Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

marinagr5

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!
Ήρθε η ώρα να ζητήσω και εγώ τα φώτα σας!Ετοιμάζω roadtrip στην Τοσκάνη με ενοικίαση αυτοκινήτου απο Mπολόνια.Το πρόγραμμα που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε είναι :

Day 1:Αεροδρόνια Μπολόνια-Μοντενα-Μαρανελο(Θα έχουμε Ferrari lovers μαζί)-Πίζα και διανυκτέρευση Λούκα
Day 2:Boλτέρα-Σαν Τζιμινιάνο-Μοντεριτζίονι και διανυκτέρευση Arrezo.
Day 3:Kόρτονα-Μοντεπουλτσιάνο-Πιένζα και δισνυκτέρευση Siena.
Day 4:Siena-Chianti-Διανυκτέρευση Φλωρεντία.

Πιστεύετε είναι πρόγραμμα που βγαίνει;Έχουμε σημειώσει και πολλά πολλά μέρη με όμορφη θέα , ομορφα και φωτογραφικά που θα ήθελα να δω αλλα με βάση τις διαδρομές που έχουμε σχεδιάσει νομίζω 1-2 μικρές παρασπονδίες δεν θα μας καθυστερήσουν και τόσο.

Τέλος, γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με την αργία στις 02/06;Θα δυσκολευτούμε απο άποψη φαγητού -μαγαζιών κλπ;

Σας ευχαριστώ!
 

nikoletou

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλησπέρα στην ομάδα και Καλή Χρονιά σε όλους με Υγεία και πολλά ταξίδια! Μια και μπήκαμε στο νέο έτος αρχίσαμε να προγραμματίζουμε τα ταξίδια οπότε μπήκε στο πλάνο το ταξίδι που θέλαμε να κάνουμε τόσο καιρό... Τοσκάνη! Έχω διαβάσεις αρκετές πληροφορίες θα ήθελα όμως τη βοήθεια σας. Αρχικά με στεναχωρεί που η διαμονή έχει πάει στα ύψη και κάτω από 130 ευρώ τη βραδιά για μια απλή διαμονή δεν βρίσκεις στην περιοχή αυτή. και το λέω αυτό καθώς θα θέλαμε να πάμε έστω για 9 διανυκτερεύσεις ώστε να δούμε όσα μπορούμε. Ο προβληματισμός μας είναι με τι τρόπο να πάμε προσπαθώντας να βρω ένα τρόπο να μειώσουμε κάπως τα έξοδα. Να πω ότι προς το παρόν το ταξίδι θα το κάνουμε 2 γυναίκες αρχές Ιούνη.
1ος τρόπος: Αεροπορικώς Μπολόνια - Τραίνο Φλωρεντία (διαμονή εκεί 3 νύχτες), Ενοικίαση αυτοκινήτου για 5 ημέρες να γυρίσουμε τη Τοσκάνη (με διαμονή εκεί 5 νύχτες) και επιστροφή με τραίνο στη Μπολόνια και διαμονή ένα βράδυ εκεί καθώς η πτήση φεύγει νωρίς το πρωί.
Εδώ έχουμε ένα θέμα με την ενοικίαση αυτοκινήτου καθώς είδα τα περισσότερα γραφεία θέλουν πιστωτική (δεν ξέρω αν κάνουν αποδεκτή πιστωτική σε άλλου το όνομα).
2ος τρόπος: Καθώς θα ήταν ιδανικά να έχουμε το δικό μας ΙΧ (πετρέλαιο) κοιτάξαμε και την επιλογή πλοίου από Ηγουμενίτσα όμως με λύπη διαπιστώσαμε το κόστος των ακτοπλοϊκών, βάλε συν το χρόνο που θέλεις για να πας. Οπότε το σενάριο αυτό προς το παρόν το βγάλαμε.
3ος τρόπος: Οδικώς από Θεσσαλονίκη! Η φίλη μου με είπε βέβαια τρελή :). Εδώ αναρωτιέμαι και έρχομαι να σας ρωτήσω πόσο safe είναι σαν επιλογή για 2 γυναίκες (έμπειροι οδηγοί) και εάν κάτι τέτοιο το έχει επιλέξει κάποιος. Αναγνωρίζω την κούραση να πω όμως ότι αγαπάμε τα road trip και την περιπέτεια. Δεν ξέρω σαν επιλογή αν είναι η πιο σωστή πιστεύω όμως ότι είναι και η πιο οικονομική.
4ος τρόπος: One way ακτοπλοικώς και επιστροφή οδικώς.
Με ενδιαφέρει να ακούσω τις προτάσεις σας! Θα μας βοηθήσει πολύ. Επίσης εαν γνωρίζεται κάποια εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων που δεν θέλει πιστωτική κάρτα. Επιπλέον εάν έχετε να μας προτείνεται τα must χωριά της Τοσκάνης και σε ποιά από αυτά θα ήταν καλό να βάζαμε διαμονή για να δούμε τις γύρω περιοχές.
Σας ευχαριστώ.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
26
Likes
60
Τα δύο τελευταία χρόνια έχουμε πραγματοποιήσει με την οικογένεια (δύο ανήλικα παιδιά) δύο μεγάλα roadtrip, το ένα 25 ημέρες στην Ιταλία από Πάτρα-Μπαρι. Το δεύτερο 17 ημέρες όπου κάναμε τον κύκλο Πάτρα, Σκόπια, Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία και κατεβήκαμε Ιταλία και πήραμε πάλι καράβι από Μπάρι για Ηγουμενίτσα. Μπορώ να σου πω ότι είναι αρκετά safe, ελευθερία κινήσεων. Γνώμη μου είναι να βρίσκετε σπίτι ή ξενοδοχεία με χώρο στάθμευσης για να είναι πιο safe το αμάξι. Επίσης ιδικά Ιταλία να μην αφήνετε στο αμάξι εκτεθειμένα αντικείμενα "αξίας" γιατί μπορεί να βρεθείτε με σπασμένα παράθυρα. Όπως και να έχει είμαι υπέρ του road trip και δεν έχω αισθανθεί σε αυτές τις χώρες κάποια απειλή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom