Ιταλία road trip στην Ιταλία

Stefoos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Οποτε προτεινεις μετά απο Κροατία να παω Βοσνία - Ερζεγοβίνη - Μαυροβούνιο - Βέροια.

Βοσνια και Μαυροβούνιο έχει τίποτα που αξιζει να δει καποιος?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Οποτε προτεινεις μετά απο Κροατία να παω Βοσνία - Ερζεγοβίνη - Μαυροβούνιο - Βέροια.

Βοσνια και Μαυροβούνιο έχει τίποτα που αξιζει να δει καποιος?
Kατ αρχήν Κροατία που θες να πάς?Αν θες μόνο στο Ζάγκρεμπ προτείνω από κει να πας στο Βελιγράδι μέσω της εθνικής.Αν θες να περάσεις και δαλματικές πόλεις και να φτάσεις μέχρι Ντουμπροβνικ μπορείς να πας στο Κοτορ του Μαυροβουνίου είναι 1-1,5 ώρα δρόμος.Μπορείς από Ντουμπροβνικ να μπεις Βοσνία και να πας Μόσταρ και μετά Σεράγεβο.Από κει το Βελιγράδι είναι περίπου 4,5 ώρες.
Εχεις εναλλακτικές αρκετές.
 

Stefoos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
δεν ξερω τι αξιζει να δω στην Κροατια και δεν ξερω ακομα πως θα μετακινηθω εκει!
και για αυτο θέλω συμβουλές για το τι αξίζει να δει κάποιος στην Κροατία!
απο οτι εχω δει το Plitvice Lakes National Park αξιζει να δει καπιος !
οποτε σκεφτηκα να φυγω απο Ζαγκρεμπ να παω εκει και απο εκι να φυγω για Σεραγεβο. Κανω μια μερα στάση εκει και φεύγω για Βουλγαρία 2-3 μέρες πριν γυρίσω Ελλάδα.
 

Stefoos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
το ξανακοιταξα και μαλλον εκει που καταληγω ειναι

Βενετια-Μπλεντ-Λιουμπλιανα-Ζαγκρεμπ(και οτι κανω Κροατια)-Βελιγραδι-Βουλγαρια(Σοφια λογικα)-Ελλαδα.
Ο λογος που θα παω ετσι ειναι οι δρομοι αν κατέβω προς Βοσνία-Ερζεγοβίνη!
Τι πιστεύετε εσεις ειναι καλό τουρ?

Πείτε καμία ιδέα για Κροατία όσοι έχετε πάει!

Επίσης εκτός από αλυσίδες που θα χρειαστώ σίγουρα τι άλλο είναι απαραίτητο να έχω μαζί μου?
Πράσινη κάρτα θα βγάλω
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Για την διαδρομή δεν ξέρω πολλά, οπότε δεν θα αναφερθώ.
Δες όμως την Minoan Lines για Τεργέστη αντί για Βενετία, μπορεί να σου εξοικονομήσει χρόνο και χρήμα, και από εκεί είσαι ακριβώς δίπλα στην Σλοβενία.
 

Stefoos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
το ειχα δει για Τεργέστη αλλα τα εισητηρια για το καραβι ειναι 380€ αρα δεν συμφερει!
ευχαριστω παντως!
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Stefoos,καταρχην επειδη γραφεις οτι ξεκινας απο Κερκυρα απο οπου καταγομαι και εγω,η Ανεκ δεν κανει πλεον σταση στο νησι στο δρομολογιο Πατρα-Βενετια.Το σταματησανε απο τον περασμενο χειμωνα.Θα πρεπει να περασεις Ηγουμενιτσα.Οποτε ειτε με Μινωικες για Τεργεστη ειτε με Ανεκ για Βενετια μεσω Ηγουμενιτσας πρεπει να αναχωρησεις.Οι Μινωικες γραμμες εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο φθηνα τα εισητηρια.Το Πασχα που κατεβηκα (μενω Αυστρια)το ειχα ψαξει και ηταν πιο οικονομικα με Μινωικες για Τεργεστη.Ριξε μια ματια στο σατ τους.
Κροατια δεν εχω παει να σου πω,η Σλοβενια ειναι ομορφη και θα παθει πλακα οποιος πρωτοπαει με τις υποδομες (δρομους,πλατειες,εμπορικα κεντρα κλπ) που εχει.
 

Stefoos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
νικηφορε το ξερω οτι πρεπει να περάσω ηγουμενιτσα για να φυγω για Βενετια!
Τελικα δεν εβλεπα μια επιλογη στις κρατησεις και δεν εβρισκα που ειχε καταστρωμα!

Σλοβενια που αξιζει να πας? Δεκεμβρη θα εχει χιονια ? (αν ξερεις και για Κροατια-Βελιγραδι-Βουλγαρια αν εχει χιονια πες και για αυτα :p )
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα,

Από τη δικιά μου σκοπιά, που έκανα ενα road trip στα Βαλκάνια το 2011, έχω να σου πω:
1) Η Λιουμπλιάνα είναι πανέμορφο μέρος
2) Η Βοσνία- Ερζεγοβίνη έχει κακό οδικό δίκτυο ειδικά αν θέλεις να τη διασχίσεις κάθετα από Κροατία προς Σερβία.
3) Εγώ στη θέση σου δεν θα πλήρωνα επ'ουδενί τα χρήματα για το πλόιο Κέρκυρα- Βενετία. Απλά δεν αξίζει να σπαταλήσεις τόσα λεφτά & ώρα για να πας μόνο στη Βενετία που απ'οτι κατάλαβα δεν τρελλαίνεσαι κιόλας. Εφόσον είσαι τόσο βόρεια (δεν κατάλαβα ακριβώς από που ξεκινάς, από Βέροια ή Κέρκυρα, δεν έχει και πολύ σημασία), εγώ θα περνούσα τα σύνορα από Αλβανία μετά Μαυροβούνιο (το Κοτορ λένε οτι αξίζει, δεν έχω πάει) και μετα Κροατία (καλό όδικό δίκτυο) για Ντουμπρόβνικ, Σπλίτ και λίμνες Πλίτσβιτσε. Βέβαια μέσα στο καταχείμωνο δεν ξέρω αν αξίζει το παραλιακό κομμάτι. Και από κει Σλοβενία (καλό οδικο, χρειάζεται βινιέτα - εγώ προσωπικά δεν πήρα και δεν έπαθα κάτι αλλά δε στο συστήνω) και από κει Σερβία και ΠΓΔΜ ή Βουλγαρία.
3) Στη Σερβία αξίζει να κάνεις και μια στάση Novi Sad αν σε παίρνει.
4) Η Σερβία έχει καλό οδικό. Στα διόδια όπως και στο Fyrom παίρνουν και ευρώ αλλά συνήθως πληρώνεις κάτι παραπάνω.
5) Η Βοσνία- Ερζεγοβίνη μπορεί να έχει κακό δίκτυο αλλά προσωπικά μου άρεσε πολύ το Σαράγεβο και ένα άλλο μικρότερο μέρος το Μόσταρ. Η Βοσνία έχει έναν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα σε σχέση με τις υπόλοιπες πιο εξευρωπαϊσμένες χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβικής ένωσης. Διαλέγεις, λοιπόν, ανάλογα με το χαρακτήρα σου και παίρνεις.

Δυστυχώς το ταξίδι αυτό το έκανα καλοκαίρι και δεν ξέρω να σου πω για χιόνια και καιρούς την εποχή που θα πας.

Στη διάθεσή σου για οτι άλλο.

PS. Με ταυτότητα νεου τύπου περνάς απ'ολες τις παραπάνω χώρες χωρίς κανένα πρόβλημα (πληροφορία από πρεσβείες το 2011) και με πράσινη κάρτα είσαι καλυμμένος.
 

Stefoos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
@Eleannidi
Ξεκινάω από Κέρκυρα και τελειώνω Βέροια (στο τέλος πάλι Κέρκυρα θα επιστρέψω αλλά για το ταξίδι προορισμός είναι η Βέροια)

1)Πόσες μέρες αξίζει να κάτσει κάποιος στη Λιουμπλιάνα? (Εγώ σκεφτόμουν 2 Μπλεντ που φαίνεται πιο γραφικό και 1 Λιουμπλιανα)
2)-
3) Μάλλον θα πάω Τεργέστη και όχι Βενετία. Είναι πιο Οικονομικό να πάω με καράβι και να ξεκινήσω από Ιταλία το τουρ. (επίσης δεν με νοιάζει πολύ Βοσνία - Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο κτλ)
Για Νόβι Σαντ μου το είπαν ότι αξίζει. Αν Πάω προς Βουδαπέστη θα κάνω στάση και εκεί πριν το Βελιγράδι.

Εκεί που καταλήγω (μάλλον) είναι το εξής:
Ηγουμενίτσα - Τεργέστη
Τεργέστη - Σλοβενία (Μπλεντ & Λιουμπλιανα)
Σλοβενία - Κροατία (Ζαγκρεμπ κτλ) (Ακούω προτάσεις για το που να πάω στην Κροατία)
Κροατία - Ουγγαρία (Βουδαπέστη)
Ουγγαρία - Σερβία (Νοβι Σαντ & Βελιγράδι)
Σερβία - Βουλγαρία
Βουλγαρία - Ελλάδα

1843 χλμ.
 
Last edited by a moderator:

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
νικηφορε το ξερω οτι πρεπει να περάσω ηγουμενιτσα για να φυγω για Βενετια!
Τελικα δεν εβλεπα μια επιλογη στις κρατησεις και δεν εβρισκα που ειχε καταστρωμα!

Σλοβενια που αξιζει να πας? Δεκεμβρη θα εχει χιονια ? (αν ξερεις και για Κροατια-Βελιγραδι-Βουλγαρια αν εχει χιονια πες και για αυτα :p )
Σλοβενια κατεβαινω συχνα τα Σαββατοκυριακα νοτια στα μερη που εχει παραλιες οπως ''Izola''.
Για χειμωνα αξιζει η Λουμπλιανα,οπου ειναι μικρη πολη,δεν χρειαζεται να κατσεις πολλες μερες και η λιμνη bled κοντα στα συνορα με την Αυστρια.
Πολυ χιονι εχει συνηθως Γεναρη-Φλεβαρη,αλλα ξεκιναει και απο Δεκεμβρη να ριχνει καποιες μερες.
Οι δρομοι κυριως στις εθνικες οδους ειναι παντα καθαροι απο χιονια,γιατι υπαρχουν ειδικα συνεργεια για αυτη την δουλεια,μιλαω κυριως για Σλοβενια-Ουγγαρια οπου εχω παει.Οι κατοικοι αυτων των χωρων εχουν παντα χειμερινα λαστιχα στα αυτοκινητα.
Εγω προσωπικα εχω οδηγησει χειμωνα σε Αυστρια-Γερμανια με λιγο χιονι με ελληνικο αυτοκινητο χωρις χειμερινα λαστιχα.Δεν ειναι πολυ δυσκολο γιατι οι δρομοι ειναι παντα καθαροι,αλλα θελει λιγο προσοχη.
Αν σκεφτεσαι να πας και Βουδαπεστη,καντο οπωσδηποτε γιατι ειναι ''ολα τα λεφτα''.Ειναι πανεμορφη πολη,μεγαλη με πολυ κυκλοφοριακο αλλα ωραια ζωη (εκει αξιζει να κατσεις 3-4 μερες) και ωραιος λαος.
 

tsakk

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι - Αφρική
Καλησπέρα στη παρέα,

Σε λίγες ημέρες εγώ και κάποιοι φίλοι μου θα κάνουμε ένα ταξιδάκι με τις μηχανές στο Σαν Μαρίνο για να δούμε αγώνες motogp.
Θα μείνουμε στη παραλία του Ρίμινι.
Εάν γνωρίζετε από εκεί τι πρέπει να δούμε και γενικότερα που πρέπει να πάμε (από αξιοθέατα μέχρι φαγητό) και φυσικά τι πρέπει να προσέξουμε...

Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom