Ιταλία road trip στην Ιταλία

lillakion

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χαιρετώ τους συμφορουμίτες,
σας γράφω για το ταξίδι που θα κάνουμε στην Ιταλία 7-19 Αυγούστου και αναμένω προτάσεις και συμβουλές..έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες και οδηγούς που με αφορούσαν!
λοιπόν έχουμε και λέμε
ξεκινάμε στις 7 αυγ. από Ρώμη όπου κ θα φτάσουμε αεροπορικώς
στις 10 θα πάρουμε το αμάξι που νοικιάσαμε από την σίξτ και θα κατευθυνθούμε προς Φλωρεντία σταματώντας σε Σιένα κ σαν τζιμινιάνο (διάβασα ότι μπορείς να πάρεις μια γεύση απ'τις περιοχές αυτές κ σε 1 μέρα!)
στη Φλωρεντία καθόμαστε ως 14 οπότε κ αναχωρούμε για cinque terre κάνοντας στάση και σε Πίζα
14 πάμε μιλάνο έως 16 και υπολογίζουμε τη 1 μέρα να την αφιερώσουμε για κάποια απ τις λίμνες-δεν ξέρουμε ποια- ακούω προτάσεις!
16 φεύγουμε από μιλάνο και πάμε Βενετία ως τις 19 οπότε κ αναχωρούμε πάλι αεροπορικώς για ελ. Βενιζέλος!

συγκεντρωτικά λοιπόν οι μέρες έχουν ως εξής:
7-10 Ρώμη
10-12 Φλωρεντία
12-14 cinque terre
14-16 μιλάνο
16-19 Βενετία


θα ήθελα προτάσεις διαμονής σε Cinque terre μιας κ δεν έχω κλείσει ακόμα! κάτι στο οποίο να έχετε μείνει κ να μείνατε ευχαριστημένοι τουλάχιστον στα βασικά-καθαριότητα κ τοποθεσία.

κ ακόμα θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνεται το πρόγραμμα? βγαίνουν οι μέρες ή θα τρέχουμε κ δεν θα φτάνουμε??
είναι το 1ο μας ταξίδι τέτοιου τύπου το οργανώνουμε τουλάχιστον 1 χρόνο και είμαστε απίστευτα αγχωμένοι-ενθουσιασμένοι και γεμάτοι προσδοκίες!!

ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό καλοκαίρι σε όλους μας!:bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σχετικά με τη διαμονή στα Cinque Terre, να ξέρεις ότι υπάρχουν ελάχιστα ξενοδοχεία. Τα περισσότερα καταλύματα είναι ενοικιαζόμενα δωμάτια.

Εμείς μείναμε στη Vernazza σε δωμάτιο που βρήκαμε από την παρακάτω ιστοσελίδα:
A Casa | Rooms and Apartments

Αν θες κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τη συγκεκριμένη περιοχή και δεν έχεις διαβάσει την ταξιδιωτική μου ιστορία, ρίξε μια ματιά: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E9%F2-%F0%DD%ED%F4%E5-%E3%E1%DF%E5%F2.html
 

lillakion

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Την έχω διαβάσει εξονυχιστικά και παρατήρησα πως προτείνεις να μείνουμε vernazza..εκεί κοιτάω κι εγώ..στο site που δίνεις έχει διάφορα καταλύματα..εσύ σε ποιο έμενες?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εμείς μείναμε στο Veronica. Αρχικά είχαμε διαλέξει άλλο, αλλά δεν ήταν διαθέσιμο.
Μπορείς να στείλεις το αίτημά σου και θα σου πουν ποιά είναι διαθέσιμα την εποχή που θα πάτε.

Τα κτίρια είναι όλα παλιά στην περιοχή και πολλά από αυτά δεν έχουν μπαλκονάκια ή "βλέπουν" σε στενάκια χωρίς θέα. Το δικό μας ήταν σε στενάκι και δεν είχε μπαλκονάκι, αλλά την εποχή που εμείς πήγαμε δε χρειαζόταν τίποτα παραπάνω.
Για Αύγουστο που θες εσύ, μελέτησε καλά τις επιλογές που θα σου δώσουν είτε αυτοί, είτε άλλοι και μετά αποφασίζεις ποιό είναι καταλληλότερο για την περίπτωσή σου.

Σε λίγες μέρες θα έχει πιο φρέσκα και καλοκαιρινά νέα και το μέλος Lida, η οποία φαντάζομαι ότι θα μας ενημερώσει. :D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ωραίο το προγραμμά σου, φυσικά και θα έχει τρέξιμο,αλλα τουλάχιστον θα δεις αρκετά μέρη..Εγώ το Μιλάνο δεν θα το έβαζα καθόλου..Πήγαινε καλύτερα στις λίμνες και τις δυο μέρες κατά την αποψή μου..
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Πολύ ωραίο ταξίδι. Εμείς cinque terre δεν μείναμε απλά πήγαμε ημερήσια εκδρομή. Όσο για το Μιλάνο θα συμφωνήσω με την Sapienza. Κι εγώ θα το έβγαζα τελείως από το πρόγραμμα.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Μόλις επέστρεψα από Lake Como, που βρίσκεται 45' με 1 ώρα (ανάλογα σε ποιά πόλη θές να πάς) από Μιλάνο. Ίσως θα ήταν καλύτερα να αφιερώσεις μια μέρα -ίσως και όχι ολόκληρη- Μιλάνο και τις υπόλοιπες 2 που έχεις προγραμματίσει για λίμνη Como (Bellagio και Varenna είναι οι top πόλεις). Πέρασα και από Λίμνη Lugano αλλά η Como είναι σαφώς καλύτερη και πιό γραφική,με όμορφες πόλεις, ρομαντική ατμόσφαιρα και ευκαιρίες για καλό φαγητό και εκπληκτικά κρασιά σε πολύ καλές τιμές για τα Ελληνικά δεδομένα. Αξίζει να δώσεις κάπου στα 70-80 ευρώ για δυο άτομα για ένα τουλάχιστον γεύμα (1 ορεκτικό, 1 πρώτο, 2 δεύτερα πιάτα και ένα μπουκάλι κρασί που είναι υπεραρκετά για δυο). Ακόμα, για πιο οικονομικά, μπορείτε να ψωνίσετε αλλαντικά, τυριά και κρασί από διάφορα Market και να κάνετε λουκούλλεια πικνίκ με θέα τη λίμνη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εμείς είχαμε μείνει Riomaggiore, 10 μέρες, μέσα με τέλη Ιουλίου. Από τα πέντε χωριά η καλύτερη επιλογή τελικά. Μόνο η Corniglia το ανταγωνίζεται αλλά μόνο αν θες κάπως απομόνωση. Επιπλέον το Riomaggiore έχει parking (και το Monterosso), τα άλλα χωριά δεν νομίζω να διαθέτουν. Το θέμα του parking πρέπει να το ψάξετε σοβαρά, μπορεί να έχετε πρόβλημα...
Πολύς κόσμος παντού στα Cinque Terre, αλλά θεϊκό μέρος. Για Αύγουστο που θα πας εσύ θα δεινοπαθήσεις.
Αν σε ενδιαφέρει και το θέμα μπάνιου, να ξέρεις ότι η Vernazza και η Manarola δεν έχουν τίποτα από παραλίες (οι τουρίστες κάνουν μπάνιο από τα τσιμέντα του λιμανιού), το Riomaggiore έχει μια, με τεράστιες κροκάλες, λίγο της ταλαιπωρίας, το Monterosso έχει αμμουδερή παραλία όπου γίνεται Ο χαμός. Mόνο στη Corniglia το ευχαριστηθήκαμε που έχει μια παραλία βοτσαλωτή και καθαρή όπου ήμασταν εμείς και εμείς (δηλαδή μπορούσαμε να έχουμε μια απόσταση 2 μέτρων από τους γύρω). Η παραλία αυτή είναι δεξιά μόλις βγαίνεις από το σταθμό.

Αν τελικά δεν τα καταφέρεις με το site που σου έδωσε η anny δες και στο γραφείο από όπου είχαμε κλείσει ::.. Mar-Mar - 5 Terre ..:: Μείναμε σε δυο διαφορετικά διαμερίσματα, ένα χωρίς θέα (οικονομικό) και ένα με απίστευτη θέα. Το site τους είναι προβληματικό, γι' αυτό στείλε κατευθείαν mail.

Και φάε όντως καμιά μέρα από Μιλάνο, να μείνεις λίγο παραπάνω στο 5terre, γιατί με Πίζα μαζί δεν θα προλάβεις και πολλά.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν σε ενδιαφέρει και το θέμα μπάνιου, να ξέρεις ότι η Vernazza και η Manarola δεν έχουν τίποτα από παραλίες (οι τουρίστες κάνουν μπάνιο από τα τσιμέντα του λιμανιού), το Riomaggiore έχει μια, με τεράστιες κροκάλες, λίγο της ταλαιπωρίας, το Monterosso έχει αμμουδερή παραλία όπου γίνεται Ο χαμός. Mόνο στη Corniglia το ευχαριστηθήκαμε που έχει μια παραλία βοτσαλωτή και καθαρή όπου ήμασταν εμείς και εμείς (δηλαδή μπορούσαμε να έχουμε μια απόσταση 2 μέτρων από τους γύρω). Η παραλία αυτή είναι δεξιά μόλις βγαίνεις από το σταθμό.
Εγώ πάντως που δε γουστάρω καθόλου τις μεγάλες και αμμουδερές παραλίες, ζήλεψα απίστευτα τα νερά στη Manarola, η οποία έχει εξαιρετικά βραχάκια για βουτίτσες κατευθείαν στα βαθιά καταπράσινα νερά. Με το ζόρι κρατήθηκα να μη βουτήξω. :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Anny, πήγες πολύ καλή εποχή στο 5terre, γι' αυτό.
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Τέλειο ταξίδι,θα τρελαθείς πραγματικά.Η Ιταλία είναι όνειρο.Το Μιλάνο ούτε εμένα μου άρεσε,αλλά γούστα είναι αυτά.Απο 2 βραδιές σε Φλωρεντία και Βενετία είναι καλά,Ρώμη βάλε κάτι παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom