Road Trip στη Γαλλία!!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μόλις γύρισα από το ταξίδι μου στη Γαλλία. Ένα καινούργιο πετρελαιοκίνητο 1600άρι GOLF, 14 μέρες, 3230 χμ. Από το αεροδρόμιο Orly μέχρι το Orly. Νορμανδία, Βρετάνη, περιοχή της Nantes, και περιοχή του Perigord και της κοιλάδας των ποταμών Dordogne και Vezere.
Μέχρι τώρα έχω οδηγήσει εκτός Ελλάδας στην Ιταλία, την Ελβετία, τη Γερμανία, την Τσεχία, την Αυστρία, τη Σλοβενία και την Κροατία. Και τώρα στη Γαλλία. Από όλες αυτές τις χώρες οι δρόμοι στη Γαλλία είναι μακράν οι καλύτεροι. Οδήγησα σε δρόμους από τους autoroute με τα διόδια μέχρι δασικούς χωματόδρομους. Με εξαίρεση τους χωματόδρομους και λίγες σπανιότατες περιπτώσεις το οδόστρωμα ήταν άψογο. Ίδιο στους autoroute αλλά και στους επαρχιακούς.
Στους autoroute το όριο ταχύτητας είναι 130 χμ (όταν βρέχει είναι 110χμ). Στους Route express (σχεδόν σαν τους autoroute, χωρίς διόδια) το όριο είναι 110χμ. Στους άλλους ανάλογα είναι 90 ή 70χμ. Μέσα σε πόλεις και χωριά 50χμ και σπανιότατα και για πολύ λίγο διάστημα 30χμ.
Τα όρια σε γενικές γραμμές παραβιάζονται από τους Γάλλους αλλά όχι πολύ. Εγώ γενικά έβαζα το Cruise Control στο όριο και μονίμως με προσπέρναγαν. Αν δεν μπορούσαν να σε προσπεράσουν δεν κόρναραν, δεν άναβαν φώτα αλλά έκαναν κάτι χειρότερο (για μένα). Σου κάθονταν στο σβέρκο. 4-5 μέτρα πίσω. Γύρω από το Παρίσι δε σχεδόν σαν και εδώ. Σφήνες και αλλαγές λωρίδων συνεχώς. Χωρίς όμως κόρνες. Μην σας παραξενέψει αν σας προσπεράσει κάποιος και αμέσως μετά βγει από το δρόμο σε έξοδο δεξιά. Θέλει λοιπόν προσοχή Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτός που μπαίνει στον αυτοκινητόδρομο επειδή μπαίνει από δεξιά έχει προτεραιότητα. Λάθος. Δεν έχει. Υπάρχει όμως η συνήθεια, όπως και σε άλλες χώρες, αυτός που κινείται στον αυτοκινητόδρομο, αν μπορεί να βγαίνει αριστερά για να αφήνει τον εισερχόμενο να μπει με ασφάλεια. Επίσης στους κυκλικούς κόμβους (και είναι ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλοί) προτεραιότητα έχει ο κινούμενος σε αυτόν και όχι ο εισερχόμενος όπως εδώ. Μεγάλη εφεύρεση ο κυκλικός κόμβος με αυτή τη λειτουργία. Δεν δημιουργείται μποτιλιάρισμα, όλοι κινούνται γρήγορα και με ασφάλεια και ελαχιστοποιούνται τα φανάρια.
Από την άλλη ο σεβασμός στους πεζούς και τους ποδηλάτες απόλυτος. Σε βαθμό που η συμπεριφορά των πεζών να φτάνει σε βαθμό ασυδοσίας. Στο πεζοφάναρο δεν περιμένουν να ανάψει πράσινο αν δεν έχει κίνηση. Και φυσικά περνούν από οπουδήποτε. Όχι μόνο από διαβάσεις. Θέλει πολύ προσοχή. Μπορεί να πεταχτούν οποιαδήποτε στιγμή και οπουδήποτε.
Το κόστος των καυσίμων σαν κι εδώ. Αμόλυβδη από 1,30 –1,45 ΕΥΡΩ. Το ντίζελ από 1,10-1,25 ΕΥΡΩ. Η Γαλλία είναι γνωστή για τα ακριβά της διόδια. Γενικά δεν έκανα πολλές διαδρομές με διόδια. Δεν χρειάζονταν. Στη διαδρομή Rouen-Fougeres (περίπου 250χμ αυτοκινητόδρομου πλήρωσα 8,20 ΕΥΡΩ). Από Nantes προς το νότο από δικό μου λάθος βγήκα από τον αυτοκινητόδρομο και ξαναμπήκα με αποτέλεσμα να πληρώσω 13,00 ΕΥΡΩ για περίπου 250 χμ. Από τα νότια μέχρι το Παρίσι σε αυτοκινητόδρομο 500 χμ πλήρωσα 20,70 ΕΥΡΩ. Από όσο θυμάμαι από Ιταλία δεν πρέπει να είναι πιο ακριβά ή τουλάχιστον πολύ πιο ακριβά. Κάνοντας και ένα υπολογισμό των δικών μας δεν ξέρω τελικά αν όντως είναι πια τόσο ακριβά. Τα διόδια που πλήρωσα εγώ ήταν ή όπως εδώ (μπαίνοντας στον αυτοκινητόδρομο ένα ποσό σε υπάλληλο ή μηχάνημα) ή όπως στην Ιταλία με κουπόνι στην είσοδο και πληρωμή στην έξοδο πάλι σε μηχάνημα ή υπάλληλο.
Πάρκινγκ υπάρχουν παντού. Στα χωριά κυρίως χωρίς πληρωμή (συνήθως) και στις πόλεις συνήθως πληρώνοντας σε παρκόμετρα αλλού πιο φτηνά αλλού πιο ακριβά ανάλογα με το πόσο κεντρικό ήταν το μέρος. Επίσης σε πολλές θέσεις υπήρχε περιορισμός χρόνου στάθμευσης. ΠΑΝΤΑ όμως σε συγκεκριμένες θέσεις απόλυτα καθορισμένες.
Τα φώτα δεν είναι υποχρεωτικό να είναι αναμμένα όσο έχει φως η μέρα.
Κλείνω λέγοντας ότι αισθάνθηκα απόλυτα ασφαλής στους Γαλλικούς δρόμους και πολύ πιο ήρεμος σαν οδηγός. Βασική προϋπόθεση η τήρηση του ΚΟΚ. Πάντα δεξιά με όποια ταχύτητα και αν πηγαίνεις, προσπέραση από αριστερά και μετά πάλι δεξιά.
 

Attachments

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για ένα ταξίδι που ενδιαφέρει και μένα! Γύρισες πράγματι πολύ μεγάλο κομμάτι.
Ιταλία η διαδρομή Μιλάνο-Φλωρεντία, που είναι ένα τρίωρο (250 Km), τα διόδια είναι 19ευρώ!!! Νάπολη-Μιλάνο περίπου τα διπλά. Δε το πίστευα όταν τα πλήρωνα!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Eυχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Περιμένουμε αναλυτικές εντυπώσεις από το ταξίδι:clap::clap::clap:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αυτές χρειάζονται χρόνο, οπότε θα αργήσουνε κάπως. Τώρα απλά ετοιμάζω για να συμπληρώσω και με κάποιες ακόμα χρήσιμες πληροφορίες που έχω συγκρατήσει.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλά εμείς έχουμε υπομονή.
Τη Δευτέρα μπορείς να ξεκινήσεις:bleh::bleh::bleh:.
Να σαι καλά dimosf, να ταξιδεύεις και να μας μεταφέρεις τις εντυπώσεις σου.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αυτές χρειάζονται χρόνο, οπότε θα αργήσουνε κάπως. Τώρα απλά ετοιμάζω για να συμπληρώσω και με κάποιες ακόμα χρήσιμες πληροφορίες που έχω συγκρατήσει.
Σχετικά με την περιγραφή του ταξιδιού&τις χρήσιμες πληροφορίες:
Ακόμα μία "επαγγελματική" δουλειά. Το ξέρεις ότι έχεις ...ταλέντο?? Συγχαρητήρια.
Σχετικά με το ίδιο ταξίδι (περισσότερο από τα προηγούμενα) :
Και εδώ βλέπω έναν Αληθινό Ταξιδευτή, που οργανώνεται, ψάχνει, αναζητά, χαίρεται, εκπαιδεύεται, συγκρίνει, μπαίνει σε βάθος, κλπ., σκέφτεται τέλος πάντων. Ευγε.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μέρος Β΄ (διάφορες διαπιστώσεις)


  • Την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα τα Μουσεία στη Γαλλία έχουν ελεύθερη είσοδο. Ισχύει βέβαια για τα κρατικά μουσεία. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα άλλα (ιδιωτικά δημοτικά κ.ά.). Εμείς στο Μουσείο Προϊστορίας δεν πληρώσαμε την Κυριακή του Πάσχα (όχι λόγω γιορτής). Σε ορισμένα μουσεία και μνημεία (π.χ. Mont St.Michel) η είσοδος είναι ελεύθερη για νέους της Ε.Ε κάτω των 25 ετών με αρκετό κέρδος μιας και τα εισιτήρια είναι αρκετά χρήματα (π.χ. στο Mont St.Michel 8,5 ΕΥΡΩ).
  • Οι Γάλλοι μεταξύ 12.00 και 2.00 το μεσημέρι τρώνε. Αυτό είναι ιερό. Αποτέλεσμα πολλά μνημεία και μουσεία κλείνουν από 12.00 ή 12.30 ως 2.00 και ανοίγουν πάλι μέχρι περίπου τις 5.00. Ίσως το καλοκαίρι που έχουν περισσότερο κόσμο να μην ισχύουν όλα αυτά.
  • Το αντίστροφο ισχύει με τα εστιατόρια. Σερβίρουν από 12.00 ως 2.00 για μεσημέρι. Δύσκολα θα βρείτε να φάτε μετά τις 2.00, παρά μόνο σε κάτι με σνακ (φαστ φουντ, σάντουιτς, κρέπες, gallettes και τα σχετικά). Ας είναι καλά τα κεμπαμπάδικα που είναι σχεδόν παντού ανοικτά, αν και εμείς δεν δοκιμάσαμε γιατί φροντίζαμε να φάμε στην «ώρα» μας. Βέβαια εγώ κινήθηκα λίγο μέσα σε μεγάλες πόλεις και ίσως στο Παρίσι π.χ. τα πράγματα να είναι διαφορετικά.
  • Το κόστος του φαγητού τώρα μιας και η Γαλλία φημίζεται σαν ακριβή χώρα. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε. Η Ελλάδα είναι τώρα πια τόσο ακριβή που τα πράγματα είναι στη χειρότερη ίδια με εδώ. Σε εστιατόριο τρώγαμε (χωρίς ποτό. Όταν οδηγάμε δεν πίνουμε) το πολύ με 15 ΕΥΡΩ το άτομο. Σε σνακ ακόμα πιο φτηνά. Ο καφές από 1 ΕΥΡΩ ο Εσπρέσο (αυτό που θα σας φέρουν αν παραγγείλετε «καφέ») μέχρι 5 (!!) ΕΥΡΩ ένα καπουτσίνο έξω από το Chateau στη Nantes. Στο σούπερ μάρκετ των μεγάλων εμπορικών κέντρων θα βρείτε ένα σωρό μαγειρευτά ζεστά φαγητά να πάρετε μαζί σας και απίστευτη ποικιλία από σαλάτες. Με κόστος το 1/3 αυτού που θα πληρώνατε έξω. Τα πράγματα στα σούπερ μάρκετ όπως περίπου εδώ και σε ορισμένες περιπτώσεις και λίγο πιο κάτω. Το νεράκι όμως στα μίνι μάρκετ φωτιά 2-3 ΕΥΡΩ το ½ λίτρο. Το νερό πάντως παντού πίνεται με ασφάλεια και έτσι δεν αγοράζαμε πουθενά. Και στα εστιατόρια όταν ζητάγαμε νερό μας ρώταγαν αν θέλαμε μπουκάλι (εμφιαλωμένο) ή καράφα (της βρύσης). Ήπιαμε κρασί 2-3 φορές και ζητήσαμε χύμα. Ήταν εξαιρετικό!! Η γαλλική κουζίνα ποτέ δεν με ενθουσίαζε (είμαι πολύ ανατολίτης στα γευστικά μου γούστα) και επιβεβαιώθηκε η άποψή μου για άλλη μια φορά. Εξαίρεση μια εκπληκτική ψητή πάπια το βράδυ του Μεγ. Σαββάτου και οι Gallettes (σαν κρέπες με φρυγανιά και μάλλον τηγανητές και αλμυρές). Στη Γαλλία (όσο τουλάχιστον είδα εγώ) οι κρέπες είναι γλυκές και οι Gallettes αλμυρές και πολύ νόστιμες.
  • Από διαμονή τώρα, ας είναι καλά το Booking. Αν εξαιρέσουμε τη Rennes όπου φιλοξενηθήκαμε σε σπίτι Γάλλων φίλων που έλλειπαν στο χωριό τους, μείναμε σε 4 μέρη. Όταν ταξιδεύω με αυτοκίνητο σπάνια μένω μέσα σε πόλεις. Προτιμώ τα μικρά, ήσυχα ξενοδοχεία και διαμερίσματα στην ύπαιθρο. Έτσι λοιπόν έμεινα:
α) LeManoirDesDeuxAmants, στη Νορμανδία, πάνω στον Σηκουάνα περίπου 130 χμ από το Orly προς τα βόρεια (Booking.com: hotel Le Manoir Des Deux Amants, Connelles, France - 25 Guest reviews. Book your hotel now!) Διαμέρισμα πλήρως εξοπλισμένο με 30 ΕΥΡΩ τη βραδιά χωρίς πρωινό (δίκλινο).
β) Citéa Nantes la Beaujoire, στη Nantes. Διαμέρισμα δύο δωματίων σε συγκρότημα διαμερισμάτων σε οικίσκους τύπου κάμπινγκ, έξω από την πόλη μέσα σε ένα συγκρότημα εταιριών.(Booking.com: hotel Cit?a Nantes la Beaujoire, Nantes, France - 226 Guest reviews. Book your hotel now!) 55 ΕΥΡΩ τη βραδιά χωρίς πρωινό(δίκλινο)..

γ) Le Petit Chaperon Rouge, φτιαγμένο με παλιά στην περιοχή του ποταμού Dordogne. Μικρή οικογενειακή επιχείρηση, χωρίς πολλές ανέσεις σε ένα παλιό σπίτι, όμορφα παλιά έπιπλα (μάλλον από άποψη η διακόσμηση) που θα το συνιστούσα, όπως και όλα όσα έμεινα, αρκεί να μην υπάρχουν απαιτήσεις πολυτέλειας. (Booking.com: hotel Le Petit Chaperon Rouge, Le Coux Et Bigaroque , France - 46 Guest reviews. Book your hotel now!) 45 ΕΥΡΩ τη βραδιά χωρίς πρωινό(τρίκλινο).6,5 ΕΥΡΩ το άτομο για στάνταρ πρωινό χωρίς μεγάλη ποικιλία. .

δ) τέλος έξω από το Παρίσι έμεινα για ένα βράδυ μιας και θα φεύγαμε πρωί στο Balladins Superior Paris Est Saint Maur, με 69 ΕΥΡΩ τη βραδιά χωρίς πρωινό(δίκλινο)και 4 ΕΥΡΩ για πάρκινγκ. (Booking.com: hotel Balladins Superior Paris Est Saint Maur, St Maur Des Foss?s, France - 130 Guest reviews. Book your hotel now!)

Βασική προϋπόθεση σε όλα τα καταλύματα το πάρκινγκ.



Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που δεν θυμάμαι τώρα και ίσως κάποιος να ενδιαφέρεται. Μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα για να βοηθήσω όσο μπορώ.

Κλείνοντας να πω ότι 2 εβδομάδες (αεροπορικά με την Easyjet, αυτοκίνητο, καύσιμα, διαμονή, διατροφή, ψώνια μέχρι και το πάρκινγκ στο Βενιζέλο) στοίχισε περίπου 3000 ΕΥΡΩ. Νομίζω ένα καλό ποσό για ένα τέτοιο ταξίδι.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
καλωσήρθες Δήμο ....ωραιες πληροφοριες και ιδιαιτερα τα ξενοδοχεια που δινεις φαίνονται εξαιρετικά ως προς το value for money...την επομενη φορά που θα παω στη γαλλία θα σε έχω υπ'οψιν και θα σε αγγαρέψω να ψάξουμε μαζί γιατί ομολογώ ότι σπανιως το έχω πετυχει αυτό στη γαλλια....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μέχρι να βρω τον καιρό (και το κουράγιο) να γράψω γι αυτό το ταξίδι ανέβασα 6 βιντεάκια-slide show με φωτογραφίες από αυτό.

http://www.travelstories.gr/vbtube_show.php?do=tube&tubeid=215
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - FRANCE 2010,b. Bretagne 1
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - FRANCE 2010,c. Bretagne 2
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - FRANCE 2010, part C, Loire-Atlantique, 31/3-3/4/2010
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - France 2010- e.Perigord 1
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - FRANCE 2010,f. Perigord 2

Στο τελευταίο μέρος του ταξιδιού μας στο Perigord ή Dordogne (από τον ομώνυμο ποταμό) η ομορφιά «έπαιζε» με τα νεύρα μας. Είναι η πρώτη φορά σε ταξίδι μου που δεν μπορώ να βρω ψεγάδι σε ένα μέρος. Στο μέρος αυτό επισκεφτήκαμε και δύο από τα δεκάδες σπήλαια με βραχογραφίες της περιοχής. Επειδή απαγορευόταν οι φωτογραφίες παραθέτω τα site των σπηλαίων αλλά και ένα για τα σπήλαια της περιοχής γενικά για να πάρετε μια ιδέα για το τι καλλιτεχνικές ομορφιές είδαν τα ματάκια μας.
Lascaux

Grotte prιhistorique de Rouffignac

Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://home.nexgo.de/timm.malcher/phtw/48-Rouffignac.jpg

Cro-Magnon - Wikipedia, the free encyclopedia

Για περισσότερες φωτογραφίες:
http://picasaweb.google.gr/104516864688424120740
http://picasaweb.google.gr/



 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Καλώς όρισες, Δήμο! Ευχαριστούμε πολύ για τα χρήσιμα και πρακτικά. Δεν μας είπες πόσο πήγε το κόστος του αυτοκινήτου. Τα χιλιόμετρα απεριόριστα; Και 3000 ευρώ το άτομο ή 2 μαζί;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το αυτοκίνητο στοίχισε συνολικά κάτι λιγότερο από 1000 ΕΥΡΩ. Ενοίκιο, καύσιμα, διόδια, πάρκινγκ. Χιλιόμετρα απεριόριστα. (Το πετρέλαιο όμως έρχεται πολύ πιο οικονομικό από τη βενζίνη). Το συνολικό κόστος αφορά 2,5 άτομα!!!!!!! Μια εβδομάδα 2 άτομα και μία 3.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πολύ καλά δηλαδή, τόσες μέρες με αυτοκίνητο! Μπορείς να μας προτείνεις την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.004
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom