Αυστρία Γερμανία Ελβετία Τσεχική Δημοκρατία Road Trip σε Ελβετία,Γερμανία,Τσεχία,Αυστρία

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum κατέληξα στη παρακάτω διαδρομή η οποία βέβαια δέχεται αλλαγές από όλους σας.

Μια διαδρομή στο περίπου που έχουμε βγάλει είναι:

Ηγουμενίτσα - Ανκόνα - Κόμο (διανυκτέρευση)
Κόμο - Λουγκάνο - Σαφχάουζεν - Λίμνη Τιτιζε - Φράϊμπουργκ (διανυκτέρευση)
Φράϊμπουργκ - Μέλανας Δρυμός - Στασβούργο - Χαϊδελβέργη - Μπάμπεργκ (διανυκτέρευση)
Μπάμπεργκ - Νυρεμβέργη - Μόναχο (διανυκτέρευση)
Μόναχο - περιοχή Γκαρμις - Φύσσεν - Νοϊσβανστάιν (διανυκτέρευση κάπου εκεί)
Ίνσμπρουργκ - κάποια ενδιάμεση στάση που δεν εχω αποφασίσει ακόμα - Βενετία (διανυκτέρευση)
Τέλος, Βενετία - Ανκόνα.

Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι το υπολογίζουμε το ταξίδι συν τα όποια χωριουδάκια υπάρχουν σε κοντινές περιοχές από αυτές που έχουμε επιλέξει και αξίζουν τον κόπο να τα δούμε. Επειδή οι ημέρες θα είναι 9 χωρίς το καράβι, έχω αφήσει 3 ημέρες σε περίπτωση που δεν βγεί έτσι το πρόγραμμα, δεν προλάβουμε δηλαδή, αλλά και στην σκέψη μιας ακόμα διανυκτέρευσης στην Πράγα (μετά το Μπάμπεργκ).

Περιμένω τη γνώμη σας αλλά και τις προτάσεις σας...
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
χμμ....χωρις να εχω παει :D αλλα επειδη ετοιμαζω και εγω ενα παρομοιο ταξιδι για 9 μερες εκει γυρω,μου φαινονται πολλα.ισως βεβαια στην πορεια να διαγραψεις καποια αν βλεπεις οτι δεν σε παιρνει.
γιατι,φανταζομαι,αν πας σε ενα μερος και σου αρεσει,τι θα πει μετα απο λιγο,αντε να φευγουμε εχουμε σημερα να παμε και αλλου?
εγω δηλαδγ καπως ετσι το σκεφτομαι και για αυτο δεν το γεμισα το προγραμμα.;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Εκει τα πιο πολλα ειναι ομορφα.Αν φυγεις απο καπου που σου αρεσει,κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο,θα πας αλλου,εξισου ωραια.
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδας
Θα είμαστε στο ίδιο καράβι....Πηγαίνω για 7 μέρες Αυστρία Γερμανία Ελβετία. Ελπιζω να μη μας τα χαλασει ο καιρος μόνο ...
 

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Αυτό λέω και εγώ stavkostakis,άστα! Μακάρι να μην μας τα χαλάσει...:(
Εσείς που θα πάτε? Έχεις να μας προτείνεις και εμάς κάτι?
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδας
Λίγο πολύ το πρόγραμμα το έφτιαξα από όσα έχουν γράψει τα άλλα παιδιά εδώ μέσα...Θα ανεβώ Σάλτσμπουργκ απο Treviso-Belluno-Lienz. Μετά το Σάλτσμπουργκ θα πάω Bad Tolz, μου έχει πει ξαδέλφη μου Γερμανίδα πως είναι υπέροχο, θα συνεχίσω για λίμνη Κωστάντζα, στο νησί των λουλουδιών που γράφει και ο φίλος παραπάνω και απο εκεί θα κατέβω Λουγκάνο. Κάτι να σου προτείνω δεν ξέρω γιατί πάω κι εγω πρώτη φορά πάντως μόνο και μόνο που θα δώ τις Άλπεις νομίζω πως φτάνει...
 

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Εγώ έχω ξαναπάει Ελβετία και Αυστρία και πραγματικά είναι υπέροχα, ειδικά η Αυστρία. Βέβαια δεν πήγα σε περιοχές όπου θα πάω τώρα (μας ενδιαφέρει η φύση κυρίως) αλλά σε 2-3 πόλεις από την κάθε χώρα. Γερμανία δεν έχω ξαναπάει, πρώτη φορά θα πάω αλλά πιστεύω ότι θα είναι και εκεί υπέροχα (σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει εδώ), άλλωστε είναι και η περιοχή που θα εστιάσω περισσότερο. Σχετικά με τις Άλπεις συμφωνώ...
'Αντε, καλό μας ταξίδι !!!
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
Μια πρόταση που κάνω σε όλους που πάνε οδικώς στην Ευρώπη αλλά ιδιαίτερα στης Άλπεις, στηριγμένη στην δικές μου αλλά και σε φίλων εμπειρίες, είναι η αποφυγή των αυτοκινητόδρόμων.
Οσο πιο "επαρχιακός" ο δρόμος τόσο ομορφότερη η διαδρομή.
Εκτός εαν ο σκοπός της οδήγησης είναι καθαρά "διεκπεραιωτικός" να πάμε δλδ από το ένα μέρος στο άλλο.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μια πρόταση που κάνω σε όλους που πάνε οδικώς στην Ευρώπη αλλά ιδιαίτερα στης Άλπεις, στηριγμένη στην δικές μου αλλά και σε φίλων εμπειρίες, είναι η αποφυγή των αυτοκινητόδρόμων.
Οσο πιο "επαρχιακός" ο δρόμος τόσο ομορφότερη η διαδρομή.
Η προταση του φιλου ειναι πολυ σωστη!! Ο stavkostakis που θα παει Σάλτσμπουργκ απο Treviso-Belluno-Lienz θα το διαπιστωσει!! Η διαδρομη ειναι πανεμορφη! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom