Γενικά Road trip στην Ευρώπη.

Soldamyr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέο μέλος και σκέφτομαι το καλοκαίρι του '19 να κάνω ένα road trip σε Β. Ιταλία, Γαλλία και ίσως Γερμανία. Θα μου πείτε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά έχω ξεκινήσει ήδη την οργάνωση έτσι ώστε να το σχεδιάσω όσο πιο τέλεια γίνεται.
Η διαδρομή που έχω σκεφτεί είναι Βενετία - Προβηγκία - Μπορντό - Παρίσι - Στρασβούργο - Δρέσδη(?) - Βενετία. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη διαδρομή και πόλεις που πρέπει να επισκεφθούμε; Όποια πληροφορία μου δώσετε θα είναι ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σημειωτέον ότι θα είμαστε 4μελής οικογένεια και οι κόρες μου θα είναι τότε 9 και 15 ετών.
Την καλημέρα μου και πάλι με ταξιδιωτικούς χαιρετισμούς
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα και καλώς ήρθες.
Για πόσες μέρες το σκέφτεσαι;
Την Β. Ιταλία την έχεις ρίξει λίγο. Βάλε επιπλέον διανυκτερεύσεις μετά και πριν τη Βενετία στο πήγαινε και στο έλα αντίστοιχα, στην Ιταλία ή στη Γαλλία. Η Δρέσδη μπήκε κατά λάθος φαντάζομαι;
Αρχικά θα πρέπει να ανοίξεις το google maps, να τοποθετήσεις αυτές τις πόλεις στον χάρτη, να βρεις τις αποστάσεις μεταξύ τους και τα σημεία ενδιαφέροντος γύρω τους. Στις ταξιδιωτικές ιστορίες θα βρεις πολλά road trip και πληροφορίες για αυτές τις χώρες.
 

Soldamyr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα και καλώς ήρθες.
Για πόσες μέρες το σκέφτεσαι;
Την Β. Ιταλία την έχεις ρίξει λίγο. Βάλε επιπλέον διανυκτερεύσεις μετά και πριν τη Βενετία στο πήγαινε και στο έλα αντίστοιχα, στην Ιταλία ή στη Γαλλία. Η Δρέσδη μπήκε κατά λάθος φαντάζομαι;
Αρχικά θα πρέπει να ανοίξεις το google maps, να τοποθετήσεις αυτές τις πόλεις στον χάρτη, να βρεις τις αποστάσεις μεταξύ τους και τα σημεία ενδιαφέροντος γύρω τους. Στις ταξιδιωτικές ιστορίες θα βρεις πολλά road trip και πληροφορίες για αυτές τις χώρες.
Καλημέρα και καλώς ήρθες.
Για πόσες μέρες το σκέφτεσαι;
Την Β. Ιταλία την έχεις ρίξει λίγο. Βάλε επιπλέον διανυκτερεύσεις μετά και πριν τη Βενετία στο πήγαινε και στο έλα αντίστοιχα, στην Ιταλία ή στη Γαλλία. Η Δρέσδη μπήκε κατά λάθος φαντάζομαι;
Αρχικά θα πρέπει να ανοίξεις το google maps, να τοποθετήσεις αυτές τις πόλεις στον χάρτη, να βρεις τις αποστάσεις μεταξύ τους και τα σημεία ενδιαφέροντος γύρω τους. Στις ταξιδιωτικές ιστορίες θα βρεις πολλά road trip και πληροφορίες για αυτές τις χώρες.
Καλησπέρα. Το διάστημα που θα διαρκέσει το ταξίδι είναι περίπου 25 ημέρες (χωρίς τις ημέρες από Πάτρα προς Βενετία και πίσω). Η Δρέσδη δεν μπήκε κατά λάθος, αλλά το πιο πιθανό είναι να πάμε κάποια άλλη φορά. Το πιο πιθανό είναι να πάμε Μέλανα Δρυμό αντί για Δρέσδη. Όσο για την Β. Ιταλία έχεις δίκιο. Μάλλον κλίνω σε άφιξη στην Βενετία και κάποιες διανυκτερεύσεις στην περιοχή της λίμνης Κόμο και στη συνέχεια η διαδρομή θα είναι Προβηγκία, Μπορντώ, Παρίσι, Στρασβούργο, Μ. Δρυμό και τέλος Βενετία για την επιστροφή. Απλά ψάχνομαι για το αν η γενική κατεύθυνση αξίζει ή αν υπάρχει άλλη "βόλτα " που να αξίζει πιο πολύ. Θα ψάξω στο travel stories για να έχω κάποια άποψη για τις συγκεκριμένες περιοχές.
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέο μέλος και σκέφτομαι το καλοκαίρι του '19 να κάνω ένα road trip σε Β. Ιταλία, Γαλλία και ίσως Γερμανία. Θα μου πείτε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά έχω ξεκινήσει ήδη την οργάνωση έτσι ώστε να το σχεδιάσω όσο πιο τέλεια γίνεται.
Η διαδρομή που έχω σκεφτεί είναι Βενετία - Προβηγκία - Μπορντό - Παρίσι - Στρασβούργο - Δρέσδη(?) - Βενετία. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη διαδρομή και πόλεις που πρέπει να επισκεφθούμε; Όποια πληροφορία μου δώσετε θα είναι ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σημειωτέον ότι θα είμαστε 4μελής οικογένεια και οι κόρες μου θα είναι τότε 9 και 15 ετών.
Την καλημέρα μου και πάλι με ταξιδιωτικούς χαιρετισμούς
Αν έχετε στη διάθεσή σας λιγότερο από δυο μήνες, καλύτερα περιορίστε λίγο τις φιλοδοξίες σας από το ταξίδι, γιατί κινδυνεύετε να δείτε μόνο αυτοκινητόδρομους και τίποτε άλλο. Προβηγγία κάτω από βδομάδα δε βγαίνει. Παρίσι τα ίδια, ειδικά αν δεν έχετε ξαναπάει και θέλετε και ντίσνευλαντ για τα παιδιά. Ανάμεσα στην Προβηγκία και στο Μπορντώ, η ανάμεσα στο Μπορντώ και στο Παρίσι δε θέλετε να δείτε τίποτα;
 

Soldamyr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Αν έχετε στη διάθεσή σας λιγότερο από δυο μήνες, καλύτερα περιορίστε λίγο τις φιλοδοξίες σας από το ταξίδι, γιατί κινδυνεύετε να δείτε μόνο αυτοκινητόδρομους και τίποτε άλλο. Προβηγγία κάτω από βδομάδα δε βγαίνει. Παρίσι τα ίδια, ειδικά αν δεν έχετε ξαναπάει και θέλετε και ντίσνευλαντ για τα παιδιά. Ανάμεσα στην Προβηγκία και στο Μπορντώ, η ανάμεσα στο Μπορντώ και στο Παρίσι δε θέλετε να δείτε τίποτα;
Αν αξίζει, φυσικά και θέλουμε!!!. Όταν αναφέρω , για παράδειγμα, τη διαδρομή Προβηγκία - Μπορντώ εννοώ και τις περιοχές ενδιάμεσα. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδρομέως από Μπορντώ προς Παρίσι μετά προς Στρασβούργο και στη συνέχεια προς Μέλανα Δρυμό κλπ. Γενικά αυτόν τον καιρό προσπαθώ να συλλέξω γενικότερες πληροφορίες για τις περιοχές που θέλω να πάμε έτσι ώστε να κατανείμω τις διανυκτερεύσεις ανά περιοχή με σκοπό, αρχικά να υπολογίσω το κόστος. Λέω λοιπόν να μείνουμε 3 βράδια στην περιοχή λίμνης Κόμο μετά άλλα 5 βράδια στην Προβηγκία. Και μετά; Αξίζει τον κόπο να πάμε Μπορντώ ή από Προβηγκία να πάμε κατ ευθείαν Παρίσι με κάποια ενδιάμεση στάση ή στάσεις (για 3 βράδια, που όμως;). Και αφού αφιερώσουμε 6 βράδια στο Παρίσι μετά λέμε Στρασβούργο ή σε κάποια άλλη γραφική περιοχή εκεί κοντά. Εκεί λέμε να καθίσουμε 3-4 βράδια Στη συνέχεια σκέφτομαι Μ. Δρυμό για 3-4 βράδια (ή μήπως Χαϊδελβέργη;) . Στη συνέχεια πίσω Βενετία για την επιστροφή μας. Το εντελώς γενικότερο πλάνο είναι αυτό. Προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες έτσι ώστε να δούμε αυτά που αξίζουν περισσότερο και να αποφυγουμε όσο γίνεται περισσότερο τις άσκοπες μετακινήσεις. Πάντως μέχρι τον Ιούνιο του '19 που σκοπεύουμε έχούμε καιρό. Καλό βράδυ, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
 

Άνναslp

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλώς σας βρήκα λοιπόν,
Σκοπός μου μπαίνοντας στην ωραία παρέα σας είναι να παρω όσες πιο πολλές συμβουλές και εμπειρίες μπορώ. Πρώτη φορά λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε ταξίδι με το αυτοκίνητο. Θα είμαστε 4 ενήλικες και ένα παιδί 2ετων. Έχω κάνει ένα πρόχειρο προσχέδιο αλλά θα ηθελα μια βοήθεια από τους εμπειρότερους.
Ξέρω ότι η ομορφιά κάθε τόπου είναι έξω από τις πρωτεύουσες αλλά για το πρώτο μας ταξίδι θα ακολουθήσουμε μόνο τις πρωτεύουσες(ή τουλάχιστον έτσι λέμε για την ώρα).
Η διαδρομή θα έχει ως εξής:
Θεσσαλονίκη
Σκόπια
Βελιγράδι
Βουδαπέστη
Μπρατισλάβα
Βιεννη
Πράγα
Σαλτζμπουργκ
Λουμπλιάνα
Ζαγκρεμπ
Βελιγράδι
Σκόπια
Θεσσαλονίκη

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει επικινδυνότητα κάπου στη διαδρομή αυτή και επίσης πόσες μέρες θα χρειαστούμε;;;
Εγώ υπολογίζω μια εβδομάδα.
Ευχαριστώ
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλώς μας ήρθες!

Μας λες τη διαδρομή και όχι σε ποιες από αυτές τις πόλεις θα γίνουν διανυκτερεύσεις. Βέβαια οι 7 μέρες που υπολογίζεις δεν φτάνουν ούτε για πλάκα! Ακόμα κι αν βάλεις από μια διανυκτέρευση σε όλες. Ο χρόνος οδήγησης? Τον υπολόγισες? Το πλάνο αυτό θέλει το λιγότερο 2 βδομάδες. Δεν είναι όμως κρίμα να φτάνεις σε μια πόλη, να την βλέπεις ελάχιστες ώρες και μετά να αναχωρείς για την επόμενη με πολλά χιλιόμετρα μπροστά σας? Ούτε τις πόλεις θα δείτε και θα σας φάνε οι δρόμοι. Σκέψου πως η κάθε πόλη που αναφέρεις θέλει 2-4 μέρες η κάθε μια για να τη γνωρίσεις καλά. Δηλαδή θα φτάσετε Βιέννη για να τη δείτε 5 ώρες? Δεν φαντάζει και το ιδανικό road trip.

Οπότε ή θα βάλεις 2-3 βδομάδες ή εφόσον σας περιορίζει ο χρόνος και θέλετε μια βδομάδα θα κόψεις πολλές από αυτές τις πόλεις. Θα πρότεινα ένα βαλκανικό road trip με Βελιγράδι, Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα. Και αν σας παίρνει και θέλετε κάτι ακόμα + την Βουδαπέστη.

Ας πουν και τη γνώμη τους όσοι είναι ειδήμονες στα ευρωπαϊκά road trips.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλώς σας βρήκα λοιπόν,
Σκοπός μου μπαίνοντας στην ωραία παρέα σας είναι να παρω όσες πιο πολλές συμβουλές και εμπειρίες μπορώ. Πρώτη φορά λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε ταξίδι με το αυτοκίνητο. Θα είμαστε 4 ενήλικες και ένα παιδί 2ετων. Έχω κάνει ένα πρόχειρο προσχέδιο αλλά θα ηθελα μια βοήθεια από τους εμπειρότερους.
Ξέρω ότι η ομορφιά κάθε τόπου είναι έξω από τις πρωτεύουσες αλλά για το πρώτο μας ταξίδι θα ακολουθήσουμε μόνο τις πρωτεύουσες(ή τουλάχιστον έτσι λέμε για την ώρα).
Η διαδρομή θα έχει ως εξής:
Θεσσαλονίκη
Σκόπια
Βελιγράδι
Βουδαπέστη
Μπρατισλάβα
Βιεννη
Πράγα
Σαλτζμπουργκ
Λουμπλιάνα
Ζαγκρεμπ
Βελιγράδι
Σκόπια
Θεσσαλονίκη

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει επικινδυνότητα κάπου στη διαδρομή αυτή και επίσης πόσες μέρες θα χρειαστούμε;;;
Εγώ υπολογίζω μια εβδομάδα.
Ευχαριστώ
:welcome2:

Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα, θέλετε να διανύσετε 3500 χλμ σε 7 μέρες. Αυτό σημαίνει οτι ο μέσος όρος χλμ/ ημέρα είναι 500 χλμ. Σαν ποσότητα χλμ είναι εφικτό να γίνουν σε μία μέρα. Απο εκεί και πέρα έχει μεγάλη σημασία ποια εποχή θέλετε να γίνει αυτό το ταξίδι. Άλλο εύρος ημέρας έχει το καλοκαίρι και άλλο ο χειμώνα. Στην συνέχεια έχει σημασία τι ακριβώς έχετε σκοπό να δείτε. Όπως είπε και ο giannismits μία πόλη δεν την βλέπεις μέσα σε λίγες ώρες. Μπορείς όμως να δεις ένα, δύο το πολύ, αξιοθέατα των πόλεων.
Θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου οτι θα περνάτε απο σύνορα χωρών. Αυτό κάποιες φορές είναι λίγο χρονοβόρο και εξαρτάται απο τον συνοριακό σταθμό και απο την εποχή που θα γίνει το ταξίδι.
Το να περάσεις απο τόσες πολλές χώρες και μάλιστα σαν πρώτο οδικό ταξίδι (να φανταστώ οτι εννοείτε πρώτο εκτός Ελλάδας...), θέλει πολλές ώρες οργάνωση και πολύ διάβασμα εδώ μέσα και όχι μόνο!
Τέλος θα ήθελα να σου επισημάνω οτι ένα 2χρονο παιδί δεν μπορεί να μείνει πάρα πολλές ώρες μέσα στο αυτοκίνητο....θα πρέπει να κάνετε διάφορες στάσεις για να μπορεί το παιδί να ξεκουραστεί. Όταν πήγα την βαφτισιμιά μου στη Χαλκιδική, σε μία απόσταση 150 χλμ (διάρκειας 2-2,5 ώρες) σταματήσαμε τρείς φορές! Δεν γνωρίζω αν έχετε κάνει ποτέ κάποιο ταξίδι, έστω και μικρό, με το παιδί μαζί. Είναι πολύ σημαντικό αυτό! Το παιδί θα σου "επιβάλει" να σταματήσεις όταν αυτό θα θέλει να σταματήσεις! Πίστεψε με...
 

Άνναslp

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Η αλήθεια είναι ότι τη βιεννη και την Πράγα την έχουμε ξανά δει όποτε σκέφτηκα να μην κάνουμε διανυκτέρευςη σε όλες τις πόλεις.
Η μικρή μου γενικά έχει κάνει αρκετά οδικά και ένα αεροπορικό ταξίδι και θέμα δεν είχαμε κανένα (3 ώρες τις κάνει άνετα και κοιμάται αρκετά). Θα ταξιδέψουμε με μινι βαν όποτε χώρος θα υπάρχει και δε θα είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο.
Για τη διαδρομή γενικά σκεφτόμουν να φύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ από τα Βαλκάνια, με φοβίζουν πολύ είναι η αλήθεια ίσως γιατί οι ιστορίες που έχω ακουσει είναι άσχημες. Η πρώτη φορά πάντα είναι δύσκολη.

Επίσης σκέφτηκα διανυκτερεύσεις
Βελιγράδι ή Βουδαπέστη γιατί μάλλον θα ξεκινήσουμε αργά τη νύχτα για να κερδίσουμε όλη τη μέρα (όποτε ίσως φτάσουμε και Βουδαπέστη αφού το βελιγράδι θα το δούμε και στην επιστροφή)
Βιεννη ή Πράγα την επόμενη
Σαλτζμπουργκ οπωσδήποτε
Ζαγκρεμπ
Βελιγράδι
Σπιτι μας
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άρα έχεις πάρει απόφαση το αρχικό σου πλάνο. Οπότε δεν ξέρω τι συμβουλή θες από μας.
Κι επίσης τι ακριβώς σε φοβίζει από τα Βαλκάνια και τι ιστορίες έχεις ακούσει. Το Βελιγράδι μια χαρά ασφαλής πόλη είναι. Όσο για Κροατία και ειδικά Σλοβενία φέρνουν περισσότερο σε Αυστρία παρά σε Βαλκάνια. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει κάτι να φοβηθείς. Και εφόσον έχετε άγχος, στα καταλύματα που θα επιλέξετε δείτε να έχει ιδιωτικό πάρκινγκ.

Αυτό που θα σου έλεγα να προσέξεις, είναι να δεις ποιες χώρες θέλουν Βινιέτα. Αν θυμάμαι καλά χρειάζεται στην Ουγγαρία, Αυστρία και Σλοβενία.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Κι επίσης τι ακριβώς σε φοβίζει από τα Βαλκάνια και τι ιστορίες έχεις ακούσει.
Ε πως. Τα Καρπάθια στα Βαλκάνια δεν είναι; Εκεί δε μένει ο Κόμης Δράκουλα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom