ΗΠΑ road trip στην καλιφορνια!προτασεις?

calpou

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφορνια
γεια σας!ειναι η πρωτη φορα που ανοιγω θεμα εδω!
αφορμη ειναι τα σχεδια που κανουμε για το επομενο ταξιδι μας που θα αργησει αρκετα μεν(καλοκαιρι 2012) αλλα απο τη στιγμη που το αποφασισαμε δε με νοιαζει αν θα αργησει αλλα οτι θα γινει τελικα!
δεν εχω ταξιδεψει αρκετα στη ζωη μου και τα μοναδικα ταξιδια που εχω κανει ειναι σε νεα υορκη,λας βεγκας,λος αντζελες,ουασινγκτον d.c..
μας αρεσει πολυ η αμερικη και θελω να γυρισω οσο το δυνατον περισσοτερες πολεις μπορω!
αρχικη μας ιδεα ηταν να κανουμε ενα ταξιδι σε νεα υορκη(ξανα!)μαιμι,νεα ορλεανη αλλα τελικα αποφασισαμε οτι εκει ειναι καλυτερα να παμε σε 5-6 χρονια που θα εχει μεγαλωσει και το μωρο ωστε να ευχαριστηθει και τη disneyland στη φλοριντα!
οποτε τα πλανα μας αλλαξαν και αποφασισαμε να κανουμε ενα road trip σε california και nevada.θα εχουμε στη διαθεση μας γυρω στις 16 μερες.το μωρο δε θα το παρουμε μαζι μας γιατι το ταξιδι θα ειναι εξοντωτικο...μαζι μας θα ειναι 2 ακομη φιλοι που δεν εχουν ταξιδεψει ποτε αμερικη.
σκεφτομαι μηπως μπορεσω να στριμωξω 3 μερες να ξεκινησουμε απο τοροντο για να μπορεσουμε να παμε επιτελους στους καταρρακτες του νιαγαρα που το εχουμε αποθημενο και μετα να πεταξουμε για san diego και απο εκει να νοικιασουμε αυτοκινητο και να ανεβουμε οδικως ως san fransisco και μετα las vegas που το εχω ερωτευτει!
το los angeles δε θα υπαρχει στα πλανα μας γιατι εχουμε ξαναπαει 4 μερες αλλα δεν ενθουσιαστηκαμε καθολου!
οποτε αν διαθεσω τις 3 πρωτες μερες στο τοροντο πιστευετε οτι 12 μερες θα μας φτασουν για το road trip μας σε καλιφορνια και νεβαδα!
θα χρειαστω την βοηθεια σας για να μπορεσω να οργανωσω οσο καλυτερα γινεται αυτο το ταξιδι!
περιμενω τις συμβουλες σας!;)
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Θελετε δηλαδη να τις διασχισετε διαγωνια ε....Θα τις κανετε σε 8 μερες?
το λεω αυτο γιατι δεν ξερω πως θα γυρισετε?

θα πατε απο το Τοροντο μεχρι την Δυτικη ακτη με ενα αμαξι νοικιασμενο κ θα το αφησετε εκει κ θα παρετε πτηση για ΝΥ κ μετα Αθηνα?

Η θα πρεπει να το κανετε σε 8 μερες ωστε να ειναι κ 8 η επιστροφη...σκοτωμα το βλεπω...

μπορεις να παραθεσεις περισσοτερες λεπτομερειες?
 

calpou

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφορνια
taver εχεις δικιο!το διαβασα χθες οτι πρεπει να γινει ετσι ,στο καλιφορνια uber alles.

λοιπον θα εχουμε στη διαθεση μας 15 ημερες.λεω αρχικα να πεταξουμε αθηνα τοροντο και να μεινουμε 3 νυχτες τοροντο(τη μια μερα θα την φαμε στους καταρρακτες).μετα αεροπορικως τοροντο -σαν φρανσισκο απο οπου θα νοικιασουμε αυυτοκινητο και θα αρχισουμε το road trip μας για 12 μερες.
θεωρειτε οτι 12 μερες φτανουν για ενα ικανοποιητικο road trip στην καλιφορνια με τερματικο σταθμο το λας βεγκας οπου θα παραδωσουμε το αυτοκινητο?
θελω το προγραμμα μας να περιεχει σαν φρανσισκο,big sur, σαν ντιεγκο, yosimitte,death valley,grand canyon,las vegas και οτι αλλο αξιολογο εχει να προτεινετε...
η μηπως ειναι καλυτερα να βγαλω εκτος το τορροντο και να αφιερωσουμε και τις 15 μερες στο road trip μας?
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Highway 66 περνατε καθολου? το λεω γιατι ειναι πια η παλια εθνικη οδος
 

calpou

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφορνια
δε νομιζω οτι φτανουν οι μερες για να μπουμε και route 66.
εχεις να προτεινεις κατι???
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
απλα απο κει που θα αρχισετε πιστευω οτι σας βολευει...περναει (ειδικα προς Αριζονα λενε τα γνωστα σκηνικα που βλεπεις σε ταινιες....λενε) ενω νομιζω οτι ειναι κ παραλληλη στη νεα εθνικη οδο τους (καπου ειχα διαβασει ενα αφιερωμα)

οπως και να χει χονδρικα η διαδρομη ειναι αυτη εδω που βλεπεις στο χαρτη

Route 66: Travelling America's Mother Road
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Highway 66 περνατε καθολου? το λεω γιατι ειναι πια η παλια εθνικη οδος
Ένα μικρό κομμάτι ίσως προλαβαίνετε να το κάνετε.... Εμείς πάντως πήγαμε από Amboy μέχρι Barstow. Διάβασε την ιστορία και πιο κάτω από κει που έφτασες! :bleh:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
η μηπως ειναι καλυτερα να βγαλω εκτος το τορροντο και να αφιερωσουμε και τις 15 μερες στο road trip μας?
Δεν μπορω να σε βοηθήσω για το road trip, αλλα ναι νομιζω ότι προτιμοτερο ειναι να αφησεις το Τοροντο για αλλη φορά. Σε δυο ουσιαστικά μερες (αφου η μια θα αφιερωθει στους καταρρακτες) δεν προλαβαινεις να δεις πολλά πραγματα. Αν ομως τελικα αποφασισετε και το βαλετε στο προγραμμα, να κοιταξεις μηπως σε συμφερει (οικονομικά) η πτηση προς Σαν Φρανσισκο να γινει απο το Μπαφαλο. Δηλαδη να μεινετε 2 ( ή 3) βραδυα Τοροντο και την τριτη μερα να φυγετε για καταρρακτες να περασετε μιση μερα (ή οσο θελετε εκει) και να παρετε το αεροπλανο απο το αεροδρομιο του Μπαφαλο. Ισως πετυχετε το εισητηριο σε μιση τιμή (παρολο που μαλλον δεν θα ειναι απευθειας πτηση). Τελος παντων για να μην μιλαμε υποθετικά εχε και αυτο στο μυαλο σου.

Πολύ ωραιο το road trip που σχεδιάζετε. :)
 

calpou

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφορνια
σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας....μαλλον δε θα συμπεριλαβω καθολου τον καναδα γιατι θα ειναι αδικια να αφιερωσω μονο 3 μερες σε μια τοσο ομορφη χωρα οποτε θα τον αφησω για καποια αλλη στιγμη οπου θα κανουμε ενα roadtrip αποκλειστικα στον καναδα.
15 μερες στην καλιφορνια πιστευω οτι θα μπορεσουμε να δουμε αρκετα πραγματα....θελω να δω οσο το δυνατον περισσοτερα μπορω!
μαρια μου διαβασα τις ταξιδιωτικες σου ιστοριες και ζηλεψα....το μαιαμι σου αρεσε?το προτεινεις?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστω για τα καλά σου λογια. Ναι το Μαιάμι μου αρεσε πολύ, γενικά μου αρεσε η Φλοριντα. Εγω ειδα περισσότερο απο Φορτ Λοντερντειλ μιας και μεναμε εκει και αφιερωσαμε μονο μια μερα στο Μαιάμι. Την επομενη φορα που θα παω θα το συνδιάσω με Καραιβική οπωσδηποτε και αυτο προτεινω. Συμφωνω μαζι σου στο να το αφησεις για οταν μεγαλωσει η μικρη σου, να πατε μαζι στο Disney World ειναι πραγματικά μαγικά! Για road trip παντως δεν θα το προτεινα καλοκαιρι καθως η ζεστη ειναι αφορητη. Μην αλλαζεις τα σχεδια σου, η Καλιφορνια ακουγεται υπεροχη , και με την ευκαιρια του θεματος σου, διαβασα και την ιστορια του taver η οποια μου αρεσε παρα πολύ, και το ολο ταξιδι φαινεται να ηταν συναρπαστικο. Τωρα βεβαια να βαλω φυτιλιες για road trip Τοροντο-Μοντρεαλ-Οταβα με ολιγον τι απο 1000 νησια? ( κατι που και εγω θα ηθελα να κάνω!)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom