Road Trip στη Γαλλία!!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το αυτοκίνητο το έκλεισα μέσω της Easyjet όταν έκλεισα το αεροπορικό. Ήταν η Europcar
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
πολυ καλη περιγραφη!!!
Πολυ καλη τιμη για ολα!!
πολυ καλες πληροφοριες!!
Σε ευχαριστουμε για ολα!!!
:clap::clap::clap::clap::clap:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Πραγματικά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και γώ την ίδια άποψη έχω για τους Γαλλικούς δρόμους (έχω κάνει πάνω από 50000 χλμ) όπου τα διόδια είναι λιγο τσουχτερά και στοιχίζουν όσο περίπου και η βενζίνη που θα κάψεις. Σε πολλά βενζινάδικα μπορείς να βάλεις καύσιμο ακόμα και αν είναι κλειστά με χρήση χρεωστικής κάρτας αλλά νομίζω και πιστωτικής. Επίσης σε όσους αρέσουν τα ταξίδια στην Γαλλική εξοχή (Γαλλία δεν είναι μόνο το Παρίσι) μπορούν εδώ Rural g?tes - G?tes de France να βρούν σπίτια η δωμάτια σε διάφορα χωριά και να μείνουν με χαμηλό κόστος. Είναι επίσημο site του υπουργείου Τουρισμού και έχουν και διαβάθμιση όπως τα αστέρια στα ξενοδοχεία και τα λενε epis. Εγω το χρησιμοποίησα 6-7 φορές και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ. Ειδικά για οικογένειες η μεγάλες παρέες είναι μονόδρομος.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
dimosf κρίμα που δεν είχα δει το post σου πριν κάνω τα δικό μου road trip στη Γαλλία…
Τα πράγματα θα μου ήταν πιο εύκολα (θα είχα γλιτώσει αρκετό ψάξιμο…)
Anyway… ας πω κι εγώ τη γνώμη μου…

Μόλις γύρισα από το ταξίδι μου στη Γαλλία ... και περιοχή του Perigord και της κοιλάδας των ποταμών Dordogne και Vezere.
Οδήγησα σε δρόμους από τους autoroute με τα διόδια μέχρι δασικούς χωματόδρομους.
Τα όρια σε γενικές γραμμές παραβιάζονται από τους Γάλλους αλλά όχι πολύ.
Γύρω από το Παρίσι δε σχεδόν σαν και εδώ. Σφήνες και αλλαγές λωρίδων συνεχώς. Χωρίς όμως κόρνες. Μην σας παραξενέψει αν σας προσπεράσει κάποιος και αμέσως μετά βγει από το δρόμο σε έξοδο δεξιά. Θέλει λοιπόν προσοχή
Το δικό μου road trip είχε κοινά σημεία με το δικό σου το Perigord και την κοιλάδα του ποταμού Dordogne. Γενικά συμφωνώ για την οδήγηση των Γάλλων (το ''πατάνε'' και λιγάκι παραπάνω στους επαρχιακούς δρόμους...)

Επίσης στους κυκλικούς κόμβους προτεραιότητα έχει ο κινούμενος σε αυτόν και όχι ο εισερχόμενος όπως εδώ. Μεγάλη εφεύρεση ο κυκλικός κόμβος με αυτή τη λειτουργία. Δεν δημιουργείται μποτιλιάρισμα, όλοι κινούνται γρήγορα και με ασφάλεια και ελαχιστοποιούνται τα φανάρια.
Αυτό ισχύει και σε άλλες χώρες της Ευρώπης (π.χ. Ιταλία)

Από την άλλη ο σεβασμός στους πεζούς και τους ποδηλάτες απόλυτος. Σε βαθμό που η συμπεριφορά των πεζών να φτάνει σε βαθμό ασυδοσίας. Στο πεζοφάναρο δεν περιμένουν να ανάψει πράσινο αν δεν έχει κίνηση. Και φυσικά περνούν από οπουδήποτε. Όχι μόνο από διαβάσεις. Θέλει πολύ προσοχή. Μπορεί να πεταχτούν οποιαδήποτε στιγμή και οπουδήποτε.
Αυτό ισχύει και στη Γερμανία.

Πάρκινγκ υπάρχουν παντού. Στα χωριά κυρίως χωρίς πληρωμή (συνήθως) και στις πόλεις συνήθως πληρώνοντας σε παρκόμετρα αλλού πιο φτηνά αλλού πιο ακριβά ανάλογα με το πόσο κεντρικό ήταν το μέρος. Επίσης σε πολλές θέσεις υπήρχε περιορισμός χρόνου στάθμευσης. ΠΑΝΤΑ όμως σε συγκεκριμένες θέσεις απόλυτα καθορισμένες.
Τα φώτα δεν είναι υποχρεωτικό να είναι αναμμένα όσο έχει φως η μέρα.
Κλείνω λέγοντας ότι αισθάνθηκα απόλυτα ασφαλής στους Γαλλικούς δρόμους και πολύ πιο ήρεμος σαν οδηγός. Βασική προϋπόθεση η τήρηση του ΚΟΚ. Πάντα δεξιά με όποια ταχύτητα και αν πηγαίνεις, προσπέραση από αριστερά και μετά πάλι δεξιά.
Συμφωνώ σε όλα!! :D
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
  • Οι Γάλλοι μεταξύ 12.00 και 2.00 το μεσημέρι τρώνε. Αυτό είναι ιερό. Αποτέλεσμα πολλά μνημεία και μουσεία κλείνουν από 12.00 ή 12.30 ως 2.00 και ανοίγουν πάλι μέχρι περίπου τις 5.00. Ίσως το καλοκαίρι που έχουν περισσότερο κόσμο να μην ισχύουν όλα αυτά.
Βασικό για την επαρχία της Γαλλίας…
Εγώ μια φορά την πάτησα με το ωράριο…
Μετά έμαθα!

  • Το αντίστροφο ισχύει με τα εστιατόρια. Σερβίρουν από 12.00 ως 2.00 για μεσημέρι. Δύσκολα θα βρείτε να φάτε μετά τις 2.00, παρά μόνο σε κάτι με σνακ (φαστ φουντ, σάντουιτς, κρέπες, gallettes και τα σχετικά). Βέβαια εγώ κινήθηκα λίγο μέσα σε μεγάλες πόλεις και ίσως στο Παρίσι π.χ. τα πράγματα να είναι διαφορετικά.
Σωστά και, αν θυμάμαι καλά, το βράδυ τα εστιατόρια ανοίγουν κατά τις 6:00-7:00 και κλείνουν κατά τις 22:00-23:00. Στο Παρίσι υπάρχουν περισσότερες επιλογές (δε θα έλεγα το ίδιο για τα εστιατόρια στη Λυών όμως... αν και είναι μεγάλη πόλη...)

  • Το κόστος του φαγητού τώρα μιας και η Γαλλία φημίζεται σαν ακριβή χώρα. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε. Η Ελλάδα είναι τώρα πια τόσο ακριβή που τα πράγματα είναι στη χειρότερη ίδια με εδώ. Σε σνακ ακόμα πιο φτηνά. Ο καφές από 1 ΕΥΡΩ ο Εσπρέσο (αυτό που θα σας φέρουν αν παραγγείλετε «καφέ») Η γαλλική κουζίνα ποτέ δεν με ενθουσίαζε (είμαι πολύ ανατολίτης στα γευστικά μου γούστα) και επιβεβαιώθηκε η άποψή μου για άλλη μια φορά. Εξαίρεση μια εκπληκτική ψητή πάπια.
Λες να φάγαμε την ίδια πάπια?? :haha:
Η δικιά μου πάντως στο Sarlat-la-Canéda ήταν πραγματικά εκπληκτική...

  • Από διαμονή τώρα, ας είναι καλά το Booking.
Ας είναι καλά...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Διάβασα και το δικό σου ταξίδι (η δικιά μου ιστορία αργεί πολύ). Μου άρεσε πολύ και μου θύμισε πολλά. Θεωρώ αυτό το ταξίδι μου από τα ομορφότερα που έχω κάνει, τη δε περιοχή του Ντορντόν ίσως την ωραιότερη που έχω δει. Πρώτη φορά δεν μπορούσα να βρω ψεγάδι. Ταυτόχρονα για μένα ήταν και η πραγματοποίηση ενός ονείρου που είχα από παιδί. Να δω τις σπηλαιογραφίες του Λασκώ, και δεν υπάρχουν λόγια να τις περιγράψουν, έστω και αν σήμερα βλέπεις μόνο αντίγραφα. Πάντα τέτοια λοιπόν.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Αργεί? o.k. μπορώ να περιμένω… άλλωστε όλοι ξέρουμε τι λέει ο σοφός λαός για το καλό το πράγμα… (μου αρέσουν και οι ιστορίες σου...)

Η περιοχή του Ντορντόν είναι πραγματικά υπέροχη… Στα σπήλαια δυστυχώς ατύχησα (όπως θα διάβασες) αλλά επιφυλάσσομαι κάποια στιγμή…
 

inspirator

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ονειρούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα-Καναδάς-Νέα Ζηλάνδ
Πολύ καλά δηλαδή, τόσες μέρες με αυτοκίνητο! Μπορείς να μας προτείνεις την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου;
Παναγιώτα μια πολυ καλη λύση για ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ευρώπη ειναι η auto europe, Auto Europe Discount Car Rentals, Airfare, and Hotels, Γενικά έχει πολυ καλές τιμές σε σχέση με τις μεγάλες εταιρίες τύπου Sixt, Avis κ.α. Να φανταστείς εγώ νοίκιασα μεγάλο βανάκι( συγκεκριμένα το VITO της Mercedes) για 7 μέρες στην Ιταλία( παραλλαβή απο Βενετία και επιστροφή στη Φλωρεντία) και μου στοίχησε μόνο 420 ευρώ. Νομίζω οτι ειναι μια πολυ καλη τιμη για τόσες μέρες. :D:D:D

Αναμένεται travel story απο Κεντρική Ιταλία...
 

inspirator

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ονειρούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα-Καναδάς-Νέα Ζηλάνδ
Πολυ καλές πληροφορίες για Γαλλία......πρεπει να ήταν πραγματικά ενα πολυ ομορφο ταξίδι. Θα ήθελα και εγω το επόμενο road trip μου να είναι στη Γαλλία και σκεφτόμουν το Νότο και όλη την ακτογραμμη. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω απο Μιλάνο που έχει φτηνα εισιτήρια και να προχωρήσω σε Νίκαια, Μονακο, Μον Πελίε, Μασσαλία, Εξ- απρο-βανσ και να γυρίσω απο Βαρκελώνη που έπισης εχει φτηνές πτήσεις με Vueling...Προτάσεις??
Διαμονη σε hostel υπάρχει καμια εμπειριά απο κανενα αναλογικα με τουσ Γάλλους που δεν εινα και οι πιο καθαροί άνθρωποι.....?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Γεια σου inspirator! Ομορφο ταξίδι αυτό που σκέφτεσαι, θα ήθελα να σου δώσω μονάχα μία συμβουλή: Μην κάνεις αυτό το ταξίδι Αύγουστο, η διαδρομή έχει απίστευτη κίνηση (εντός κ εκτός αυτοκινητοδρόμων), οι ακτές είναι ασφυκτικά γεμάτες (παντού), οι τιμές είναι απαράδεκτα υψηλές (Γαλλία) κ το μόνο που θα εκτιμήσεις είναι.. η Ελλάδα, και τα ελληνικά νησιά!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Συγχαρητήρια για το ωραίο οδοιπορικό που πραγματοποίησες! Είδα και τα βιντεάκια στο youtube και τα βρήκα καταπληκτικά! Έχω ζήσει για ένα διάστημα στη Rennes και μου έφεραν ωραίες αναμνήσεις στο μυαλό!

Η Γαλλία είναι γνωστή για τα ακριβά της διόδια. Γενικά δεν έκανα πολλές διαδρομές με διόδια. Δεν χρειάζονταν.
Να αναφέρουμε κι ότι, για ιστορικούς λόγους, μέσα στα όρια της Βρετάνης δεν υπάρχουν διόδια!

Εύχομαι και σε άλλα όμορφα ταξίδια! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom