασμό με Ercolano. Είναι πολύ κοντά στη Νάπολη ήδη.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Έκανα ακριβώς αυτή την διαδρομή. Είδα τόσα πολλά σε μια μέρα, και πολύ άνετα από τους χρόνους.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
Καλησπερα. Ετοιμαζω ενα ταξιδι οδικως για Ιταλια. Το πλανο ειναι με πλοιο Μπαρι και κατευθειαν Ναπολι. 3 Διανυκτερευσεις εκει. 4η μερα φευγουμε για Σικελια. Εχουμε σκεφτει να κανουμε μια διανυκτερευση καπου στον δρομο για Κατανια. 5η μερη θα ειμαστε Κατανια και 3 βραδυα εκει. Μετα 2 βραδυα Παλερμο και ξεκιναμε για επιστροφη στο Μπριντεζι. Εχουμε βαλει ακομα μια διανυκτερευση πριν φτασουμε Μπριντεζι. Για να μην σας μπερδεψω εχουμε και λεμε λοιπον,
14 Ιουλιου Πλοιο για Μπαρι. Αφιξη 9 το πρωι 15 Ιουλη και καρφι για Ναπολι
15-18 Ναπολι και αναχωρηση για Σικελια
18 Διανυκτερευση ( εδω θελω τα φωτα σας που να γινει αυτη η μια διανυκτερευση)
19-22 Κατανια και αναχωρηση για Παλερμο
22-24 Παλερμο
24 ξεκιναμε για Μπριντεζι ( επισης προτασεις για μια διαμονη )
25 Επιστροφη.
Στην ουσια τα εχω κλεισει ολα και μου μενει μονο η βοηθεια σας στις 2 μονες διανυκτερευσεις.

Επισης το πλοιο για Σικελια πρεπει να το κλεισω online ή θα βρω εκεινη την στιγμη θεση? Παρκινγκ και Ναπολι και Σικελια προτεινετε σε υπογειο γκαραζ ή και στον δρομο δεν υπαρχει προβλημα?

Ευχαριστω και καλο μηνα να εχουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom