Ισπανία Road trip στην Ισπανία ή....;

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Εχω ηδη χασει δυο φορες τα εισητηρια μου για Βαρκελωνη (τη μια κετεληξα Λονδινο και την άλλη Ρώμη) και πλεον ηρθε η ωρα προς Ανοιξη μερια να επισκευτω την χωρα των Βασκων..Αρχικα σχεδιαζαμε να κανουμε ενα road trip απο Μαδρίτη μεσω Τολεδο-Σεβιλλης-Γραναδα-Βαλενθια-Βαρκελωνη εως Perpignan..Μετα το γυρισαμε σε Μιλανο-Νικαια-Μαρσαλια-Βαρκελωνη-Βαλένθια αλλα τελικα καταληξαμε σε κατι άλλο που θα μας επιτρεψει να δουμε τις πολεις απο μεσα καλύτερα μιας και θελαμε να μεινουμε τουλαχιστον ενα πενθημερο στην Βαρκελώνη. Αρχικα θα πεταξουμε την Βαρκελωνη , μενουμε εκει ενα πενθημερο με μια εκδρομη προς Girona.Εν συνεχεια με τρενο Βαλενθια οπου μενουμε μια βραδια και μετα παλι με τρενο Μαδριτη για 3 διανυκτερευσεις και ισως Τολεδο. Οπως διαβασα παντου η καλυτερη εποχη ειναι ανοιξη οποτε λεγαμε για 23-Μαιου η 21-Μαιου αν συνδυαστει με το Grand Prix της Βαρκελώνης. Εχετε κατι αλλο να προτείνεται;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.909
Εχω ηδη χασει δυο φορες τα εισητηρια μου για Βαρκελωνη (τη μια κετεληξα Λονδινο και την άλλη Ρώμη) και πλεον ηρθε η ωρα προς Ανοιξη μερια να επισκευτω την χωρα των Βασκων..Αρχικα σχεδιαζαμε να κανουμε ενα road trip απο Μαδρίτη μεσω Τολεδο-Σεβιλλης-Γραναδα-Βαλενθια-Βαρκελωνη εως Perpignan..Μετα το γυρισαμε σε Μιλανο-Νικαια-Μαρσαλια-Βαρκελωνη-Βαλένθια αλλα τελικα καταληξαμε σε κατι άλλο που θα μας επιτρεψει να δουμε τις πολεις απο μεσα καλύτερα μιας και θελαμε να μεινουμε τουλαχιστον ενα πενθημερο στην Βαρκελώνη. Αρχικα θα πεταξουμε την Βαρκελωνη , μενουμε εκει ενα πενθημερο με μια εκδρομη προς Girona.Εν συνεχεια με τρενο Βαλενθια οπου μενουμε μια βραδια και μετα παλι με τρενο Μαδριτη για 3 διανυκτερευσεις και ισως Τολεδο. Οπως διαβασα παντου η καλυτερη εποχη ειναι ανοιξη οποτε λεγαμε για 23-Μαιου η 21-Μαιου αν συνδυαστει με το Grand Prix της Βαρκελώνης. Εχετε κατι αλλο να προτείνεται;
Συνηθως το γκραν πρι γινετε την πρωτη εβδομαδα του μαιου
αλλα δεν εχω δει αν εχει βγει το προγραμμα.
Το Τολεδο να το βαλεις στο προγραμμα σου οπωσδηποτε.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κάτι παρόμοιο, αλλά με ανάποδη φορά και με αυτοκίνητο όχι τρένο, κάναμε τον Αύγουστο που μας πέρασε.

Ξεκινήσαμε από Μαδρίτη και καταλήξαμε στη Βαρκελώνη, αφού πήγαμε πρώτα Άβιλα, Σαλαμάνκα, Σεγκόβια, Τολέδο και Βαλένθια.

Αν στη Βαλένθια που προγραμματίζετε να πάτε σας ενδιαφέρει να επισκεφθείτε και την "πόλη των τεχνών και επιστημών", τότε η μία διανυκτέρευση που βάζετε ίσως να μην είναι αρκετή. Εμείς πήγαμε μόνο στο ωκεανογραφικό και φάγαμε περίπου 5-6 ώρες.
Και η πόλη είναι ενδιαφέρουσα και με αρκετά πράγματα να κάνεις και να δεις.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
καταρχην φιλος νοικιαστε αυτοκινητο.θα σας βγει οικονομικοτατα.τα τρενα ειναι πανακριβα ισπανια.δεν συμφερει.ασε που με αυτοκινητο αραζεις και οπου γουσταρεις.εχω παει ισπανια 2 φορες και σε ζηλευω που πας τωρα.το δευτερο ταξιδι που καναμε ηταν απιστευτο.μαδριτη,αβιλα,πορτο,λισαββωνα,σιντρα,φαρος,ουελβα,σεβιλλη,μαλαγα
,γραναδα,βαλενθια,βαρκελωνη.
σε αυτες τις πολεις μειναμε καναμε 3 2 διανυκτερευσεις και την τριτη μερα φευγαμε.εκτος απο βαρκελωνη που μειναμε 4.το ταξιδι μας ηταν 18 μερες.το αυτοκινητο αν το κλεισεις καπου στον φεβρουαριο θα σου βγει καπου στα 200-250 ευρω.τσαμπα πραγμα δηλαδη.τα χιλιομετρα ειναι καπου στα 3000.με πετρελαιο θα κανεις 3 γεμισματα των 60 ευρω.διοδια θα βρεις μονο στο κομματι γραναδα-βαρκελωνη.καπου στα 35 γιουρια.
χρησιμα σαιτ
ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides
Cheap Car hire in Spain: Rent a vehicle with Rentspain
Booking.com: 100000+ hotels worldwide. Book your hotel now!
Hostels.com - Every Hostel, Everywhere - 30,000+ Hostels Worldwide

για οτι αλλη πληροφορια θελεις ρωτα
μαδριτη,πορτο,λισσαβωνα,σιντρα,σεβιλλη,γραναδα,βαρκελωνη ειναι για μενα πολεις που πρεπει να δεις σιγουρα.βαλενθια δεν με πολυαρεσε.λιγα πραγματα και μαλαγα ειναι σαν να πας μυκονο καλοκαιρι.καταλαβαινεις.
 
Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
καταρχην φιλος νοικιαστε αυτοκινητο.θα σας βγει οικονομικοτατα.τα τρενα ειναι πανακριβα ισπανια.δεν συμφερει.ασε που με αυτοκινητο αραζεις και οπου γουσταρεις.εχω παει ισπανια 2 φορες και σε ζηλευω που πας τωρα.το δευτερο ταξιδι που καναμε ηταν απιστευτο.μαδριτη,αβιλα,πορτο,λισαββωνα,σιντρα,φαρος,ουελβα,σεβιλλη,μαλαγα
,γραναδα,βαλενθια,βαρκελωνη.σε αυτες τις πολεις μειναμε καναμε 3 2 διανυκτερευσεις και την τριτη μερα φευγαμε.εκτος απο βαρκελωνη που μειναμε 4.το ταξιδι μας ηταν 18 μερες.το αυτοκινητο αν το κλεισεις καπου στον φεβρουαριο θα σου βγει καπου στα 200-250 ευρω.τσαμπα πραγμα δηλαδη.τα χιλιομετρα ειναι καπου στα 3000.με πετρελαιο θα κανεις 3 γεμισματα των 60 ευρω.διοδια θα βρεις μονο στο κομματι γραναδα-βαρκελωνη.καπου στα 35 γιουρια.
χρησιμα σαιτ
ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides
Cheap Car hire in Spain: Rent a vehicle with Rentspain
Booking.com: 100000+ hotels worldwide. Book your hotel now!
Hostels.com - Every Hostel, Everywhere - 30,000+ Hostels Worldwide

για οτι αλλη πληροφορια θελεις ρωτα
μαδριτη,πορτο,λισσαβωνα,σιντρα,σεβιλλη,γραναδα,βαρκελωνη ειναι για μενα πολεις που πρεπει να δεις σιγουρα.βαλενθια δεν με πολυαρεσε.λιγα πραγματα και μαλαγα ειναι σαν να πας μυκονο καλοκαιρι.καταλαβαινεις.
Eξαιρετικά ενδισφέρον ακούγεται το ταξίδι σας! Μήπως να μας γράψεις καμιά ιστοριούλα με περισσότερες λεπτομέρειες;:)
 
Last edited by a moderator:

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Κάτι παρόμοιο, αλλά με ανάποδη φορά και με αυτοκίνητο όχι τρένο, κάναμε τον Αύγουστο που μας πέρασε.

Ξεκινήσαμε από Μαδρίτη και καταλήξαμε στη Βαρκελώνη, αφού πήγαμε πρώτα Άβιλα, Σαλαμάνκα, Σεγκόβια, Τολέδο και Βαλένθια.

Αν στη Βαλένθια που προγραμματίζετε να πάτε σας ενδιαφέρει να επισκεφθείτε και την "πόλη των τεχνών και επιστημών", τότε η μία διανυκτέρευση που βάζετε ίσως να μην είναι αρκετή. Εμείς πήγαμε μόνο στο ωκεανογραφικό και φάγαμε περίπου 5-6 ώρες.
Και η πόλη είναι ενδιαφέρουσα και με αρκετά πράγματα να κάνεις και να δεις.

Tελικα πανω κατω καταληξαμε κι εμεις στο ιδιο με μια διανυκτερευση στη Girona και εν συνεχεια Βαρκελωνη...Πολυ ψαξιμο βρε παιδακι μου!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Tελικα πανω κατω καταληξαμε κι εμεις στο ιδιο με μια διανυκτερευση στη Girona και εν συνεχεια Βαρκελωνη...Πολυ ψαξιμο βρε παιδακι μου!!!
Το ταξίδι μας αυτό είχε διάρκεια 13 γεμάτες μέρες. Ψάχναμε τρόπο να βάλουμε και δυο πόλεις στην Extremadura, αλλά δε μας έβγαινε το πρόγραμμα.

Αν θες μερικές ιδέες και tips για τα μέρη αυτά, μπορείς να διαβάσεις και την ταξιδιωτική μου ιστορία
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%ED%F4%F1%E9%EA%DE-%E9%F3%F0%E1%ED%DF%E1.html

Επίσης, μπορείς να δεις και πολλές φωτογραφίες στο φωτογραφικό μας άλμπουμ στο blurb (δες το link στην υπογραφή μου)

ΥΓ. Βλέπω ότι έχεις κάνει και σχόλιο στο blurb για βιβλίο μας του Παρισιού. Σε ευχαριστούμε πολύ. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.701
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom